Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Příspěvky studentů do soutěže Naše Evropa

Studentská literární soutěž na téma 10 let v Evropské unii

Praha - Zveřejňujeme tři nejlepší studentské práce z pražského kola literární soutěže Deníku s Evropskou unií. Vítězům gratulujeme!

Literární soutěž studentů o EU: do redakce přišla více než stovka příspěvků

Střední Čechy - Když jsme vyhlásili Literární soutěž na téma Evropská unie, nevěděl jsem, co mám očekávat. Jaký bude zájem ze strany jednotlivých škol v Praze a v celých středních Čechách. Jak zareagují školáci na toto, na první pohled, nezáživné téma pro studenty?

Vítěz soutěže Naše Evropa Jakub Černý: Evropská unie je podle mě dobrý nápad

Nové Strašecí /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jakub Černý se stal absolutním vítězem soutěže s názvem Naše Evropa, kterou organizovaly regionální Deníky ve spolupráci se zastoupením Evropské komise a Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky.

Čech Evropanem? Může být, míní čeští studenti

Praha - Co si myslí mladí lidé o Evropské unii? Jak vnímají Evropský parlament? Jako byrokratický kolos, který plýtvá penězi a svým poslancům vyplácí nespravedlivě vysoké mzdy. To jsou nejčastější závěry, k nimž dospěli studenti středních škol v literární soutěži Naše Evropa. Organizovaly ji regionální Deníky ve spolupráci se zastoupením Evropské komise a Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR. Zúčastnilo se jí 539 studentů ze 123 středních škol z celé republiky.

Problémy na Ukrajině jsou větší hrozbou než rozpad Jugoslávie

V poslední době nás všechny zasáhla zpráva o tíživé situaci, která se nyní odehrává na Ukrajině. Přesněji řečeno na Krymu. Pochopí konečně západ, co se opravdu děje na Ukrajině? Tato otázka napadá jistě mnoho lidí, ale málo z nich na ní dokáže jistě odpovědět. Celý tento problém je z větší částí v mnoha spekulacích. Obávám se, že je tu jisté riziko toho, že by se snad v Evropě mohly vyskytnout nebezpečné násilné problémy.

EU podle mě České republice více bere, než dává

Dnešní doba přináší spoustu problémů, od častých živelných katastrof po konflikty mezi jednotlivými státy Evropy. Všechny evropské problémy musí denně řešit poslanci Evropského parlamentu. Někdy jsou problémy vyřešeny bravurně, jindy zase špatně a někdy se řeší záležitosti, které nejsou vůbec potřeba řešit. Čeští zástupci Evropského parlamentu se nám každých pět let mění a myslím si, že jsou to právě oni, kteří mohou za dopad špatných řešení v rámci České republiky.

Žít mohu jen ve své zemi

Která evropská země na kontinentě dominuje? Není pochyb o tom, že Evropa je hustě zalidněným světadílem. Je však druhým nejmenším. Jak paradoxní. Mnoho přetahujících se národů o místo ''krále Evropy''. Kdo tento lítý boj vyhraje? Která země je na tom ekonomicky lépe? Ve které zemi se Evropan bude cítit ''jako doma''?

Lidi je třeba poznávat

Všichni jako správní, „bezchybní" Češi, známe spoustu křivdících rčení o příslušnících okolních států, ležících na půdě Evropské unie. Např.: Jak se říká hezké dívce v Německu? Turistka. Pije jako Dán, rčení o tom, jak Italové musí být hluční, Angličané studení, atd.

Schůze europoslanců aneb Dejme subsidiaritě přezdívku!

Dnes to byl můj nezajímavější den v mém životě. Jako nezávislá strana, země Zambezi, jsem byla pozvána na schůzi Evropského parlamentu.

Každý schopný člověk má možnost si vybudovat úspěšnou kariéru v zahraničí

Můj strýc už od mládí rád navrhoval oblečení, a proto se rozhodl jít studovat na střední průmyslovou školu oděvní a poté pokračovat na vyšší odborné škole.

Práce europoslance je časově velice náročná

Spousta lidí ani neví, kdo to europoslanec je, kde pracuje a jakou roli ve své funkci vlastně zaujímá. Jelikož se blíží volby, je na místě otázka, jak se do Evropského parlamentu můžeme dostat?

Spousta imigrantů se domnívá, že lepší život mít nemůže. Není to jenom bublina?

Mladí lidé dnešní doby často myslí kosmopolitně, někdy až příliš. Jsou totiž přesvědčeni o úspěchu v zemi, jejíž „reklama" vyhlíží tak skvěle. Proč se tedy ve většině případů vrací domů s brekem a s neúspěchem nacpaným v náručí? Existuje důvod, který udává neúspěch?

Moje Evropa aneb Kde chci žít

Nikdy jsem neměla v plánu se odstěhovat z České republiky. Neviděla jsem důvod opouštět dokonce ani město, ve kterém jsem vyrůstala. A to do té doby, dokud jsem nezačala vnímat, jak se lidem v mém okolí žije a jaké mají problémy. Začala jsem si uvědomovat, že mnohdy těžké problémy některých občanů vůbec nikoho nezajímají. Nevšímala jsem si toho do té doby, dokud jsem nebyla víceméně přinucena se dívat na večerní zprávy, abych byla takříkajíc „v obraze". V politice se sice dosud nevyznám, ale mám pocit, že ani sami páni politici jí nerozumí.

Chtěl bych změnit zdejší situaci s údajnou diskriminací Romů

Měl bych tu teď nějakým způsobem napsat, co bych dělal, kdybych se dostal do Evropského parlamentu. V hlavě se mi při tomto tématu zrodilo několik nápadů, na čem by se dalo v EU a ve vztahu EU x ČR zapracovat. Jedná se hlavně o ekonomická témata, jako je euro a finanční stabilita eurozóny, stabilita evropského trhu a další podobné věci. Co se ČR týče, lze v ní s pomocí EU také některé věci změnit.

EU by měla řešit zásadnější problémy než limitované kvóty

Dnes jsme se rozhodli udělat rozhovor s absolventkou Hotelové školy Bohemia v Chrudimi, která se rozhodla odejít do zahraničí.

Dopis pro spřízněnou duši

Ahoj Pavli, už jsem ti dozajista říkala o výměnném pobytu, který pořádá naše gymnázium již po dvacet let. Ke konci jara čekáme vzácnou návštěvu francouzských studentů pocházejících z lotrinského městečka Bitche, což je nedaleko Štrasburku a stejně tak Evropského parlamentu, na který se při naší výpravě za nimi pojedeme podívat. Díky tomuto projektu jsme sepsali naše zájmy a záliby do dopisů a zaslali je do jejich školy, kde si každý, kdo se účastní této události, vybral svého dopisovatele a navázal s ním kontakt. Prostřednictvím internetu se od té doby dozvídáme stále nové a nové informace o našich milých přátelích vzdálených přes tisíc kilometrů, přesto tak blízkých.

Pracovat a žít je nejlepší začít blízko rodiny

Myslím, že dnešní mladí lidé by chtěli žít a pracovat ve většině zemí EU. Mezi prvními by to byla nejspíš Anglie, kterou touží navštívit 90% mladých lidí, ovšem je tu problém zda by dokázali žit v tak odlehlé zemi sami a zda by se tu domluvili, proto si myslím, že pro život v Anglii je lepší zvolit variantu pouze dočasné návštěvy té země v podobě dovolené nebo stáže na střední nebo vysoké škole.

Stát chce více dětí, ale dává mladým možnost je mít?

Myslím si, že každý mladý člověk má rád svou rodnou zem, ale málo který stát mu dává možnst v ní zůstat, např: při pohledu na finanční stránku, díky které by se mohla zvíšit i porodnost malých dětí.

Europoslanci bojují za věci, které jsou důležité nejen pro Evropany

Představit si sám sebe v roli jakéhokoliv politika je pro mě nesnadná věc. Nikdy mě totiž tohle zaměstnání nelákalo, vlastně si nejsem jist, jestli o tom jako o zaměstnání přemýšlím. Ale když jsem se do toho pokoušel vžít, došlo mi, že to až taková legrace nebude. Zkusím si tedy na jeden den představit, že pracuji v Bruselu a jsem tedy poslancem europarlamentu za Českou republiku.

Skrze peníze rád pomohu a dostanu kouli na nohu

Už nebaví mě sedět doma, u televizních zpráv se bát, já dostal jsem nápad od boha, europoslancem se stát.

Seznamte se: Maria Piecec

Je osm hodin večer a já, tak trochu s trémou sedím u počítače připravená na první setkání s Mariou. Vůbec se neznáme, jediné, co o téhle holce vím, je to, že je z Rumunska a mluví česky. Kontakt na ni jsem získala tak rychle, že ani nevím, jak se mi to povedlo. První spojení nevychází, a tak si říkám, jestli se mnou vůbec bude chtít mluvit. Zda ji já budu zajímat. Chtěla bych ji co nejvíce vyzpovídat. Jaká vlastně bude?

Ne vždy dovedeme efektivně využít peněz, které nám EU nabízí

Kdybych si mohl vybrat žít v některé zemi Evropské unie, moje volba by zcela určitě padla na Německo. Nejen že tento stát má vysokou životní úroveň, ale je jedním z celkově nejvyspělejších států Evropy. Jako národ jsou Němci velmi disciplinovaní, pracovití a hlavně bezvadně organizovaní v pracovních procesech. Kdybych žil a studoval v této zemi, určitě by se mi otevíraly větší pracovní možnosti, protože odborně vzdělaných lidí si zde váží a dobře je finančně odměňují.

S Belgií máme většinu věcí v životním stylu společných

Se svou spolužačkou Eliškou Křížkovou máme možnost psát si s kamarádem pocházejícím z Belgie. Nebudeme zmiňovat jeho jméno, ale velmi mu děkujeme za poskytnutí rozhovoru. Zajímal nás jeho názor na životní styl v Belgii.

Život v jiných zemích

Před zjišťováním nějakých informací jsem si opravdu myslela, že nezáleží na zemi, ve které žijete, ale spíše na jedinci. Nevím, jak jste na tom právě vy, ale já jsem nikdy nepřemýšlela nad tím, jak se žije ve světě. Až když jsme dostali úkol na angličtinu, jsem nad tím začala přemýšlet. Po doporučení stránky, kam se může přihlásit úplně každý a psát si s kým chce, jsem si začala psát s lidmi z jiných zemí a zjistila jsem spoustu zajímavých věcí, které si jen tak na internetu běžně nepřečtete. Myslím si, že takovéto zjišťování informací je mnohem zábavnější a účinnější, a navíc si můžete opravdu najít spoustu přátel a popřípadě hlavně i zdokonalit například svou angličtinu.

Moje Evropa a vysněná budoucnost

Žiji v České republice. Rád bych žil v Dánském království. V České republice se mi nežije špatně, mám tu kamarády a svou rodinu. Nejraději bych se ale vydal do Dánska na roční studium. Chtěl bych se zlepšit v anglickém jazyce. Chtěl bych co možná nejlépe poznat dánskou kulturu, poznat nové přátele. Dozvěděl bych se nějaké zajímavosti o slavném dánském pohádkáři Hansu Christianu Andersenovi. Navštívil bych fotbalový stadion Parken, který se nachází v Kodani. Ta představa je krásná.

Výměnný pobyt? Spousta zkušeností a zážitků

Mnoho studentů rádo cestuje a poznává nové věci. Možná je to i jeden z mnoha důvodů, proč jsou výměnné pobyty u mladých lidí čím dál oblíbenější a vyhledávanější.

V žebříčků předsudků by nejlépe uspělo Švýcarsko, které není členem EU

Pokud bychom měli hovořit o předsudcích, které se vytváří vůči zemím evropské unie, Česká republika by z této „ankety" nevyšla zrovna nejlépe. Jakožto občan české národnosti musím konstatovat, že naše země by se bez pochyb umístila na prvních příčkách těch nejhorších nálepek.

Evropa očima teenagerů aneb Jak se (ne)známe?

Krásné město Brighton na jihu Velké Británie se stalo v létě loňského roku centrem zájmu studentů z celé Evropy. Od 21. července do 11. srpna se zde uskutečnil pobyt pro děti od patnácti let, který sloužil hlavně k rozvinutí jazykových schopností a k nabytí zkušeností v novém a neznámém prostředí. Samozřejmě to byla také příležitost najít si nové přátele z různých koutů Evropy. O to se postarala především skvělá organizace v podání týmu Sprachcaffe, který měl celý pobyt na starost a pro každý den přichystal program plný her a výletů. Když se studenti vraceli ze svých ranních či odpoledních vyučování, měli o zábavu postaráno.

V mých šestnácti letech mám obavy, jak to bude za pár let

Jak bych si představovala ČR ? No to máte těžké. Jako první krok, bych vystěhovala naše nepřizpůsobivé obyvatele a sousedy. Jako druhý krok bych urovnala platy těm, co berou hodně za nic a ti, co berou málo za hodně. Například plat poslance v ČR činí přibližně 80 000 Kč. Plat záchranáře či hasiče je přibližně 20 000 až 30 000 Kč. Přijde vám to normální? J

Mládí a Evropská unie vpřed!

1. května oslavíme již desetiletí pod křídly Evropské unie, což si zaslouží určitě pozornost. Dle mého, je vždy velice zajímavé poslouchat názory dospívajících lidí, proto jsem teenagery, mezi něž patřím i já sám, vyzpovídal. Z ankety, již se zúčastnilo na čtyřiaosmdesát studentů různých oborů středních škol jasně vyplývá, že být v unii je krok správným směrem. Ne vše je ale tak růžové, jak to vypadá. I mezi studenty gymnázií se najdou takoví, co nevědí, jaké státy do osmadvacítky EU patří.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT