Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

SPOZ

Strana Práv Občanů ZEMANOVCI je levicová, resp. středo-levicová politická strana, vzniklá na podzim roku 2009. Hlásí se k sociálně demokratické orientaci a klade důraz na principy přímé demokracie.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman na sněmu Strany práv občanů podpořil přímou volbu starostů a hejtmanů

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na sněmu Strany práv občanů (SPO) podpořil přímou volbu starostů a hejtmanů. Kraje či města by měl vést člověk z vítězné strany, který zároveň získá nejvíc preferenčních hlasů. Zeman to uvedl na dnešní programové konferenci strany, jejímž je čestným předsedou.

Mynář: Úspěch přinese jedině kvalitní program s výraznými osobnostmi

Zlínský kraj /ROZHOVOR/ – V sobotu se ve Zlíně uskutečnila krajská konference Strany práv občanů. Předsedou strany ve Zlínském kraji se i pro následující období stal kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář z Osvětiman na Uherskohradišťsku. Svou pozici obhájil suverénním způsobem, kdy neměl protikandidáta a obdržel od delegátů 32 platných hlasů z 33 vydaných.

Mynář ve Zlíně obhájil post krajského předsedy Strany práv občanů

Zlín – Kancléř prezidenta Vratislav Mynář dnes na krajské konferenci Strany práv občanů (SPO) ve Zlíně obhájil pozici krajského předsedy. Po skončení konference to ČTK řekl krajský místopředseda SPO a hejtmanův náměstek Lubomír Nečas.

Do obecních voleb jde i hnutí bývalých zemanovců, ale bez Šloufa

Praha - Patnáct kandidátek v Čechách a jednu na Moravě postavilo do podzimních komunálních voleb Politické hnutí Obroda. Vedení hnutí to oznámilo dnes na tiskové konferenci. Hnutí v červnu založili bývalí členové Strany práv občanů - zemanovci (dnes SPO) a jehož čestným předsedou je někdejší blízký spolupracovník prezidenta Miloše Zemana Miroslav Šlouf.

Jan Veleba: Chci nabídnout alternativu od středu doleva

Praha – Jan Veleba zná osobně snad každého zemědělce 
v České republice, třikrát byl zvolen šéfem Agrární komory. Na své sepjetí s půdou je pyšný. Teď se ale rozhodl vstoupit na hroudu daleko vachrlatější a převzít stranu, která v loňských sněmovních volbách skončila fiaskem. Zajímalo mě, co tak uvážlivého 
a dosud úspěšného muže k podobnému kroku vedlo.  

Senátor Veleba chce prověřit šumavské miliardy

Praha – V podatelně Nejvyššího kontrolního úřadu přistál podnět senátora a šéfa Strany práv občanů Jana Veleby, který po kontrolorech žádá, aby prověřili hospodaření Národního parku Šumava. „Mám znalecký posudek, že škody na ekosystému dosáhly výše nejméně 50 miliard korun," uvedl senátor s tím, že jeho podnět se týká let 2007 až 2011, kdy park postihl orkán Kyrril.

Zeman: Strana práv občanů potřebuje restart a změnu jména

Praha – Strana práv občanů potřebuje nový začátek, aby vstala po neúspěchu v parlamentních volbách ze země. Na jejím mimořádném sjezdu to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Považuje za svoji velkou chybu že nebránil tomu, aby byla volební kampaň zemanovců postavena jako druhá fáze podpory prezidenta. Strana by se podle něj nyní měla více osamostatnit, k čemuž má přispět i odstranění slova zemanovci z jejího názvu. Strana tak posléze také učinila.

SPOZ změní název, zřejmě se zbaví slova "zemanovci"

Praha – Zemanovci zřejmě změní název strany. „Název je dobrý, ale měl by být kratší," uvedl nově zvolený předseda SPOZ senátor Jan Veleba. Strana tak pravděpodobně přijde o své poslední slovo „zemanovci".

Novým šéfem SPOZ se stal Jan Veleba

Praha – Senátor a bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba se stal novým předsedou SPOZ. „Můj mandát je velmi dobrý. Varuji vás před jednou věcí. Jan Veleba není spasitel a není vynikající. Jan Veleba s tím pohne jedině tehdy, když ve vedení bude dobrý kolektiv a dobrá komunikace," uvedl krátce po vyhlášení výsledků. Získal 117 hlasů.

Sobotní sjezd SPOZ se asi uskuteční, exčlenové stáhli návrh soudu

Praha - Bývalí členové středočeské Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) stáhli návrh předběžného opatření, podle kterého Obvodní soud pro Prahu 1 zakázal konání mimořádného volebního sjezdu strany. Řekli to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci a bývalý člen strany Jiří Vodička, který SPOZ zažaloval se třemi kolegy.

Konání sněmu zemanovců je po rozhodnutí soudu v ohrožení

Praha - Sobotní sněm Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) je v ohrožení. Soud totiž zamítl snahu zemanovců o zrušení předběžného opatření, které zakazuje konání mimořádného volebního sjezdu. Napsal o tom server IHNED.cz, informaci později upřesnil místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.

SPOZ se odvolala proti opatření soudu. Rušit sněm nechce

Praha – Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ) se odvolala proti předběžnému opatření soudu, který jí uložil, aby nekonala svůj sobotní mimořádný volební sněm. Podle politické rady SPOZ bylo předběžné opatření Obvodního soudu pro Prahu 1 vydáno zcela chybně. Strana se podáním odvolání snaží vyhnout tomu, aby musela plánovaný volební sněm zrušit.

Soud uložil zemanovcům, aby zrušili sobotní volební sněm

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 předběžným opatřením uložil Straně práv občanů – zemanovcům (SPOZ), aby se její plánovaný sobotní sjezd neuskutečnil. Návrh soudu podal bývalý místopředseda středočeské organizace strany Jiří Vodička kvůli údajně neplatné krajské konferenci z loňského srpna. Informoval o tom dnes server Echo24. Předseda SPOZ Zdeněk Štengl se chce proti usnesení soudu odvolat.

Novým předsedou SPOZ by mohl být Jan Veleba

Praha - Stranu SPOZ čeká příští sobotu mimořádný volební sjezd, na kterém si zvolí nové vedení. Podle kuloárních informací by současného předsedu Zdeňka Štengla, kterému se v říjnových volbách nepodařilo stranu dostat do vytoužených poslaneckých lavic, mohl vystřídat senátor a končící prezident Agrární komory Jan Veleba.

Prezident se zúčastní sjezdu SPOZ. Chce vypustit z názvu "zemanovci"

Praha – Prezident Miloš Zeman se zúčastní mimořádného sjezdu Strany práv občanů – zemanovci, který bude v březnu. Prezident to dnes řekl v pořadu Českého rozhlasu Radiožurnálu – Hovory z Lán. „Zúčastním se, protože útěk od praporu je zbabělost," řekl. Zopakoval, že dlouhodobě požaduje, aby z názvu strany zmizelo slovo „zemanovci". Členem strany ale pravděpodobně není, protože neplatil příspěvky, řekl. Čestným předsedou strany však zůstane, jde podle něj o symbolickou funkci.

Dosavadní šéf úřadu vlády Augustin povede analytický odbor Hradu

Praha - Dosavadní šéf úřadu vlády a bývalý místopředseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Radek Augustin míří na Pražský hrad. Přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana vést analytický odbor. Na Hrad z okruhu úřednické vlády Jiřího Rusnoka zamířil také ministr obrany Vlastimil Picek, který dostal post bezpečnostního experta.

Sponzor Zemanovy kampaně získal významný post ve státní správě

Ostrava - Místopředseda Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) v Moravskoslezském kraji František Gajdoš, který přispěl milionem korun na volební kampaň prezidenta Miloše Zemana, se stal vedoucím Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Bez výběrového řízení ho jmenoval ministr práce a sociálních věcí z končící Rusnokovy vlády František Koníček. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

SPOZ bude na sjezdu rozebírat příčiny volebního neúspěchu

Praha - Sjezd Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) v sobotu v Praze rozebere příčiny volebního neúspěchu strany v letošních sněmovních volbách. Straníci by měli také mluvit o blížícím se mimořádném volebním sjezdu strany, který se má uskutečnit v březnu. Dnes to řekl předseda SPOZ Zdeněk Štengl. Zemanovci v letošních volbách do Sněmovny získali jen asi 1,5 procenta hlasů.

Česká televize stáhla moderátorku ze zpráv kvůli vztahu s Mynářem

Praha – Česká televize stáhla Alexandru Noskovou z moderování zpráv, důvodem je její milostný vztah s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Napsal to dnes server Týden.cz. Nosková se podle něj vrátí k dopravnímu zpravodajství v ranním Studiu 6.

Kancléř Mynář: Pokračuji dál, nic se nemění

Praha – „Jsem zemanovec tělem i duší," říká o sobě Vratislav Mynář. Jeho oddanost Miloši Zemanovi se mu nyní vrací. Přes kotrmelce v povolebním období totiž prezident nad svým pomocníkem dál drží ochrannou ruku. „Zůstávám ve funkci a na našem vztahu se nic nemění," potvrdil z dovolené Deníku svou pozici Vratislav Mynář.

Moravskoslezští zemanovci žádají vedení strany, aby rezignovalo

Ostrava - Krajské předsednictvo Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) v Moravskoslezském kraji vyzvalo předsedu strany Zdeňka Štengla k rezignaci. Důvodem je výsledek strany v předčasných parlamentních volbách, kde SPOZ podpořilo pouhých 1,51 procenta voličů a strana se tak do Poslanecké sněmovny nedostala. Podle moravskoslezských zástupců SPOZ by svou funkci kromě předsedy měl složit i místopředseda Vladimír Kruliš odpovědný za volební kampaň, informovala za SPOZ Lucie Schabjuková.

U zemanovců v kraji je živo i po volbách, Portovou odsunuli na druhou kolej

Plzeň - Po mimořádném jednání vedení strany, které se konalo ve středu večer, byla na druhou kolej odstavena místopředsedkyně SPOZ, ekonomka Dita Portová, která zároveň působila jako předsedkyně strany pro Plzeňský kraj. Krajská organizace byla navíc zrušena.

Předseda SPOZ Štengl uhájil i po volebním debaklu svůj post

Praha - Předseda Strany práv občanů – zemanovci Zdeněk Štengl uhájil svůj post. Republikové předsednictvo strany nepřijalo jeho rezignaci. Ve vedení SPOZ naopak skončila odbojná místopředsedkyně Dita Portová. Podle ní bylo jednání předsednictva fraškou a „hrou na rezignaci". Z platformy nepokojených členů SPOZ podle ní zřejmě vznikne nová politická strana.

Štengl dá ve středu k dispozici funkci předsedy SPOZ

Praha - Předseda Strany práv občanů – zemanovci Zdeněk Štengl dá po volebním debaklu svou funkci k dispozici. O jeho osudu v čele strany bude ve středu večer jednat republikové předsednictvo. Štengl to dnes řekl poté, co se nelichotivým výsledkem SPOZ v předčasných volbách zabývalo úzké vedení strany. Předsednictvo ve středu projedná také postoj čestného předsedy a prezidenta Miloše Zemana, který se v nedělním televizním vystoupení od strany distancoval.

SPOZ: Koalice ČSSD a TOP 09? To je reálná hrozba, my jsme pojistka

Praha - Strana práv občanů – zemanovců (SPOZ) se považují za pojistku proti koalici sociální demokracie a TOP 09. Uvedla to v dnešním tiskovém prohlášení, podle něhož je připravena podpořit jednobarevnou vládu ČSSD. Prohlášení zemanovců je dalším z řady, kterým se vůči sobě politické strany v posledních dnech před volbami vymezují.

AKTUALIZOVÁNO

Porno na mém webu mě namíchlo, řekl Šlouf. Stránky SPOZ proto zrušil

Praha - Přístup na doménu spoz.cz, která propagovala Stranu práv občanů – zemanovci, dnes zrušil její vlastník Miroslav Šlouf. Strana si tak musela založit nový web na adrese SPOZ2013.cz a ZEMANOVCI2013.cz.

AKTUALIZOVÁNO

Nespokojení zemanovci se sjednocují, chtějí vyměnit vedení

Praha - Nespokojení zemanovci se sjednocují, aby po volbách vyvolali mimořádný sjezd Strany práv občanů (SPOZ). Založili kvůli tomu „názorovou platformu", která se poprvé sešla v úterý v Kutné Hoře. Jejím cílem je vyměnit současné stranické vedení, s nímž je řada regionálních organizací nespokojena, řekl dnes Vladimír Dryml. Kvůli kritice vedoucích členů byl senátor nedávno ze strany vyloučen.

Hacker napadl web SPOZ, umístil na něj pornografické fotografie

Praha - Internetovou stránku Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) napadl hacker a umístil na ni pornografické fotografie. Strana zareagovala úplným znepřístupněním webu. Podle místopředsedy SPOZ Vladimíra Kruliše na řešení problému pracují technici. Počítačoví piráti s blížícími se volbami napadají internetové prezentace politiků. Dnes a v pondělí například zneužili profily členů ČSSD na sociálních sítích.

Odbojní členové SPOZ mají zvážit setrvání v straně, míní sdružení

Praha  - Sdružení Přátelé Miloše Zemana vyzvalo dnes odbojné členy Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ), aby zvážili setrvání ve straně. Vnitřní spory straně škodí, řekl novinářům šéf sdružení Eduard Zeman. Přátelé Miloše Zemana jsou platforma, na jejímž základě vznikla politická strana SPOZ. V ní se před volbami rozhořel spor o kandidátní listiny. Nejaktivnější v něm je místopředsedkyně Dita Portová a někdejší blízký spolupracovník současného prezidenta Miroslav Šlouf.

Místopředsedkyně SPOZ Portová není na kandidátce zemanovců

Praha – Místopředsedkyně Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) Dita Portová, která v poslední době tvrdě kritizovala své kolegy z vedení strany, podle všeho není na kandidátce zemanovců pro předčasné volby. Vyplývá to z kandidátní listiny SPOZ pro Plzeňský kraj, která je dostupná na vnitřním webu strany, i ze slov Portové, která ještě nedávno nevěděla, zda na kandidátce zůstala, či nikoliv.

Senátor Dryml: Neporušil jsem směrnice, vyloučení ze SPOZ je neplatné

Hradec Králové – Senátor Vladimír Dryml po poradě s právníky tvrdí, že jeho vyloučení ze Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ)je neplatné. Spolu s dalšími členy ho vyloučil ze strany královéhradecký krajský výbor. Vedení SPOZ by mělo ze situace vyvodit důsledky, uvedl Dryml ve svém prohášení.

SPOZ a Úsvit neposkytují informace o hrazení volebních kampaní

Praha - Skoro žádné údaje o financování kampaní před sněmovními volbami nezveřejňují Strana práv občanů - zemanovci a hnutí Úsvit senátora Tomia Okamury, tvrdí organizace Transparency International. Obě uskupení se vůči hodnocení ohradila.

Šlouf zvažuje odchod od zemanovců, možná se obrátí i na soud

Praha – Lobbista Miroslav Šlouf, kterého vedení Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) vyškrtlo z čela pražské kandidátky, ještě do voleb zváží, zda ze strany vystoupí. Následovat by ho prý mohli i další spolustraníci. Záležet bude na tom, jak se vedení SPOZ postaví k jeho požadavku, aby byl po volbách svolán mimořádný volební sněm.

Dryml: Mynáři a Nejedlému se nelíbily moje konzultace se Zemanem

Praha – Hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi a místopředsedovi Strany práv občanů – zemanovců Martinu Nejedlému se prý nelíbilo, když senátor Vladimír Dryml chodil konzultovat s prezidentem Milošem Zeman. Dryml, který byl z SPOZ vyloučen, to dnes řekl novinářům. Svou bývalou stranu kritizoval za nedemokratičnost.

Senátor Dryml byl vyloučen ze SPOZ, kritizoval kandidátky

Praha – Senátor Vladimír Dryml již není členem Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ). O jeho vyloučení rozhodla královéhradecká organizace strany. Informaci potvrdil krajský předseda Miroslav Matějka. Dryml nedávno kritizoval právě Matějku za údajně nečestné metody při náboru nových členů. V půlce září se s ním dostal do potyčky na krajské konferenci SPOZ. Senátor a někdejší člen ČSSD kritizoval také obsazení stranických kandidátek do předčasných voleb.

Portová zůstává ve vedení SPOZ, neví, jestli je na kandidátce

Praha – Místopředsedkyně Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) Dita Portová zůstává ve straně. Zvěsti o jejím plánovaném vyloučení prý byly pouhými spekulacemi. ČTK a Právu to dnes řekl někdejší předseda strany a prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Portová se stala „rebelkou" ve vedení zemanovců poté, co kritizovala změny, které na kandidátních listinách prosadilo předsednictvo. Novinářům řekla, že stále neví, jestli je stále na kandidátce strany.

Operní pěvec Jakub Pustina: Můj hlas by v politice neutrpěl

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ - Do politiky se ve spojitosti s blížícími se volbami do poslanecké sněmovny naplno vrhl jednatřicetiletý žďárský operní pěvec Jakub Pustina. Žďárský zastupitel, který se jím před třemi lety stal za TOP 09, je v Kraji Vysočina na pátém místě kandidátky SPO Zemanovci.

U zemanovců jde do tuhého

Plzeň – Dění u zemanovců v Plzeňském kraji nabírá na obrátkách. Část lidí, které vedení strany bezdůvodně vyškrtlo z kandidátní listiny do nadcházejících předčasných voleb, totiž plánuje odchod ze strany.

Zeman: Portová si stěžuje, protože neuspěla na kandidátce SPOZ

Praha – Prezident Miloš Zeman pochybuje o těch, kteří medializují svůj neúspěch při sestavování stranické kandidátky. Řekl to v reakci na otevřený dopis místopředsedkyně Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) Dity Portové, která mu v pondělí napsala stížnost na rozhodnutí stranického vedení přeobsadit kandidátní listiny do předčasných voleb. Sama Portová byla z kandidátky v Plzeňském kraji vyškrtnuta. 

Vyhozená lídryně SPOZ: Stranu chtějí zprivatizovat

Plzeň - U Zemanovců (SPOZ) v kraji to vře. Kandidátka do předčasných voleb do Sněmovny už má třetí podobu. A původní lídryně, ekonomka Dita Portová, na ní nakonec vůbec nefiguruje.

AKTUALIZOVÁNO

Šlouf: Z čela kandidátky odejdu, když se vrátí do původní podoby

Praha – Když vedení Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) vrátí pražské kandidátce původní podobu, kde byl Miroslav Šlouf jedničkou, lobbista z ní odstoupí. Pokud se tak nestane, mají pražští zemanovci připraveny další kroky, které zatím nechtějí zveřejňovat. Na soud se ale obracet nechtějí. Stranické vedení se nechce k dění uvnitř SPOZ vyjadřovat. Kandidátní listiny musí být odevzdány do dnešních 16:00.

Lídr SPOZ v Plzni se zhroutil, u zemanovců je dusno

Praha – Miroslav Šlouf v Praze? Škrt. Dita Portová v Plzni? Škrt. Daniel Hůlka v Hradci Králové? Inzultace. Skládání kandidátek v prezidentské straně SPOZ připomíná napínavý triler, nebo frašku. To podle nátury diváka, eventuálně voliče.

Za SPOZ kandiduje exministr Miroslav Grégr i hudebník Felix Slováček

Liberec – Na kandidátce Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) v Libereckém kraji pro předčasné parlamentní volby jsou bývalý hejtman Stanislav Eichler, hudební skladatel Felix Slováček či někdejší ministr průmyslu Miroslav Grégr. ČTK o složení kandidátky dnes informoval krajský předseda strany a trojka na kandidátce Jaroslav Masopust. Lídrem SPOZ v kraji je bývalý fotbalista Jan Nezmar.

Šarvátka ve SPOZ: Senátor Dryml chytil krajského šéfa za kravatu

Hradec Králové - Krajská konference Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) v Královéhradeckém kraji dnes skončila potyčkou a málem i fackami. Senátor Vladimír Dryml (SPOZ) při vzrušené debatě chytil dnes zvoleného krajského předsedu Miroslava Matějku za kravatu. Následně senátor v prohlášení pro média uvedl, že by Matějka „zasloužil pár facek, aby se konečně probral".

VÍME PRVNÍ / EXKLUZIVNĚ

Ministr Žák vede zemanovce v Praze, Šlouf skončil

Praha – Pražské zemanovce povede do předčasných voleb ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. O této eventualitě informoval Deník už ve svém úterním vydání. Miroslava Šloufa strana odmítla. Regionálnímu Deníku jako prvnímu svou kandidaturu exkluzivně potvrdil sám ministr Žák.

Zemanovci si schválili kandidátky, Miroslav Šlouf asi neprošel

Praha – Předsednictvo Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) dnes večer schválilo kandidátní listiny strany s drobnými změnami. Bez dalších podrobností to oznámili členové předsednictva. Podobu kandidátek chtějí zveřejnit na páteční tiskové konferenci. Lobbista 

AKTUALIZOVÁNO / EXKLUZIVNĚ

Po oznámení kandidatury Šloufa zrušila SPOZ tiskovou konferenci

Praha - Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ) bez udání důvodu zrušila podvečerní tiskovou konferenci. Přesunula ji na páteční poledne. Setkání s médii mělo navázat na jednání předsednictva, které má potvrdit volební lídry v jednotlivých krajích, oznámil místopředseda strany Vladimír Kruliš. Tisková konference byla zrušena poté, co pražští členové SPOZ vybrali za jedničku kandidátky v hlavním městě kontroverzního lobbistu Miroslava Šloufa.

Pražští zemanovci zvolili volebním lídrem lobbistu Miroslava Šloufa

Praha - Mimořádná krajská konference Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) Praha zvolila ve středu do čela kandidátky pro předčasné sněmovní volby lobbistu Miroslava Šloufa, který byl během působení prezidenta Miloše Zemana v čele vlády šéfem jeho poradců, sdělil místopředseda krajského výboru SPOZ Praha Vladimír Hönig.

Sobotka: Zemanovci se snaží parazitovat na úspěchu Zemana

Praha - Strana práv občanů se podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky snaží až křečovitě parazitovat na úspěchu Miloše Zemana v prezidentských volbách. Podle Sobotky by ale prezident měl být nadstranický a nezasahovat do kampaně.

Toman je třetí Rusnokův ministr, který bude kandidovat za SPOZ

Ústí nad Labem - Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman je třetím členem Rusnokovy úřednické vlády, který bude v nadcházejících předčasných volbách kandidovat za Stranu práv občanů – zemanovce (SPOZ). V boji o křesla v Poslanecké sněmovně bude lídrem v Ústeckém kraji, informoval místopředseda strany Vladimír Kruliš.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT