Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Předčasné volby do Sněmovny 2013

Po pádu Nečasovy vlády jmenoval prezident Zeman premiérem Jiřího Rusnoka. Když jeho vláda nezískala důvěru, odhlasovala sněmovna předčasné volby. Ty se konají ve dnech 25. a 26. října 2013.

Stát loni vyplatil stranám půl miliardy, nejvíce dostala ČSSD

Praha – Stát loni vyplatil politickým stranám a hnutím na příspěvcích více než půl miliardy korun. Nejvíce peněz poslalo ministerstvo financí sociálním demokratům, s odstupem následují komunisté a občanští demokraté. Pravidelné příspěvky na činnost stran byly přes 488 milionů, za jarní volby do Evropského parlamentu směřovalo ze státní pokladny na stranické účty dalších 42 milionů korun. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

AKTUALIZOVÁNO

Piráti neuspěli s ústavní stížností kvůli sněmovním volbám

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost České pirátské strany spojenou s návrhem na zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule ve sněmovních volbách. Navázal tak na své starší nálezy a usnesení, podle nichž volební práh není protiústavní. Nový verdikt se však netýká podobné klauzule v evropských volbách, kterou nedávno zpochybnil Nejvyšší správní soud (NSS), a to právě na základě podnětu Pirátů a také Strany zelených. ČTK to dnes zjistila z webu soudu.

Stát loni vyplatil politickým stranám skoro miliardu

Praha – Stát loni vyplatil politickým stranám na příspěvcích skoro miliardu korun. Zvýšily je meziročně sněmovní volby. Nejvíce peněz poslalo ministerstvo financí ČSSD a KSČM, celkový příspěvek stranám a hnutím činil 954,27 milionu korun. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

ČSSD v kampani inzerovala na 2653 billboardech a plochách venku

Praha - Sociální demokraté v rámci kampaně před sněmovními volbami využili 2653 billboardů a dalších venkovních inzertních ploch, v novinách si zadali 109 inzerátů. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy o letošní kampani pro předčasné volby. Největší parlamentní strana do ní investovala celkem 86,9 milionu korun. Limit si přitom stanovila na 90 milionů. Nejvíc peněz na kampaň tak vydalo hnutí ANO 2011, a to 111 milionů korun.

Ústavní soud odmítl dvě stížnosti, které zpochybňovaly termín konání voleb

Brno - Ústavní soud (ÚS) v prosinci bez věcného projednání odmítl dvě stížnosti, které krátce před sněmovními volbami zpochybnily termín jejich konání. Jednu podala politická strana Aktiv nezávislých občanů, pisatelem druhé z nich byl předseda ústřední reprezentace Československé strany socialistické Jaroslav Vojtek, podle soudní databáze.

AKTUALIZOVÁNO

Finanční náplast za volby: stát vyplatí stranám skoro půl miliardy

Praha - Ministerstvo financí by mělo stranám a hnutím, které získaly nejvíce hlasů v letošních sněmovních volbách, vyplatit ze státního rozpočtu 483,4 milionu korun na úhradu volebních nákladů. Příspěvek má letos získat 11 seskupení. Vyplývá to z usnesení, které dnes schválila Sněmovna na návrh svého mandátového a imunitního výboru.

Piráti chtějí peníze za volby použít na veřejné projekty

Praha - Česká pirátská strana chce peníze od státu, které získala díky úspěchu v říjnových sněmovních volbách, použít na projekty, které mají pomáhat veřejnosti. Příští rok na tyto účely plánuje uvolnit 800.000 korun. Shodl se na tom dnes republikový výbor strany, řekl předseda pirátů Ivan Bartoš.

Soud odmítl poslední volební stížnost, výsledky definitivně platí

Brno – Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny definitivně platí. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes odmítl poslední z volebních stížností, jichž dostal 42. Žádné nevyhověl. Lhůta pro rozhodnutí formálně vyprší soudu až v pátek, fakticky se ale s volební agendou vypořádal už dnes. Ve středu soudci zamítli jedinou stranickou stížnost, kterou podala Česká pirátská strana. Všechny ostatní sepsali voliči.

Soudu zbývá sedm volebních stížností, jednu podali Piráti

Brno – Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) zbývá k rozhodnutí ještě sedm stížností spjatých s volbami do Poslanecké sněmovny. Je mezi nimi podnět od České pirátské strany, ostatní sepsali voliči. Dalších 34 návrhů už soudci vyřešili, žádnému nevyhověli. Neuspěly argumenty proti volebnímu systému ani práci veřejnoprávních médií. Většinu návrhů soudci odmítli nebo odložili, protože nesplňovaly formální požadavky, šest jich zamítli po věcném projednání. Lhůta pro rozhodnutí vyprší 29. listopadu.

Jaroslav Zavadil se jako poslanec chystá v úterý odejít z čela odborů

Praha – Odborový předák Jaroslav Zavadil se po svém zvolení poslancem chystá v úterý odejít z čela odborů. Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) podá rezignaci na funkci předsedy. Více než stovka odborářů se vrátí i k požadavkům na novou vládu a zabývat se bude také vlivem kolektivního vyjednávání na mzdy a situací ve zdravotnictví.

Hnutí ANO stála kampaň před volbami už přes 100 milionů korun

Praha – Hnutí ANO už stála kampaň před volbami do Sněmovny více než 100 milionů korun. Jeho šéf Andrej Babiš v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize slíbil, že uskupení konečné příjmy a náklady zveřejní. Hnutí původně předpokládalo náklady asi 40 milionů korun.

Volební komise v Praze 2 špatně spočítala preferenční hlasy, zjistil soud

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) zjistil první chybu ve výsledcích voleb. Jedna z komisí v Praze 2 nezapočítala několik preferenčních hlasů určených kandidátům KDU-ČSL. Soud ale nezasáhl a volební stížnost zamítl – chyba totiž nemohla ovlivnit zvolení pražského lídra lidovců Daniela Hermana. Lídr dostal celkem 6305 přednostních hlasů, výrazně více, než měli poškození kandidáti. Vyplývá to z z usnesení na úřední desce.

Soud zatím odmítl deset volebních stížností, jednu zamítl

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) zatím stačil odmítnout deset stížností na sněmovní volby, nejčastěji kvůli opožděnému podání. Jeden návrh soudci po projednání zamítli. Jeho pisatel z Ústí nad Labem žádal zneplatnění volby všech kandidátů ODS, TOP 09 a Úsvitu přímé demokracie.

Soud obržel 25 stížností na volby do Sněmovny, zbývá vyřídit 14

Brno – Na letošní volby do Poslanecké sněmovny došlo k dnešnímu dni, kdy vypršela lhůta, Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) 25 stížností. Deset jich specializovaný volební senát už vyřešil přípisem, tedy v podstatě odložil bez projednání, protože nesplňovaly zákonem stanovené požadavky. Další návrh soudci odmítli usnesením a nevyřízených stížností zůstává 14, uvedla v tiskové zprávě mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Politická kampaň za veřejné peníze, nebo informační leták?

Praha 10 – Agitace na webu městské části, billboardy, zobrazující volební lídry vedle loga radnice, nebo stranické logo, otištěné například na dětské utěrce, rozdávané politiky při návštěvě mateřské školky.

Soud obdržel 17 stížností na volby, šest z nich vůbec neprojedná

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel 17 stížností na předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Šesti z nich se nebude zabývat. Zbývajících 11 návrhů by měl senát soudu projednat. U některých ze stížností jsou odstraňovány vady. Řekla to dnes mluvčí soudu Sylva Dostálová. Stížnosti na předčasné volby lze podávat ještě tři dny. Lhůta končí v sobotu 9. listopadu v 16:00.

Klaus: Bobošíkovou jsem podpořil. O fotce na plakátech jsem ale nevěděl

Praha - Neochota Strany svobodných občanů přidat se k integračnímu proudu stojí za neúspěchem pokusu spojit pravicové strany pod společnou vlajkou. V rozhovoru pro studentský časopis Vysoké školy ekonomické to řekl bývalý prezident Václav Klaus. Někdejší hlava státu před volbami podpořila blok Hlavu vzhůru, v jehož čele stojí Jana Bobošíková. Politička si vzala za cíl sjednotit více pravicových stran a jít společně do voleb. Pokus se ale nezdařil.

Volební komise v Městci Králové nezapočítala preferenční hlasy

Městec Králové - Volební komise okrsku číslo 
1 v Městci Králové na Nymbursku pochybila při sčítání hlasů do parlamentu. Nezapočítala preferenční hlasy ODS. Podle zapisovatele se mělo jednat 
o devět hlasů pro současnou starostku Sadské Cecilii Pajkrtovou.

Volby podle studentů z Hradce? Vítěz Karel, palec dolů dostala ČSSD i komunisté

Hradec Králové – Předčasné volby do Poslanecké sněmovny přinesly porážku pravicovým stranám. Ale ani levice 
v čele se sociálními demokraty nebyla z vítězství nadšená – čekala větší úspěch. Z voleb vyšlo nakonec nejlépe hnutí ANO 2011. Získalo přes 18 % hlasů. To jsou výsledky, které všichni známe.

AKTUALIZOVÁNO

Poslanec Mackovík se vzdá místa ředitele záchranky v Liberci

Liberec - Stanislav Mackovík se po úspěchu v předčasných parlamentních volbách vzdá místa ředitele záchranné služby v Libereckém kraji. Ve funkci skončí na vlastní žádost k 1. lednu 2014 a chce si ponechat jen úvazek záchranáře, informoval o svém rozhodnutí v prohlášení.

Politolog: Zajímavé je, kolik subjektů deklaruje, že vládnout nechce

Kolínsko /ROZHOVOR/ - Výsledek předčasných parlamentních voleb jsme probrali také s dvěma kolínskými politology Vladimírem Srbem (VS) a Jiřím Kohoutkem (JK), prorektory kolínské vysoké školy politických a společenských věd. Jak vidí situaci?

Zaměstnání řeší noví i bývalí poslanci

Cheb - PCo dál? To je otázka, kterou si patrně pokládají nejen bývalí poslanci. Například Pavel Hojda (KSČM) se chce ohlásit na úřadu práce a hledat nové zaměstnání. Oproti tomu poslanecký nováček Roman Procházka (ANO) přiznává, že by se s funkcí ředitele chebského muzea loučil s těžkým srdcem.

Průzkum: ANO 2011 volili lidé napříč populací, i dřívější nevoliči

Praha - Hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše volili lidé napříč populací, navíc i řada dřívějších nevoličů. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu agentur STEM/MARK a Median pro Českou televizi (ČT). Ve dnech předčasných voleb do Sněmovny se ho zúčastnilo 2800 lidí.

Dvanáctý poslanec Vysočiny? Němcová

Vysočina /ROZHOVOR/ - Ladislav Jirků, Josef Novotný, Aleš Roztočil a Marie Rusová, to jsou jména poslanců, kteří v minulém volebním období zastupovali ve Sněmovně Vysočinu, ale na kandidátkách do předčasných voleb už se neobjevili. 

Lidé od voleb nejčastěji čekali zlepšení fungování státu, ukázal průzkum

Praha – Téměř polovina lidí, kteří chtěli jít volit, očekávala od předčasných voleb do Sněmovny hlavně zlepšení fungování státu a řešení dlouhodobých problémů země. Méně často lidé zmiňovali sociální jistoty, životní úroveň nebo hospodářský růst. Necelých deset procent Čechů pak očekávalo, že se po volbách objeví v politice nové tváře. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Nová poslankyně Martina Berdychová: Holovousy určitě neopustím

Holovousy – Jičínsko bude v poslanecké sněmovně reprezentovat jen jedna duše, Martina Berdychová.

"První muž" reklamy: Úspěch hnutí ANO ukázal, že politická reklama funguje

Praha /ROZHOVOR/ – V roce 1990 oblepil Pavel Slabý Prahu s tváří tehdejšího primátora Jaroslava Kořána. Patřil k prvním lidem, kteří u nás těsně po převratu začínali s pouliční reklamou. Z Francie do Prahy tehdy přivezl nápad proměnit často ponuré zastávky městské hromadné dopravy v takzvaný městský mobiliář. Přístřešek s lavičkou, odpadkovým košem a svítící reklamou. A dělá to stále. 

Zpravodajství bylo ovlivňováno ve prospěch Zemana a SPOZ, stěžují si redaktoři

Praha – Třiadvacet zaměstnanců kanálu ČT24 včetně moderátorky Daniely Drtinové a zástupce šéfredaktora zpravodajství Adama Komerse poslalo Radě České televize dopis s kritikou zpravodajství. Podle dokumentu, jehož text dnes zveřejnil server idnes.cz, šéfredaktor redakce zpravodajství Petr Mrzena zasahoval do zpravodajství televize ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Vedení televize chce stížnost nechat posoudit nezávislým auditorem.

Šumpersko a Jesenicko je poprvé bez poslanců

Šumpersko, Jesenicko – Tato situace na Šumpersku a Jesenicku za dobu trvání samostatné České republiky ještě nenastala. Poprvé od roku 1992 nemá žádný z okresů svého reprezentanta v poslanecké sněmovně. Region tak přišel o důležité zástupce, kteří by v Praze mohli prosazovat jeho zájmy.

Okamurův úspěch? Šlo především o osobní zájmy, tvrdí hejtman Mišák

Zlínsko – Je to zhruba rok, kdy měl šanci stát se senátorem zlínského senátního obvodu. Řeč je o současném krajském hejtmanovi Stanislavu Mišákovi. Probojoval se tehdy až do druhého kola, v němž jej ale porazil Tomio Okamura.

Ode dneška je možné zpochybnit u soudu výsledky sněmovních voleb

Praha – Lidé mohou ode dneška zpochybnit výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Mají na to deset dní, stížnosti musí adresovat Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Už před začátkem lhůty několik stížností obdržel, jejich počet ani obsah ale zatím nezveřejnil.

Povolební námluvy pokračují, sejdou se zástupci ANO a KDU-ČSL

Praha – Povolební vyjednávání dnes budou pokračovat setkáním hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL. Budou diskutovat o možnosti sestavit vládní koalici. Nejpravděpodobněji se jeví vláda založená na spolupráci právě lidovců, ANO a ČSSD, která volby vyhrála. Sociální demokraté ovšem nyní řeší vnitrostranické spory. Dnes se bude situací a opětovným sestavením vyjednávacího týmu ČSSD zabývat grémium strany.

Profese poslanců? Jsou odborníky na všechno

Praha /INFOGRAFIKA/ - Volby zamíchaly složením Poslanecké sněmovny. Zasednou v ní jiné strany, noví lidé, navíc se změní i profesní obsazení. Hlasovat o zákonech bude hodně lékařů, vysokoškolských učitelů a podnikatelů. V menšině budou naopak profese, které se k politice hodí na první pohled více – právníci a ekonomové.

Bohuslav Sobotka: Absudrní miláček davů

Praha /POHLEDEM DENÍKU/ - Bohuslav Sobotka je poctivý funkcionář ČSSD. Za celou jeho dvacetiletou kariéru si pamatuji jen jedno jeho vystoupení, kdy byl natolik důrazný, že se o něm začalo ve veřejnosti mluvit jako o možném nástupci Vladimíra Špidly. Tehdy ve sněmovně burcoval jako ministr financí za rozumnou podobu rozpočtu. Pak už žádné emoce, ani na straně Sobotky, ani voličů.

Průzkum: O politiku se zajímají více čtenáři zpravodajských deníků

Praha - O politiku se více zajímají čtenáři zpravodajských deníků než čtenáři bulváru nebo lidí, kteří noviny nesledují vůbec. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM. Také ochota jít volit byla u čtenářů zpravodajských deníků větší.

Volební zemětřesení. Jihomoravané vyměnili 13 z 23 poslanců

Jižní Morava /ANKETA, INFOGRAFIKA/ - V Jihomoravském kraji se po volbách obměnilo třináct poslanců. Ti vysloužilí se především vracejí do svých zaměstnání.

Bronislav Schwarz (ANO) ministrem vnitra? Zatím prý ne

Mostecko - Nový poslanec Bronislav Schwarz, šéf Severočechů.cz, který kandidoval za ANO, řeší, co udělá s tolika funkcemi. Je lomským zastupitelem a radním, krajským zastupitelem, členem krajské komise pro rozvoj cestovního ruchu a zahraniční vztahy, členem krajského výboru pro zdravotnictví a sociální věci, členem městské povodňové komise a je především ředitelem mostecké městské policie, což je jeho srdeční záležitost. Čeho se vzdá a co si ponechá?

Další předčasné volby? Podle některých lídrů je to možné

Rakovník - Sotva skončily jedny předčasné volby do poslanecké sněmovny, hned se vyrojily spekulace, že by se za několik měsíců mohly konat další. Proč vlastně? Kvůli výsledku voleb. Pokud totiž sociální demokraté nenajdou společnou řeč s Ano 2011 Andreje Babiše, hrozí, že k volebním urnám budeme muset vyrazit znovu.

Co chtějí noví poslanci udělat pro Jihočechy

Jižní Čechy - Dvanáctku nově zvolaných poslanců za Jihočeský kraj známe už od soboty. Neznáme však přesněji jejich plány, co by chtěliv následujících čtyřech letech v Poslanecké sněmovně prosadit.

Vzhůru do sněmovny! Pět poslanců za Prostějovsko pod palbou otázek

Prostějovsko - Pětice nových poslanců za Prostějovsku zodpovědělo Deníku pět zásadních otázek.

"Ještě neuschla razítka na volebních výsledcích a my už si uřezáváme hlavy"

Chomutovsko - ČSSD se po volbách rozklížila a lidé nestačí zírat. Co na to sociální demokraté na Chomutovsku?

Bylo jich pět, je jich pět. Vrací se jen jeden

Karlovarský kraj - Do Poslanecké sněmovny se znovu vrátí Josef Novotný z ČSSD. Další čtyři poslanci za Karlovarský kraj jsou parlamentními nováčky.

Nejvíce Pražanů přišlo k volbám v menších městských částech

Praha - Nedvězí versus Praha 4. Předčasné volby v hlavním městě přinesly spoustu zajímavých údajů. A mezi nimi byl i počet voličů. Zatímco v Nedvězí se k volebním urnám dostavilo 161 voličů, ve čtvrté městské části jich bylo 64 210. Více voličů ve větších městských částech ale leckde neznamenalo vyšší volební účast. Zatímco ve zmíněné Praze 4 volilo necelých 65 procent obyvatel, o deset procent větší účast byla naopak v Březiněvsi, Dolních Počernicích či ve Velké Chuchli.

Rozhodlo tričko a ne výsledky a práce, řekla starostka z ODS

Horní Slavkov /ROZHOVOR/ - Starostka Horního Slavkova na Sokolovsku, krajská zastupitelka a šéfka Svazu měst a obcí ČR Jana Vildumetzová neskrývala zklamání nad propadem ODS v předčasných parlamentních volbách. Poukazuje na to, že krajští občanští demokraté doplatili na celostátní pohled na ODS.

Potvrzeno: Jaroslav Borka (KSČM) míří do Sněmovny

Karlovarský kraj - Ještě dva dny po skončení letošních parlamentních voleb nebylo vůbec jasné, zda novým poslancem Parlamentu České republiky bude mezi pěti zvolenými poslanci skutečně Jaroslav Borka (KSČM).

Po jedenácti letech má Českolipsko jen jeden mandát

Českolipsko - Voliče v regionu táhnou k urnám volby do poslanecké sněmovny mnohem více než ty komunální. I k těm loňským krajským přišlo o 20 % lidé méně.

Hanba, spílají voličům na silnicích Slovácka

Slovácko – „160 hlasů komunistům? Zlechove, styď se, hanba," hlásá nápis vyvedený bílou barvou na silnici v místě vjezdu do vesnice. Doprovází ho charakteristický symbol totalitární ideologie – srp a kladivo.

Pelhřimák, který volil ve Švédsku, iniciuje ulehčení voleb v cizině

Pelhřimov - David Švec z Pelhřimova je molekulární biolog a nyní působí ve švédském Göteborgu. „Za vědou jsem díky tříletému EU stipendiu vyrazil do Švédska kvůli profesním zkušenostem i kvůli příjmu," říká muž, který mimo jiné organizuje Mrňávkův memoriál, závod cyklistů a běžců z Pelhřimova na Křemešník.

Lidovci chtějí o vládě jednat i s ODS a TOP 09

Praha - Lidovci budou příští týden jednat o vládě i s místopřed­sedkyní ODS Miroslavou Němcovou. Rádi by se sešli i se zástupci TOP 09. O vládním angažmá nebudou jednat pouze s komunisty a Úsvitem Tomia Okamury. Během dnešního jednání předsednictva KDU-ČSL to na tiskové konferenci řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Dodal, že ve středu se na informativní schůzce sejde s předsedou ČSSD Bohumilem Sobotkou, na čtvrtek je naplánováno setkání vyjednávacích týmů KDU-ČSL a ANO 2011.

Analytik Best: Haška veřejnost těžko přijme, Sobotkovi oponenti nezmizí

Praha /ROZHOVOR/ - Bude to pravděpodobně Bohuslav Sobotka, koho nakonec prezident pověří sestavením vlády. Což ale neznamená, že bude premiérem, myslí si americký komentátor žijící v Česku Erik Best.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT