Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Rekonstrukce památek

K památkám se dnes chováme citlivěji něž v minulosti, stále to ovšem není pravidlem

V Šenově zrekonstruovali barokní skvost, sto padesát let starý lustr

Kamenický Šenov - Barokní skvost pro Severočeské muzeum v Liberci zrekonstruovali studenti sklářské školy v Kamenickém Šenově. V pátek jej slavnostně rozsvítí.

Restaurátoři opravují hrobku Karla IV., znovu se otevře za měsíc

Praha - Restaurátoři na Pražském hradě v katedrále svatého Víta opravují královskou hrobku včetně sarkofágu českého krále a římského císaře Karla IV. Čistí všechny kamenné i betonové prvky, opravují zábradlí a vzduchotechniku, restaurují i některé sarkofágy. Úprava hrobky by měla být hotova do konce dubna, tedy před začátkem oslav 700. výročí narození Karla IV.

Část Senátu letos dostane novou střechu a fasádu za 14 milionů korun

Praha – Část Valdštejnského paláce, který je sídlem Senátu, letos získá novou střechu a fasádu. Rekonstrukce má stát 14 milionů korun, uvedla dnes tisková tajemnice horní komory Eva Davidová. Cílem je zabránit zatékání do budovy, opravit trhliny ve fasádě a zajistit stabilitu střešních říms. Práce mají trvat osm měsíců, provoz budovy i Valdštejnské zahrady by ale měl být omezen minimálně. Uzavřeny zůstanou jen chodníky podél paláce.

Obnova pláště Prašné brány vyjde na 25 až 30 milionů korun

Praha - Obnova pláště Prašné brány v Praze vyjde na 25 až 30 milionů korun, začít by mohla za tři roky. Možná zmizí i nepůvodní černá barva. Letos budou dokončené průzkumy věže včetně fasády a podlah za více než dva miliony korun. Vyplývá to z dokumentů pro jednání výboru zastupitelstva pro kulturu. Novogotická věž je národní kulturní památkou.

Stopy po kulkách z roku 1968 zůstanou i po opravě Národního muzea

Praha - Stopy po střelách vojsk Varšavské smlouvy zůstanou na fasádě historické budovy Národního muzea v Praze i po jeho současné rekonstrukci. Vznikly před 47 lety při ostřelování této dominantní budovy na vrchu Václavského náměstí sovětskými vojáky. Ti 21. srpna 1968 těžce poškodili hlavní průčelí střelbou ze samopalů a způsobili těžké škody na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě budovy i v interiérech. Invaze do Československa začala v noci z 20. na 21. srpna 1968. 

Úspěch! Na záchranu památek půjde z evropských zdrojů přes 11 miliard

Praha – Na záchranu či opravy památek a objektů i předmětů kulturního dědictví v České republice by mohlo z evropských zdrojů jít v příštích pěti letech přes 11 miliard korun. Evropská komise schválila počátkem června Integrovaný regionální operační program (IROP), ze kterého bude možné v programovém období 2014 až 2020 peníze na kulturní dědictví v Česku čerpat. Ministerstvo kultury (MK) má seznamy několika stovek památek, na které by bylo možné peníze získat.

Unikátní most u Semil je v havarijním stavu, potřeba jsou miliony

Bystrá nad Jizerou – V havarijním stavu je roubený dřevěný krytý most v Bystré nad Jizerou nedaleko Semil, ojedinělá stavba v Libereckém kraji. Malá obec se 118 obyvateli sice chystá jeho rekonstrukci, bez dotace ale není schopna ji zrealizovat. Podle projektu si vyžádá až šest milionů korun, řekl starosta Bystré nad Jizerou Lukáš Nesvadba.

Archeologové v Řecku našli v největší starověké hrobce ostatky pěti lidí

Atény – Největší starověká hrobka, jakou kdy archeologové v Řecku objevili, obsahovala ostatky nejméně pěti lidí: šedesátnice, dvou mužů středního věku, novorozence a kosti zpopelněné osoby. „Minimální počet identifikovaných koster je pět. Čtyři zesnulí byli pohřbeni, jeden spálen," oznámilo řecké ministerstvo kultury výsledek analýzy přibližně 550 kostí, nalezených v hrobce na severu Řecka.

Obnova vyhořelého Libušína zřejmě začne na podzim příštího roku

Rožnov pod Radhoštěm – Obnova chaty Libušín na Pustevnách, která v březnu vyhořela, by mohla začít na podzim příštího roku. Termín by však mohla oddálit výběrová řízení. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které kulturní památku spravuje, musí nejdříve vybrat zhotovitele projektové dokumentace a poté dodavatele stavby, řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Náklady na obnovu objektu postaveného podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče se odhadují na 80 milionů korun.

Evropské fondy pomohly opravit desítku židovských památek

Praha - Šest synagog a další čtyři židovské památky byly za posledních pět let v České republice opraveny za pomoci evropských fondů. Celkové náklady byly 282 milionů korun, Česko z toho zaplatilo 15 procent. Federace židovských obcí, která byla garantem projektu, říká, že navzdory době nacismu a komunismu, kdy mnoho židovských památek zaniklo, představuje tuzemský celek více než 60 synagog, 350 hřbitovů a dalších objektů historický poklad, který zřejmě nemá v Evropě obdobu.

Hradecká Bílá věž přijde o kopuli, trámy držící slavný zvon opraví ručně

Hradec Králové /FOTOGALERIE/ - Rekonstrukce Bílé věže se rozjíždí. Hodinový stroj z roku 1827 však zatím čeká na opravu v muzeu. Ve věži pak bude mít vitrínu.

Rituální lázeň v Chrudimi může zachránit zápis mezi památky

Chrudim - Rituální židovskou lázeň, takzvanou mikve, objevenou vloni u hotelu Bohemia v Chrudimi by mohlo zachránit prohlášení za kulturní památku. Návrh na zapsání je už zpracován, nyní jej bude posuzovat ministerstvo kultury. 

Pardubický Zámeček čeká rekonstrukce. O svou historii však nepřijde

Pardubice - Na hrůzné okamžiky naší historie bychom neměli zapomínat. V Pardubicích je jedním ze symbolů děsivé minulosti Larischova vila, známá též jako Zámeček. Vznikne tam muzeum odboje, nová knihovna i výcvikové centrum po vzoru britských parašutistů

OBRAZEM: Synagoga ve Čkyni, kdysi němá ruina, zase žije

Čkyně - Po 22 letech skončila v neděli obnova synagogy ve Čkyni na Prachaticku, v níž se unikátně dochovala i tóra. Od dubna v ní bude vedle modlitebny sál pro společenské akce, infocentrum, knihovna i galerie. Náklady na záchranu památky činily asi dvanáct milionů korun.

Zřícenina hradu v Brandýse dostane další finanční injekci

Brandýs nad Orlicí – V roce, kdy uplyne 450 let od narození Karla staršího ze Žerotína, významného šlechtice a majitele panství Brandýs nad Orlicí, pokročí práce na záchraně svědka té doby, zříceniny hradu založeného ve 13. století.

Novovesští se pustili do opravy kapličky

Nová Ves u Kdyně – V pondělí byla zahájena rekonstrukce kapličky sv. Jana Nepomuckého v Nové Vsi u Kdyně.  Oprava včetně restaurátorských prací bude stát přes čtyři sta tisíc korun. To je na malou vísku s velmi nízkým rozpočtem obrovská suma.

Milevský klášter by mohl nabídnout ubytování i stacionář pro postižené

Milevsko /DENÍKU VSTUP POVOLEN/ -  Nejstarší klášter na jihu Čech skrývá pro veřejnost řadu tajemství. Návštěvníci se s průvodcem mohou vydat od května do září do baziliky Navštívení Panny Marie, do kostela sv. Jiljí či do Latinské školy, kde je k vidění expozice barokní knihovny.

Na památky na Vysočině půjde třináct milionů

Jihlava - Na obnovu kulturních památek letos Kraj Vysočina rozdělí podobně jako v několika minulých letech 13 milionů korun.

V telčském podzemí pracují i archeologové

Telč - V prostorách pod telčskou základní uměleckou školou nyní panuje čilý stavební ruch.

OBRAZEM: Ani zima nepřerušila opravy hospitalu Kuks

Východní Čechy /FOTOGALERIE/ - Barokní hospital Kuks bude až do května uzavřený. Důvodem je rekonstrukce celé památky. Kvůli opravám nebude možné v letošním roce uspořádat v hospitalu svatbu ani prostory využít pro další hromadné akce. Opravy mají stát 266 milionů korun.

Na opravu památek v Polné půjdou dva miliony korun

Polná - Polné se na letošní rok podařilo získat 1 115 tisíc korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který vypisuje Ministerstvo kultury. Samotné město potom na opravu a obnovu památek přispěje částkou kolem 900 tisíc korun.

OBRAZEM: Konojedskému klášteru se vrací původní krása

Konojedy – Není tolik malých sídel, která proslavil tak rozsáhlý komplex památek, jako má úštěcká městská část Konojedy. Proti jiným objektům, které využívala armáda, nestal se po jejich odchodu bývalý klášter řádu servitů ruinou, ale protože se o něj nikdo nestaral, postupně chátral.

Opravy chod hradu v Ledeči nad Sázavou neomezí

Ledeč nad Sázavou – Rekonstrukce ledečské chlouby, tedy tamního hradu, bude ve velkém pokračovat i letos.

Libochovický zámek bude mít novou střechu za desítky milionů

Libochovice - Na zámku v Libochovicích připravují výměnu střechy za desítky milionů korun. Nynější plechovou střechu objekt dostal jako provizorium v 60. letech minulého století, příští rok by ji mohla nahradit nová z pálené krytiny.

Terezín ukrojil další část z půlmiliardové dotace na oživení památek

Terezín /FOTOGALERIE/ –  Projekt oživení historických památek pevnostního města Terezín finišuje. Po Kavalíru 2, Jízdárně a objektu Retranchement 5 je před dokončením takzvané Okolí staveb, jehož součástí je Litoměřická brána.

Část zámku Ploskovice opraví za 25 milionů korun

Ploskovice - Rekonstrukci jedné z budov areálu chystá na letošní rok státní zámek Ploskovice. Na opravy je vyčleněno 25 milionů korun, řekla kastelánka zámku Jana Zimandlová. Přesný termín zahájení rekonstrukce ještě ale není určen.

Muzeum Jindřicha Jindřicha v Domažlicích se otevře už letos

Domažlice - Objekt je pro veřejnost uzavřen už sedmým rokem. Letos by se v něm měla otevřít galerie.

Pivovar a kaple v Kámeni jsou připraveny k opravám z fondů

Kámen – Naděje nyní svítá dlouho chystané opravě bývalého pivovaru a chátrající cenné kaple Panny Marie Bolestné v Kámeni.

Hradecká galerie od dubna kvůli opravě zavře své brány

Hradec Králové – Desátého dubna. To je datum, kdy si budou moci návštěvníci naposledy na dlouhou dobu prohlédnout prostory a sbírky Galerie moderního umění v Hradci Králové. Poté totiž začnou přípravy na rekonstrukci secesní budovy ze začátku minulého století.

Chátrající Larischova vila v Pardubicích bude zachráněna a opravena

Pardubice – Chátrající Larischova vila v Pardubicích, v jejíž blízkosti byli za druhé světové války popraveni čeští vlastenci, po 14 letech změní majitele. Společnost Foxconn ji daruje Československé obci legionářské.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT