Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Prezidentská volba

Prezidentští kandidáti, jejich kampaň a výsledky voleb

Volby vyhraje Zeman, nebo Drahoš, ukázaly průzkumy

Prezidentské volby v Česku příští rok zřejmě vyhraje prezident Miloš Zeman, nebo bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Vyplývá to ze zjištění projektu Kdovyhrajevolby.cz, který ve svém modelu kombinuje průzkumy veřejného mínění a sázkové kurzy. Podle něj jsou šance Zemana a Drahoše na vítězství delší dobu poměrně vyrovnané, v současné době jsou ale mírně vyšší u Drahoše, na konci listopadu byly naopak u Zemana.

Politolog Lubomír Kopeček: Malé politické zázraky jsou ve volbách možné

/ROZHOVOR/ Jaká byla politická kariéra současného českého prezidenta Miloše Zemana, si mohou lidé od letošního podzimu přečíst v nové knize Příběh talentovaného pragmatika od brněnského politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka.

Boj o Hrad: Horáček spojí besedy s koncerty, podobu debat kritizuje

/ANKETA/ Prezidentský kandidát Michal Horáček v závěru předvolební kampaně pořádá 11 koncertů napříč republikou, na kterých budou návštěvníci kromě hudby mít možnost s Horáčkem besedovat. Horáček to řekl při pátečním setkání s novináři v Praze.

Česko by mělo zůstat v Evropské unii, shodují se prezidentští kandidáti

/ANKETA/ Česká republika by podle většiny kandidátů na prezidenta republiky měla zůstat v Evropské unii. Část si odchod z EU nedokáže představit a požaduje, aby se Česko účastnilo i další integrace, další by ale přivítali výrazné změny unie. Uchazeči o Pražský hrad to novinářům sdělili v odpovědích na anketní otázku. Neodpověděl na ni dosavadní prezident Miloš Zeman.

Kandidát Miloš Zeman: S teroristy se nevyjednává, s nimi se bojuje

/DEN S PREZIDENTSKÝM KANDIDÁTEM/ Deník představuje dalšího z uchazečů o Hrad. Na něm by rád zůstal současný prezident Miloš Zeman. Ten ve čtvrtek na jižní Moravě zavítal do Strážnice a Bučovic. A setkal se i se čtenářem z Javorníku.

Ovlivňování voleb se obávají i další kandidáti. Horáček: Je to na místě

Riziko záměrného ovlivňování voleb v Česku dezinformacemi připustili také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Mirek Topolánek. Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek věří, že čeští voliči budou k volbám přistupovat se zdravým rozumem.

AKTUALIZOVÁNO

Drahoš se bojí ovlivňování voleb. Sešel se kvůli tomu se Sobotkou

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se obává toho, že výsledky voleb v Česku ovlivňují zahraniční tajné služby prostřednictvím dezinformací. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ho dnes ráno v Kramářově vile ujistil, že hrozbou se zpravodajci zabývají. Podle Drahoše měla schůzka s předsedou vlády preventivní charakter. Upozornil na ruský vliv na volby ve Spojených státech, Francii a Německu.

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentský kandidát Topolánek: Členství v EU je naším zájmem

O tom, že má prezidentský kandidát Mirek Topolánek v zahraničněpolitických otázkách jasno, nelze pochybovat. Jeho názor se v tomto směru od dob, kdy byl českým premiérem nezměnil. 

Vím, jak na to! Fischer počítá s kampaní do 15 milionů, vylepí i billboardy

/ANKETA/ Prezidentský kandidát Pavel Fischer plánuje investovat do kampaně mezi deseti až 15 miliony korun. Voliče plánuje oslovit i vylepením billboardů, ústředním heslem kampaně bude "Vím, jak na to".

Spor o eutanazii. Hospic ji odmítá, kandidát na Hrad Horáček podporuje

Pokud by se stal prezidentem, dobrovolné ukončení života by podporoval. Tak se Michal Horáček vyjádřil v debatě kandidátů na hlavu státu, kterou Deník pořádal minulý týden ve vlaku na trase Praha - Ústí. Reakce jeho poradkyně, ředitelky litoměřického Hospice sv. Štěpána Moniky Markové, na sebe nenechala dlouho čekat.

FOTOGALERIE: Prezidentští kandidáti v Plzni. Nejvíc bodoval Horáček

Debata prezidentských kandidátů se uskutečnila v zaplněné budově Filozofické fakulty ZČU v Plzni v Jungmannově ulici. 

Kandidáti na prezidenta by více státních vyznamenání neudělovali

Většina kandidátů na prezidenta by ve funkci na Pražském hradě neudělovala více státních vyznamenání, než bylo dosud zvykem. Někteří z nich by chtěli oceňování navrátit vážnost, další slibují vyznamenávat všeobecně uznávané osobnosti a vynechávat lidi s pochybným morálním profilem. Uchazeči o post prezidenta to s výjimkou současného prezidenta Miloše Zemana sdělili v odpovědi na anketní otázku médií.

Občan na Hradě? Českou politiku chce vyléčit „čtyřicetiletý kluk“ Marek Hilšer

/REPORTÁŽ Z PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ A SETKÁNÍ S VOLIČI/ Zkoumá mozkové nádory, tančí tango a nebojí se ozvat, když se někde děje bezpráví. Teď chce být prezidentem. Deník přináší exkluzivní reportáž z předvolební kampaně prezidentského kandidáta Marka Hilšera.

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

/ANKETA/ Největším favoritem prezidentské volby zůstává podle průběžných výsledků ankety Deníku Miloš Zeman. Pro současného prezidenta se vyslovilo 46 procent lidí. Druhý je se ziskem 34 procent hlasů bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. V anketě již hlasovalo přes 12 tisíc čtenářů. Celkem se o Hrad utká devět kandidátů, přinášíme jejich přehled.   

AKTUALIZOVÁNO

Finální devítka v boji o Hrad. Vnitro pustilo do voleb očekávané uchazeče

/VIDEO/ Ministerstvo vnitra připustilo k prezidentským volbám devět kandidátů, jejichž úspěšná registrace se očekávala. Odmítlo naopak 11 uchazečů, kteří nedodali nominační podpisy v potřebném počtu.

AKTUALIZOVÁNO

Kandidát Zeman má největší podporu, každý druhý Čech ho ale odmítá

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Z kandidátů na prezidenta má mezi oprávněnými voliči největší podíl podporovatelů současná hlava státu Miloš Zeman. Zároveň má ale také druhý nejvyšší podíl odpůrců. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM/MARK. Větší podíl odpůrců než Zeman má jen Mirek Topolánek. Vyšší podíl podporovatelů než odpůrců má z kandidátů zařazených do průzkumu pouze Jiří Drahoš. Uchazeč Petr Hannig si stěžuje na to, že nebyl do průzkumu zařazen, agentura se mu omluvila.

Respektovali byste premiéra? Studenti se ptali adeptů o prezidentský post

/VIDEO, INFOGRAFIKA/ Zvídavé a inteligentní. Takové otázky položila budoucí elita národa, studenti Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem, prezidentským kandidátům, když debatní vlak Deníku zastavil v pondělí na ústeckém hlavním nádraží. Co mladé Ústečany zajímalo? Přepis odpovědí adeptů na hlavu státu na nejlepší otázky přinášime zde.

AKTUALIZOVÁNO

Kdo má na starost prezidentské kampaně? Zkušení matadoři i nováčci

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Zkušenými politickými a marketingovými matadory i nováčky volebních kampaní se obklopili kandidáti na prezidenta republiky. Zatímco dva hlavní vyzyvatelé současné hlavy státu akademik Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček sestavili početné volební týmy, dosavadní prezident Miloš Zeman si žádné spolupracovníky nevybral.

Ostrá debata o xenofobii a migraci. Topolánek: Bojím se latentního rasismu

/VIDEO, INFOGRAFIKA/ Během neobvyklé prezidentské debaty, kdy vzal Deník šestici uchazečů o Hrad do vlaku, samozřejmě nechyběla ožehavá témata. A to taková, která také rozdělují českou veřejnost. I otázka ekonomické migrace a rasismu odstartovala ostrou debatu v prezidentském vagonu. Co zaznělo?

Kandidáti prošli vlakem. Pro mě je to pohádka, řekl Horáček

/VIDEO/ Kandidáti na prezidenta se při neobvyklé debatě Deníku rozprchli po vlaku, aby si promluvili s pasažéry. Atmosféra byla uvolněná, někteří cestující byli překvapeni, jiní se smáli nebo vyjadřovali podporu části uchazečům o Hrad.

Nejvíc lidí podporuje Zemana, druhý by byl Drahoš, tvrdí průzkum

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše by volilo 30,5 procenta lidí a textaře Michala Horáčka 16,5 procenta. Další kandidáti mají výrazný odstup. Na čtvrtém místě je bývalý premiér Mirek Topolánek se čtyřmi procenty.

Experti: Zapojení Topolánka přineslo zlom v prezidentské kampani

Vstup bývalého premiéra Mirka Topolánka do souboje o funkci prezidenta republiky byl podle marketingových expertů oslovených ČTK zlomovým momentem dosavadní kampaně před volbami hlavy státu.

Většina uchazečů o Hrad by pravomoci hlavy státu neposilovala

Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina kandidátů na prezidenta republiky. Nesouhlasí tak s dřívějším názorem současného prezidenta Miloše Zemana. Někteří by přesto dílčí změny přivítali. Navrhují třeba odvolatelnost prezidenta občany, možnost zákonodárné iniciativy hlavy státu nebo zrušení pravomoci zastavit trestní stíhání. 

Horáčkovi radila babička: Prezident musí dobře vypadat na známce

/REPORTÁŽ, VIDEO/ Rodinný minipivovar znamená pro manžele Schönbauerovy celý život. Pracují v něm tři generace. I proto si Deník vybral mezi věrnými čtenáři právě rodinu ze severočeských Teplic, aby k nim na návštěvu přijel kandidát na prezidenta Michal Horáček.   

Jsem maloměstský člověk, říká multimilionář Horáček

/VIDEO, FOTO/ Podřipskou nemocnici s poliklinikou v Roudnici, Hospic Sv. Štěpána v Litoměřicích nebo Pivovar Monopol v Teplicích. Všechna tato místa navštívil spolu s redaktory Deníku prezidentský kandidát Michal Horáček.

AKTUALIZOVÁNO

Vnitro vystavilo stopku 11 uchazečům o Hrad. Do voleb půjde devět kandidátů

Ministerstvo vnitra napsalo 11 uchazečům o účast v prezidentských volbách, že nesplňují zákonné podmínky, které již nemohou napravit. Chybí jim podpisy občanů či členů Parlamentu nebo kandidaturu podali pozdě. Jde o méně známé uchazeče o Hrad.

AKTUALIZOVÁNO

Topolánkovi pokuta za pozdní registraci účtu nehrozí

Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek pokutu za pozdní registraci volebního účtu nedostane. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí s ním správní řízení nezahájí. 

AKTUALIZOVÁNO

Spory nad Mašíny i vznikem vlády. Mezi kandidáty to ve vlaku jiskřilo

/VIDEO/ Deník pořádal prezidentskou debatu v netradičním prostředí. Šestice kandidátů diskutovala ve vlaku z Prahy do Ústí nad Labem a zpět. Diskuzi a veškeré dění kolem jsme sledovali on-line. A leckdy došlo i na slovní přestřelky. Především, když do vlaku přistoupili studenti, kteří prezidentskému kandidátovi Mirku Topolánkovi připomněli jeho účast na oslavách narozenin Zemanova poradce Martina Nejedlého.

Deník zahájil sérii portrétů kandidátů na prezidenta. Posílejte otázky!

Odstartovala série portrétů nejdůležitějších uchazečů o post českého prezidenta. Každý týden až do konce roku se dozvíte, jak se daný kandidát chová v soukromí, jak reaguje v krizové situaci, jak vede kampaň, a také odpoví na dotazy čtenářů Deníku. 

Na kávě s prezidentským kandidátem Kulhánkem: Imunita poslanců je absurdní, říká

/REPORTÁŽ/ „To musím umýt okna,“ byla první reakce Jany Jášové, když se dozvěděla, že k ní na kávu dorazí prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek. Právě její rodinu z jihočeských Nových Hodějovic jsme vybrali coby hostitele setkání s možnou budoucí hlavou státu. Každou sobotu přináší Deník rozhovor s jedním z kandidátů na prezidenta a reportáž z jeho návštěvy u jedné z rodin v regionu.

AKTUALIZOVÁNO

Do boje o Hrad jde devítka kandidátů, zbylých 11 nesplnilo podmínky

V prezidentských volbách bude mít šanci kandidovat maximálně devět uchazečů o Pražský hrad. Zbylých 11 kandidátek zjevně nesplňuje zákonné předpoklady. Ve volbách by se tak měli utkat veřejně známí uchazeči, kteří se ke kandidatuře jasně přihlásili.

AKTUALIZOVÁNO

Topolánkův volební účet nebyl včas zaregistrován, hrozí mu pokuta

Prezidentský kandidát a bývalý premiér Mirek Topolánek nestihl včas zaregistrovat svůj volební účet. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran mu tak hrozí pokuta až 500 tisíc korun. Podle Topolánkova týmu zákon nepočítá s oznámením kandidatury na poslední chvíli. Česká spořitelna dnes Topolánkův účet zveřejnila.

"Hladovkáře" Hradílka osobnosti vyzývají k ukončení protestu

K ukončení hladovky žádají disidenta z Lipníku nad Bečvou a bývalého mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka osobnosti veřejného života.

AKTUALIZOVÁNO

Topolánek: Chci být prezidentem, který bude sjednocovat. Mám sílu pro změnu

/FOTOGALERIE/ Mirek Topolánek na své první tiskové konferenci v roli prezidentského kandidáta vysvětlil, proč ukončil šťastné období manžela, otce a podnikatele, aby se vrátil do kalných politických vod.

AKTUALIZOVÁNO

18 lidí se uchází o Pražský hrad. Někteří nepřinesli dostatečný počet podpisů

Kandidaturu na prezidenta podalo na ministerstvo vnitra 18 lidí. Část uchazečů ale podle dostupných informací nesplňuje zákonné požadavky a bude z volebního souboje vyřazena. Jména přijatých kandidátů úřad zveřejní 24. listopadu. Jako jeden z posledních se přihlásil bývalý premiér Mirek Topolánek, který uvedl, že ho ke kandidatuře vedly kroky současného prezidenta Miloše Zemana, s nimiž nesouhlasí.

Do boje o Hrad jde devět mužů. Okamura mezi nimi není

/INFOGRAFIKA/ Prezidentská volba se nedramatizuje. Šéf SPD Tomio Okamura po včerejší schůzce s Milošem Zemanem v Lánech oznámil, že na Hrad kandidovat nebude.

Bookmakeři favorizují ve volbách Zemana, Topolánek už je třetí

Favoritem bookmakerů sázkových kanceláří v Česku v prezidentských volbách je současný prezident Miloš Zeman (kurz 1,6:1 - 1,7:1). Na druhém místě je bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš (2,7:1 - 3:1). Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek, který oznámil kandidaturu v sobotu, už je třetí (5:1 - 6,5:1). Objem sázek se blíží ke 40 milionům korun, což je jen o deset milionů méně než při prezidentských volbách v roce 2013. 

Politolog Daniel Kroupa: Šance porazit Miloše Zemana existuje

Daniel Kroupa patří k lidem, kteří znají polistopadovou politickou scénu a její protagonisty dokonale. Byl dlouhá léta poslancem, senátorem, předsedou ODA. Nyní působí na Katedře politologie a filozofie Filozofické fakulty UJEP v Ústí nad Labem. Deník s Danielem Kroupou hovořil o prezidentských kandidátech a jejich šancích.

AKTUALIZOVÁNO

Topolánek má dostatek podpisů. Podpořili ho senátoři Grulich nebo Nytra

Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek získal potřebných deset senátorských podpisů pro prezidentskou kandidaturu. Senátor Tomáš Grulich (ODS) to dnes potvrdil ČTK. Topolánek o víkendu oznámil, že se hodlá ucházet o funkci hlavy státu.

AKTUALIZOVÁNO

Expremiér Topolánek se pokusí o Hrad, Pospíšil to vzdal

/ANKETA/ Zjeví se v táboře vyzyvatelů Miloše Zemana na poslední chvíli uchazeč, který by mohl ohrozit jeho postup do druhého kola? Spekulace dnes v České televizi utnul expremiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek. Potvrdil, že i on bude bude kandidovat na prezidenta. A to především kvůli spojenectví Andreje Babiše a Miloše Zemana.

AKTUALIZOVÁNO

I s Topolánkem. Češi by mohli prezidenta vybírat z více jak devíti uchazečů

/ANKETA/ Češi by si mohli v lednu zvolit budoucího prezidenta nejméně z devíti kandidátů, kteří předložili nebo ohlásili odevzdání řádné nominace. Zájemců, kteří v uplynulých měsících veřejně projevili touhu kandidovat, bylo ale dvakrát tolik. Dnes k nim přibyl expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Lhůta pro nominace skončí v úterý.

Kandidáti na Hrad nechtějí nikoho připomínat. Drahoš: Nebylo by to fér

/ANKETA/ Ve funkci prezidenta by chtěli být sami sebou a nechtěli by se cíleně odlišovat od svých předchůdců na Pražském hradě, sdělila většina prezidentských kandidátů. Ve funkci by většinou chtěli prosazovat vlastní postoje či myšlenky.

Vzkaz bývalých prezidentských uchazečů: Vybírejte kandidáty s dobrou pověstí

/INFOGRAFIKA/ Podpisové archy dnes odevzdá Jiří Drahoš. Podporu má i Marek Hilšer. Vytvořte ostrov pozitivní energie, žádá Vladimír Franz.

AKTUALIZOVÁNO

Horáček zaregistroval svou kandidaturu na Hrad, má 86 tisíc podpisů

Uchazeč o Hrad Michal Horáček dnes na ministerstvu vnitra předal petici s 86 tisíci občanskými podpisy, které podporují jeho kandidaturu na prezidenta. Horáčkovu kandidaturu oficiálně jako navrhující občan podala paralympionička Tereza Diepoldová. Horáček řekl, že shromáždil 115 tisíc podpisů, téměř 30 tisíc ale jeho spolupracovníci po kontrole odstranili, protože nesplňovaly zákonné podmínky.

AKTUALIZOVÁNO

Hannig bude kandidovat na prezidenta. Má dostatek podpisů od poslanců

/ANKETA/ Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig má k dispozici 20 poslaneckých podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Podpisy ve středu odevzdal na ministerstvo vnitra. Hannig to dnes řekl ČTK. Podporu získal od končících i nových poslanců z několika politických stran. Ohledně své kandidatury se ještě nerozhodl bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl.

Sbírání podpisů na prezidentskou kampaň pomalu končí. Ve hře je 11 zájemců

Prezidentští kandidáti pozvolna končí se sběrem podpisů voličů pod svou kandidaturu. Volební tým bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše dnes přijal poslední podpisové archy. Aktivitu k rozšíření počtu sesbíraných podpisů utlumil i štáb textaře a podnikatele Michala Horáčka. Nejzazší termín na podání prezidentské kandidatury je 7. listopad.

Kubera nebude kandidovat na prezidenta, proti byla jeho rodina

/ROZHOVOR, ANKETA/ Místopředseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera nebude kandidovat v blížících se prezidentských volbách, i když pro to sehnal dost podpisů od kolegů v horní komoře Parlamentu. Teplický primátor a senátor sdělil Deníku podrobnosti svého rozhodnutí.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš zvolil ukotvení Česka v Evropě

Bývalý předseda Akademie věd a kandidát na prezidenta Jiří Drahoš vždy volí strany, které zachovávají ústavnost, demokracii a ukotvení Česka v Evropě. Řekl to dnes novinářům v pražských Lysolajích, kde volil do Poslanecké sněmovny. Koho konkrétně zvolil však jako nadstranický kandidát na prezidenta neprozradil. "Mohu říct, že vždy volím strany, které zachovávají ústavnost, demokracii a naše ukotvení v Evropě," řekl Drahoš, který do volební místnosti dorazil i se svou manželkou Evou. Jako vždy se prý na volbě shodli.

Kandidaturu na prezidenta zaregistrovali u vnitra tři lidé

Svou kandidaturu na prezidenta republiky dosud u ministerstva vnitra podali tři uchazeči o Pražský hrad. Dva z nich navrhují poslanci, třetí dosud nepředložil podporu poslanců, senátorů ani občanů. Dnes to sdělila Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Jména kandidátů s odkazem na ochranu soukromých údajů úřad neuvedl. Nezveřejnil tedy ani poslance, kteří jim kandidátní listiny podepsali.

Kulhánek má poslaneckou podporu pro kandidaturu na prezidenta

Mezi účastníky lednových prezidentských voleb se zařadí i bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. K dispozici má 23 podpisů poslanců. Na tiskové konferenci to řekl miliardář a předseda obnovené ODA Pavel Sehnal, který Kulhánkovi kandidaturu platí. Kulhánek podle něj už minulý týden kandidaturu oznámil na ministerstvu vnitra. K dispozici má také 35 tisíc podpisů voličů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT