Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Pravicoví radikálové

Neonacisté a další pravicoví radikálové jsou zvláště v Evropě stále silnější.

DSSS požaduje rozpuštění islámských organizací v České republice

Praha – Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) požaduje rozpuštění předních islámských organizací v Česku. Reaguje tak na dnešní teroristický útok v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo, který si vyžádal nejméně 12 mrtvých a deset zraněných. Šéf opozičního hnutí Úsvit Tomio Okamura uvedl, že islámští radikálové operují i v Česku.

V Kolíně nad Rýnem policisté zasahovali proti neonacistům

Berlín - Demonstrace německých pravicových radikálů dnes vyústila v potyčky s policií v centru Kolína nad Rýnem. Strážci pořádku výtržnosti potlačili s použitím vodních děl, pepřových sprejů a obušků. Demonstranti odpovídali lahvemi se zápalnou směsí, kamením a dělbuchy.

Soud se vrací k případu údajné propagace neonacismu

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začne znovu projednávat případ bývalých členů Dělnické strany a dalších údajných extremistů, kteří jsou viněni z propagace neonacismu. Členové skupiny se podle obžaloby podíleli na propagaci hnutí Národní odpor a na pořádání neonacistických akcí, za což jim hrozí tři až osm let vězení. Všech osm lidí bylo v minulosti osvobozeno, toto rozhodnutí ale bylo zrušeno.

Stoupenci DSSS protestovali proti islamizaci, pět výtržníků odvezla policie

Teplice - V šanovském parku v Teplicích zasahovala v sobotu odpoledne policie v kuklách a s pistolemi v ruce. Při demonstraci, při které na jedné straně stáli stoupenci DSSS a na druhé místní extremisté, bylo zadrženo pět lidí.

Soud znovu projedná kauzu osmi extremistů

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 se 6. října vrátí k případu bývalých členů Dělnické strany a dalších údajných extremistů, kteří jsou viněni z propagace neonacismu. Vyplývá to z informací portálu www.justice.cz.

Extremisté za první pololetí pořádali o 50 akcí víc než loni

Praha – Extremisté v Česku v letošním prvním pololetí uspořádali 172 akcí, což bylo o 50 více než ve stejném období loňského roku. Mírně vzrostl také počet trestných činů souvisejících s extremismem, a to z loňských 77 na letošních 103. Vyplývá to ze zprávy o extremismu, kterou vydává odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Uděláme várku do pece, smál se Le Pen na adresu židovského zpěváka

Paříž – Protirasistická sdružení i členka francouzské vlády dnes s pobouřením zareagovaly na slova historického vůdce krajně pravicové Národní fronty (FN). Jean-Marie Le Pen se totiž podle agentury AFP vyjádřil na adresu svých odpůrců slovy, která budí konotace s antisemitismem. Současné vedení FN, tedy hlavně Le Penova dcera Marine, čelí výzvám, aby Le Penova slova odsoudilo.

Na ústeckou akci DSSS dohlédnou stovky policistů i tým OBSE

Ústí n.L. - Mimořádná bezpečnostní opatření budou provázet dnešní prvomájové shromáždění a následný pochod, který do Ústí nad Labem svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Do města má dorazit několik set radikálů, protiakci chystají i antifašisté.

AKTUALIZOVÁNO

DSSS v Duchcově sledovala jen asi stovka lidí. Pochod ohlídala policie

Teplicko - Příznivci DSSS v Duchcově se sešli v sobotu odpoledne na náměstí Republiky. Byla jich asi stovka.

AKTUALIZOVÁNO

Plzní pochodovala stovka radikálů, na protestní akci se sešlo 200 lidí

Plzeň /ON-LINE/ – Asi 90 pravicových radikálů dnes odpoledne pochodovalo centrem Plzně. Akce byla ohlášená jako pochod za „dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou České republiky". Na Husově náměstí, tedy v těsné blízkosti trasy pochodu, se sešlo více než 200 odpůrců pochodu. Akce se obešla bez incidentů.

AKTUALIZOVÁNO

Příslušníci Dělnické mládeže se sešli v centru Ostravy

Kolem sta až sto padesáti lidí se sešlo v sobotu odpoledne v centru Ostravy na veřejné demonstraci, kterou svolala Dělnická mládež na Masarykovo náměstí. 

Příbramská policie se chystá na sobotní shromáždění extremistů

Příbram - Příbramská policie se připravuje na sobotní shromáždění pravicových radikálů, kterým chtějí  "upozornit na dodržování práv" a vyjádřit nesouhlas s financováním občanského sdružení Romea. Na akci budou dohlížet pořádkové jednotky, psovodi a antikonfliktní tým.

Za extremismus na Slovensku prý budou hrozit mírnější tresty

Bratislava - Za propagaci extremistických názorů na Slovensku nebude pachatelům od února možná hrozit vězení, ale jen pokuta. Upozornil na to list Sme, podle kterého změna souvisí s úpravou zákona, na jejímž základě se některé extrémistické projevy stanou přestupkem. Policie se naopak hájí, že nově bude moci pokutou trestat i takové činy, na které se trestní zákon nevztahuje.

Vandalové nastříkali na stockholmskou mešitu hákové kříže

Stockholm - Vandalové v noci na dnešek nastříkali hákové kříže na bránu do mešity ve švédské metropoli Stockholmu. Informovala o tom podle agentury AFP švédská policie, která oznámila, že podá žalobu na neznámého pachatele kvůli hanobení skupiny osob a podněcování k nenávisti.

Pravicoví radikálové demonstrovali v Jerevanu, zasáhla policie

Jerevan – Centrum arménského hlavního města Jerevanu dnes ovládl chaos, když pravicoví radikálové při nepovolené demonstraci zaútočili na hlídkující policisty. Podle arménského policejního šéfa Unana Pogosjana je mezi policisty mnoho zraněných, dav napadl strážce pořádku noži, dřevěnými holemi a lahvemi se zápalnou směsí. Situace v centru města je ale prý pod kontrolou.

Řekové si ve velkém nechávají odstranit neonacistická tetování

Atény – Lékaři i tetovací salóny v Řecku zaznamenali poslední dobou obrovský zájem zákazníků o odstranění či předělání tetování zobrazujících neonacistické symboly. Souvisí to podle nich s tažením proti extremistům ze strany Zlatý úsvit, kteří kdysi byli třetí nejoblíbenější stranou v zemi, nyní jsou ale její představitelé obviněni z členství ve zločinecké organizaci.

Úřad zakázal sobotní demonstraci radikálů v Ostravě

Ostrava – Centrální městský obvod zakázal Protest proti rasismu a policejnímu násilí se měl konat v sobotu před budovou bývalého ředitelství OKD.

Na Ostravu se valí další vlna protestů proti rasismu a policejnímu násilí

Ostrava – Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz obdržel v uplynulých dnech oznámení o konání shromáždění. Akce s názvem Protest proti rasismu a policejnímu násilí se měla konat v sobotu 19. října v době od 13 do 17 hodin před budovou bývalého ředitelství OKD. Následně byl plánovaný průvod přes ulici Sokolskou, Muglinovskou, Nádražní na náměstí Svatopluka Čecha.

EXKLUZIVNĚ

Brno bojuje proti islámu, hlásí arabská televize Al-Džazíra

Brno - Dění v Brně se dostalo do zpráv vlivné arabské televize. Informuje o tom, že pravicoví extremisté vedou ve městě protiislámskou volební kampaň.

Šéf řeckých neonacistů byl obviněn, na soud bude čekat ve vězení

Atény – Šéf řeckých neonacistů ze strany Zlatý úsvit Nikolaos Michaloliakos byl obviněn z příslušnosti ke zločinecké organizaci a uvězněn. Michaloliakos byl zadržen minulou sobotu spolu s několika dalšími spolustraníky. Řecká prokuratura po jeho výslechu rozhodla, že na soud bude čekat ve vězení, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na řecké justiční zdroje.

Za páteční střety s policií v Ostravě může být obviněno 5 lidí

Ostrava – Policie obvinila pět z jednadvaceti lidí, které v pátek zadržela při střetech radikálů s těžkooděnci v Ostravě. Vyslechli si obvinění z útoku na úřední osobu, výtržnictví a někteří i z poškozování cizí věci. Dalších 16 lidí zřejmě spáchalo přestupek. Kriminalisté dnes během dne zadržené vyslýchali, vyhodnocovali natočené záznamy, řekla dnes mluvčí moravskoslezských policie Gabriela Holčáková.

AKTUALIZOVÁNO

Na mítinku DSSS v Ostravě zasahovali těžkooděnci

Ostrava - Předvolební mítink Dělnické strany se v Ostravě v pátek večer zvrhl v nepovolenou demonstraci a útok proti sociální ubytovně. Zakročit musela policie. 

Na sobotu se do Prahy chystají pravicoví i levicoví aktivisté

Praha - Na sobotní státní svátek se do Prahy chystají akce krajně pravicových i levicových aktivistů. Prahou projde každoroční karnevalový průvod Do it yourself (DIY), jeho účastníci chtějí podpořit vězněné členky ruské punkové skupiny Pussy Riot. Do centra Prahy chystají pochod také nacionalisté pod názvem Svatováclavská manifestace.

Sobotní demonstrace přišla Ostravu na půl milionu korun

Ostrava - Na téměř 466 tisíc korun vyčíslila městská policie náklady na mzdy pro strážníky, kteří sloužili při sobotní demonstraci v Ostravě. Dalších 67 tisíc stál úklid a výměna poničeného majetku.

Extremisté v Plzni půjdou z náměstí přes nádraží na Slovany

Plzeň - Plzní projde v sobotu 24. srpna odpoledne pochod a má se tam konat šest shromáždění občanských aktivistů. Jde o den, na který extremisté ohlásili protiromské pochody v pěti krajích ČR. Plzeňský pochod povede z náměstí Republiky do Františkánské ulice, Kopeckého sadů, přes lávku u bývalého domu kultury, vpravo do Sirkové ulice směrem k hlavnímu vlakovému nádraží, do Železniční ulice, po Koterovské ulici ke konečné tramvaje číslo 2 na Slovanech, vpravo na Slovanskou alej až na náměstí Milady Horákové, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. Pochod i shromáždění budou od 13:00 do 20:00.

Extremisté chystají protiromskou demonstraci v centru Plzně

Plzeň – Protestující se svolávají na sobotu 24. srpna na sociální sítí Facebook. Akce má začít ve tři hodiny odpoledne.

Začíná proces s ženami obviněnými z podpory neonacismu

Praha – Obvodní soud pro Prahu 2 dnes začne projednávat kauzu skupiny žen obžalovaných z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). Hnutí je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů.

Srocení radikálů ve Vítkově: Policie zabavovala zbraně

Vítkov - Šestitisícový Vítkov je v sobotu odpoledne téměř vylidněný. Místní lidé z obavy před protiromskou demonstrací odjeli nebo zůstávají za zataženými okny.

Ve Vítkově se v sobotu sejdou extremisté i místní obyvatelé

Opavsko – Policie i vedení šestitisícového Vítkova na Opavsku se připravují na tři shromáždění, která se ve městě budou konat v sobotu 3. srpna. Do města se chystají pravicoví radikálové, Strana rovných příležitostí (SRP), která hájí zájmy sociálně slabých, a setkání v ulicích chystají i místní obyvatelé spolu s organizací Konexe. Vyplývá to z informací policie a vítkovského městského úřadu.

Ve Svitavách pochoduje asi sedmdesát pravicových extremistů

Svitavy - Přibližně sedm desítek pravicových extremistů přijelo v sobotu do Svitav, aby protestovali proti věznění skinheada Vlastimila Pechance, který si odpykává trest za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona.

Norský neonacista zatčen ve Francii, je podezřelý z přípravy útoku

Paříž – Francouzská policie zatkla norského neonacistu Kristiana Vikernese a jeho francouzskou manželku Marii Cachetovou, oba jsou podezřelí z přípravy „velkého teroristického činu". Uvedlo to dnes francouzské ministerstvo vnitra. Vikernes se netajil svými sympatiemi k pravicovému extremistovi Andersi Behringu Breivikovi, který v červenci 2011 spáchal teroristický útok v Oslu a pak postřílel desítky účastníků tábora sociálnědemokra­tické mládeže.

Po pochodu extremistů v Duchcově obvinila policie tři lidi

Duchcov – Policie po sobotních nepokojích v Duchcově na Teplicku obvinila tři lidi z napadení úřední osoby a výtržnictví. Dalších osm se dopustilo přestupků, řekla krajská policejní mluvčí Jana Matonohová. Účastníci demonstrace poškodili 11 policejních aut, zraněno bylo 11 policistů.

AKTUALIZOVÁNO

Extremisté se v Duchcově střetli s policií. Létaly kameny, tekla i krev

Duchcov /FOTOGALERIE/ - V Duchcově na Teplicku přerostl mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v pouliční střety s policisty. Vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo. Podle policie zranění utrpělo pět lidí, z toho dva policisté.

Řečtí neonacisté vyhrožují muslimům smrtí, chtějí je vystěhovat

Atény - Řečtí neonacisté zastoupení v parlamentu dali muslimským přistěhovalcům ultimátum do 30. června, aby se vystěhovali ze země. V dopise adresovaném o víkendu místnímu islámskému sdružení pohrozili, že muslimy jinak podřežou "jako jehňata na jatkách". Informovala o tom dnes agentura AFP.

SLEDUJEME ON-LINE

Prvomájový pochod radikálů v Přerově jsme sledovali ON-LINE

Přerov – Sympatizanti Dělnické strany sociální spravedlnosti si dali letos na prvního máje dostaveníčko netradičně v Přerově. Důvodem je podle jejich tvrzení „touha po změně" – v minulosti se totiž podobné akce konaly v Praze či Brně. Kvůli pochodu radikálů, který tentokrát nepovede sociálně vyloučenými lokalitami, ale centrem města, se stal Přerov nejostřeji sledovaným městem v republice.

Obžaloba viní patnáct žen z podpory a propagace neonacismu

Děčín - Státní zastupitelství v Děčíně dnes podalo obžalobu na 15 žen kvůli podpoře a propagaci neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). Dnes to řekl děčínský státní zástupce Petr Minich. Ženám hrozí až osm let vězení.

Extremisté plánují na 1. května pochod v Přerově

Přerov – Rušno bude na prvního máje v ulicích Přerova. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) totiž na tento den oznámila konání pochodu, jehož trasa povede frekventovanými ulicemi v centru města. Naposledy se pochod stoupenců této krajně levicové strany uskutečnil v červnu roku 2011.

Vydavatelé Hitlerových projevů odmítají vypovídat

Brno – Majitelé brněnského nakladatelství guidemedia.cz Pavel Kamas a Lukáš Novák dnes odmítli na policii vypovídat k tomu, zda jsou skutečně držiteli autorských práv k nedávno vydané publikaci Adolf Hitler: Projevy. Kamas dnes řekl, že si je autorstvím práv jistý, a odmítl, že by je vlastnila německá spolková země Bavorsko. Je připraven o věci diskutovat v literárních kavárnách nebo například na univerzitách. Pro policii se ale nehodlají k věci jakkoli vyjadřovat.

AKTUALIZUJEME

Začal soud se skupinou neonacistů. Hrozí jim až osm let vězení

Brno – Celkem osmnáct obžalovaných figuruje v případu, který začal v úterý řešit Okresní soud pro Brno-venkov. Sedmnáct mužů a jedna žena je obžalovaných z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Neonacistům hrozí až osm let vězení.

V Sasku bylo zakázáno extremistické uskupení národních socialistů

Drážďany – Úřady východoněmecké spolkové země Sasko sousedící s Českou republikou zakázaly krajně pravicové sdružení Národní socialisté Döbeln. Podle agentury DPA vyšetřovatelé od rána prováděli domovní prohlídky u vedoucích členů organizace. Neonacistické uskupení údajně narušovalo ústavní pořádek, používalo nacistickou rétoriku a symboly, a potvrzovalo tím svou spřízněnost s nacismem.

Pochod neonacistů v Drážďanech byl zablokován levicovými aktivisty

Berlín – Necelá tisícovka neonacistů se ve středu sjela do Drážďan na pochod městem u příležitosti 68. výročí zničení saské metropole spojeneckým bombardováním na konci druhé světové války. Proti jejich záměru se ale postavilo několik tisíc odpůrců krajní pravice, kteří nesouhlasí se zneužíváním této historické události a plánovanou manifestaci neonacistů zablokovali. Střety obou táborů se za dohledu více než 3500 policistů omezily převážně jen na házení sněhovými koulemi a odpalování pyrotechniky, informovaly německé zpravodajské servery.

Policie navrhla obžalovat 15 žen viněných z podpory neonacistů

Praha – Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dnes navrhli obžalovat 15 žen obviněných z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). Novinářům to ve čtvrtek řekl mluvčí útvaru Pavel Hanták. RWU je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů. Ženám hrozí až osmileté vězení.

Tři Rakušané dostali devět let vězení za oslavu nacismu na webu

Vídeň – K devíti letům vězení byl ve čtvrtek ve Vídni odsouzen známý rakouský neonacista Gottfried Küssel za provozování webu, který oslavoval nacismus. Za mříže soud poslal i jeho dva komplice, Felixe Bindera na sedm let a Wilhelma Anderleho na 4,5 roku. Uvedla to dnes agentura AP.

Policisté odhalili e-shop s neonacistickou tematikou

Most – Mostečtí policisté odhalili internetový obchod s neonacistickou i nacistickou tematikou. Dvěma bratům z Mostu za jeho provozování hrozí až deset let vězení. Policisté u nich zabavili přes 2000 hudebních nosičů, triček, mikin a dalšího zboží, muži ho prodávali i do zahraničí. Novináře o tom informovalo vedení mostecké policie.

Radikálové se nezměnili. Využívají ekonomické krize

Západní Čechy - Sociální a ekonomické krize vede lidi k extrémům. Toho využívají různé skupiny, ať už se týká radikální levice nebo pravice, k tomu, aby lidi, kteří stojí na pokraji hmotné nouze, získaly na svou stranu.

Na východě Německa přibývá lidí s extremistickými názory

Berlín – V bývalém východním Německu za posledních šest let výrazně přibylo lidí, kteří zastávají názory typické pro krajní pravici. Dnes o tom podle německých médií informovala Nadace Friedricha Eberta.

Extremisté nemají podporu veřejnosti, scéna stagnuje

Ústecký kraj - Extremistická scéna v Ústeckém kraji nadále stagnuje. Vyplývá to ze zprávy Bezpečnostní informační služby za třetí čtvrtletí letošního roku. „Během sledovaného období byly obě scény spíše umírněné a pokračovala tak stagnace z předchozích období," potvrzuje i ministerstvo vnitra.

V Německu se skrývá přes stovku pravicových extremistů

Berlín - V Německu se skrývá více než stovka hledaných pravicových radikálů. Řekl to nedělníku Welt am Sonntag německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich.

Twitter zablokoval účet německým neonacistům

Berlín - Sociální síť Twitter poprvé v historii zablokovala jeden z účtů svých uživatelů. Využívala ho totiž ilegální skupina německých neonacistů. Informoval o tom dnes právní poradce Twitteru Alex Macgillivray na svém účtu @amac. Twitter účet @hannoverticker zablokoval na žádost německé policie.

Soud zprostil obžaloby osm lidí viněných z propagace neonacismu

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby osm lidí viněných z propagace neonacismu. Členové skupiny se podle státní zástupkyně podíleli na propagaci hnutí Národní odpor (NO) nebo pořádání neonacistických akcí. Případem se bude zabývat pražský městský soud, žalobkyně se na místě odvolala.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT