Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Severní Korea (KLDR)

AKTUALIZOVÁNO

Průlom v jednání? KLDR a Jižní Korea po 10 letech uspořádají vrcholnou schůzku

Severní a Jižní Korea oznámily, že koncem dubna uspořádají vrcholnou schůzku, která se bude konat na hranici obou států. Měly by také zřídit horkou linku mezi vůdci obou znepřátelených zemí, jejímž cílem je snížit vojenské napětí na poloostrově. Pokud by k tomu opravdu došlo, stalo by se tak po více než deseti letech.

Jihokorejci přijeli do KLDR. Večeřeli s vůdcem Kim Čong-unem

Zástupci Jižní Koreje včera přicestovali na oficiální návštěvu KLDR. Jde o první schůzku jihokorejských diplomatů s Kim Čong-unem od roku 2011, kdy převzal otěže severokorejského režimu. Severokorejská zpravodajská agentura KCNA uvedla, že Kim delegaci „vřele přijal a delegáti k němu měli otevřená srdce“. Chtěl by prý napsat novou historii sjednocení.

Do KLDR přijede jihokorejská delegace. Jednat bude o zlepšování vztahů

Soul v pondělí vyšle do Severní Koreje desetičlennou vládní delegaci, informoval dnes úřad jihokorejského prezidenta. Tématem dvoudenní návštěvy údajně bude nejen zlepšení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi, ale i možnost zahájení dialogu mezi KLDR a Spojenými státy.

Bývalé jihokorejské prezidentce hrozí za uplácení a jiné skandály 30 let vězení

Obžaloba ji viní ze zneužití moci, korupce a prozrazení státního tajemství. Pro někdejší hlavu státu Pak Kun-hje (66) požaduje prokuratura kromě třicetiletého trestu také pokutu 118,5 miliardy wonů (téměř tři miliardy korun).

USA a KLDR by spolu měly začít jednat, vyzvala Jižní Korea

Jihokorejský prezident Mun Če-in uvedl, že Spojené státy a Severní Korea by měly ustoupit ze svých pozic a zahájit vzájemný dialog. Zatímco KLDR zopakovala, že je přístupná jednání, Washington dál trvá na tom, že rozhovory začne vést až poté, co se Severokorejci vzdají svého jaderného programu.

Čína odsoudila americké sankce proti KLDR: Riskujete naši spolupráci

Čínská vláda se v sobotu postavila proti novým americkým sankcím namířeným proti severokorejskému režimu. Spojené státy podle vyjádření Pekingu zavedením těchto opatření riskují poškození vzájemné spolupráce. Sankce se totiž dotýkají i některých čínských společností.

Trump oznámil nové sankce proti KLDR. Jde o dosud nejobsáhlejší balík, tvrdí

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil zavedení nových sankcí namířených proti Severní Koreji. „Dosud nejrozsáhlejší balík“ restriktivních opatření má postihnout zejména finanční zdroje severokorejského režimu a dodavatele paliv.

KLDR vyšle na olympiádu kontroverzního generála. Plánoval útoky proti Soulu

Severokorejskou delegaci, která se zúčastní závěrečného ceremoniálu pchjongčchangské olympiády, povede generál Kim Jong-čchol. Ten je podezřelý z toho, že naplánoval několik útoků na Jižní Koreu. Mimo jiné údajně stál za potopením jihokorejské fregaty Čchonan, při němž před osmi lety zahynulo 46 členů jihokorejského námořnictva.

Kapitalistické počítačové hry poškozují mozky mládeže, varovala KLDR

Oficiální list severokorejské vlády Rodong Sinmun v pondělí varoval před nebezpečím závislosti na počítačových hrách. Nebezpečí pro mysl mladých lidí přitom podle něj představují zejména ty z nich, které se odehrávají v kapitalistickém světě. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.

KLDR uspořádá v předvečer zimní olympiády vojenskou přehlídku

Severní Korea chce v předvečer zimních olympijských her uspořádat rozsáhlou vojenskou přehlídku a demonstrovat tak svou sílu, a to navzdory tomu, že díky hrám došlo k určitému uvolnění vztahů mezi ní a Jižní Koreou.

AKTUALIZOVÁNO

Jižní a Severní Korea obnoví horkou linku, KLDR bude na olympiádě

Severní Korea vyšle na zimní olympijské hry 2018 v Pchjongčchangu delegaci na nejvyšší úrovni. Shodli se na tom zástupci Severní a Jižní Koreje, kteří se sešli ve vesnici Pchanmundžomu v demilitarizované zóně, která rozděluje Korejský poloostrov. Jde o první jednání obou zemí od roku 2015. Nepřátelé mezi sebou rovněž obnoví vojenskou horkou linku.

Severokorejci a Jihokorejci spolu soupeří i v rámci komunit v jiných zemích

Napjaté vztahy mezi Severní a Jižní Koreou se odrážejí i na náladách v "korejské čtvrti" města Šen-jang, jež je hlavním městem provincie Liaoning v severovýchodní Číně. V osmimilionovém městě žijí vedle sebe jihokorejská a severokorejská komunita - a vzájemně se nebaví.

Schůzka roku: KLDR přijala nabídku Soulu. Stmelovacím tématem budou OH

Jeden z nejdůležitějších faxů posledních měsíců přišel v pátek ráno do Soulu. Severní Korea v něm kladně odpověděla na nabídku schůzky se zástupci Jižní Koreje, hostitelem únorových zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Právě největší sportovní svátek roku a účast severokorejských zástupců na něm byl impulzem ke společnému dialogu znepřátelených zemí.

KLDR obnovila horkou linku se Soulem. Jednat budou o olympijských hrách

Severokorejský diktátor Kim Čong-un rozhodl o opětovném zprovoznění horké linky zajišťující naléhavou komunikaci mezi oběma Korejemi. Cílem tohoto kroku je projednání účasti severokorejské delegace na nacházejících olympijských hrách.

Rusko se nabídlo jako prostředník ve vyjednávání mezi KLDR a USA

Rusko je ochotné zhostit se role zprostředkovatele diplomatických rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy, pokud si to obě země budou přát. V úterý to oznámil Kreml.

Japonsko posílí protiraketovou ochranu. Připravuje se na útok z KLDR

Japonská vláda v úterý rozhodla, že kvůli severokorejské hrozbě posílí svou protiraketovou obranu. Zakoupí proto dva americké integrované systémy protivzdušné obrany Aegis. Informaci přinesla agentura DPA.

Japonsko zavedlo nové sankce proti KLDR. Kvůli jaderným testům

Japonsko rozšířilo svůj sankční seznam vůči Severní Koreji o dalších devatenáct společností. Informaci zveřejnila agentura AP. Jedná se o reakci japonské vlády na nejnovější severokorejské jaderné testy.

Nikdy neuznáme jaderný status KLDR, prohlásil Putin

Rusko neuznává jaderný status Severní Korey. Na tiskové konferenci to dnes uvedl Vladimir Putin. Podle ruského prezidenta vyprovokovaly KLDR k pokračování raketového a jaderného programu Spojené státy.

Čína prý staví u hranice s KLDR uprchlické tábory pro severokorejské běžence

Peking se údajně připravuje na možný příliv běženců z KLDR stavbou sítě uprchlických táborů. Jedná tak proto, že se obává pádu režimu severokorejského diktátora Kim Čong-una a následného chaosu v KLDR. Nevylučuje prý ani situaci, kdy by v KLDR vznikl ozbrojený konflikt. Informaci přinesl list The Guardian.

Severokorejské raketové testy mohou ohrozit olympijské hry, domnívá se Soul

Podle vládních představitelů Jižní Koreje by další severokorejský raketový test mohl ohrozit konání zimních olympijských her. Ty by měly být v jihokorejském Pchjongčchangu slavnostně zahájeny 9. února. Informaci dnes přinesla agentura AFP.

Spojené státy vyzvaly k úplné izolaci KLDR. U Ruska opět narazily

Nejnovější severokorejský test balistické střely Hwasong-15 přiblížil válku, prohlásila americká velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová. Spojené státy vyzvaly všechny země světa, aby s KLDR přerušily veškeré diplomatické i obchodní vztahy. Peking by pak podle Washingtonu měl přestat Pchjongjangu dodávat ropu. Rusko ale americkou výzvu obratem odmítlo.

Česko je připraveno zvýšit tlak na KLDR kvůli testu rakety

Česká republika je připravena zvýšit tlak na Korejskou lidově demokratickou republiku (KLDR) kvůli dnešnímu testu rakety dlouhého doletu. Uvedlo to na svém webu ministerstvo zahraničí. Už nyní uplatňuje podle úřadu Česko vůči KLDR sankce nad rámec schválený OSN. Severní Korea testem opětovně porušila mezinárodní závazky a měla by svůj raketový program ukončit, sdělilo ministerstvo. Nová raketa má podle KLDR dosah na celé území USA.

OSN zveřejnila dramatické video, které zachycuje útěk vojáka z KLDR

/VIDEO/ Velitelství OSN v Jižní Koreji zveřejnilo video zobrazující útěk severokorejského vojáka za svobodou přes demilitarizovanou zónu. Zároveň upozornilo na to, že Severokorejci při pronásledování dezertéra porušili podmínky příměří.

Severokorejský voják zběhl na Jih přes ostře střeženou hranici. Postřelili ho

Severokorejští vojáci dnes postřelili svého druha, když přes demilitarizované pásmo prchal do Jižní Koreje. Muže pak následně nalezli jihokorejští vojáci na jižní straně hraniční vesnice Pchanmundžom, 50 metrů od vojenské demarkační linie. Informoval o tom server BBC.

Není Trumpovo vyhrožování KLDR směšné? Zeman si není jist

Prezident Miloš Zeman si není jist, zda vyhrožování amerického prezidenta Donalda Trumpa Severní Koreji není spíše směšné než produktivní. Řekl to dnes v televizi Barrandov. Sankce podle něj nejsou cestou. Podotkl, že by situaci mohlo vyřešit komando, které by zabilo severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Hackeři z KLDR prý ukradli tajné jihokorejské vojenské dokumenty

Severokorejští hackeři vloni údajně ukradli stovky jihokorejských přísně tajných armádních dokumentů včetně detailních plánů pro vojenské operace, které vypracoval Soul společně s Washingtonem. V plánech se mají vyskytovat i instrukce k zabití severokorejského lídra Kim Čong-una. Severní Korea všechna obvinění odmítá, mluvčí jihokorejské armády se k události nechtěl vyjádřit.

Jižní Korea vyvíjí grafitovou bombu. Měla by KLDR přivodit blackout

Jižní Korea oznámila, že má k dispozici veškeré technologie potřebné k výrobě grafitové bomby. Cílem této moderní zbraně není zabíjet, nýbrž přivodit kolaps elektrické rozvodné sítě. Bombu hodlá Soul nasadit v případě konfliktu se Severní Koreou.

KLDR přesouvá jaderné střely z vývojového centra, USA s ní má přímé spojení

Z vývojového raketového centra v severokorejském Pchjongjangu putuje několik jaderných střel na neznámé místo. Zprávu přinesla jihokorejská stanice KBS s odvoláním na zpravodajské služby Soulu a Washingtonu. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson oznámil, že USA s KLDR poprvé navázaly přímé spojení, které by mělo zamezit další eskalaci napětí.

Čína dala firmám z KLDR poslední čtyři měsíce, pak musí skončit

Čínská vláda nařídila severokorejským firmám působícím na území Číny, aby do 120 dnů ukončily činnost. Oznámilo to ve čtvrtek čínské ministerstvo obchodu. Opatření vychází z rezoluce OSN a reaguje na raketové a jaderné testy, které provádí severokorejský režim.

KLDR chystá další provokaci, obává se Jižní Korea

Jižní Korea očekává, že KLDR spustí v příštím měsíci další provokativní akce, které by se mohly uskutečnit u příležitosti založení severokorejské komunistické strany a v době konání sjezdu komunistické strany Číny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT