Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Severní Korea (KLDR)

Není Trumpovo vyhrožování KLDR směšné? Zeman si není jist

Prezident Miloš Zeman si není jist, zda vyhrožování amerického prezidenta Donalda Trumpa Severní Koreji není spíše směšné než produktivní. Řekl to dnes v televizi Barrandov. Sankce podle něj nejsou cestou. Podotkl, že by situaci mohlo vyřešit komando, které by zabilo severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Hackeři z KLDR prý ukradli tajné jihokorejské vojenské dokumenty

Severokorejští hackeři vloni údajně ukradli stovky jihokorejských přísně tajných armádních dokumentů včetně detailních plánů pro vojenské operace, které vypracoval Soul společně s Washingtonem. V plánech se mají vyskytovat i instrukce k zabití severokorejského lídra Kim Čong-una. Severní Korea všechna obvinění odmítá, mluvčí jihokorejské armády se k události nechtěl vyjádřit.

Jižní Korea vyvíjí grafitovou bombu. Měla by KLDR přivodit blackout

Jižní Korea oznámila, že má k dispozici veškeré technologie potřebné k výrobě grafitové bomby. Cílem této moderní zbraně není zabíjet, nýbrž přivodit kolaps elektrické rozvodné sítě. Bombu hodlá Soul nasadit v případě konfliktu se Severní Koreou.

KLDR přesouvá jaderné střely z vývojového centra, USA s ní má přímé spojení

Z vývojového raketového centra v severokorejském Pchjongjangu putuje několik jaderných střel na neznámé místo. Zprávu přinesla jihokorejská stanice KBS s odvoláním na zpravodajské služby Soulu a Washingtonu. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson oznámil, že USA s KLDR poprvé navázaly přímé spojení, které by mělo zamezit další eskalaci napětí.

Čína dala firmám z KLDR poslední čtyři měsíce, pak musí skončit

Čínská vláda nařídila severokorejským firmám působícím na území Číny, aby do 120 dnů ukončily činnost. Oznámilo to ve čtvrtek čínské ministerstvo obchodu. Opatření vychází z rezoluce OSN a reaguje na raketové a jaderné testy, které provádí severokorejský režim.

KLDR chystá další provokaci, obává se Jižní Korea

Jižní Korea očekává, že KLDR spustí v příštím měsíci další provokativní akce, které by se mohly uskutečnit u příležitosti založení severokorejské komunistické strany a v době konání sjezdu komunistické strany Číny.

AKTUALIZOVÁNO

Ukázka síly: Nad Koreou proletěly americké bombardéry a stíhačky

Napětí mezi USA a KLDR se stupňuje. Americké bombardéry a stíhačky proletěly v sobotu večer mezinárodním vzdušným prostorem v blízkosti Severní Koreje. Podle prohlášení Pentagonu tímto způsobem Spojené státy demonstrovaly své vojenské možnosti.

Číně dochází trpělivost. Omezí vývoz ropných produktů do KLDR

Čína omezí vývoz některých ropných produktů do Severní Koreje. Stejně tak dovoz textilu z KLDR a s okamžitou platností zakazuje export zkapalněného zemního plynu. Informovalo o tom čínské ministerstvo obchodu. Stalo se tak na základě sankcí, které minulý týden přijala Rada bezpečnosti OSN.

Kim Čong-un vlastní sexuální otrokyně, tvrdí severokorejská emigrantka

Šestadvacetiletá Hee Yeon Limová, dcera vojenského důstojníka z Pchjongjangu, po svém útěku z KLDR poskytla médiím znepokojující detaily z blízkého okolí Kim Čong-una. Podle ní si severokorejský despota vydržuje harém sestávající ze školaček. Limová také popsala průběh brutálních veřejných poprav. 

Boj s KLDR: Španělé vykázali velvyslance, USA mají v záloze vojenské varianty

Do 30. září musí severokorejský velvyslanec ve Španělsku Kim Hyok Chol opustit zemi. Důvodem jsou neutichající provokace ze strany KLDR, jež odmítá zastavit jaderné testy. Španělsko patří mezi státy, které považují kroky vůdce Kim Čong-una za „vážnou hrozbu pro mír“.

Většina Američanů podporuje vojenský zásah proti KLDR, ukázal výzkum

Pokud selže diplomatické úsilí a nepomohou ani ekonomické sankce, je většina Američanů pro vojenskou akci vůči Severní Koreji. Ukázal to nový výzkum Gallupova ústavu, který vznikl v návaznosti na pokračující raketové a jaderné testy severokorejského režimu.

Nechceme u nás žádné jaderné zbraně, prohlásil jihokorejský prezident Mun Če-in

Prezident Jižní Koreje, Mun Če-in, odmítl možnost rozmístění jaderných zbraní na území svého státu, a to i přes nukleární hrozby jejich severního souseda. Podle prezidenta by to „mohlo vést k jaderným závodům ve zbrojení v severovýchodní Asii“.

Čína balancuje mezi KLDR a USA. Podrobila proto kritice obě strany

Čína čelí po bezprecedentním jaderném testu Severní Koreje rostoucímu mezinárodnímu tlaku na to, aby proti svému sousedu zakročila. Ale pro čínské komunisty je přednější vnitřní politika. Z eskalace konfliktu proto obviňují také Spojené státy. 

Severní Korea odpálila obří jadernou nálož. Svět protestuje

Přístroje v okolí Korejského poloostrova včera zaznamenaly zemětřesení o síle 6,3 Richterovy stupnice. Pchjongjang totiž odpálil zdaleka největší zkušební jadernou nálož ve své historii. Síla výbuchu se odhaduje na 100 kilotun, což je více než pětinásobek oproti bombě, která zpustošila Hirošimu.

Severní Korea propustila kanadského kněze, uvězněného na doživotí

Korejská lidově demokratická republika propustila z humanitárních důvodů kanadského pastora, který si odpykával doživotní trest. Uvedla to oficiální severokorejská tisková agentura KCNA. K propuštění došlo jen pár hodin poté, co Donald Trump pohrozil Koree "ohněm a zuřivostí". 

Basketbalová hvězda se vrátila do Korey, režim propustil studenta v kómatu

Severokorejský režim dnes propustil dvaadvacetiletého Američana Otto Warmbiera. Mladík si měl původně za údajnou protistátní činnost odpykat 15 let nucených prací. Smířlivé gesto přišlo jen několik hodin poté, co na poloostrov dorazil americký basketbalista Dennis Rodman.

Severní Korea odpálila 4 střely nedaleko amerických letadlových lodí

Severokorejský režim dnes ráno otestoval další část svého vojenského arzenálu. Podle jihokorejské armády se jednalo o řízené střely určené na obranu proti plavidlům. Byly vypuštěny z přístavu Wonsan na východním pobřeží totalitního státu.

Kim zase brnká na nervy. Severní Korea odpálila další raketu

Oficiální tisková agentura severokorejského státu KCNA dnes ráno oznámila, že armáda vypustila další z raket svého systému protivzdušné obrany. Jak už je obvyklé v takových oznámeních, vypuštění osobně dohlížel samotný vůdce Kim Čong-un.

Severní Korea zadržela amerického občana

Severokorejský režim tvrdí, že zadržel amerického občana kvůli podezření z "nepřátelských činů" proti státu.

Severní Korea tvrdí, že CIA plánovala zabít Kim Čong-una

Severní Korea obvinila americké a jihokorejské agenty, že se chystali zabít nejvyššího vůdce země Kim Čong-una.

Čeká vás smrt, vzkazuje Severní Korea Spojeným státům

Čínský prezident Si Ťin-Pching vyzval jak Spojené státy, tak Japonsko, aby se zdrželo neuvážených kroků. Reagoval tak na probíhající společné cvičení Japonska a USA v blízkosti Korejského poloostrova. Zúčastnila se ho americká letadlová loď Carl Vinson a další doprovodné lodě.

KLDR se podle Kima blíží ke zkoušce mezikontinentální rakety

Pchjongjang - Severní Korea dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou. Prohlásil to severokorejský vůdce Kim Čong-un. V novoročním projevu k národu potvrdil politiku "souběžného rozvoje ekonomiky a posilování odstrašující jaderné síly" a svou zemi označil za "jadernou velmoc Východu".

KLDR provedla další neúspěšný test balistické rakety

Soul/Washington - Severní Korea dnes podnikla další neúspěšný pokus odpálit balistickou raketu z odpalovacího střediska v blízkosti města Kusong na severozápadě KLDR. Odpálení rakety zaznamenalo jako první Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD), podle nějž šlo o střelu středního doletu Musudan. KLDR raketu odpálila jen několik hodin poté, co v USA jednali američtí a jihokorejští představitelé o možných reakcích na severokorejské hrozby.

Do KLDR dorazila potravinová pomoc, režim se možná bojí povstání

Pchjongjang/Řím - Potravinovou pomoc již dostalo více než 140.000 Severokorejců postižených nedávnými záplavami. Další podpora je ale nezbytně nutná, aby překonali i nadcházející silnou zimu. Uvedl to dnes Světový program pro výživu (WFP). Televizní stanice CNN naznačila, že Pchjongjang se možná obává povstání.

AKTUALIZOVÁNO

KLDR provedla další test tří balistických raket

Pchjongjang - Severní Korea dnes odpálila tři rakety středního doletu typu Rodong, které doletěly do vzdálenosti asi 1000 kilometrů a dopadly do Japonského moře. Uvedla to jihokorejská armáda, podle níž bylo odpálení raket demonstrací síly načasovanou na dobu, kdy se v Číně koná summit skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G20.

AKTUALIZOVÁNO

KLDR popravila místopředsedu vlády

Soul - Severní Korea popravila místopředsedu vlády pro vzdělání. Dalším dvěma vysoce postaveným činitelům udělila důtku a poslala je na převýchovu. Oznámily to dnes jihokorejské úřady. Pokud se tyto zprávy potvrdí, znamenalo by to, že severokorejský vůdce Kim Čong-un přikročil k nové sérii opatření, která mají za cíl udržet poslušnost jeho nejbližších spolupracovníků, poznamenala agentura Reuters.

KLDR vypálila z ponorky balistickou raketu. Střela dopadla do Japonského moře

Soul - Severní Korea dnes u svého východního pobřeží cvičně odpálila z ponorky balistickou raketu. Jihokorejské zdroje uvedly, že střela letěla zhruba 500 kilometrů, dostala se do oblasti japonského vzdušného prostoru a pak dopadla do Japonského moře. Tokio to označilo za ohrožení Japonska, provokace Pchjongjangu odsoudilo už více zemí, včetně Spojených států.

KLDR zadržela muže, o kterém tvrdí, že je jihokorejským špehem

Pchjongjang/Soul - Severní Korea dnes na tiskové konferenci v Pchjongjangu představila muže, o němž tvrdí, že je jihokorejským špehem, který se pokusil vniknout do KLDR, aby unesl děti. Informovala o tom agentura AP.

Jižní Korea postaví u hranic s KLDR další obří tlampače

Soul - Jižní Korea chce v reakci na severokorejské raketové zkoušky do konce roku zdvojnásobit počet obřích tlampačů u hranice s KLDR, kterými vysílá do autoritářské země svou protirežimní propagandu. Dnes to podle agentury Jonhap oznámila jihokorejská armáda s tím, že ke stávajícím deseti tlampačů přibude dalších jedenáct.

Ze severokorejské restaurace zběhli zaměstnanci, míří do Soulu

Soul - Neupřesněný počet Severokorejců pracujících v jedné z restaurací, které Pchjongjang provozuje v zahraničí, utekl z pracoviště a míří do Jižní Koreje. Informovalo o tom dnes jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které citovala agentura AP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT