Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Senátní volby 2012

Na podzim roku 2012 proběhnou v České republice jak volby do Senátu, tak i volby krajské.

Člen ČSSD, jenž kradl v Ostravě volební plakáty, potrestán nebude

Ostrava - Mladý člen ČSSD Lukáš Balcařík, který před loňskými senátními volbami kradl plakáty Leopolda Sulovského (Hnutí Ostravak), nebude potrestán. Státní zástupce před časem podmínečně zastavil jeho trestní stíhání. Jedním z důvodů byl fakt, že zaplatil vzniklou škodu.

Exsenátor Šebek: Volby do Senátu byly příliš ve stínu voleb krajských

Benešovsko /ROZHOVOR/ - Je to zhruba měsíc, co je bývalý senátor Karel Šebek „obyčejný" člověk. Po šesti letech ho v jeho křesle Senátu Parlamentu České republiky vystřídal vlašimský starosta Luděk Jeništa. Ten v nedávných volbách předběhl současného místostarostu Neveklova o deset procent všech hlasů.

Pracoval na kampani pro Božka a dosud čeká na peníze

Brno – Dva měsíce pomáhal Roman Šimík při senátorské kampani předsedy krajské ČSSD Václava Božka a přestože odpracoval asi sedm set hodin, dosud nedostal ani korunu. Peníze se snaží získat už přes dva roky a zatím narazil jen na výmluvy. Tehdejší volební manažer Zdeněk Balabán navíc tvrdí, že práce na kampani byla dobrovolná a bezplatná.

ČSSD povede téměř všechny senátní výbory, ODS jen jeden

Praha - Senátoři ČSSD povedou po vítězství v letošních senátních volbách sedm z devíti výborů v horní komoře parlamentu. ODS, kterou volby připravily o dvě pětiny jejích senátorů, bude mít předsedu jen jednoho místo dosavadních tří výborů. Zůstalo jí jen vedení mandátového a imunitního výboru, potvrdil po dnešním jednání senátorského klubu ODS jeho předseda Jaroslav Kubera, dosavadní šéf tohoto výboru.

ČSSD varuje před přeběhlíky, chce předčasné volby

Praha - Ve Sněmovně se odehrává bazar s přeběhlíky a rýsuje se „protivolební koalice" stran, které si nepřejí předčasné volby. Novinářům to dnes řekli lídři ČSSD. Vláda Petra Nečase (ODS) podle nich ale nemá sílu stabilně vládnout a řešit ekonomické problémy země.

V ČR hrozí pád vlády a posílení komunistů, píše britský list

Londýn - V Česku může tento týden padnout vláda, což by asi vedlo k předčasným parlamentním volbách a k posílení komunistů v zemi, uvedl server britského týdeníku The Economist. Hlasování by podle listu pravděpodobně vyneslo k moci levicovou vládu, která by možná zahrnovala komunisty, nebo by byla komunisty podporována.

O koalicích je rozhodnuto v devíti krajích

Praha - Povolební jednání v krajích pokročila, o tom, jaké koalice je povedou, je rozhodnuto v devíti krajích. Dnes se na vytvoření koalice dohodli Starostové pro Liberecký kraj se Změnou pro Liberecký kraj a na jihu Moravy vzniká staronová krajská koalice ČSSD a KDU-ČSL. Už v pondělí se v Ústeckém kraji vítězná KSČM rozhodla pro spolupráci se sociálními demokraty. Koalice ČSSD a KSČM je zatím nejčastější, stojí v čele čtyř krajů, ve Zlínském je doplňují zemanovci.

Drobil: Za volby nesu odpovědnost, svou funkci obhajovat nebudu

Praha - Místopředseda ODS Pavel Drobil nebude na nadcházejícím kongresu strany obhajovat svou funkci. Řekl to v České televizi (ČT). Bývalý ministr životního prostředí a šéf centrálního volebního štábu ODS tak reaguje na výsledky senátních a krajských voleb.

Sokolov měl nejnižší účast ve druhém kole senátních voleb

Sokolov - Nedostatek informací, nezájem, znechucení voličů politikou, či levicový duel? Nebo od každého něco? Druhé kolo senátních voleb v obvodě Sokolov mělo nejnižší účast občanů v rámci republiky. Nutno podotknout, že se obměňovala jen třetina Senátu, a proto se nevolilo všude.

Starosta Kralup nad Vltavou a krajský zastupitel splnil poslanecký slib

Kralupy nad Vltavou - Starosta Kralup nad Vltavou na Mělnicku Petr Holeček (TOP 09 a Starostové), který před dvěma týdny obhájil své místo v krajském zastupitelstvu, se stal poslancem. Nahradil Luďka Jeništu, který po podzimních volbách míří do Senátu. Křeslo v Senátu totiž znamená zánik mandátu v dolní komoře parlamentu.

Senátor Berka zůstane prozatím i starostou Sokolova

Sokolov - Starosta Sokolova a po sobotě zároveň nový senátor Zdeněk Berka (ČSSD) chce vykonávat obě funkce najednou. Kromě jeho osobního rozhodnutí mu to doporučila i místní organizace ČSSD.

Náměstek primátora Beznoska: povolební smutky, úvahy a antibiotika

Mladá Boleslav - Přesně před týdnem jsme naproti sobě seděli na stejném místě, u kuchyňského stolu. Tehdy byl náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska odhodlaný, plný nervní energie a potřeby pracovat. O sedm dní později, kdy už je po všem a on ví, že v senátních volbách skončil na nevděčné druhé pozici, je něco jinak.

Senátor Látka: Přál bych si být prospěšný regionu, za který jsem byl zvolen

Domažlice /ROZHOVOR/ - Ze souboje kandidátů na nového senátora vyšel o víkendu ve druhém kole volby vítězně 58letý Jan Látka z Domažlic. Z prvního kola senátních voleb postoupil s bodovým ziskem o 1119 hlasů vyšším než jeho soupeř pro druhé kolo Rudolf Salvetr.

Zabouchnuté dveře volební místnosti prodloužily hlasování o hodinu

Bohy - Patálie s dveřmi protáhly o hodinu druhé kolo senátních voleb v Bohách na severním Plzeňsku. A bývalému starostovi Antonínu Levému, který je se současným vedením obce na kordy, zabránily hlasovat pro vybraného kandidáta.

Kandidát na Hrad Fischer: Komunisty bych k vládě rozhodně nepustil

Praha - Nezávislý prezidentský kandidát Jan Fischer by komunisty k vládě rozhodně nepustil. Penzijní reformu by razil tvrdší než kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Fischer patří k favoritům prezidentských voleb společně s expremiérem Milošem Zemanem.

Zahradník ztratil převahu z 1. kola, jeho voliči nepřišli

České Budějovice - Zřejmě na nedisciplinovanost svých voličů doplatil v Č. Budějovicích kandidát ODS Jan Zahradník. Třebaže v prvním kole porazil všech sedm soupeřů a do druhého kola postupoval z prvního místa, při hlasování o uplynulém víkendu nad ním ve většině městských okrsků získal navrch protikandidát Jiří Šesták (STAN a HOPB).

Emmerová je v senátu, musí se vzdát svého poslaneckého mandátu

Plzeňský kraj - Byla ministryní zdravotnictví, hejtmankou Plzeňského kraje a doposud i poslankyní parlamentu. Teď se Milada Emmerová, která kandidovala za ČSSD může začít připravovat na stěhování z horní do dolní komory poslanecké sněmovny, protože si vyzkouší i roli senátorky.

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem sněmovních voleb by byla ČSSD, za ní skončili komunisté

Praha - Vítězem sněmovních voleb, které by se konaly počátkem října, by byla ČSSD. Následovala by ODS a těsně za ní by skončila KSČM. Čtvrtá by byla TOP 09. Do dolní komory by se dostala i Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ) a KDU-ČSL.

Letos je to neúspěch, řekl lídr ODS Petr Nečas

Praha – Druhé kolo senátních voleb drtivě vyhrála sociální demokracie, která má nyní v horní komoře 46 křesel a spolu se dvěma komunisty a Vladimírem Drymlem za SPOZ disponuje ústavní většinou. Voliči naopak vystavili stopku rudé vlně, když do Senátu poslali jediného z dvanácti postupujících komunistů.

Starosta Vlašimi vyměnil parlament za senát

Benešov - Až do poslední chvíle vyrovnaný souboj svedli v druhém kole voleb na post senátora pro obvod Benešov Luděk Jeništa a Karel Šebek. S výsledkem 55,05 ku 44,94 procenta hlasů nakonec zvítězil vlašimský starosta a nyní už bývalý poslanec Parlamentu České republiky Luděk Jeništa.

Obyvatelé z šestnácti obcí berounského regionu mají nového senátora

Berounsko - Druhé kolo senátních voleb v obvodu Rokycany, Plzeň a Beroun vyhrála bývalá ministryně zdravotnictví a současná členka horní komory Milada Emmerová z ČSSD, která porazila komunistu Jiřího Valentu.

Ruský list vidí české volby jako součást vzestupu levice

Moskva - Jako součást vzestupu levice a „poptávky po populismu" v celém regionu vidí výsledky českých voleb ruský list Kommersant. Připomněl v této souvislosti i situaci na Slovensku.

Není to pro mě žádná trágedie, prohlásil poražený kandidát na senátora

Rotava /ROZHOVOR/ - Druhé kolo senátních voleb dopadlo podle očekávání. Takto krátce a výstižně zhodnotil souboj o senátorské křeslo neúspěšný kandidát Jiří Holan (KSČM) z Rotavy na Sokolovsku. Poté přeci jen nastínil, proč podle něj právě Zdeněk Berka (ČSSD) v souboji uspěl.

Občané na Sokolovsku neměli o druhé kolo senátních voleb zájem

Sokolovsko - Velmi nízkou účast voličů mělo druhé kolo senátních voleb. Namátkou sokolovských 12,97 procenta, v Chodově 7,59 procenta, Mariánských Lázních 7,12 procenta a v Toužimi dokonce pouhých 5,81 procenta voličů. Z malé účasti měl nový senátor Zdeněk Berka trochu strach. 

Zklamaný kandidát na senátora Mišák uvažuje, zda zůstane v politice

Zlín - Tak drtivou porážku ve druhém kole senátních voleb v obvodu číslo 80 dosavadní hejtman Stanislav Mišák zřejmě nečekal. Narozdíl od svého protivníka Tomia Okamury, kterého nejednou během předvolební kampaně kritizoval, ale netrávil volební sobotu v obleku a se svými stranickými kolegy, ale v přírodě.

Senát nezrudl, lidé ale volili doleva

Praha – Nejen v krajských, ale i v senátních volbách poslali občané jednoznačný vzkaz vládě. Jeho mottem je nechuť k její současné politice a touha po změně kurzu. Ten ale nemá rudou, nýbrž oranžovožlutou barvu se zeleným nádechem. Nejsilnějším klubem v horní komoře se po víkendu stane ČSSD s 46 senátory. ODS bude mít naopak nejnižší počet zástupců od vzniku Senátu – 15.

Senátorské křeslo na Vysočině patří Františku Bublanovi

Třebíčsko – Novým senátorem se po druhém kole volby stal František Bublan. Pro druhého Josefa Zahradníčka to byly po dvou neúspěšných kandidaturách poslední senátní volby.

Osmnáctiletá Nikola: Jít volit beru jako samozřejmost

Jablonec n. N. - Svůj hlas mohlo přijít v senátním obvodu č. 35 dát 115 032 lidí, k urnám ale v druhém kole přišlo 22 874 voličů. Byli ovšem tací voliči, kteří k prvnímu kolu jít nemohli. Ne že by nechtěli, ale nebylo jim ještě 18 let. Takových bylo v Jablonci jedenáct.

Náchodsko zvolilo do senátu Lubomíra France

Náchodsko - Druhé kolo voleb do senátu má svého vítěze. Je jím hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc z ČSSD. Získal 9 435 hlasů, což bylo o 3 991 hlasů více, než v prvním kole. 

V Hobšovicích přišly vybrat senátora jen čtyři procenta voličů

Praha - Nejnižší účast ve finále letošních senátních voleb měli v Hobšovicích na Kladensku, které patří do litoměřického senátního obvodu. Hlasovat tam přišlo pouze 11 z 272 voličů, tedy jen čtyři procenta. Před týdnem při úvodním kole voleb byla účast v této obci pětinásobně vyšší.

ČSSD vyinkasuje za senátory 41 milionů korun, ODS o 8,5 milionu přijde

Praha - Opoziční ČSSD bude dostávat ze státního rozpočtu za senátory nově 41,04 milionu korun ročně, polepší si o 5,99 milionu korun. Příspěvek pro ODS klesne po nynějších volbách do horní komory o 8,55 milionu na 12,83 milionu korun. Stát - díky zvolení dvou nezávislých kandidátů - ušetří ročně 1,71 milionu korun.

Nejvíc hlasů z letos zvolených senátorů získala Filipiová

Praha - Nejvíc hlasů z letos zvolených senátorů získala Daniela Filipiová (ODS) v Praze 8, kde ji ve finále dalo hlas 19.284 lidí. Dostala víc hlasů, než kolik jich bylo celkem odevzdáno v 15 jiných obvodech. Volilo ji trojnásobně více lidí než v prvním kole.

Senát opět o něco zestárl, žen v něm bude o jednu méně

Praha - V horní parlamentní komoře bude po letošních senátních volbách zasedat o jednu ženu méně. Dosud mělo Česko 15 senátorek, nyní by jich mělo mít 14. Ženám tak připadne 17 procent křesel, nyní to bylo skoro 19 procent. Vyplývá to z výsledků voleb, které zveřejnil Český statistický úřad.

Politologové: Senátní volby jsou signálem pro neúspěšnou ODS

Praha - Výsledky senátních voleb jsou podle politologů zejména určitým signálem pro ODS, která ztratila deset mandátů a bude tak mít nejméně senátorů od vzniku horní komory v roce 1996. Naopak levice získala poprvé ústavní většinu. V tom se ale z praktického hlediska proti dosavadnímu stavu nic nemění.

Ekonomové: Úspěch levice v senátních volbách asi zbrzdí reformy

Praha - Úspěch levicových stran v sobotním druhém kole senátních voleb podle ekonomů ještě více zkomplikuje přijímání vládních úsporných reforem. Na českou ekonomiku ale přímý nepříznivý vliv mít nebude, protože zahraniční investoři jsou mnohem citlivější na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny.

Většina stran své výsledky v senátních volbách označuje za úspěch

Praha - Ve většině politických stran panuje s výsledky senátních voleb spokojenost. Výjimkou je ODS, která získala čtyři mandáty a její předseda Petr Nečas to označil za neúspěch. Naopak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má senátní volby díky zisku třinácti mandátů za úspěšné.

Dolejš kritizoval ODS, podle Filipiové lidé odmítli komunistu

Praha - Místopředseda KSČM Jiří Dolejš si svou prohru ve druhém kole senátních voleb vysvětluje tím, že proti němu ODS údajně vedla masivní kampaň. Volby podle něj přesto ukázaly, že ODS je v hlavním městě v krizi.

Senátorem se stal sociální demokrat a starosta Sokolova Zdeněk Berka

Sokolov - V souboji o senátorské křeslo uspěl starosta Sokolova Zdeněk Berka (ČSSD). Na svém kontě měl Berka 56,68 procenta hlasů a porazil svého protikandidáta Jiřího Holana z Rotavy (KSČM), který dostal od voličů 43,31 procenta hlasů. „Jsem velmi potěšen a děkuji všem, kteří přišli k volbám a dali mi hlas," řekl Berka.

V Michálkově štábu nechyběl pirát s papouškem na rameni

Praha - Vlasatý pirát s papouškem na rameni, píšťalky a dort byly hlavními atributy oslav vítězství nezávislého kandidáta Libora Michálka v jeho volebním štábu v pražské kavárně Na kus řeči.

Do křesla senátora usedne Jaroslav Zeman z ODS

Jablonecko a Semilsko - Za volební obvod č. 35 se novým senátorem stal po sečtení všech hlasů Jaroslav Zeman z Albrechtic v Jizerřských horách. Dvoutřetinovým náskokem porazil českodubského Stanislava Eichlera. K volebním urnám přišla pětina voličů.

Chrudimsko zvolilo do Senátu Jana Velebu

Chrudim - Novým senátorem zvoleným v chrudimském okrese je prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, který kandidoval jako nezávislý. Ve volbách porazil svého soupeře Tomáše Škaryda (ČSSD). Voliči poslali Jana Velebu do senátu 13 500 hlasy, Tomáš Škaryd získal 9 100 hlasů.

Vraceli jsme se s výslužkou, vzpomínala členka komise

Chrudimsko - Už při zběžném pohledu do volebních místností na Chrudimsku bylo ve druhém kole senátních voleb jasné, jak lidé tentokrát hlasují. Většina z nich nikoliv srdcem a před zraky volební komise, nýbrž zadnicí a doma, případně nohama na výletě nebo na zahrádce.

Je rozhodnuto, Jihočeši do senátu zvolili Jiřího Šestáka

České Budějovice - Druhé kolo senátních voleb s přehledem vyhrál kandidát koalice STAN a Hnutí občané pro Budějovice.

Nečas: Senátní volby jsou neúspěch, ODS ho musí analyzovat

Praha - Výsledek ODS v senátních volbách je neúspěchem. ODS ho musí analyzovat a udělat vše pro to, aby se neopakoval. Novinářům to v sobotu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Voličům poděkoval za to, že ve druhém kole senátních voleb ve většině okrsků zabránili vítězství komunistického kandidáta.

Sledujeme ON-LINE: ODS a KSČM prohrály senátní volby

ČR - Do Senátu se dostal Tomio Okamura a Jiří Čunek. Komunistická strany zatím má pouze jednoho senátora, ODS čtyři.

Sobotka: Volby byly pro ČSSD úspěšné, zvýší tlak na odchod vlády

Praha - Druhé kolo senátních voleb, v němž kandidáti ČSSD uspěli ve 13 obvodech, označil šéf nejsilnější české strany Bohuslav Sobotka za úspěšné. Na tiskové konferenci v Lidovém domě připomněl, že klub ČSSD bude mít po těchto volbách 46 členů, a bude tak největším politickým klubem v historii horní komory českého parlamentu.

AKTUALIZOVÁNO

Je dobojováno: Jermář křeslo v Senátu ČR za Mladoboleslavsko obhájil

Mladoboleslavsko - Už necelé dvě hodiny po uzavření volebních místností byl výsledek jasný. Stávající senátor Jaromír Jermář (ČSSD) porazil Adolfa Beznosku (ODS) a v Senátu ČR zůstane dalších šest let. Od voličů získal 17 916 hlasů. A jak se pár minut po zveřejnění výsledků "staronový senátor" cítil?

Sněmovnu čeká obměna, senátory se stali čtyři poslanci

Praha /SEZNAM NOVÝCH SENÁTORŮ/ - Sněmovnu čeká po senátních volbách drobná obměna. Senátory se totiž stali čtyři dosavadní poslanci. Mandát jim zvolením zanikl. Do dolní komory za ně nastoupí náhradníci ze sněmovních kandidátních listin.

Levice bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu

Praha - Levice bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem (dříve ČSSD) k ní získaly ve volbách potřebných 14 křesel. Využít by ji mohly ke změně ústavních zákonů nebo listiny základních práv a svobod.

ČSSD by v případě ústavní většiny zpřesnila listinu práv a svobod

Praha - ČSSD by v případě zisku ústavní většiny v obou komorách parlamentu uvažovala o změně Listiny základních práv a svobod tak, aby lépe garantovala lidem základní jistoty související s fungováním sociálního státu. Novinářům to v sobotu ve stranickém sídle řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT