Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Receptář prima nápadů

Je čas na výsadbu muškátů

I když je zima v plném proudu, právě nyní je ta správná doba na výsev balkonových květin.

Co vás zaujme: Zkouška klíčivosti

Začátek roku je spojen s plánováním nových výsevů. Ale co s těmi, které zbyly od loňska, dají se použít? Rozhodněte se podle zkoušky klíčivosti.

Ze staré židle udělejte novou

Možná i vy máte doma „historický" nábytek, který volá po renovaci. Zkuste ho opravit sami!

V zimě potřebují ptáci pomoc

Pokud v předvánočním čase myslíte nejen na své blízké, ale i na přírodu, děláte dobře. Obdarovat ji můžete třeba krmítkem pro ptáky.

Jmelí nejen pro štěstí

Jmelí, této věčně zelené rostliny, si povšimli již naši předkové. Připadalo jim tajemné vždyť roste vysoko v korunách stromů a jeho plody, bílé bobule, se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. A protože bylo tajemné, mělo mít i kouzelné účinky.

Rozkvete o Vánocích

Vánoční kaktus k Vánocům neodmyslitelně patří. Především proto, že v tento čas vykvétá a přispívá ke slavnostní výzdobě bytu.

Čas na zazimování citrusů

K zimnímu spánku se ukládají nejen někteří živočichové, ale i rostliny. Stejně jako zvířata, i ony toho v období odpočinku mnoho nepotřebují.

Péče o stálezelené pokojové rostliny

K nejčastěji pěstovaným pokojovým stálezeleným rostlinám patří palmy, yuccy, draceny, zelence nebo fíkusy. Abychom o tyto rostliny co nejlépe pečovali, je důležité znát základní informace o pěstování dané rostliny, a to především u méně známých druhů.

Výsadba ovocných stromků

Základem je vybrat si zdravou a životaschopnou rostlinu. Je lepší udělat to osobně.

Zásady péče o orchideje

Mezi nejčastěji pěstované orchideje patří Phalenopsis, péče o tento druh není příliš složitá, přesto se ale vyplatí dodržet několik zásad:

Tykev - chutná a dekorativní

V kuchyni ji můžete připravit na mnoho způsobů, hodí se skvěle i do dietních pokrmů.

Co nás zaujalo: Škůdce mečíků

Největší škůdce, který ohrožuje mečíky, jsou třásněnky. Jejich přemnožení může znamenat konec těchto krásných rostlin. Nevytvoří se květy nebo se nerozvinou a zahnívají.

Boj s padlím začíná

Americké padlí angreštové způsobuje na plodech, na dřevě vrcholových letorostů, na řapících a na nervatuře listů angreštů, ale i rybízů bílé povlaky, které postupně hnědnou. Napadené letorosty zaostávají v růstu, deformují se, někdy se i rozvětvují a často odumírají.

Jak uskladnit ovoce

Sklizené ovoce by se mělo skladovat v dobře větratelných místnostech nebo sklepích se stejnoměrnou teplotou, bez pronikání přímého slunečního světla a vždy samostatně. Ovoce je vhodné dávat do dřevěných lísek nebo přepravek z umělé hmoty. Před uskladněním se vyplatí dokonalé vytřídění poškozených plodů.

Znáte červené ořechy?

Ořechů není nikdy dost. A protože se konzumují suché, dlouho vydrží. Společným jmenovatelem doposud v Česku pěstovaných odrůd je světležluté vybarvení jádra. Zajímavostí je odrůda, která má slupku jádra vybarvenou do atraktivní fialovo-červené barvy.

Proč někdy zelenají?

U bramborových hlíz někdy dochází k zelenání. Příčinou je často špatné uskladnění, především vystavení světlu a slunci. Dalším důvodem může být, že hlízy brambor vyčnívají z hrůbků. Měla by nad nimi být vrstva alespoň deset centimetrů země.

Zavařujte bez cukru a chemie

Že se marmeláda rychle zkazí, když do ní nedáte žádné sladidlo? Tak to je pouze mýtus.

Když se přemnoží vosy

Letošní léto velmi přeje vosám. Najdeme je především tam, kde dozrává ovoce. Vosy se ovšem neživí pouze ovocem, ale hlavně hmyzem.

Jedinečné plastiky přírody

Solitérní kameny udělají rázem i z obyčejné zahrady originální místo.

Je libo houby s octem?

Nakládání plodů lesa do kyselého láku je oblíbený způsob jejich uchovávání. Jsou ale i jiné.

Výživa a prevence chorob konifer

Ani v letních měsících byste neměli zapomínat na péči o konifery. Velmi často jsou napadány nejrůznějšími chorobami nebo škůdci. Významným problémem je například hnědnutí a odumírání větví tújí.

Ze sudu či ze studny?

Každá rostlina vyžaduje dostatečné množství vláhy. Nejlepší je jemný, teplý a vytrvalý déšť. Ale co když nezaprší a nezaprší?

Aby vodní hladina rozkvetla

Do správného zahradního jezírka patří lekníny.Vybírat můžete z 350 druhů.

Co vás může zajímat: Rez vejmutovková

Rez vejmutovková je houbová choroba, jejíž původce potřebuje pro svůj vývoj dvě hostitelské rostliny, a to borovici a rybíz nebo angrešt.

Jak vybrat správný bazén

Pokud se chcete v létě koupat rovnou u domu, nejdřív najděte místo, kam nejvíce svítí sluníčko. Při stavbě vytoužené vodní nádrže nezapomínejte ani na bezpečnost dětí.

Jak pěstovat akebii

Domovem popínavé dřeviny akebie je Japonsko, Korea a střední Čína. Z pěti druhů tohoto rodu je akebie pětičetná nejotužilejší, a proto také nejvhodnější do našich podmínek.

Byli jste někdy v paraZOO?

Některá zvířata žijící v netradiční zoologické zahradě umí i mluvit.

Co vás zaujme: Krtonožka obecná

Krtonožka je u nás největším a pro svou žravost i nejškodlivějším zástupcem řádu rovnokřídlých. Dospělá krtonožka sežere vše, od drátovců a ponrav až po kořínky čerstvé sadby.

I trávník může rozkvést

Pokud nemáte čas na pravidelnou údržbu travnatých ploch, nechte plevel pracovat za vás.

Topinambur se jí i syrový

Dá se pěstovat na okrasu i k jídlu. Rostlina pocházející z Ameriky skvěle nahradí brambory.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT