Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Příspěvky studentů do soutěže Naše Evropa

Studentská literární soutěž na téma 10 let v Evropské unii

Praha - Zveřejňujeme tři nejlepší studentské práce z pražského kola literární soutěže Deníku s Evropskou unií. Vítězům gratulujeme!

Literární soutěž studentů o EU: do redakce přišla více než stovka příspěvků

Střední Čechy - Když jsme vyhlásili Literární soutěž na téma Evropská unie, nevěděl jsem, co mám očekávat. Jaký bude zájem ze strany jednotlivých škol v Praze a v celých středních Čechách. Jak zareagují školáci na toto, na první pohled, nezáživné téma pro studenty?

Vítěz soutěže Naše Evropa Jakub Černý: Evropská unie je podle mě dobrý nápad

Nové Strašecí /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jakub Černý se stal absolutním vítězem soutěže s názvem Naše Evropa, kterou organizovaly regionální Deníky ve spolupráci se zastoupením Evropské komise a Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky.

Čech Evropanem? Může být, míní čeští studenti

Praha - Co si myslí mladí lidé o Evropské unii? Jak vnímají Evropský parlament? Jako byrokratický kolos, který plýtvá penězi a svým poslancům vyplácí nespravedlivě vysoké mzdy. To jsou nejčastější závěry, k nimž dospěli studenti středních škol v literární soutěži Naše Evropa. Organizovaly ji regionální Deníky ve spolupráci se zastoupením Evropské komise a Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR. Zúčastnilo se jí 539 studentů ze 123 středních škol z celé republiky.

Problémy na Ukrajině jsou větší hrozbou než rozpad Jugoslávie

V poslední době nás všechny zasáhla zpráva o tíživé situaci, která se nyní odehrává na Ukrajině. Přesněji řečeno na Krymu. Pochopí konečně západ, co se opravdu děje na Ukrajině? Tato otázka napadá jistě mnoho lidí, ale málo z nich na ní dokáže jistě odpovědět. Celý tento problém je z větší částí v mnoha spekulacích. Obávám se, že je tu jisté riziko toho, že by se snad v Evropě mohly vyskytnout nebezpečné násilné problémy.

EU podle mě České republice více bere, než dává

Dnešní doba přináší spoustu problémů, od častých živelných katastrof po konflikty mezi jednotlivými státy Evropy. Všechny evropské problémy musí denně řešit poslanci Evropského parlamentu. Někdy jsou problémy vyřešeny bravurně, jindy zase špatně a někdy se řeší záležitosti, které nejsou vůbec potřeba řešit. Čeští zástupci Evropského parlamentu se nám každých pět let mění a myslím si, že jsou to právě oni, kteří mohou za dopad špatných řešení v rámci České republiky.

Žít mohu jen ve své zemi

Která evropská země na kontinentě dominuje? Není pochyb o tom, že Evropa je hustě zalidněným světadílem. Je však druhým nejmenším. Jak paradoxní. Mnoho přetahujících se národů o místo ''krále Evropy''. Kdo tento lítý boj vyhraje? Která země je na tom ekonomicky lépe? Ve které zemi se Evropan bude cítit ''jako doma''?

Lidi je třeba poznávat

Všichni jako správní, „bezchybní" Češi, známe spoustu křivdících rčení o příslušnících okolních států, ležících na půdě Evropské unie. Např.: Jak se říká hezké dívce v Německu? Turistka. Pije jako Dán, rčení o tom, jak Italové musí být hluční, Angličané studení, atd.

Schůze europoslanců aneb Dejme subsidiaritě přezdívku!

Dnes to byl můj nezajímavější den v mém životě. Jako nezávislá strana, země Zambezi, jsem byla pozvána na schůzi Evropského parlamentu.

Každý schopný člověk má možnost si vybudovat úspěšnou kariéru v zahraničí

Můj strýc už od mládí rád navrhoval oblečení, a proto se rozhodl jít studovat na střední průmyslovou školu oděvní a poté pokračovat na vyšší odborné škole.

Práce europoslance je časově velice náročná

Spousta lidí ani neví, kdo to europoslanec je, kde pracuje a jakou roli ve své funkci vlastně zaujímá. Jelikož se blíží volby, je na místě otázka, jak se do Evropského parlamentu můžeme dostat?

Spousta imigrantů se domnívá, že lepší život mít nemůže. Není to jenom bublina?

Mladí lidé dnešní doby často myslí kosmopolitně, někdy až příliš. Jsou totiž přesvědčeni o úspěchu v zemi, jejíž „reklama" vyhlíží tak skvěle. Proč se tedy ve většině případů vrací domů s brekem a s neúspěchem nacpaným v náručí? Existuje důvod, který udává neúspěch?

Moje Evropa aneb Kde chci žít

Nikdy jsem neměla v plánu se odstěhovat z České republiky. Neviděla jsem důvod opouštět dokonce ani město, ve kterém jsem vyrůstala. A to do té doby, dokud jsem nezačala vnímat, jak se lidem v mém okolí žije a jaké mají problémy. Začala jsem si uvědomovat, že mnohdy těžké problémy některých občanů vůbec nikoho nezajímají. Nevšímala jsem si toho do té doby, dokud jsem nebyla víceméně přinucena se dívat na večerní zprávy, abych byla takříkajíc „v obraze". V politice se sice dosud nevyznám, ale mám pocit, že ani sami páni politici jí nerozumí.

Chtěl bych změnit zdejší situaci s údajnou diskriminací Romů

Měl bych tu teď nějakým způsobem napsat, co bych dělal, kdybych se dostal do Evropského parlamentu. V hlavě se mi při tomto tématu zrodilo několik nápadů, na čem by se dalo v EU a ve vztahu EU x ČR zapracovat. Jedná se hlavně o ekonomická témata, jako je euro a finanční stabilita eurozóny, stabilita evropského trhu a další podobné věci. Co se ČR týče, lze v ní s pomocí EU také některé věci změnit.

EU by měla řešit zásadnější problémy než limitované kvóty

Dnes jsme se rozhodli udělat rozhovor s absolventkou Hotelové školy Bohemia v Chrudimi, která se rozhodla odejít do zahraničí.

Dopis pro spřízněnou duši

Ahoj Pavli, už jsem ti dozajista říkala o výměnném pobytu, který pořádá naše gymnázium již po dvacet let. Ke konci jara čekáme vzácnou návštěvu francouzských studentů pocházejících z lotrinského městečka Bitche, což je nedaleko Štrasburku a stejně tak Evropského parlamentu, na který se při naší výpravě za nimi pojedeme podívat. Díky tomuto projektu jsme sepsali naše zájmy a záliby do dopisů a zaslali je do jejich školy, kde si každý, kdo se účastní této události, vybral svého dopisovatele a navázal s ním kontakt. Prostřednictvím internetu se od té doby dozvídáme stále nové a nové informace o našich milých přátelích vzdálených přes tisíc kilometrů, přesto tak blízkých.

Pracovat a žít je nejlepší začít blízko rodiny

Myslím, že dnešní mladí lidé by chtěli žít a pracovat ve většině zemí EU. Mezi prvními by to byla nejspíš Anglie, kterou touží navštívit 90% mladých lidí, ovšem je tu problém zda by dokázali žit v tak odlehlé zemi sami a zda by se tu domluvili, proto si myslím, že pro život v Anglii je lepší zvolit variantu pouze dočasné návštěvy té země v podobě dovolené nebo stáže na střední nebo vysoké škole.

Stát chce více dětí, ale dává mladým možnost je mít?

Myslím si, že každý mladý člověk má rád svou rodnou zem, ale málo který stát mu dává možnst v ní zůstat, např: při pohledu na finanční stránku, díky které by se mohla zvíšit i porodnost malých dětí.

Europoslanci bojují za věci, které jsou důležité nejen pro Evropany

Představit si sám sebe v roli jakéhokoliv politika je pro mě nesnadná věc. Nikdy mě totiž tohle zaměstnání nelákalo, vlastně si nejsem jist, jestli o tom jako o zaměstnání přemýšlím. Ale když jsem se do toho pokoušel vžít, došlo mi, že to až taková legrace nebude. Zkusím si tedy na jeden den představit, že pracuji v Bruselu a jsem tedy poslancem europarlamentu za Českou republiku.

Skrze peníze rád pomohu a dostanu kouli na nohu

Už nebaví mě sedět doma, u televizních zpráv se bát, já dostal jsem nápad od boha, europoslancem se stát.

Seznamte se: Maria Piecec

Je osm hodin večer a já, tak trochu s trémou sedím u počítače připravená na první setkání s Mariou. Vůbec se neznáme, jediné, co o téhle holce vím, je to, že je z Rumunska a mluví česky. Kontakt na ni jsem získala tak rychle, že ani nevím, jak se mi to povedlo. První spojení nevychází, a tak si říkám, jestli se mnou vůbec bude chtít mluvit. Zda ji já budu zajímat. Chtěla bych ji co nejvíce vyzpovídat. Jaká vlastně bude?

Ne vždy dovedeme efektivně využít peněz, které nám EU nabízí

Kdybych si mohl vybrat žít v některé zemi Evropské unie, moje volba by zcela určitě padla na Německo. Nejen že tento stát má vysokou životní úroveň, ale je jedním z celkově nejvyspělejších států Evropy. Jako národ jsou Němci velmi disciplinovaní, pracovití a hlavně bezvadně organizovaní v pracovních procesech. Kdybych žil a studoval v této zemi, určitě by se mi otevíraly větší pracovní možnosti, protože odborně vzdělaných lidí si zde váží a dobře je finančně odměňují.

S Belgií máme většinu věcí v životním stylu společných

Se svou spolužačkou Eliškou Křížkovou máme možnost psát si s kamarádem pocházejícím z Belgie. Nebudeme zmiňovat jeho jméno, ale velmi mu děkujeme za poskytnutí rozhovoru. Zajímal nás jeho názor na životní styl v Belgii.

Život v jiných zemích

Před zjišťováním nějakých informací jsem si opravdu myslela, že nezáleží na zemi, ve které žijete, ale spíše na jedinci. Nevím, jak jste na tom právě vy, ale já jsem nikdy nepřemýšlela nad tím, jak se žije ve světě. Až když jsme dostali úkol na angličtinu, jsem nad tím začala přemýšlet. Po doporučení stránky, kam se může přihlásit úplně každý a psát si s kým chce, jsem si začala psát s lidmi z jiných zemí a zjistila jsem spoustu zajímavých věcí, které si jen tak na internetu běžně nepřečtete. Myslím si, že takovéto zjišťování informací je mnohem zábavnější a účinnější, a navíc si můžete opravdu najít spoustu přátel a popřípadě hlavně i zdokonalit například svou angličtinu.

Moje Evropa a vysněná budoucnost

Žiji v České republice. Rád bych žil v Dánském království. V České republice se mi nežije špatně, mám tu kamarády a svou rodinu. Nejraději bych se ale vydal do Dánska na roční studium. Chtěl bych se zlepšit v anglickém jazyce. Chtěl bych co možná nejlépe poznat dánskou kulturu, poznat nové přátele. Dozvěděl bych se nějaké zajímavosti o slavném dánském pohádkáři Hansu Christianu Andersenovi. Navštívil bych fotbalový stadion Parken, který se nachází v Kodani. Ta představa je krásná.

Výměnný pobyt? Spousta zkušeností a zážitků

Mnoho studentů rádo cestuje a poznává nové věci. Možná je to i jeden z mnoha důvodů, proč jsou výměnné pobyty u mladých lidí čím dál oblíbenější a vyhledávanější.

V žebříčků předsudků by nejlépe uspělo Švýcarsko, které není členem EU

Pokud bychom měli hovořit o předsudcích, které se vytváří vůči zemím evropské unie, Česká republika by z této „ankety" nevyšla zrovna nejlépe. Jakožto občan české národnosti musím konstatovat, že naše země by se bez pochyb umístila na prvních příčkách těch nejhorších nálepek.

Evropa očima teenagerů aneb Jak se (ne)známe?

Krásné město Brighton na jihu Velké Británie se stalo v létě loňského roku centrem zájmu studentů z celé Evropy. Od 21. července do 11. srpna se zde uskutečnil pobyt pro děti od patnácti let, který sloužil hlavně k rozvinutí jazykových schopností a k nabytí zkušeností v novém a neznámém prostředí. Samozřejmě to byla také příležitost najít si nové přátele z různých koutů Evropy. O to se postarala především skvělá organizace v podání týmu Sprachcaffe, který měl celý pobyt na starost a pro každý den přichystal program plný her a výletů. Když se studenti vraceli ze svých ranních či odpoledních vyučování, měli o zábavu postaráno.

V mých šestnácti letech mám obavy, jak to bude za pár let

Jak bych si představovala ČR ? No to máte těžké. Jako první krok, bych vystěhovala naše nepřizpůsobivé obyvatele a sousedy. Jako druhý krok bych urovnala platy těm, co berou hodně za nic a ti, co berou málo za hodně. Například plat poslance v ČR činí přibližně 80 000 Kč. Plat záchranáře či hasiče je přibližně 20 000 až 30 000 Kč. Přijde vám to normální? J

Mládí a Evropská unie vpřed!

1. května oslavíme již desetiletí pod křídly Evropské unie, což si zaslouží určitě pozornost. Dle mého, je vždy velice zajímavé poslouchat názory dospívajících lidí, proto jsem teenagery, mezi něž patřím i já sám, vyzpovídal. Z ankety, již se zúčastnilo na čtyřiaosmdesát studentů různých oborů středních škol jasně vyplývá, že být v unii je krok správným směrem. Ne vše je ale tak růžové, jak to vypadá. I mezi studenty gymnázií se najdou takoví, co nevědí, jaké státy do osmadvacítky EU patří.

Český vlastenec hrdým občanem Evropské unie?

Víte, když se řekne Evropská unie, mnoha lidem se tady u nás v české kotlině vybaví vykutálení úředníčci v Bruselu, co nám zakázali pomazánkové máslo, zavedli normy nařizující správnou zelenost okurek a zakřivení banánů; zkrátka ti druzí, co nám furt kafrají do toho, jak tady máme žít. Dovolte mi nemístnou otázku: A není to krapítek jinak? Nahlédněme pod pokličku všeobecně panujícího euroskepticismu perspektivou prachobyčejného studenta. (Předpokládám znalost faktů, neboť právě neinformovanost vede k mylným závěrům, a nabízím nad nimi zamyšlení.)

Ne všichni Češi a taxikáři kradou, ne všichni Skotové škudlí

Na celém světě žije asi 7 miliard lidí. V Evropské unii asi 500 miliónů. Většinu lidí každý z nás bere jako lidi bez tváře, ale každý člověk má svůj život. Svůj příběh. Člověk se o někoho začne zajímat nebo ho litovat, až když ho pozná. Do té doby jsou osobní tragédie cizí. Lidé jsou posuzováni pouze z doslechu. Říká se, že Dánové pijí a že Češi rádi šidí. A Skotové mají být nepříjemní, nevrlí a lakomí. Je to ale pravda?

Menší státy volí více poslanců, než by volily, kdyby se brala v potaz populace

V poslední době kolem sebe můžeme slyšet spoustu informací o volbách do evropského parlametu, které se uskuteční 23. května a 24. května 2014 v rámci celoevropských voleb do Evropského parmentu. Ale kdo je vlastně ten europoslanec a jak probíhají jeho volby?

Určitě by se měla změnit ochrana pracovního trhu EU

Funkce europoslance obnáší zastupování České republiky v Evropě, to znamená prosazování zájmu ČR v průmyslu, zemědělství, zdravotnictví, vznášet návrhy a připomínky k zákonům. Také by měli ČR reprezentovat jako důvěryhodnou a pomáhat získávat nové investory. Ale je tomu opravdu tak?

Výběr také závisí na tom, jaký kdo umí jazyk

Mladí lidé se občas stýkají s problémy, že nemohou sehnat práci. Pokud práci najdou, tak si ji najdou buď v Česku nebo někdy vycestují do za prací do některé z členských zemí EU. Splní si třeba tak svůj sen, protože v této zemi chtěli žít.

Ve formě určitých projektů EU podporuje finančně hlavně studenty

Myslí si, že mladí lidé si vybírají zemi, ve které by chtěli žít, hlavně podle toho jak je zde rozšířená ekonomika a podle toho jaké by zde vydělali peněžní prostředky. Já bych se rozhodně nerozjela do Řecka, které se nachází ve velkých ekonomických problémech, je zde nouze o pracovní pozice a vše je zde velmi drahé vzhledem k finančním příjmům. Naopak země jako jsou Německo, Francie, Belgie, Švýcarsko, Velká Británie či severské země (jako Švédsko, Finsko a Norsko) nabízejí jinou ekonomickou situaci a tím i lepší možnost výdělku a lepší životní úrovně.

Politika je něco, co je mi naprosto cizí

Myslím, že nejvíc mladých lidí by si přálo studovat, žít a pracovat ve Velké Británii. Je nějakým způsobem nejpřitažlivější, nabízí kvalitní vysoké školy, dále využitelné pro pracovní příležitosti po celé EU.

Evropa skrz české oči

Češi mají často o různých lidech z různých zemí Evropské unie jednotný názor. Největším terčem českých předsudků je německé obyvatelstvo.

Kdo kdy vymyslel předsudky na povahu lidí žijících za našimi hranicemi?

Nevím proč, ale tyto názory se do našich podvědomí velice dobře uchytily. Ale jen ti, kteří v nějaké zemi alespoň chvíli pobývali, mohou posoudit, že ne vždy je pravda to, co se říká.

Podmínky pro studia už nejsou tak kritická jako dříve

Evropa je v dnešní době už velmi rozkvetlá a bohatá ve všech směrech, co se systému a chodu politiky týče. Každý se v dnešní době může pohybovat všude, kde se mu líbí a dělat vše, co má rád.

V cizině získáte zkušenosti, které jsou k nezaplacení

Můj život započal v ČR, kde do dnešního dne bydlím. Chodil jsem zde do mateřské školy, poté na základní školu a v současnosti navštěvuji střední průmyslovou školu.

Chtěla bych se více věnovat ochraně životního prostředí

Kdybych měla možnost stát se europoslancem, i když to není mým životním snem, snažila bych se dobře porozumět tomu, jaká je kulturní a politická situace v Evropě. Poslouchala bych názory lidí. Myslím, že jedním z velkých problémů je zemědělství a kvalitní potraviny. Nejen Češi chtějí jíst domácí zeleninu a české potraviny.

Na otázky ohledně života a práce v EU není vůbec lehké odpovědět

Ve které členské zemi EU by mladí lidé chtěli žít a pracovat? Co tomu říkají doma? Jaké možnosti jim k tomu skýtá uníjní politika? Co by na ní chtěli změnit?

Ve svobodě se vyplatí žít!

Evropská Unie – společenství států, které jsme vlastně donedávna znali pouze z doslechu.

Volba

Každý má právo volby - studovat, pracovat nebo žít u nás, nebo v zahraničí?

V některých zemích je bez práce více než polovina mladých lidí

Státy jsou na sebe dnes čím dál více závislé. Klimatické změny, organizovaný zločin a ekonomická nestabilita jsou globální témata, která vyřeší pouze mezinárodní spolupráce. Díky Evropské unii mohou členské státy v těchto otázkách postupovat společně. Ale to neznamená, že by se nás jednotlivců, občanů, tyto problémy netýkali. Naopak!

Hledání kamaráda na dopisování

V poslední době se stal trendem zahraniční kamarád na dopisování. S tímto kamarádem si můžete psát v angličtině, popřípadě v jiném cizím jazyce, pomocí e-mailu nebo v dnešní době tak populárního facebooku. Člověk by to viděl jako nejlepší způsob procvičení dovedností v cizím jazyce, získání zajímavých informací z odlišné společnosti a při velkém štěstí nalezení pravého přítele. Kvůli těmto důvodům se vytvářejí internetové stránky, kde si stačí vyplnit svůj profil a hurá do seznamování.

Vrátit zpět do České republiky se můžete přece vždy

Zamysleli jste se někdy, proč lidé říkají, jak chtějí odcestovat z České republiky a jsou tu neustále s něčím nespokojeni? Určitě jedním z argumentů bude, že si myslí, že když odcestují, budou šťastní a nebudou muset řešit tolik problémů.Znám spoustu lidí, kteří odcestovali jak na stálo do zahraničí za prací, tak třeba jen na delší pobyt jak za prací nebo za rekreací.

Evropské unie bez hranic

Když se zamyslím nad cestováním po celé Evropě, napadne mě maximální svoboda. Ta možnost prozkoumat skoro každý kout Evropy. Když porovnám dnešní režim s režimem před revolucí, mnoho věcí se změnilo, a to k lepšímu. Cestování do zemí Evropské unie bez hranic je podle mě velký pokrok jak ve světě tak v ekonomice, cestovním ruchu, poznávání a dá se říci, že ve všem.

Evropští Beliebeři na Facebooku

Beliebers. Kdo to vůbec je? Jedná skupinu lidí, kteří se zaposlouchali do tónů chlapce z Kanady, který ve svých patnácti letech vydal své první album. Tento chlapec začínal na sociálních sítích a jako vůbec prvního zpěváka jej to také proslavilo. Twitter a YouTube, tyto dvě sítě chlapce od dvanácti let vynesly na dnešní vrchol jeho slávy. Je jím dnes už dvacetiletý Justin Bieber.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT