Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Prezident USA Barack Obama

Barack Hussein Obama je od 20. ledna 2009 stávajícím 44. prezidentem USA. Je prvním Afroameričanem v tomto úřadu. Politikem Demokratické strany je od roku 1992. Pro rok 2009 se stal nositelem Nobelovy ceny míru. Časopis Time jej v roce 2008 vyhlásil Osobn

Barack Obama naléhavě vyzývá kongres, aby bránil jeho reformu zdravotnictví

Poprvé od ukončení funkce bývalý prezident Barack Obama řešil svou legislativu v oblasti zdravotní péče v proslovu při přebírání oceněni v Kennedyho knihovně. Obama se ve své řeči vyhnul tomu, aby se zmínil o Donaldu Trumpovi, když apeloval na republikány, aby "mluvili pravdu" a postavili se i proti vlastní straně. 

Obama. Prezident, který Evropě možná nerozuměl

Když 20. ledna 2009 vstupoval Barack Obama do Bílého domu, bylo ve Spojených státech 861 664 prázdných domů. Jejich majitelé je museli opustit kvůli nesplácení hypoték. Po osmi letech je jeho země sice názorově rozdělená, ale po ekonomické stránce úspěšná.

Obama se připravuje na roli exprezidenta, bude psát knihu

Washington - Po inauguraci Donalda Trumpa začne pro odcházejícího prezidenta USA Baracka Obamu nová životní etapa, jejímž prvním milníkem má být vydání knihy, která pravděpodobně spatří světlo světa příští rok. Na předpokládaný bestseller by bývalý prezident mohl dostat zálohu alespoň 20 milionů dolarů (půl miliardy Kč), napsala dnes agentura AP.

AKTUALIZOVÁNO

Obama v Kongresu hájil svou zdravotní reformu

Washington - Dosluhující americký prezident Barack Obama dnes v Kongresu během schůzky s demokratickými zákonodárci hájil existenci své zdravotní reformy. Obama podle senátora Gerryho Connollyho chce, aby ti Američané, kteří o zdravotní pojištění přijdou, věděli, že to bude kvůli republikánům. Ti totiž chtějí reformu známou jako Obamacare zrušit. Zdůvodňují to argumentem, že je příliš drahá a že narušila trh s pojistkami; obhájci reformy naopak zdůrazňují, že zajistila dostupnou zdravotní péči milionům dříve nepojištěných Američanů.

Turecký premiér se opřel do Obamy. V otázce syrských Kurdů spoléhá na Trumpa

Ankara - Politická situace ve světě se opět trošku přiostřila. Kvůli podpoře jednotek syrských Kurdů kritizoval v úterý turecký premiér Binali Yildirim amerického prezidenta Baracka Obamu. Na druhou stranu ale doufá, že nová hlava USA Donald Trump učiní této "ostudě" přítrž. 

Obamovi věnovali vánoční poselství hodnotám, jež všechny spojují

Washington - Americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle ve svém sobotním posledním vánočním poselství svým spoluobčanům upozornili na hodnoty, které prý spojují všechny Američany bez ohledu na jejich víru.

Obama pohrozil Rusům odplatou za hackerské útoky

Washington, Tokio - Spojené státy neponechají bez odpovědi vměšování ruských hackerů do amerických voleb, pohrozil odcházející šéf Bílého domu. Moskva tato obvinění popírá a nově zvolený americký prezident Donald Trump je zpochybňuje. Zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov řekl, že Vladimir Putin již v září Obamovi poskytl naprosto jasnou odpověď na vznesená americká obvinění.

Obama obhajoval koncepci minimálního nasazování vojáků USA

Tampa (USA) - Americký prezident Barack Obama dnes obhajoval svou strategii boje proti terorismu, která se opírá o nasazování zvláštních jednotek a využívání pomoci lokálních spojenců USA. Podle agentury AP je její podstatou co nejmenší účast americké armády, což je v ostrém kontrastu s konfrontačním viděním prosazovaným nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem.

AKTUALIZOVÁNO

Obama a evropští politici jsou za pokračování sankcí proti Rusku

Berlín - Americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová a představitelé Francie, Británie, Itálie a Španělska se dnes v Berlíně shodli na nutnosti pokračování spolupráce v rámci NATO. Vyslovili se také pro pokračování protiruských sankcí, dokud Moskva nenaplní minské dohody, a vyzvali Sýrii, Írán a Rusko, aby okamžitě přestaly s útoky na syrské město Halab.

AKTUALIZOVÁNO

Obama jednal s řeckými představiteli, protestovalo se v ulicích

Atény - Americký prezident Barack Obama dnes v Řecku zahájil svou poslední zahraniční cestu ve funkci. Jeho dvoudenní návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření mimo jiné kvůli protestům, které večer zasáhly Atény. Během schůzky s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem se šéf Bílého domu vyslovil ve prospěch "silné, jednotné a prosperující Evropské unie" a ujistil Řeky, že Spojené státy nadále považují NATO za pilíř jejich bezpečnosti.

Obama v listopadu navštíví Německo, Řecko a Peru

Washington - Americký prezident Barack Obama v listopadu navštíví Řecko a Německo, během evropské cesty se chce setkat nejen s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ale také s představiteli Francie, Británie a Itálie. Oznámil to dnes v tiskovém prohlášení Bílý dům s tím, že pro dosluhujícího amerického prezidenta to bude jedna z posledních příležitostí k jednání s evropskými spojenci. Z Evropy odletí Obama do Peru, kde se zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Filipínský prezident vzkázal Obamovi, ať táhne k čertu

Manila - Filipínský prezident Rodrigo Duterte se znovu hrubě vyjádřil na adresu amerického prezidenta Baracka Obamy - vzkázal mu, ať "táhne k čertu". Ve svém projevu si přitom Duterte podle agentury AP postěžoval, že USA odmítly prodat Filipínám některé typy zbraní. Podle filipínského prezidenta to ale nevadí, protože jeho zemi je ochotně dodají Rusko a Čína.

Obama vetoval zákon umožňující žalovat Rijád za útoky z 11. září

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes vetoval zákon umožňující pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie. Informovala o tom agentura AP. Kongres může nyní veto zvrátit dvoutřetinovou většinou, což se ale od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009 ještě nestalo.

AKTUALIZOVÁNO

Obama v OSN nabízel recepty na choroby dnešního světa

New York - Svůj poslední projev ve funkci prezidenta USA pronesl dnes z tribuny Valného shromáždění OSN šéf Bílého domu Barack Obama. V projevu o úspěších i chorobách dnešního světa označil za paradox situaci, kdy miliardy lidí žijí lépe než kdykoli předtím, ale vládnutí je obtížnější a ve vztazích mezi státy panuje méně důvěry. Vyzval bohaté státy, aby podaly pomocnou ruku uprchlíkům.

Obama: Clintonová je historicky nejlepší prezidentský kandidát

Filadelfie (USA) - Americký prezident Barack Obama se důrazně postavil za demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, která kvůli nemoci na několik dní přerušila kampaň. V projevu ve Filadelfii prezident v úterý označil bývalou první dámu za nejschopnějšího kandidáta, který se kdy o nejvyšší úřad ucházel. Soupeře Clintonové Donalda Trumpa obvinil, že nadbíhá Rusům.

Obamovi v Číně nepřistavili schůdky; na ploše křičel čínský agent

Chang-čou - Uvítací ceremoniál pro amerického prezidenta Baracka Obamu na letišti v čínském městě Chang-čou poznamenalo hned několik nepříjemných incidentů. Vedení letiště nenechalo pro hlavu USA přistavit příslušné schůdky, aby mohla ze svého speciálu sejít na červený koberec, a na ploše vypukla hlasitá hádka mezi členkou americké delegace a čínským bezpečnostním agentem, uvedla agentura AP.

Obamu těší pokrok koalice proti islamistům v Sýrii a Iráku

Washington - Americký prezident Barack Obama je potěšen pokrokem, kterého koalice v čele se Spojenými státy dosáhla v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Jak nicméně dodal, radikálové jsou i nadále schopní řídit i inspirovat útoky. Osvobození iráckého Mosulu a syrské Rakky, které ovládají islamisté, se podle něj zatím neblíží. Obama to prohlásil na tiskové konferenci po jednání v Pentagonu.

Americký prezident Barack Obama slaví pětapadesátiny

Honolulu - V havajském Honolulu se před 55 lety, 4. srpna 1961, narodil současný americký prezident Barack Obama. V pořadí 44. šéfem Bílého domu byl tento demokrat inaugurován v lednu 2009, stal se první americkou hlavou státu tmavé pleti. Ještě koncem téhož roku Obama získal Nobelovu cenu za mír, jejíž udělení vzbudilo smíšené reakce. V roce 2012 svůj prezidentský mandát ve volbách obhájil, ve funkci setrvá do ledna 2017.

Obama a exprezident Bush se v Dallasu zúčastní piety za policisty

Dallas (USA) - Americký prezident Barack Obama dnes navštíví Dallas, kde uctí památku pěti policistů, které minulý týden ve čtvrtek během demonstrace proti postupu policie vůči černochům zastřelil útočník Micah Johnson. Piety se zúčastní i viceprezident Joe Biden či Obamův předchůdce George Bush mladší.

Obama se podle amerických černochů snažil zlepšit rasové vztahy

Washington - Kolem 85 procent Afroameričanů je přesvědčeno, že se prezident Barack Obama v Bílém domě přinejmenším snažil zlepšit rasové vztahy ve Spojených státech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pew, o němž informovala agentura AP.

AKTUALIZOVÁNO

Obama oficiálně podpořil Clintonovou v prezidentské kampani

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes oficiálně podpořil Hillary Clintonovou jako předpokládanou demokratickou kandidátku na prezidentku Spojených států. Podporu jí vyslovil ve videu, které zveřejnil volební štáb Clintonové. Obama se za svou někdejší ministryni zahraničí veřejně postavil krátce poté, co se dnes sešel s rivalem někdejší první dámy Berniem Sandersem. Clintonová prezidentovi poděkovala a řekla, že si jeho podpory cení nade vše.

Obama: Návštěva v Hirošimě vyzdvihuje spojení USA a Japonska

Tokio - Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Hirošimě, města, které jako první na světě zasáhla jaderná bomba, má zdůraznit přátelské spojení mezi bývalými nepřáteli. Obama to řekl v rozhovoru s japonskou televizní společností NHK. Zopakoval však, že se za zničující útok nebude omlouvat.

Obama navštíví Hirošimu jako první prezident USA od války

Washington - Americký prezident Barack Obama zavítá koncem května na historickou návštěvu Hirošimy. Informoval o tom dnes Bílý dům. Bude to vůbec první návštěva americké hlavy státu v Hirošimě od chvíle, kdy americká atomová puma na konci druhé světové války srovnala toto japonské město se zemí.

Obamovi, princ Harry a královna Alžběta II. žertovali na twitteru

Washington, Londýn - Americký prezident Barack Obama si s manželkou Michelle zažertovali prostřednictvím internetové sociální sítě s britským princem Harrym a nečekaně i s královnou Alžbětou II. Ve videonahrávce zveřejněné na twitteru poslali bojovnou výzvu Harrymu u příležitosti charitativní sportovní soutěže Invictus Games, které se účastní bývalí vojáci, kteří jsou po bojových zraněních invalidní.

Obama poobědval s Alžbětou II., vyzval Brity k setrvání v Evropské unii

Londýn – Americký prezident Barack Obama s chotí Michelle dnes na hradě Windsor u Londýna poobědval s královnou Alžbětou II. a jejím manželem, princem Philipem. Odpoledne se pak sešel s britským premiérem Davidem Cameron, s nímž chtěl jednat o situaci v Sýrii a Libyi a především o boji proti organizaci Islámský stát (IS).

Obama zmírnil tresty 61 vězňům odsouzeným za drogové zločiny

Washington – Americký prezident Barack Obama dnes zmírnil tresty šesti desítkám vězňů odsouzeným většinou za nenásilné trestné činy spojené s drogami. Informoval o tom Bílý dům. Gesto je součástí Obamovy dlouhodobé snahy o změnu trestního systému, neboť podle něho soudy za některé drogové zločiny udělují příliš tvrdé tresty.

Obama kritizuje prezidentskou kampaň a vyzývá novináře k odpovědnosti

Washington – Americký prezident Barack Obama se opět pozastavil nad politickým prostředím letošních prezidentských voleb ve Spojených státech. Při této příležitosti podle agentury AP vyzval novináře, aby nejen od sebe, ale i od kandidátů vyžadovali lepší výkony.

Lidé mají právo kritizovat vládu, řekl Obama Kubáncům

Havana – Lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. Prohlásil to dnes americký prezident Barack Obama v projevu ke Kubáncům, k nimž promluvil během své historické návštěvy Havany. Lidská práva jsou univerzální, řekl Obama, podle něhož mají vlády obou zemí na tuto věc rozdílný názor. Zároveň vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země, která je podle něj „přežitým břemenem pro Kubánce".

AKTUALIZOVÁNO

Kuba pokročila. USA však budou dále zdůrazňovat demokracii, řekl Obama

Havana – Kuba a Spojené státy chtějí i nadále zlepšovat své vztahy, mají však odlišný pohled na otázky lidských práv a rozvíjení demokracie. Shodli se na tom lídři obou zemí Barack Obama a Raúl Castro na tiskové konferenci po dnešním jednání, která byla na kubánské poměry nevídaně otevřená. Castro označil za hlavní bariéru mezi oběma zeměmi trvající hospodářské embargo. Podle Obamy se Kuba v mnoha směrech zlepšila, ke zrušení blokády však bude třeba mimo jiné pokročit v respektování lidských práv.

Obama si s rodinou prohlédl staré centrum Havany

Havana – Americký prezident Barack Obama, který v neděli přiletěl na Kubu jako první prezident USA po 88 letech, označil svou návštěvu této karibské země za historickou. Před zaměstnanci americké ambasády v Havaně též vyjádřil přání, aby pro jejich děti už bylo přirozené, že prezident Spojených států zavítá na Kubu. Informovala o tom agentura EFE.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT