Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Receptář prima nápadů

Postavte si na zahradě indiánské týpí. Místo bizoní kůže stačí plachtovina

Snad každý z nás v dětství hltal indiánky, s napětím sledoval dobrodružné filmy z amerických prérií a toužil po tom, stát se také alespoň na chvíli rudým bratrem. Aby se i naše děti mohly přiblížit takovému letnímu snění, předvedl nám Pavel Zeman v oblíbeném pořadu Receptář Prima nápadů, jak postavit na zahradě pravé indiánské týpí a vytvořit tak ráj pro dětské prázdninové radovánky.

Je čas na výsadbu muškátů

I když je zima v plném proudu, právě nyní je ta správná doba na výsev balkonových květin.

Co vás zaujme: Zkouška klíčivosti

Začátek roku je spojen s plánováním nových výsevů. Ale co s těmi, které zbyly od loňska, dají se použít? Rozhodněte se podle zkoušky klíčivosti.

Ze staré židle udělejte novou

Možná i vy máte doma „historický" nábytek, který volá po renovaci. Zkuste ho opravit sami!

V zimě potřebují ptáci pomoc

Pokud v předvánočním čase myslíte nejen na své blízké, ale i na přírodu, děláte dobře. Obdarovat ji můžete třeba krmítkem pro ptáky.

Jmelí nejen pro štěstí

Jmelí, této věčně zelené rostliny, si povšimli již naši předkové. Připadalo jim tajemné vždyť roste vysoko v korunách stromů a jeho plody, bílé bobule, se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. A protože bylo tajemné, mělo mít i kouzelné účinky.

Rozkvete o Vánocích

Vánoční kaktus k Vánocům neodmyslitelně patří. Především proto, že v tento čas vykvétá a přispívá ke slavnostní výzdobě bytu.

Čas na zazimování citrusů

K zimnímu spánku se ukládají nejen někteří živočichové, ale i rostliny. Stejně jako zvířata, i ony toho v období odpočinku mnoho nepotřebují.

Péče o stálezelené pokojové rostliny

K nejčastěji pěstovaným pokojovým stálezeleným rostlinám patří palmy, yuccy, draceny, zelence nebo fíkusy. Abychom o tyto rostliny co nejlépe pečovali, je důležité znát základní informace o pěstování dané rostliny, a to především u méně známých druhů.

Výsadba ovocných stromků

Základem je vybrat si zdravou a životaschopnou rostlinu. Je lepší udělat to osobně.

Zásady péče o orchideje

Mezi nejčastěji pěstované orchideje patří Phalenopsis, péče o tento druh není příliš složitá, přesto se ale vyplatí dodržet několik zásad:

Tykev - chutná a dekorativní

V kuchyni ji můžete připravit na mnoho způsobů, hodí se skvěle i do dietních pokrmů.

Co nás zaujalo: Škůdce mečíků

Největší škůdce, který ohrožuje mečíky, jsou třásněnky. Jejich přemnožení může znamenat konec těchto krásných rostlin. Nevytvoří se květy nebo se nerozvinou a zahnívají.

Boj s padlím začíná

Americké padlí angreštové způsobuje na plodech, na dřevě vrcholových letorostů, na řapících a na nervatuře listů angreštů, ale i rybízů bílé povlaky, které postupně hnědnou. Napadené letorosty zaostávají v růstu, deformují se, někdy se i rozvětvují a často odumírají.

Jak uskladnit ovoce

Sklizené ovoce by se mělo skladovat v dobře větratelných místnostech nebo sklepích se stejnoměrnou teplotou, bez pronikání přímého slunečního světla a vždy samostatně. Ovoce je vhodné dávat do dřevěných lísek nebo přepravek z umělé hmoty. Před uskladněním se vyplatí dokonalé vytřídění poškozených plodů.

Znáte červené ořechy?

Ořechů není nikdy dost. A protože se konzumují suché, dlouho vydrží. Společným jmenovatelem doposud v Česku pěstovaných odrůd je světležluté vybarvení jádra. Zajímavostí je odrůda, která má slupku jádra vybarvenou do atraktivní fialovo-červené barvy.

Proč někdy zelenají?

U bramborových hlíz někdy dochází k zelenání. Příčinou je často špatné uskladnění, především vystavení světlu a slunci. Dalším důvodem může být, že hlízy brambor vyčnívají z hrůbků. Měla by nad nimi být vrstva alespoň deset centimetrů země.

Zavařujte bez cukru a chemie

Že se marmeláda rychle zkazí, když do ní nedáte žádné sladidlo? Tak to je pouze mýtus.

Když se přemnoží vosy

Letošní léto velmi přeje vosám. Najdeme je především tam, kde dozrává ovoce. Vosy se ovšem neživí pouze ovocem, ale hlavně hmyzem.

Jedinečné plastiky přírody

Solitérní kameny udělají rázem i z obyčejné zahrady originální místo.

Je libo houby s octem?

Nakládání plodů lesa do kyselého láku je oblíbený způsob jejich uchovávání. Jsou ale i jiné.

Výživa a prevence chorob konifer

Ani v letních měsících byste neměli zapomínat na péči o konifery. Velmi často jsou napadány nejrůznějšími chorobami nebo škůdci. Významným problémem je například hnědnutí a odumírání větví tújí.

Ze sudu či ze studny?

Každá rostlina vyžaduje dostatečné množství vláhy. Nejlepší je jemný, teplý a vytrvalý déšť. Ale co když nezaprší a nezaprší?

Aby vodní hladina rozkvetla

Do správného zahradního jezírka patří lekníny.Vybírat můžete z 350 druhů.

Co vás může zajímat: Rez vejmutovková

Rez vejmutovková je houbová choroba, jejíž původce potřebuje pro svůj vývoj dvě hostitelské rostliny, a to borovici a rybíz nebo angrešt.

Jak vybrat správný bazén

Pokud se chcete v létě koupat rovnou u domu, nejdřív najděte místo, kam nejvíce svítí sluníčko. Při stavbě vytoužené vodní nádrže nezapomínejte ani na bezpečnost dětí.

Jak pěstovat akebii

Domovem popínavé dřeviny akebie je Japonsko, Korea a střední Čína. Z pěti druhů tohoto rodu je akebie pětičetná nejotužilejší, a proto také nejvhodnější do našich podmínek.

Byli jste někdy v paraZOO?

Některá zvířata žijící v netradiční zoologické zahradě umí i mluvit.

Co vás zaujme: Krtonožka obecná

Krtonožka je u nás největším a pro svou žravost i nejškodlivějším zástupcem řádu rovnokřídlých. Dospělá krtonožka sežere vše, od drátovců a ponrav až po kořínky čerstvé sadby.

I trávník může rozkvést

Pokud nemáte čas na pravidelnou údržbu travnatých ploch, nechte plevel pracovat za vás.

Topinambur se jí i syrový

Dá se pěstovat na okrasu i k jídlu. Rostlina pocházející z Ameriky skvěle nahradí brambory.

Jak vysazovat rajčata

Rajčata patří k našim nejpěstovanějším plodinám. Významná je jejich nutriční hodnota.

Čistíte zuby svému psovi?

I váš mazlíček může mít svěží dech. Je to stejné jako u člověka pasta, kartáček a dvakrát denně cídit chrup.

Fejchoa - dostupná exotika

Plody tohoto stromu jsou vhodnou dietetickou potravinou, používají se i k výrobě kosmetiky.

Dejte slepicím naklíčené obilí

Stačí vám pšenice, voda a trocha trpělivosti. Uvidíte, že osazenstvo vašeho kurníku zajásá.

CO VÁS ZAUJME: Zdravá tykev Hokkaido

Hokkaido je v posledních letech nejvyhledávanější odrůdou tykve především pro své výjimečné vlastnosti, jako je vysoký podíl dužniny k semeníku a vysoký obsah karotenu, snadnost pěstování a využití.

Nový trend ve výživě pokojovek

Počasí sice láká k pracím na zahradách, ale je důležité, abychom pamatovali i na jarní péči o pokojové rostliny. K těm nejoblíbenějším patří africké fialky, bramboříky, fuchsie, mini růže, dracény, fíkusy či palmy.

V Americe roste jako strom

Péči o durman zvládne i úplný začátečník. Stačí dodržet jednoduché zásady.

Zasaďte si na záhonu obří cibuli

Právě nyní je nejlepší čas na vysévání takzvané obří cibule. Mladé rostlinky, podobně jako pórek, se pak vysazují na záhon v dubnu.

Z Afriky do našich příbytků

Sansevieria je téměř nezničitelná rostlina. Že by proto dostala lidový název tchynin jazyk?

Nebojte se exotického ovoce

Karambola, čerimoja nebo kaki podivuhodné názvy, za kterými se skrývá výborná chuť, spousta vitaminů a jiných lidskému tělu prospěšných látek.

Zvířecí lahůdky z krmelců a krmítek

Když mrzne a napadne hodně sněhu, lesní zvěř jen stěží hledá potravu. Myslivci se proto starají, aby byly krmelce stále plné. Někdy musí také ke krmelcům prošlapávat ve sněhu stezky nebo prohrnout cestu k potoku či studánce.

Ze staré židle bude nová

Polstrované křesílko po babičce leží na půdě už léta a vám je líto ho vyhodit? Vlastníte nábytek sešlý časem a užíváním? Můžete ho zrenovovat, a k tomu ještě navonět.

Vypěstujte si vlastní papriky

Pro bohatou sklizeň je důležité teplo, vlhko a ochrana rostlin proti škůdcům.

Vypěstujte si doma houby

Když na podzim nebo v zimě prořezáváte stromy, nezapomeňte na to, že ořezy můžete použít nejenom na topení.

Bylinný 'hot drink'

Šalvěj, lipový květ, eukalyptus nebo jitrocel se dají konzumovati ve formě rozpustného nápoje.

Zbavte se škůdců pokojovek

Na pokojových rostlinách se často vyskytují různí škůdci. Pro jejich účinné vyhubení je velmi důležité správně rozpoznat, o jakého škůdce se jedná.

Boj s kadeřavostí broskvoní začíná

Původcem kadeřavosti broskvoní je houba Taphrina deformans. V pokročilejším stadiu vývinu se na líci napadených listů vytváří stříbřitě sametový povlak s askosporami. Zralé askospory se uvolňují a vítr je přenáší na stromy. Na kůře letorostů a pupenových šupinách vyklíčí v blastospory, které na stromě neškodně přezimují až do nástupu jarní vegetace.

Zbavte se mravenců, švábů a molů

V průběhu zimy se můžete v bytech setkat s mravenci, šváby a často také s moly. Dnes už je naštěstí k dispozici řada způsobů, jak se jich rychle a účinně zbavit.

Kdy stříhat pokojové ibišky?

Ibišky (Hibiscus) patří sice mezi nejpěstovanější květiny, ale právě při provádění sestřihu těchto rostlin se dělá nejvíce chyb. Ty pak opravdu málo kvetou.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT