Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Reforma školství

Reforma vzdělávání a financování českého školství

Analýza: Kariérní řád skončil v koši. Učitelé mají novot plné zuby

Když se bouří železničáři, lékaři nebo popeláři, politici jsou v pozoru. Naštvaní cestující, pacienti a obyvatelé sídlišť mohou pohřbít nejednu volební naději. Reptající učitelé jsou jakýmsi koloritem, který jim nestojí ani za pozdvižené obočí.

Nová éra: asistenti pedagogů, kariérní postup a vznik svazkových škol

Praha – Učitelé by už v září 2017 mohli na vlastní kůži pocítit, že jejich snaha celý život se vzdělávat a předávat žákům co nejvíc nových poznatků působivou formou nevychází vniveč nejen před tabulí, ale ani v jejich peněženkách.

Ministerstvo představí změny ve školství, akce se zúčastní přes 100 ředitelů

Praha - Konference Škola pro budoucnost, budoucnost pro školu, na níž zástupci ministerstva školství a další odborníci představí hlavní plánované změny ve vzdělávacím systému, se zúčastní více než stovka ředitelů škol. Přímo v Poslanecké sněmovně bude také řada zástupců zřizovatelů škol, pedagogických fakult a různých asociací. Další zájemci mohou konferenci sledovat v přímém přenosu na internetu.

Školy by měly být financovány podle počtu učitelů, navrhuje ministryně

Praha – Regionální školy by měly být nově financovány hlavně podle počtu učitelů, nikoli žáků. Změna by mohla nastat od přespříštího roku, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD). Reformu financování regionálního školství označila za absolutně klíčovou. Od stejné doby by mohl být zaveden taky kariérní řád pro učitele.

Sněmovna odmítla úlevy pro lesní školky z normy o dětské skupině

Praha - Sněmovna dnes odmítla senátní snahu o vynětí lesních školek a dalších organizací, které pracují s malými dětmi, z normy o dětských skupinách. Podle senátorů mohou být kvůli povinné registraci v ohrožení. Budou se na ně totiž vztahovat hygienické požadavky, které nedokážou splnit. Norma má dát zákonný rámec dětským skupinám, které začaly vznikat v reakci na nedostatek míst v obvyklých mateřských školách. Míří k podpisu prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Nevázané písmo bude levnější. Školy to vítají

Praha – Vykroužená písmenka vypadají sice v sešitě krásně, ale je nutné učit se je 
i nyní, v době počítačů, mailových dopisů a SMS zpráv? Tuto otázku si před několika lety položila výtvarnice Radana Lencová a vytvořila písmo Comenia Script Universal v psací i tiskací podobě. Jeho hlavním znakem je nepropojování písmenek.

Přetahování o žáky mnohdy překračuje hranice slušného chování

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – Ani všeobecná nouze a nezájem o řemesla nezabránily Vítězslavu Šteflovi vybudovat střední školu, která nemá nouzi o žáky nebo o sponzory. V rozhovoru popisuje, jak se mu to povedlo.

Ministr Chládek: O učitelích ať rozhodují ředitelé škol

Praha – Aňa Geislerová, držitelka pěti Českých lvů, je jednou z nejobsazovanějších hereček. Naštěstí žádného 
z režisérů nenapadlo, že by vlastně hrát neměla, protože nemá formální herecké vzdělání. Kdyby se ovšem rozhodla změnit svou profesi a od příštího roku učit malé děti základy herectví, měla by smůlu. Nemá pedagogické minimum, tudíž by do třídy mohla vejít maximálně jako host.

Všech osm univerzitních fakult chystá den otevřených dveří

Ústecký kraj - Zájemci o studium na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně dostanou šanci ve čtvrtek 23. ledna. Všech osm univerzitních fakult na toto datum chystá den otevřených dveří. Vedení univerzity zájemcům slibuje všechny informace, aby se mohli rozhodnout, zda na školu podat přihlášku.

Ministerstvo: Učitelům by příští rok mohl vzrůst plat o 411 korun

Praha - Učitelé by si mohli příští rok polepšit průměrně o 411 korun. Celkem se má rozpočet školství navýšit o 2,3 miliardy, tedy 1,88 procenta, z toho více než 1,4 miliardy půjdou na platy. Výdaje na vysokých školách poklesnou o 0,15 procenta. Uvedlo to dnes ministerstvo školství za předpokladu, že po volbách nová Sněmovna schválí současný návrh rozpočtu.

Děti se budou učit, jak se chovat v krizových situacích

Tachovsko – Podle rámcového vzdělávacího programu, platného pro všechny školy, by se ve školách měla vyučovat krizová výchova, která má děti naučit, jak se mají chovat v krizových situacích. Pro někoho je to novinkou, někoho to v žádném případě nepřekvapí.

Co říkají na novinky začínajícího školního roku ostravští učitelé?

Ostrava - Zlomky a desetinná čísla už na prvním stupni a povinný druhý cizí jazyk na druhém, to jsou hlavní školní novinky, které mohou žáci i jejich rodiče nově očekávat od letošního září. Páťáky a deváťáky pak čekají, stejně jako loni, srovnávací testy.

Na matematiku půjdou od září v Krnově hravou formou

Krnov - Na Základní škole Janáčkovo náměstí v Krnově čeká od září zdejší žáky mnoho nového. Asi největší radost budou mít určitě z nově vybudované tělocvičny. Na prvňáčky čeká také velká novinka. Matematiku tam budou na škole žáky učit nově zaváděnou praktickou metodou.

Do prvních tříd míří o 7000 dětí více než loni, středoškoláků ubývá

Praha - Do prvních tříd v září nastoupí o 7000 víc dětí než loni, celkem do lavic základních škol usedne 833.000 žáků. Zatímco na základní školy pomalu doléhá babyboom posledních let, středoškoláků ubývá. V tomto školním roce jich bude o 19.000 méně než v předchozím roce. Uvedlo to ministerstvo školství.

AKTUALIZOVÁNO

Z České školní inspekce odchází dlouholetá šéfka Hofmannová

Praha - Z České školní inspekce odchází její dlouholetá šéfka Olga Hofmannová, ve funkci skončila po dohodě s ministrem školství Daliborem Štysem, oznámil mluvčí inspekce Libor Vacek. Hofmannová (1952) nyní zřejmě půjde do důchodu, vedením inspekce bude pověřen úředník ministerstva Tomáš Zatloukal.

Jazykové školy na Jihlavsku se radují, studentské výhody zůstávají

Jihlava – Poslaneckou sněmovnou prošla novela
o zachování statusu studenta. Ve výuce jazyků tak zůstává vše při starém.

Úřad: Ministerstvo nezajistilo nestrannost při hodnocení projektů EU

Praha - Ministerstvo školství dostatečně nezabezpečilo nestrannost při hodnocení projektů EU. Jeden expert byl členem výběrové komise a zároveň se podílel i na nastavení a schvalování kritérií pro hodnocení projektů. Ministerstvo chybovalo také v administrativní kontrole výdajů, které příjemci dotací vyúčtovali. Informoval o tom dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), zaměřil se na operační program Výzkum a vývoj pro inovace v letech 2009 až 2012. Čerpání peněz není i přes nedostatky ohroženo.

Fiala: Povedly se maturity i novela VŠ, Štyse čeká kariérní řád

Praha - Ve školství se do zdárného konce dotáhly státní maturity i novela vysokoškolského zákona, zhodnotil odstupující ministr školství Petr Fiala své 14 měsíců trvající působení v čele úřadu. V rozhovoru také řekl, že na jeho nástupce čeká například rozhodnutí o testech 5. a 9. tříd, vyjednávání o novém operačním programu EU na vzdělání a výzkum nebo příprava kariérního řádu učitelů.

AKTUALIZOVÁNO

Akreditační komise schválila novou uměleckou VŠ s Knížákem v čele

Praha - Akreditační komise schválila vznik soukromé umělecké vysoké školy, rektorem má být někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák. Rozhodnutí ještě musí potvrdit ministerstvo školství, řekl její tajemník Jiří Smrčka. Akreditaci škola získala na čtyři roky.

Počet studujících seniorů roste, univerzity jich navštěvuje 38.000

Praha - Počet seniorů navštěvujících univerzity třetího věku (U3V) stoupá, podle Asociace U3V školy v současnosti navštěvuje 38.000 důchodců. Studují například astronomii nebo myslivost, vyplňují testy na počítači a po dvou až tříletém studiu je čeká klasická promoce. Hlavním smyslem je ale aktivace seniorů, kteří ve škole najdou nové přátele a zábavu, shodují se odborníci i studenti.

Nepřijali vaše dítě do MŠ? Obraťte se na krajský úřad

Brno - Rodiče dětí, které nebyly protiprávně přijaté do mateřské školy (MŠ), se mohou podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka obrátit na krajský úřad. Ten by je měl přijmout dodatečně, i kdyby tím byla překročená kapacita školky. Povinností zřizovatele je do začátku školního roku počet míst navýšit. Z praxe podle zástupce ombudsmana však vyplývá, že odvolání nejsou úspěšná, protože místa ve školkách jsou v době odvolání už obsazená jinými dětmi.

Návrh ministerstva: Profesory nebude jmenovat prezident

Praha - Ministerstvo školství návrh nového vysokoškolského zákona upravilo tak, aby profesory v budoucnu nejmenoval prezident.

Matematik Pultr: Že matematiku nemají žáci moc rádi, je přirozené

Praha - Studenti nikdy nebudou příliš holdovat matematice, ale to je přirozené, myslí si přední český matematik Aleš Pultr. Pouze částečně za to podle něj však mohou metody, jakými se matematika na českých školách vyučuje. Studenti ji spíš pochopí až v dospělosti, kdy budou umět lépe uvažovat, řekl Pultr. Za samozřejmost ale považuje, že se tato abstraktní věda vyučuje povinně. Děti se totiž podle něho musejí do života umět naučit respektovat povinnosti, které znamenají někdy i pot a slzy, a až pak pocit radosti.

Šéf Asociace zdravotnických škol ČR: Příprava na praxi je u nás lepší

Praha /ROZHOVOR/ - „Na rozdíl od sester vysokoškolaček nastoupí ty diplomované skoro vždy do praxe," říká Karel Štix.

VOŠ se perou o místo na slunci

Praha – Jsou vyšší odborné školy slepým ramenem či dokonce apendixem české vzdělávací soustavy? Ministerstvo školství za doby Miroslavy Kopicové to tak vnímalo a chtělo tento typ škol zrušit. K tomu ale nedošlo, protože argumenty představitelů VOŠ byly velmi přesvědčivé. Právě toto pomaturitní studium je totiž nejvíce propojeno s praxí a jeho absolventi vykazují extrémně nízkou nezaměstnanost.

Středním školám chybí laboratoře, o peníze na učebny žádají z EU

Praha - Jen každá čtvrtá až pátá střední škola má laboratoř na odbornou výuku, zřejmě všechny kraje vyjma Prahy si tak nyní zažádaly o dotaci na modernizaci učeben. Celkem si mohou přijít na 1,8 miliardy korun, ministerstvo školství tak chce zvýšit zájem školáků o technické a přírodovědné vzdělání. Podle předsedy Asociace průmyslových škol Jiřího Zajíčka totiž moderní přístroje stojí i statisíce.

Ministr Fiala předkládá novelu vysokoškolského zákona

Praha – Petr Fiala stál deset let v čele Masarykovy univerzity v Brně. Rok je ministrem školství a nyní předkládá zásadní novelu vysokoškolského zákona, která stála křeslo jeho předchůdce Josefa Dobeše. Bývalý rektor Fiala šel ovšem na věc úplně jinak. Jako znalec univerzitního prostředí svůj záměr podrobně konzultoval s akademickou obcí, takže předloha, kterou má Deník k dispozici a jež nyní směřuje do připomínkového řízení, má velkou šanci na úspěch. Včera o něm například jednala Česká konference rektorů.

Na středních školách začínají přijímací zkoušky

Praha - Na středních školách dnes začínají přijímací zkoušky. První kolo zkoušek mohou školy pořádat do 30. dubna, podle statistik Národního ústavu vzdělávání (NÚV) ale zhruba polovina středních odborných škol a čtvrtina čtyřletých gymnázií zkoušky nepořádá. Důvodem je malý počet uchazečů, řada škol bere jen podle prospěchu. Na maturitní obory se dostane téměř každý.

Učitelé budou moci výjimečně učit dva cizí jazyky v jedné hodině

Praha - Při výuce cizího jazyka budou moci školy výjimečně sloučit děti z více ročníků do jedné výukové skupiny, v jedné hodině bude moci kantor také naráz učit dva jazyky nebo začátečníky s pokročilými. Uvedlo to ministerstvo školství v reakci na dotazy škol, které se obávají, jak od září zajistí povinnou výuku dvou cizích jazyků. Podle odbornice na výuku jazyků je to ale nesmysl.

Výuce nového písma Comenia Script ve školách brání drahé pomůcky

Praha /INFOGRAFIKA/ – Vypadalo to jako neuvěřitelný příběh z tuzemských luhů a hájů. Výtvarnice Radana Lencová navrhla nové psací písmo Comenia Script (CS). Kantoři si ho chválili, dětem se dobře učilo. Ministerští úředníci ho nechali ověřit v 33 školách a po dvou a půl letech rozhodli, že se osvědčilo. Písmo bylo jako alternativa schváleno pro všechny základní školy a jejich první třídy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT