Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Dálnice v Česku

Dálnice v Česku

OBRAZEM z modernizace D1: Mosty u Jiřic a Hněvkovic padly k zemi

Dálnice D1 u Humpolce přišla o víkendu o dva frekventované nadjezdy. Firma Eurovia CS v noci ze soboty 12. na neděli 13. května zbourala mosty u Hněvkovic a u Jiřic. Od sobotní devatenácté do nedělní deváté hodiny byla dálnice mezi 90. kilometrem u Humpolce a mezi 66. kilometrem u středočeského Lokte zcela uzavřena, provoz se podařilo postupně obnovovit po nedělní deváté hodině.

Kvůli demolici nadjezdu bude ze soboty na neděli uzavřena dálnice D1

Víkendová úplná noční uzavírka dálnice D1 v úseku od středočeského Lokte po Humpolec citelně poznamená dopravu v části pelhřimovského okresu. Kvůli demolici hned dvou dálničních nadjezdů poblíž Humpolce budou muset řidiči od sobotního večera do nedělního dopoledne na objízdné trasy.

Vznikne dálniční obchvat Česka? Rodí se již v hlavách úředníků

Paprsky dálnic od Prahy směrem do regionů nebudou do budoucna stačit. Už nyní je třeba přemýšlet o rychlých spojkách mezi krajskými městy, které by postupně dotvořily okruh kolem České republiky. Na silniční konferenci v Brně to řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Dálnice u Hradce Králové zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout příští rok

Vedení Královéhradeckého kraje spolu s magistrátem Hradce Králové se snaží o vyjmutí vybraných úseků dálnic z takzvaného systému zpoplatnění. Konkrétně se jedná o nedávno dokončený úsek D11 Osičky - Hradec Králové a úsek dálnice D35 Sedlice - Opatovice na Labem.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Rokytnice chce změnit trasu D55. Ta už se ale chystá na stavební povolení

Obstrukce, nebo oprávněný požadavek obyvatel Rokytnice u Přerova, kteří nechtějí, aby plánovaná stavba komunikace D55 mezi Přerovem a Olomoucí zhoršila životní prostředí?

Po nové dálnici k voličům. Znalci: K smíchu, ale neškodné

Do parlamentních voleb zbývá pár týdnů. Tradicí se již v Česku v předvolebním období stává rychlé dokončování a otvírání nových dálničních úseků, byť jde obvykle jen o pár kilometrů. Pomůže opravdu kus asfaltu politikům „nahnat“ body u voličů?

Dálnice se opravují podle plánu. Ale šnečím tempem

/INFOGRAFIKA/ Řidiči byli v létě na silnicích trpěliví. Opravy se přesto vlečou víc než v zahraničí.

Příliš levné dálnice. Ať to není na úkor kvality, varují odborníci

Třetinovou slevu nabízí u zakázek většina firem. Sílí tak hlasy, aby hlavní roli nehrála jen cena.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Po dálnici D8 u Prackovic teď mohou řidiči půl roku jezdit ve všech pruzích

/FOTOGALERIE/ Na jaře čeká prackovickou estakádu další betonování. Přijde na 50 milionů korun, bude trvat zhruba půl roku.

Obchvat Blučiny? Výkup stovek pozemků bude náročný, obává se starosta

Uspokojení poptávky po přepravních trasách mezi dálnicemi D1, D2 a D52 a zklidnění dopravní situace. To má zajistit plánovaný obchvat Blučiny v okrese Brno-venkov.

Dálniční přání: Pouze tříletý skluz od Polska

Zatímco polská strana přivede dálnici k hranicím už v roce 2023, Češi budou pomalejší. Přáním ministra Dana Ťoka je maximálně tříletý skluz. Řekl to na pondělním jednání politických špiček ve Dvoře Králové nad Labem.

Stavba dálnice z Mohelnice do Čech je v nedohlednu

Již více než deset existuje podrobný plán na vybudování dálnice mezi Mohelnicí a Starým Městem u Moravské Třebové. Pokračování stavby D35 z Mohelnice na Hradec Králové je ale po letech příprav stále na začátku.

AKTUALIZOVÁNO

Doprava na D1 od Rousínova stála. Silničáři uzavřeli exit 210

Jízdu do práce ve třetím pracovním dni nového týdne komplikovala od rána řidičům na dálnici D1 mezi Rousínovem a Brnem šestikilometrová kolona. Silničáři totiž uzavřeli exit 210 ve směru na Brno a úsek kolem budou až do třiadvacátého června opravovat. Téměř bez pohybu byla i několikakilometrová kolona na silnici II/430. Tentokrát v opačném směru, na Vyškov.

Dálnice D8 nebude do září hotová

Kompletní otevření prackovické estakády závisí na odezvách z podloží. Ty se vyhodnotí až po ukončení sanací, což bude nejdříve na podzim.

VIDEO: Stavba D1 z výšky. Průlet nad trasou mezi Přerovem a Lipníkem

Práce na čtrnáctikilometrovém úseku dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem v těchto dnech pokračují stavbou mostních objektů.

Zastupitelé Litomyšle mají k výstavbě D35 připomínky

Výstavba silnice, která má propojit Čechy a Moravu, je dlouhodobý proces, který zatím nemá jasný cíl. Provází ji neustálé diskuse, neboť jednotlivé obce v její blízkosti mají mnohdy odlišné požadavky než ministerstvo dopravy nebo Ředitelství silnic a dálnic. Zastupitelé Litomyšle se na dubnovém zasedání shodli na pěti bodech, které chtějí prosadit, aby byli občané města, ale i okolních obcí spokojeni.

Archeologové se pustí po trase dálnice. Na průzkum mají rok

O víkendu archeologové zahajují na vytipovaných lokalitách velké detektorové průzkumy.

Oprava dálnice D1 omezí řidiče na Benešovsku

Pokračování oprav v úseku dálnice D1 na Benešovsku mezi exity Psáře a Soutice ve směru na Prahu omezí řidiče od pondělí 6. března.

Do Hradce po D11 letos, do Jaroměře v roce 2020

Letošní rok bude pro řidiče jedním ze zlomových. Už na sklonku srpna se má otevřít poslední úsek dálnice D11 do Hradce Králové.

Dálnice D7 z Prahy do Chomutova v roce 2023? Ani tento termín už nevypadá reálně

Termín za termínem, slib za slibem neplatí. Co brzdí dostavbu klíčové komunikace?

AKTUALIZOVÁNO

Výstavba úseků dálnice D6 začne letos na podzim

Nejpozději do konce roku 2020 by měly být postavené tři dálniční úseky dálnice D6 na Rakovnicku, a to úsek od Nového Strašecí do Řevničova, obchvat Řevničova a také obchvat Lubence.

Prodej letošních dálničních známek zatím vzrostl na 1,5 miliardy

Výnos z prodeje dálničních známek na letošní rok se meziročně zvýšil o jedno procento na 1,48 miliardy Kč. Třetinu prodala Česká pošta, 37 procent Autoklub Bohemia Assistance (ABA) a zbytek firma MTX. Vyplývá to z údajů sdružení České pošty, ABA a společnosti MTX, které známky distribuuje. Platnost loňských dálničních známek končí 31. ledna.

V trase budoucí dálnice D3 se objeví vrtací soupravy

Benešovsko - Ve vytipovaných lokalitách v trase připravovaná dálnice D3 mezi Prahou a Táborem se uskuteční doplňkové hydrogeologické průzkumy. Termíny vrtacích prací v úsecích na Benešovsku mezi Václavicemi, Voračicemi a Novou Hospodou, jež se odehrají na jaře a v létě, zhotovitel průzkumu i stavební dozor zveřejní prostřednictvím investora stavby, Ředitelství silnici a dálnic.

Dálnice do Polska? Nejdříve v roce 2025

Dobruška (Rychnovsko) - Dálnice D11 z Hradce Králové na polské hranice by mohla být dokončena v roce 2025. Dnes to po setkání s polským ministrem infrastruktury a stavebnictví Andrzejem Adamczykem řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Poláci by měli stavbu rychlostní komunikace S3 na česko-polské hranice dokončit v roce 2023.

Obyvatelé osady neuspěli s návrhem na změnu trasy nové dálnice D3

Šebáňovice - Požadavku obyvatel osady Šebáňovice u Vrchotových Janovic na Benešovsku, aby připravovaná dálnice D3 byla trasovaná dál od domů a navrhovaná protihluková stěna prodloužená, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nevyhoví.

Mezi úseky bez poplatku se zařadí i prodloužená D4 u Příbrami

Příbram - Ministerstvo dopravy již v létě roku 2016 vybralo celkem 111 kilometrů, kde řidiči nemusí používat dálniční známku. Cílem bylo odlehčit dopravu městům, kde dálnice plní i úlohu městského obchvatu. Řidiči z Příbrami této výhody využívají nejblíže na Berounsku, ale bez poplatku má být už letos v září prodloužená D4 u Příbrami.

Ministerstvo dopravy letos dokončí 40 kilometrů dálnic

Praha – Čtyřicet kilometrů nových dálnic, přípravy na stavbu nových úseků, rekonstrukce vlakových nádraží, zlepšit bezpečnost na silnicích a také čerpat evropské dotace na tyto projekty. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) včera představil pět priorit jeho úřadu na tento rok.

Jedním jízdním pruhem na D8 budou řidiči jezdit ještě tři měsíce

Prackovice – Oběma pruhy po nově otevřeném úseku dálnice D8 u prackovické estakády se řidiči projedou nejdříve za tři měsíce. Deníku to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda na D35 u Olomouce: dva zranění, provoz jedním pruhem

Olomouc - Na 270. kilometru D35 u Olomouce ve směru na Ostravu se dnes ráno stala hromadná nehoda šesti aut, dálnice byla zhruba dvě hodiny zcela uzavřena. Krátce po 10:00 byl obnoven provoz jedním pruhem, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic. Při havárii se zranili dva lidé, řekli ČTK mluvčí hasičů Jan Ondruch a mluvčí záchranné služby Zdeněk Hošák. Na silnici byla podle dopravních informací policie ledovka. Další nehody se staly na D1 u Hranic, dálnice je tam ale průjezdná.

Budoucnost dálnice D43: studie zvažuje osm variant

Brno – Silničáři pracují na tom, jak vést zamýšlenou dálnici D43 z Brna do Moravské Třebové. Pro úsek mezi dálnicí D1, Kuřimí a Svitávkou mají osm variant zpracování. Původně existovaly jen dva způsoby jak vést dálnici mezi Brnem a Moravskou Třebovou. Německá varianta v trase původní zamýšlené takzvané Hitlerovy dálnice přes Bystrc, Kníničky a Kuřim na Brněnsku. A optimalizovaná, která má vést Boskovickou brázdou. Silničáři nyní každou ze dvou původních rozpracovali do dalších čtyř.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D8 je po 32 letech konečně otevřena, pásku přestřihl Miloš Zeman

Radejčín, Ústecký kraj – Dálnice D8 je dokončena a připravena k zahájení provozu. V tunelu Radejčín dnes již před 11 hodinou pásku slavnostně přestřihl u posledního dvanáctikilometrového úseku prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Provoz na nové D8 bude omezen kvůli nestabilnímu svahu

Ústí nad Labem - Poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří se v sobotu otevře s omezením. Provoz kolem estakády u Prackovic bude sveden do jednoho dálničního pruhu, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Důvodem omezení jsou výsledky měření v nestabilním svahu.

AKTUALIZOVÁNO

D8 otvírá. Sobotka nevyloučil uzavření nového úseku

Praha – Dokončení dálnice D8 přes České středohoří završilo dlouholeté snahy vybudovat dálnici Praha Drážďany. Z české metropole se od soboty dostanou řidiči „na jeden zátah" za necelou hodinu a půl do hlavního města Saska. Vláda bude v pondělí řešit D8, Sobotka nevyloučil uzavření nového úseku.

Páska se stříhat bude. Stát stavitelům dálnice D8 zaplatí miliardový dluh

Firmy, které dokončují dálnici D8, se nakonec dohodly s resortem dopravy, že nebudou bránit sobotnímu slavnostnímu zprovoznění čtyřproudé severočeské komunikace v úseku Lovosice–Řehlovice. Odpadlo tak jedno ze dvou rizik, která v posledních týdnech ohrožovala jediný letos otevíraný dálniční úsek. Tím druhým byla skutečnost, že komunikace se nachází v oblasti častých sesuvů půdy a neobejde se bez trvalého geotechnického monitoringu.

V tunelu na D8 hořela dvě auta: Hasiči cvičili na dálnici před sobotním otevření

Radejčín /VIDEO, GALERIE/ – Požár dvou aut likvidovali dnes po desáté hodině dopoledne hasiči v tunelu Radejčín na dálnici D8. Z nabouraných vozidel se jim podařilo zachránit dvě zraněné osoby. Ale jen jako. Na úseku, který se má řidičům otevřít už tuto sobotu, totiž probíhalo ověřovací cvičení.

Nekomplikovanému průjezdu po dálnici D3 brání jen motocentrum

Tábor - Jako dárek k letním prázdninám dostali řidiči a obyvatelé na trase jihočeské dálnice v roce 2013 další kus úseku D3. Měřil 27 kilometrů, a přes okres tak vytvořil již čtyřicetikilometrovou magistrálu, která se zastavila ve Veselí nad Lužnicí. Tady již běží další stavba, jež dálnici dovede do jihočeské metropole.

Za sesuv půdy na D8 může podle analýzy Akademie věd i metoda výstavby

Praha - Příčinou sesuvu půdy na rozestavěné dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku v červnu 2013 je kromě přetížení horní části svahu a zvýšení hladiny podzemní vody špatně zvolená metoda výstavby, když byl použit takzvaný nezajištěný řez dálnice. Vyplývá to z analýzy příčin vzniku sesuvu, kterou pro ministerstvo dopravy vypracovalo 15 expertů z Ústavu struktury a mechaniky hornin při Akademii věd. Uvedla to v pondělí Česká televize v pořadu Reportéři, která má analýzu k dispozici. Minister dopravy Dan Ťok (za ANO) ji chce zveřejnit v nejbližší budoucnosti.

Letos opraveno. Kde už se svezete po novém

Projet okolím Brna na podzim loňského roku znamenalo zažít „řidičský očistec".

Konec bezdůvodné jízdy v levém pruhu? Od příštího roku hrozí pevná sankce

Bezdůvodná jízda v levém pruhu dálnice patří mezi nejčastější nešvary českých řidičů. Navrhovaná úprava bodového systému počítá s pevnou finanční i bodovou sankcí za tento prohřešek.

Stát obdržel nabídky firem na pět prioritních staveb dálnic

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obdrželo nabídky firem na stavby pěti úseků dálnic D3, D55 a D48, které patří mezi projekty označené vládou za prioritní. Sdělil to mluvčí ŘSD Jan Studecký. Stavby úseků o délce dohromady zhruba 34 kilometrů by měly podle dřívějších informací ŘSD začít příští rok. Celkem se příští rok začne stavět 140 kilometrů dálnic.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Projeďte se s námi jako první po nedokončené dálnici D8

Řehlovicko - Projížďku trasy posledního nedokončeného úseku dálnice D8 absolvovali novináři v úterý dopoledne. Projet si ho můžete i vy na našich fotografiích a videozáznamech.

AKTUALIZOVÁNO

D7 byla uzavřená u pražského letiště v obou směrech kvůli nehodám

Praha - Dálnice D7 byla poblíž pražského letiště v neděli večer přes hodinu uzavřená v obou směrech kvůli několika nehodám. Policisté dopravu odkláněli u Kněževsi a pražské Evropské ulice. Hlášena byla lehká zranění posádek. Příčinou nehod bylo zřejmě nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky a počasí, řekl středočeský policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D4 byla u Mníšku pod Brdy uzavřena kvůli nehodě

Praha - Dálnice D4 byla u Mníšku pod Brdy na 20. kilometru ve směru na Příbram dnes odpoledne přes tři hodiny uzavřena kvůli nehodě, na místě zasahovali záchranáři u pěti zraněných. Příčinu a okolnosti nehody vyšetřují policisté, řekl středočeský policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

Na dálnici nasadí kamery pro měření rychlosti

Benešovsko - Na modernizovaném úseku dálnice D1 se v místě zúžení s omezenou rychlostí mezi exity 49 Psáře a 56 Soutice objeví od dubna kamery pro měření rychlosti. Zaznamenané přestupky začne projednávat vlašimská radnice, které připadnou peníze z vybraných pokut.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Tři sta tun most na dálnici D8 unesl

Prackovice - Řidiči už se mohou chystat. Poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří je podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla připraven k otevření. Estakáda u Prackovic dnes prošla zátěžovou zkouškou. „Most bude bezpečný stejně jako celý úsek dálnice," slibuje Rýdl.

Do dvou tendrů na stavbu D35 se přihlásilo po 14 uchazečích

Praha - Do dvou výběrových řízení na stavbu dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Ostrovem a mezi Ostrovem a Časy se přihlásilo po 14 uchazečích. Zájem o stavbu dvou dálničních úseků s délkou přes 12 a 14 kilometrů mají zájem i zahraniční firmy, mimo jiné italská Astaldi nebo španělská Acciona Infraestructuras. V tiskové zprávě to dnes uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby.

AKTUALIZOVÁNO

Geolog Cajz řekl, že by D8 neotevřel, podle ŘSD je vše v pořádku

Praha - Nebezpečí na stavbě dálnice D8 přes České středohoří nejsou vyřešena. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes řekl geolog z Akademie věd ČR Vladimír Cajz, bývalý pracovník Českého geologického ústavu (nynější Česká geologická služba). Plánované otevření D8 17. prosince by tak nedoporučil. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl řekl, že Cajz nemá aktuální údaje. Dokončovaná část D8 i její okolí jsou podle něj stále sledovány a nevykazují problémy.

Dostavba dálnice D6 začne snad v roce 2017

Řevničov - Lidé žijící v obcích u rychlostní silnice R6 „Karlovarky" musí ještě nejméně o rok déle snášet hluk, otřásající se zdi jejich domů a smog. Výstavba plánovaných úseků dálnice, a to konkrétně obchvatu obce Lubenec a Řevničova, lesního úseku mezi Novým Strašecím a Řevničovem a dále Řevničovem a Krušovicemi, se totiž nejméně o jeden rok oddálí, a to ještě v tom lepším případě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT