Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Senátní volby 2012

Na podzim roku 2012 proběhnou v České republice jak volby do Senátu, tak i volby krajské.

Člen ČSSD, jenž kradl v Ostravě volební plakáty, potrestán nebude

Ostrava - Mladý člen ČSSD Lukáš Balcařík, který před loňskými senátními volbami kradl plakáty Leopolda Sulovského (Hnutí Ostravak), nebude potrestán. Státní zástupce před časem podmínečně zastavil jeho trestní stíhání. Jedním z důvodů byl fakt, že zaplatil vzniklou škodu.

Exsenátor Šebek: Volby do Senátu byly příliš ve stínu voleb krajských

Benešovsko /ROZHOVOR/ - Je to zhruba měsíc, co je bývalý senátor Karel Šebek „obyčejný" člověk. Po šesti letech ho v jeho křesle Senátu Parlamentu České republiky vystřídal vlašimský starosta Luděk Jeništa. Ten v nedávných volbách předběhl současného místostarostu Neveklova o deset procent všech hlasů.

Pracoval na kampani pro Božka a dosud čeká na peníze

Brno – Dva měsíce pomáhal Roman Šimík při senátorské kampani předsedy krajské ČSSD Václava Božka a přestože odpracoval asi sedm set hodin, dosud nedostal ani korunu. Peníze se snaží získat už přes dva roky a zatím narazil jen na výmluvy. Tehdejší volební manažer Zdeněk Balabán navíc tvrdí, že práce na kampani byla dobrovolná a bezplatná.

ČSSD povede téměř všechny senátní výbory, ODS jen jeden

Praha - Senátoři ČSSD povedou po vítězství v letošních senátních volbách sedm z devíti výborů v horní komoře parlamentu. ODS, kterou volby připravily o dvě pětiny jejích senátorů, bude mít předsedu jen jednoho místo dosavadních tří výborů. Zůstalo jí jen vedení mandátového a imunitního výboru, potvrdil po dnešním jednání senátorského klubu ODS jeho předseda Jaroslav Kubera, dosavadní šéf tohoto výboru.

ČSSD varuje před přeběhlíky, chce předčasné volby

Praha - Ve Sněmovně se odehrává bazar s přeběhlíky a rýsuje se „protivolební koalice" stran, které si nepřejí předčasné volby. Novinářům to dnes řekli lídři ČSSD. Vláda Petra Nečase (ODS) podle nich ale nemá sílu stabilně vládnout a řešit ekonomické problémy země.

V ČR hrozí pád vlády a posílení komunistů, píše britský list

Londýn - V Česku může tento týden padnout vláda, což by asi vedlo k předčasným parlamentním volbách a k posílení komunistů v zemi, uvedl server britského týdeníku The Economist. Hlasování by podle listu pravděpodobně vyneslo k moci levicovou vládu, která by možná zahrnovala komunisty, nebo by byla komunisty podporována.

O koalicích je rozhodnuto v devíti krajích

Praha - Povolební jednání v krajích pokročila, o tom, jaké koalice je povedou, je rozhodnuto v devíti krajích. Dnes se na vytvoření koalice dohodli Starostové pro Liberecký kraj se Změnou pro Liberecký kraj a na jihu Moravy vzniká staronová krajská koalice ČSSD a KDU-ČSL. Už v pondělí se v Ústeckém kraji vítězná KSČM rozhodla pro spolupráci se sociálními demokraty. Koalice ČSSD a KSČM je zatím nejčastější, stojí v čele čtyř krajů, ve Zlínském je doplňují zemanovci.

Drobil: Za volby nesu odpovědnost, svou funkci obhajovat nebudu

Praha - Místopředseda ODS Pavel Drobil nebude na nadcházejícím kongresu strany obhajovat svou funkci. Řekl to v České televizi (ČT). Bývalý ministr životního prostředí a šéf centrálního volebního štábu ODS tak reaguje na výsledky senátních a krajských voleb.

Sokolov měl nejnižší účast ve druhém kole senátních voleb

Sokolov - Nedostatek informací, nezájem, znechucení voličů politikou, či levicový duel? Nebo od každého něco? Druhé kolo senátních voleb v obvodě Sokolov mělo nejnižší účast občanů v rámci republiky. Nutno podotknout, že se obměňovala jen třetina Senátu, a proto se nevolilo všude.

Starosta Kralup nad Vltavou a krajský zastupitel splnil poslanecký slib

Kralupy nad Vltavou - Starosta Kralup nad Vltavou na Mělnicku Petr Holeček (TOP 09 a Starostové), který před dvěma týdny obhájil své místo v krajském zastupitelstvu, se stal poslancem. Nahradil Luďka Jeništu, který po podzimních volbách míří do Senátu. Křeslo v Senátu totiž znamená zánik mandátu v dolní komoře parlamentu.

Senátor Berka zůstane prozatím i starostou Sokolova

Sokolov - Starosta Sokolova a po sobotě zároveň nový senátor Zdeněk Berka (ČSSD) chce vykonávat obě funkce najednou. Kromě jeho osobního rozhodnutí mu to doporučila i místní organizace ČSSD.

Náměstek primátora Beznoska: povolební smutky, úvahy a antibiotika

Mladá Boleslav - Přesně před týdnem jsme naproti sobě seděli na stejném místě, u kuchyňského stolu. Tehdy byl náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska odhodlaný, plný nervní energie a potřeby pracovat. O sedm dní později, kdy už je po všem a on ví, že v senátních volbách skončil na nevděčné druhé pozici, je něco jinak.

Senátor Látka: Přál bych si být prospěšný regionu, za který jsem byl zvolen

Domažlice /ROZHOVOR/ - Ze souboje kandidátů na nového senátora vyšel o víkendu ve druhém kole volby vítězně 58letý Jan Látka z Domažlic. Z prvního kola senátních voleb postoupil s bodovým ziskem o 1119 hlasů vyšším než jeho soupeř pro druhé kolo Rudolf Salvetr.

Zabouchnuté dveře volební místnosti prodloužily hlasování o hodinu

Bohy - Patálie s dveřmi protáhly o hodinu druhé kolo senátních voleb v Bohách na severním Plzeňsku. A bývalému starostovi Antonínu Levému, který je se současným vedením obce na kordy, zabránily hlasovat pro vybraného kandidáta.

Kandidát na Hrad Fischer: Komunisty bych k vládě rozhodně nepustil

Praha - Nezávislý prezidentský kandidát Jan Fischer by komunisty k vládě rozhodně nepustil. Penzijní reformu by razil tvrdší než kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Fischer patří k favoritům prezidentských voleb společně s expremiérem Milošem Zemanem.

Zahradník ztratil převahu z 1. kola, jeho voliči nepřišli

České Budějovice - Zřejmě na nedisciplinovanost svých voličů doplatil v Č. Budějovicích kandidát ODS Jan Zahradník. Třebaže v prvním kole porazil všech sedm soupeřů a do druhého kola postupoval z prvního místa, při hlasování o uplynulém víkendu nad ním ve většině městských okrsků získal navrch protikandidát Jiří Šesták (STAN a HOPB).

Emmerová je v senátu, musí se vzdát svého poslaneckého mandátu

Plzeňský kraj - Byla ministryní zdravotnictví, hejtmankou Plzeňského kraje a doposud i poslankyní parlamentu. Teď se Milada Emmerová, která kandidovala za ČSSD může začít připravovat na stěhování z horní do dolní komory poslanecké sněmovny, protože si vyzkouší i roli senátorky.

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem sněmovních voleb by byla ČSSD, za ní skončili komunisté

Praha - Vítězem sněmovních voleb, které by se konaly počátkem října, by byla ČSSD. Následovala by ODS a těsně za ní by skončila KSČM. Čtvrtá by byla TOP 09. Do dolní komory by se dostala i Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ) a KDU-ČSL.

Letos je to neúspěch, řekl lídr ODS Petr Nečas

Praha – Druhé kolo senátních voleb drtivě vyhrála sociální demokracie, která má nyní v horní komoře 46 křesel a spolu se dvěma komunisty a Vladimírem Drymlem za SPOZ disponuje ústavní většinou. Voliči naopak vystavili stopku rudé vlně, když do Senátu poslali jediného z dvanácti postupujících komunistů.

Starosta Vlašimi vyměnil parlament za senát

Benešov - Až do poslední chvíle vyrovnaný souboj svedli v druhém kole voleb na post senátora pro obvod Benešov Luděk Jeništa a Karel Šebek. S výsledkem 55,05 ku 44,94 procenta hlasů nakonec zvítězil vlašimský starosta a nyní už bývalý poslanec Parlamentu České republiky Luděk Jeništa.

Obyvatelé z šestnácti obcí berounského regionu mají nového senátora

Berounsko - Druhé kolo senátních voleb v obvodu Rokycany, Plzeň a Beroun vyhrála bývalá ministryně zdravotnictví a současná členka horní komory Milada Emmerová z ČSSD, která porazila komunistu Jiřího Valentu.

Ruský list vidí české volby jako součást vzestupu levice

Moskva - Jako součást vzestupu levice a „poptávky po populismu" v celém regionu vidí výsledky českých voleb ruský list Kommersant. Připomněl v této souvislosti i situaci na Slovensku.

Není to pro mě žádná trágedie, prohlásil poražený kandidát na senátora

Rotava /ROZHOVOR/ - Druhé kolo senátních voleb dopadlo podle očekávání. Takto krátce a výstižně zhodnotil souboj o senátorské křeslo neúspěšný kandidát Jiří Holan (KSČM) z Rotavy na Sokolovsku. Poté přeci jen nastínil, proč podle něj právě Zdeněk Berka (ČSSD) v souboji uspěl.

Občané na Sokolovsku neměli o druhé kolo senátních voleb zájem

Sokolovsko - Velmi nízkou účast voličů mělo druhé kolo senátních voleb. Namátkou sokolovských 12,97 procenta, v Chodově 7,59 procenta, Mariánských Lázních 7,12 procenta a v Toužimi dokonce pouhých 5,81 procenta voličů. Z malé účasti měl nový senátor Zdeněk Berka trochu strach. 

Zklamaný kandidát na senátora Mišák uvažuje, zda zůstane v politice

Zlín - Tak drtivou porážku ve druhém kole senátních voleb v obvodu číslo 80 dosavadní hejtman Stanislav Mišák zřejmě nečekal. Narozdíl od svého protivníka Tomia Okamury, kterého nejednou během předvolební kampaně kritizoval, ale netrávil volební sobotu v obleku a se svými stranickými kolegy, ale v přírodě.

Senát nezrudl, lidé ale volili doleva

Praha – Nejen v krajských, ale i v senátních volbách poslali občané jednoznačný vzkaz vládě. Jeho mottem je nechuť k její současné politice a touha po změně kurzu. Ten ale nemá rudou, nýbrž oranžovožlutou barvu se zeleným nádechem. Nejsilnějším klubem v horní komoře se po víkendu stane ČSSD s 46 senátory. ODS bude mít naopak nejnižší počet zástupců od vzniku Senátu – 15.

Senátorské křeslo na Vysočině patří Františku Bublanovi

Třebíčsko – Novým senátorem se po druhém kole volby stal František Bublan. Pro druhého Josefa Zahradníčka to byly po dvou neúspěšných kandidaturách poslední senátní volby.

Osmnáctiletá Nikola: Jít volit beru jako samozřejmost

Jablonec n. N. - Svůj hlas mohlo přijít v senátním obvodu č. 35 dát 115 032 lidí, k urnám ale v druhém kole přišlo 22 874 voličů. Byli ovšem tací voliči, kteří k prvnímu kolu jít nemohli. Ne že by nechtěli, ale nebylo jim ještě 18 let. Takových bylo v Jablonci jedenáct.

Náchodsko zvolilo do senátu Lubomíra France

Náchodsko - Druhé kolo voleb do senátu má svého vítěze. Je jím hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc z ČSSD. Získal 9 435 hlasů, což bylo o 3 991 hlasů více, než v prvním kole. 

V Hobšovicích přišly vybrat senátora jen čtyři procenta voličů

Praha - Nejnižší účast ve finále letošních senátních voleb měli v Hobšovicích na Kladensku, které patří do litoměřického senátního obvodu. Hlasovat tam přišlo pouze 11 z 272 voličů, tedy jen čtyři procenta. Před týdnem při úvodním kole voleb byla účast v této obci pětinásobně vyšší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT