Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Severní Korea (KLDR)

Papež František je nakloněný návštěvě Severní Koreje. Vyslyší Kimovo pozvání

Papež František naznačil, že by mohl navštívit Severní Koreu. Pozvání severokorejského vůdce Kim Čong-una mu ve čtvrtek během soukromé audience ve Vatikánu předal jihokorejský prezident Mun Če-in, který je sám katolík.

Donald Trump se znovu sejde s Kimem. Ve hře je jeho sídlo na Floridě

Americký prezident Donald Trump se již podruhé sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Při příležitosti oznámení rezignace americké velvyslankyně při OSN Nikki Halleyové to dnes potvrdil novinářům sám prezident. Bližší podrobnosti neuvedl. Jeho administrativa však již na přípravě summitu pracuje.

Kim pozval na návštěvu papeže Františka. Chce podpořit mírová jednání

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval na návštěvu Pchjongjangu papeže Františka. Informaci v úterý zveřejnila jihokorejská prezidentská kancelář, podle které má Kimovo gesto vyzdvihnout snahy o vytvoření trvalého míru na Korejském poloostrově.

KLDR vlastní odhadem až šedesát jaderných zbraní, tvrdí jihokorejský ministr

Jihokorejský ministr pro sjednocení ostrova Čo Mjong-kjon v reakci na interpelaci v jihokorejském parlamentu v pondělí uvedl, že podle jeho odhadů vlastní KLDR 20 až 60 jaderných zbraní. Jedná se o první veřejný komentář představitele Soulu k velikosti severokorejského jaderného arzenálu.

S vraždou Kim Čong-unova bratra pomohlo Rusko, tvrdí USA

Velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová obvinila Rusko, že dodávalo Severní Koreji látku použitou k loňské vraždě Kim Čong-nama. Nevlastní bratr nynějšího severokorejského vůdce byl zavražděn na malajsijském letišti loni v únoru za použití nervového plynu VX. 

KLDR oslavila své 70. výročí vojenskou přehlídkou a zdůraznila přátelství k Číně

/VIDEO/ Tisíce vojáků se v Pchjongjangu zúčastnily slavnostní nedělní přehlídky u příležitosti 70. výročí založení KLDR. Mezikontinentální balistické rakety ale Severní Korea neukázala. Její vůdce Kim Čong-un místo toho demonstroval své přátelství s Čínou, když zdvihl do výše ruku vyslance čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Oslav se zúčastnil i francouzský herec Gerard Depardieu.

Jihokorejská vláda zvažuje, že odloží otevření úřadu pro úzký kontakt s KLDR

Blízké otevření styčného úřadu v Severní Koreji může být odloženo, uvedla v pondělí Jižní Korea poté, co americký prezident Donald Trump zrušil cestu amerického ministra zahraničí Mika Pompea do Pchjongjangu.

Trump zrušil Pompeovu cestu do KLDR. Nepokračují v jaderném odzbrojování, tvrdí

Americký prezident Donald Trump nařídil svému ministrovi zahraničí Miku Pompeovi, aby zrušil plánovou návštěvu Severní Koreje. Šéf Bílého domu se totiž domnívá, že denuklearizace Korejského poloostrova nepostupuje dostatečně rychle. Informovala o tom agentura AP.

KLDR pokračuje v jaderném zbrojení, máme vážné obavy, tvrdí report pro OSN

Podle zprávy, kterou Organizaci spojených národů sestavila Mezinárodní agentura pro atomovou energii, je zřejmé, že Severní Korea stále pokračuje ve svém nukleárním programu. Jedná se tak o další prohlášení, které příslib vůdce Kim Čong-una ohledně ukončení jaderného zbrojení zpochybňuje.

Plnění slibů? Severní Korea bourá areál na balistické rakety

Severní Korea skutečně začala bourat budovy ve svém klíčovém areálu Sohe, kde vyvíjela motory pro balistické rakety či družice. Ukazují to satelitní snímky, které na svém webu zveřejnil americký výzkumný institut 38 North. Informoval o tom server BBC, podle něhož se tak jedná o první skutečný krok k naplnění slibů, které severokorejský vůdce Kim Čong-un dal na summitu v Singapuru americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Ekonomika KLDR se propadla nejvíce za 20 let. Tvrdě na ní dolehly sankce a sucho

Severokorejská ekonomika stále silněji pociťuje mezinárodní sankce a situaci země navíc zhoršilo sucho. Hrubý domácí produkt se loni propadl o 3,5 procenta, což je nejhorší výsledek od roku 1997, kdy zemi postihl hladomor a pokles byl ještě o tři procenta vyšší. V pátek o tom informovala jihokorejská centrální banka. KLDR informace o svém HDP nezveřejňuje.

Svoboda pro politické vězně? KLDR chystá velkou amnestii

Severní Korea v pondělí oznámila, že u příležitosti nadcházejícího 70. výročí vzniku země vyhlásí všeobecnou amnestii. Při podobných výročích amnestuje KLDR vězně pravidelně, naposledy se tak stalo v roce 2015. Amnestie, která vstoupí v platnost 1. srpna, by se měla týkat vězňů „usvědčených ze zločinů proti své zemi a svému lidu“.  

Sankce vůči KLDR zůstanou až do úplného odzbrojení, ujistil Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli zdůraznil, že sankce vůči KLDR zůstanou platné až do úplné denuklearizace Korejského poloostrova. A to přesto, že se USA podařilo dosáhnout „významného pokroku, pokud jde o časový rozvrh, v němž má dojít k jadernému odzbrojení KLDR". 

AKTUALIZOVÁNO

První krok k denuklearizaci? USA a KLDR vytvoří společné pracovní skupiny

Spojené státy a Severní Korea sestaví společné pracovní skupiny, jejichž hlavním úkolem bude ověřování snah o dosažení denuklearizace Korejského poloostrova. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertovou.

Mike Pompeo je v KLDR, chce přimět Kima k jadernému odzbrojení

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přicestoval v pátek do severokorejského Pchjongjangu, aby přiměl vedení KLDR ke slibu, že ukončí svůj jaderný program. Informuje o tom agentura DPA.

Klame Kim Spojené státy? Severní Korea rozšiřuje závod na výrobu raket

Severní Korea dokončuje rozšíření klíčového závodu na výrobu balistických raket ve městě Hamhung. Informoval o tom server CNN s odkazem na analýzu satelitních snímků, které pořídily americké zpravodajské služby. Továrna podle nich vyrábí rakety schopné zasáhnout území Spojených států.

Pokrok v odzbrojení? KLDR naopak zvýšila produkci uranu, tvrdí rozvědka

Severní Korea v posledních měsících zvýšila produkci jaderného materiálu, upozornila televizní stanice NBC s odvoláním na nejmenované činitele amerických tajných služeb. Podle rozvědky se severokorejský režim sice snaží získat od Spojených států ústupky, sám se však nemíní vzdát jaderných zbraní.

Sliby chyby Kim Čong-una? KLDR navzdory dohodě vylepšuje jaderný reaktor

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un se zavázal, že jeho země podstoupí kompletní jaderné odzbrojení, nespecifikoval ale, kdy přesně k němu má dojít. Podle americké analytické skupiny 38 North, jež dění v KLDR sleduje, prý nyní naopak dochází k úpravám nukleárního reaktoru Jongbjon.

KLDR na summitu slíbila zničení raketové střelnice Sohe. Prý brzy

Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně na nedávném summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem slíbil, že zničí střelnici Sohe nacházející se na západě země. Její areál KLDR v minulosti používala k testům raket dlouhého doletu. O chystané likvidaci střelnice informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele.

Lidská práva lze kvůli jadernému odzbrojení KLDR upozadit, naznačil Trump

Spojené státy jsou kvůli denuklearizaci Korejského poloostrova ochotny přehlédnout porušování lidských práv, kterého se dopouští severokorejský režim. V rozhovoru pro televizi Fox News to alespoň naznačil americký prezident Donald Trump, který tak reagoval na dotazy ohledně svého summitu s Kim Čong-unem.

Schůzka s Kimem odvrátila jadernou katastrofu, napsal Trump

Americký prezident Donald Trump na twitteru označil úterní summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem za událost, která odvrátila hrozící nukleární katastrofu. Za historický okamžik považuje schůzku i severokorejská agentura KCNA, podle které znamená radikální obrat ve vzájemných vztazích. To ostatně naznačuje i skutečnost, že oba vůdci údajně přijali vzájemná pozvání na návštěvu svých zemí.

Přestaňte romantizovat Kima. Je to diktátor, volají severokorejští umělci

V předvečer historického americko-severokorejského summitu dosahuje světová popularita severokorejského vůdce nebývalých výšek. Zatímco ještě před několika měsíci byl označován za největší hrozbou pro svět, dnes je vynášen do nebes jako moudrý státník. Podle severokorejských umělců, kteří uprchli z KLDR na jih, bychom však měli přestat Kima romantizovat. Na tom, že je to diktátor, schůzka nic nezmění, řekli BBC.

Limuzínu Kima chrání běžící strážci. Jejich výběr podléhá přísným kritériím

/VIDEO/ Záběry, které zachytily kamery nejen při společném jednání hlav Severní a Jižní Koreje, ale i před nadcházejícím historickým summitem KLDR a USA, již několikrát obletěly svět. Vůdce KLDR Kim Čong-una a jeho limuzínu obklopuje skupina dvanácti bodyguardů, kteří ho v poklusu chrání i během jízdy. Kdo jsou tito muži? 

Média KLDR prolomila mlčení o schůzce Kima a Trumpa. Půjde o mír, píší

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump budou na zítřejším historickém summitu v Singapuru jednat o trvalém mírovém mechanismu pro Korejský poloostrov, jeho denuklearizaci a dalších otázkách. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na severokorejská státní média.

Na summit s Kimem míří i basketbalista Rodman. V KLDR byl již pětkrát

Americký prezident Donald Trump nebude jedinou populární postavou, která se hodlá v úterý v Singapuru sejít s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Do jihovýchodní Asie míří také bývalý basketbalista NBA Dennis Rodman, který se s Kimem již dříve setkal a považuje jej za svého přítele.

Ostrov smrti. Místo summitu Trumpa s Kimem má krvavou minulost

/FOTOGALERIE/ Již za šest dní dojde k jedné z neočekávanějších schůzek roku. Americký prezident Donald Trump se příští úterý na singapurském ostrově Sentosa sejde v pětihvězdičkovém hotelu Capella s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Ačkoliv se historicky první summit mezi státníky uskuteční na ostrově, který je dnes vyhledávaným luxusním letoviskem, nese si s sebou temnou minulost.

Kim před schůzkou s Trumpem vyhodil velení severokorejské armády

Severokorejský vůdce Kim Čong-un týden před historickým summitem s americkým prezidentem Donaldem Trumpem uvolnil z funkce tři nejvyšší armádní činitele. Důvod jejich sesazení není znám, podle amerických analytiků ale tento krok souvisí s upevněním Kimovy kontroly nad armádou.

AKTUALIZOVÁNO

Lavrov vyzval ke zrušení sankcí vůči KLDR. Brání denuklearizaci

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes navštívil v Pchjongjang a jednal se svým severokorejským protějškem Ri Jong-hoem. Řešení jaderného problému Korejského poloostrova nemůže být podle jeho názoru úspěšné, pokud ho nebude doprovázet zrušení sankcí, které jsou uvaleny na Severní Koreu. Později se sešel i severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kterého pozval na návštěvu Moskvy. Informovala o tomu ruská tisková agentura TASS.

Další krok k očekávanému summitu. Do USA míří severokorejský generál

Spojené státy navštíví vysoký činitel KLDR Kim Jong-čchol, upozornila jihokorejská agentura Jonhap. Severokorejský generál se v USA pravděpodobně setká s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem, se kterým má projednat podrobnosti připravovaného summitu mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem.

AKTUALIZOVÁNO

Neočekávaný summit. Vůdci obou Korejí se opět sešli

Nejvyšší představitelé obou korejských států se spolu opět setkali v pohraničním pásmu. Informovala o tom agentura Reuters. Setkání jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a severokorejského vůdce Kim Čong-una se konalo poté, co Donald Trump odřekl summit KLDR a USA.

Summit KLDR a USA je stále ve hře. Do Singapuru míří tým Bílého domu

Americko-severokorejský summit by se nakonec mohl opravdu uskutečnit 12. června, jak bylo původně plánováno. Mluvčí Bílého domu totiž v sobotu oznámila, že do Singapuru odcestuje přípravný tým, který na místě připraví setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

AKTUALIZOVÁNO

S Trumpem se chci setkat 12. června, opět ujistil vůdce KLDR Kim Čong-un

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na včerejším setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem znovu vyjádřil úmysl kompletně denuklearizovat Korejský poloostrov. Současně je podle severokorejské agentury KCNA odhodlaný setkat se s Donaldem Trumpem v původním termínu 12. června. Do KLDR v neděli dorazila skupina amerických diplomatů a úředníků, aby se severokorejskou stranou pracovala na přípravě summitu.

KLDR ustoupila. U likvidace jaderné střelnice mohou být i jihokorejští novináři

Severní Korea nakonec umožní, aby zničení jaderné střelnice Pchunggje-ri zpravodajsky pokrývali i vybraní jihokorejští novináři. Jejich seznam už Pchjongjang schválil, uvedlo ve středu jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Středisko má být zlikvidováno mezi 23. a 25. květnem.

Kim odpálí střelnici, kde testoval jaderné zbraně. Před zraky světových novinářů

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un nechá zničit střelnici, kde prováděl testy jaderných zbraní. K demolici základny by mělo dojít mezi 23. a 25. květnem, vůdce se prý rozhodne podle počasí. K pompézní události pozve i přední zahraniční novináře.  

Pompeo je na návštěvě KLDR. Vrátit by se mohl se zadržovanými Američany

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu přiletěl na předem neohlášenou návštěvu severokorejského Pchjongjangu. Podle některých spekulací se má z cesty vrátit i se třemi Američany, které Severní Korea zadržuje. Jde o jeho druhou návštěvu KLDR během necelých šesti týdnů, připomněla agentura Reuters.

KLDR chce prý propustit tři americké vězně. Přesunula je z tábora do hotelu

Plánované setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dává novou naději i trojici amerických vězňů, kteří byli v Severní Koreji odsouzeni k vysokým trestům v pracovních táborech. Podle jihokorejských aktivistů je KLDR přesunula do hotelu a pravděpodobně je již brzy propustí na svobodu.

Další krok ke smíru. KLDR odstraňuje na hranicích s Jižní Koreou reproduktory

Severní Korea začala rozebírat reproduktory na společné hranici obou Korejí, které sloužily k propagandě. S odkazem na jihokorejské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters. Jedná se o jeden z dalších praktických kroků k usmíření obou zemí.

Jako místo schůzky s vůdcem KLDR zvažuje Trump korejskou hranici

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že i on by se setkal s vůdcem KLDR Kimem Čong-unem ve vesnici Pchanmundžom ležící na demarkační linii mezi Severní a Jižní Koreou, kde proběhla páteční schůzka vůdců Severní i Jižní Koreje. Summit Trumpa a Čong-una by se měl uskutečnit koncem května nebo začátkem června, přesný termín ale zatím nebyl stanoven.

KLDR v květnu uzavře svůj jaderný testovací areál, přislíbil Kim na summitu

KLDR uzavře v květnu své jaderné testovací středisko. Severokorejský vůdce Kim Čong-un to přislíbil na pátečním mezikorejském summitu, napsala BBC s odvoláním na mluvčího jihokorejského prezidenta. Čínští vědci již dříve naznačili, že středisko se po poslední zkoušce zřejmě stalo nepoužitelným.

AKTUALIZOVÁNO

Korejská válka skončí, shodli se Kim Čong-un a Mun Če-in

Korejská válka bude ukončena. Po druhé části vzájemné schůzky to oznámili jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čon-un v pohraniční vesnici Pchanmundžom. Jedním z dalších cílů je také úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. 

Kim se v pátek setká na hranicích s jihokorejským prezidentem

V den mezikorejského summitu přivítá prezident Jižní Koreje Mun Če-in severokorejského vůdce Kim Čong-una na hranici v demilitarizované zóně v Pchanmundžomu. Agentuře Reuters to oznámil prezidentský palác.

Jižní Korea vypnula reproduktory. Propagandu do KLDR pouštěla od 60. let

Jihokorejské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že před blížícím se mezikorejským summitem zastavilo propagandistické vysílání. To již od roku 1963 pouští přes hranici na území svého severního souseda pomocí výkonných reproduktorů. Cílem opatření je snížit napětí mezi oběma zeměmi. 

Severní Korea zastavuje jaderné testy, prohlásil Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že pozastavil všechny raketové testy a uzavřel zkušební jaderný areál. Jeho prohlášení ocenil americký prezident Donald Trump.

Čína přestane do KLDR vyvážet výrobky použitelné k výrobě jaderných zbraní

Čína zakázala vyvážet do KLDR materiály a výrobky, které lze použít při výrobě jaderných zbraní a raket. Reaguje tak na rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která byla jednomyslně přijata loni v září. V pondělí to oznámilo čínské ministerstvo obchodu.

Další prolomení ledů. Kim Čong-un se zúčastnil koncertu jihokorejských hvězd

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přišel spolu se svou ženou na koncert jihokorejských popových hvězd, který se dnes konal v severokorejském Pchjongjangu. Informoval o tom server BBC. Jedná se o první hudební skupinu z Jižní Koreje na území KLDR po více než deseti letech.

Jihokorejci a Američané zahájili vojenské cvičení. Bylo odloženo kvůli olympiádě

Jižní Korea a Spojené státy v neděli zahájily každoroční společné vojenské cvičení. To bylo odloženo kvůli zimním olympijským hrám v jihokorejském Pchjongčchangu a také kvůli snaze o vytvoření podmínek pro obnovení rozhovorů mezi Severní a Jižní Koreou. Manévry potrvají měsíc. Informovala o tom agentura Reuters.

Historický summit. Lídři Severní a Jižní Koreje se sejdou 27. dubna

K setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a prezidenta Jižní Koreje Mun Če-ina dojde 27. dubna. První mezikorejský summit po více než deseti letech se uskuteční ve vesnici Pchanmundžom, jež se nachází v Korejském demilitarizovaném pásmu, uvedla agentura Reuters.

Kimův vlak nejede ani šedesátkou. Jeho děda s ním přijel i do Československa

Záhadný vlak, který v pondělí přivezl severokorejského vůdce Kim-Čong-Una při své první zahraniční cestě na centrální nádraží v Pekingu, vozil vládnoucí dynastii Kimů po tři generace. S oblibou jím cestoval jeho otec Kim Čong-il, který se údajně bál létat. Stejným vlakem se jeho dědeček Kim Ir-sen vydal v roce 1984 do Československa. Nyní souprava 21 vagónu ochromila železniční dopravu v celé severovýchodní Číně. Doprovázelo ji 21 aut s temnými skly.

Kim skutečně navštívil Peking. Jsem oddán denuklearizaci, prohlásil

Severokorejský diktátor Kim Čong-un skutečně pobýval v Číně a jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Spekulace zahraničních médií o první Kimově zahraniční cestě ve středu potvrdila agentura Nová Čína. Hlavním tématem schůzky údajně bylo ukončení severokorejského jaderného programu.

Kimova první zahraniční návštěva. Do Pekingu přijel záhadný vlak

Do Pekingu přijel v pondělí večer obrněný severokorejský vlak s 21 vagony. Podle odborníků odpovídají přijatá bezpečnostní opatření příjezdu vysoce postaveného představitele severokorejského režimu. Jedná se o utajenou návštěvu Kim Čong-una, napsala agentura Bloomberg s odvoláním na tři nejmenované zdroje.   

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT