Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Odbory

Odbory se snaží zvrátit politiku vlády

Zaměstnanci SŽDC si polepší, průměrná mzda jim vzroste na 33 600 korun

Poté, co se s odboráři dohodly České dráhy a ČD Cargo, podepsala kolektivní smlouvu i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Kromě růstu mezd v průměru o 4,4 procenta se mohou železničáři těšit i na mimořádnou lednovou odměnu ve výši pět tisíc korun. 

Odboráři ani akademici stávkovat nebudou. Nespokojené jsou však obce

Odbory ukončily dnes v poledne stávkovou pohotovost, kterou držely od 6. září na podporu svého požadavku na růst platů. Její zrušení předem ohlásily už v pondělí poté, co vláda schválila požadované zvýšení platových tarifů. O ukončení pohotovosti informoval mluvčí odborů veřejného sektoru a šéf svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Vláda zrušila jednání s odboráři o platech. Bez náhrady

Plánované jednání vlády a odborů, které se mělo konat 25. července a na němž se měla uzavřít dohoda o růstu výdělků ve veřejném sektoru, se neuskuteční. Kabinet termín zatím bez náhrady zrušil. Odboráře zrušení schůzky překvapilo, chtějí o jeho důvodech mluvit se zástupci vlády na pondělním jednání tripartity.

Stávka v bratislavském VW končí, zaměstnanci se dočkají vyšších mezd

Odboráři a vedení bratislavské automobilky Volkswagen se v neděli večer dohodli na kompromisu. Podle něho mzdy ve fabrice vzrostou do roku 2019 ve třech etapách celkem o čtrnáct procent. Zaměstnanci se tak v pondělí ráno vrátí do práce.

Středula: Minimální mzda v roce 2018 by měla být 12.000 korun

Praha - Minimální mzda v Česku by od roku 2018 měla činit zhruba 12.000 korun. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to uvedl předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula. Od příštího roku se minimální mzda zvýší o 11 procent na 11.000 Kč. Středula věří, že vláda splní svoje programové prohlášení a minimální mzdu dostane na 40 procent průměrné mzdy. Viceprezidentovi Svazu průmyslu a dopravy Radku Špicarovi vadí, že minimální mzda není navázána na vývoj ekonomiky a rozhoduje o ní politika.

Tripartita se shodla na zvýšení nemocenské

Praha - Tripartita se na dnešním jednání shodla na potřebě zvýšení nemocenské při delší pracovní neschopnosti. Existují však tři varianty, jak by se mohla změnit. Během jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů to řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Změnu chce podle ní vláda přidat k novele o zdravotním pojištění, která už je ve Sněmovně. Odbory přišly s návrhem vyšší nemocenské, vycházejí z toho, že při průměrné mzdě by dávka neplnila potřebnou funkci.

Odbory: Minimální mzda pokladní by měla stoupnout na 18 tisíc korun

Praha - Odboráři v maloobchodu žádají, aby se minimální mzda pokladních zvýšila z nynějších 12.100 korun měsíčně na 18.150 korun. V rámci jednání o kolektivní smlouvě vyššího stupně Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) požaduje nejméně 1,5násobek nejnižší zaručené mzdy stanovené nařízením vlády pro jednotlivé pracovní pozice v obchodě. Odbory to dnes uvedly v tiskové zprávě.

AKTUALIZOVÁNO

Minimální mzda 11 500 korun. Odbory tlačí na vládu

Praha - Není to jediný požadavek odborů. Jejich centrála doporučila svým členům, aby pro příští rok vyjednávali se zaměstnavateli 
o zvýšení mezd o pět až 5,5 procenta.

Vedení dopravních odborů podpořilo návrh na navýšení mezd šoférů

Praha - Předsednictvo Odborového svazu dopravy podpořilo kompromisní návrh ministerstva práce na zvýšení mezd šoférů. Ten předpokládá přeřazení řidičů linkových autobusů ze třetí do páté platové skupiny. Ve čtvrtek mají o návrhu odbory jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Odbory očekávají, že se premiér stane garantem návrhu, uvedl dnes předseda svazu Luboš Pomajbík.

AKTUALIZOVÁNO

Odbory souhlasí s přeřazením šoférů do vyšší platové skupiny

Praha - Odbory souhlasí s přeřazením řidičů linkových autobusů do vyšší platové skupiny. Přeřazením ze třetí do páté skupiny si polepší zhruba o 16 korun na minimálních 87 korun za hodinu. Zároveň se zástupci zaměstnavatelů s odbory shodli na navýšení peněz za čekání na spoj a přiznání příplatku za práci ve ztíženém prostředí. Po dnešním jednání to uvedl náměstek ministryně práce Robert Baxa.

Odboráři se 7. září sejdou v Praze kvůli tlaku na mzdy

Praha - Odboráři z celé země se 7. září sejdou v Praze, aby se dohodli na postupu při vyjednávání o růstu výdělků. Chtějí pokračovat ve své kampani Konec levné práce a tlačit na výraznější přidávání. Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to dnes řekl její předák Josef Středula.

Odbory vyzvaly vládu, aby dala podporu i horníkům ze severu Čech

Praha – Odboráři vyzvali vládu, aby schválila sociální příspěvky 8000 korun i pro propouštěné horníky ze severních Čech. Podle předáků by tak měl kabinet „převzít odpovědnost" za své rozhodnutí o neprolomení limitů a útlumu těžby. Členové Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to dnes řekli na svém sněmu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Předseda vlády možnost, že by podporu mohli v budoucnu horníci ze severu Čech dostat, nevyloučil.

Odbory navrhují vládě zvýšit platy ve veřejném sektoru už od září

Praha - Odbory navrhují vládě zvýšit platy ve veřejném sektoru už letos od září. Původně požadovaly od ledna příštího roku přidat o deset procent. Požadavek na celkovou částku nemění, jen ji chtějí rozložit do letošního a příštího roku. Po jednání předsedů vládních stran s odboráři to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před nedávnem možnost "předsunutí" růstu platů nevyloučil, záležet bude ale na vývoji ekonomiky.

Odbory: Bezpečnost práce je stále podceňována. Loni zemřelo 131 lidí

Praha – Problematika bezpečnosti práce a prevence je v Česku podceňována a ignorována, o čemž svědčí statistiky pracovní úrazovosti. Počet preventivních kontrol bezpečnosti práce by se měl zvýšit. Na dnešním briefingu to uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Loni následkem pracovního úrazu zemřelo v ČR 131 lidí, o 25 více než předloni.

Odboráři v obchodu spustili kampaň za volné svátky

Praha - Odboráři v maloobchodu spustili celorepublikovou kampaň Chceme volné svátky. Zaměstnanci v prodejnách tento týden nosí neonový náramek se stejným nápisem. Odbory to uvedly na dnešní tiskové konferenci. Zaměstnanci tak podle odborů chtějí ukázat veřejnosti a poslancům, že stojí o zákon, který by jim přinesl sedm volných svátků v roce. Zároveň chtějí vyvrátit domněnku, že o zákon nestojí, protože si údajně mohou o svátcích přivydělat, dodaly odbory.

Středula: Pomůžeme Babišovi ucpat černé díry

Praha – Krize českého zdravotnictví se prohlubuje. Lékařská komora s odborovou centrálou a zdravotnickými odbory se spojily a trvají na vytvoření krizového plánu. Vyzývají premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k mimořádnému jednání šéfů koaličních stran za účasti krajů. „Situace v českém zdravotnictví ohrožuje vývoj české ekonomiky. Myslíme si, že je nutno zahájit velmi intenzivní léčbu," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Záchranu nelze podle odborů i komory provést bez přílivu peněz a bez zásahu do státního rozpočtu. Ten jen loni zvýšil výdaje o sedm procent, přitom na zdravotní péči o pouhá dvě a půl procenta.

Odbory se se Škodovkou dohodly na bonusu, na tempu růstu mezd ne

Mladá Boleslav – Kolektivní vyjednávání o mzdách mezi odbory a Škodou Auto ke kompromisu stále nedospěla. Současná smlouva skončí 31. března. Zaměstnancům se zatím podařilo dohodnout výši bonusu, který se odvíjí od hospodářských výsledků podniku, a pro letošní rok bude činit rekordních 28.520 korun. Zároveň odbory prosadily zvýšení příspěvku na důchodové připojištění o 100 korun. Informuje o tom dnešní vydání týdeníku Škodovácký odborář.

Odbory chtějí desetiprocentní růst platů pro pracovníky v kultuře

Praha - Odbory požadují minimálně desetiprocentní navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře. Po jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2500 Kč pod celostátním průměrem.

Středula: Odbory budou pro příští rok žádat růst platů nad 10 procent

Praha – Odboráři budou při vyjednáváních s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok požadovat zřejmě dvouciferné zvýšení, tedy o víc než deset procent. Po jednání s předsedou Senátu Milanech Štěchem (ČSSD) to dnes novinářům řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Centrála bude usilovat také o to, aby se minimální mzda zvedla od ledna 2017 z nynějších 9900 na 11.500 korun. To ale odmítají zástupci zaměstnavatelů.

AKTUALIZOVÁNO

Školské odbory žádají zvýšení platů učitelů minimálně o 10 procent

Praha – Školské odbory žádají zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků v roce 2017 minimálně o deset procent. Stálo by to včetně odvodů asi osm miliard korun. Vedle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) kvůli tomu chtějí dopisem oslovit i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

AKTUALIZOVÁNO

Odbory požadují od příštího ledna zvýšení minimální mzdy na 11.500 korun

Plzeň - Odbory budou požadovat zvýšení minimální mzdy nejméně na úroveň 11.500 korun od 1. ledna příštího roku. Prvním důvodem je velmi dobrý výkon ekonomiky. A druhým to, že vláda má v programovém prohlášení dosáhnout 40 procent průměrné mzdy a toto přesně vyhovuje tomuto propočtu při navýšení průměrného výdělku, řekl dnes v Plzni předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Nová minimální mzda by tak byla vyšší než hranice chudoby i sociální dávky. Současná minimální mzda je od ledna 9900 korun, meziročně je tak o 700 korun vyšší.

Odbory: Stávka řidičů by dokázala paralyzovat autobusovou dopravu

Praha - Stávka za zvýšení platů by dokázala paralyzovat veškerou autobusovou dopravu na krajských linkách. Vyplývá to z šetření mezi odborovými organizacemi, kterou uskutečnil Odborový svaz dopravy (OSD). Kvůli návaznosti jízdních řádů by pak protest řidičů autobusů přerostl i na jiné druhy dopravy, řekl předseda OSD Luboš Pomajbík.

Odbory dohodu pro státní službu nepodepsaly, ještě chtějí jednat

Praha - Odbory s vládou nepodepíšou vyšší kolektivní dohodu pro státní službu v podobě, jakou dnes kabinet schválil. O dokumentu chtějí dál jednat, řekl předák odborů státních orgánů a organizací Pavel Bednář. V návrhu kolektivní dohody byly tři sporné body. Odboráři chtěli do textu dostat zvýšení platových tarifů pracovníků ve státní službě aspoň o 25 procent, pět placených dnů zdravotního volna a zvláštní odměny. Vláda souhlasila se čtyřmi dny volna a částečně s odměnami.

Odboráři budou jednat s premiérem o zvýšení platů řidičů autobusů

Praha – Odboráři dnes budou jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o zvýšení platů řidičů linkových autobusů. Protestující řidiče už podpořil hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Podle něj bude třeba ke zvýšení platů pro šoféry, kteří jezdí na linkách objednaných kraji, změnit zákon o veřejných zakázkách. Odboráři už v minulém týdnu vyhlásili stávkovou pohotovost.

Zeman se s odboráři shodl na potřebě růstu reálných mezd

Praha – Prezident Miloš Zeman se dnes s předáky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) shodl na nutnosti růstu reálných mezd, a to i v soukromém sektoru. Rozdílný názor měli naopak na zvýšení životního minima. Novinářům to po dnešní schůzce odborářů s hlavou státu na Hradě řekl šéf ČMKOS Josef Středula. Zeman přijal předáky svazů už potřetí.

Odboráři obchodu budou na příští rok požadovat růst mezd o 5 procent

Praha – Odbory v maloobchodu budou při kolektivním vyjednávání na příští rok požadovat navýšení mezd pracovníků minimálně o pět procent. Na dotaz ČTK to dnes uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Na letošní rok odboráři v obchodních řetězcích vyjednali mzdový nárůst v průměru o dvě až tři procenta. 

AKTUALIZOVÁNO

V Praze se sešlo 1500 odborářů, chystají se na jednání o mzdách

Praha – Kolem 1500 odborářů z celé země zaplnilo dnes před polednem halu pražské Areny Sparta, aby se tam připravili na vyjednávání o zvýšení mezd v podnikatelské sféře pro příští rok. Svolala je Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle jejích předáků výdělky v Česku rostou pomalu a čeští zaměstnanci by své německé či rakouské kolegy při dosavadním tempu dohnali až v příštím století. Doporučují vyjednávat v podnicích o přidání o pět procent.

AKTUALIZOVÁNO

Zaměstnancům veřejného sektoru se od listopadu zvýší plat o 3 procenta

Praha –  Zaměstnanci veřejného sektoru jako učitelé, hasiči či úředníci dostanou od listopadu přidáno o tři procenta. Zvýšení by se jim mělo promítnout do tarifů. Dohodli se na tom dnes odboráři s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), po jednání to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Od ledna se zvýší také fond kulturních a sociálních potřeb, a to minimálně o půl procentního bodu na 1,5 procenta.

Šéf odborářů Josef Středula: Zisky firem porostou, ale z lidí budou chudáci

Praha /ROZHOVOR/ – Když na tom bylo hospodářství špatně, odboráři spíše mlčeli a snažili se udržet maximum pracovních míst. Ovšem krize podle všeho skončila a naopak nastává doba zdánlivé hojnosti. Ekonomika kvartálně roste až o 4,4 procenta, což dělá z České republiky celoevropského premianta. A když roste hospodářství, měly by růst i platy, 
a odbory jsou proto opět ve střehu. Na 16. září svolávají do Prahy manifestační mítink pod heslem „Konec levné práce v ČR" a hodlají na něm tlačit nejenom na zvýšení minimálních, ale i běžných mezd. „Když srovnám firmy působící v ČR a jejich mateřské firmy, tak i minimální mzdy v zahraničí jsou daleko výše, než je naše průměrná mzda, takže 
z tohoto pohledu vlastně ani není o čem diskutovat," říká 
v rozhovoru pro regionální Deník předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Odbory chtějí napadnout výši platby za státní pojištěnce

Praha - Lékařské odbory chtějí u Ústavního soudu napadnout výši platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Částka by měla být stejná s tou, jakou hradí samoplátci, řekl v Událostech České televize předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Plánuje vyjednávat s předsedou senátu Milanem Štěchem (ČSSD), aby získal podporu nejméně 17 senátorů, kteří mohou ústavní stížnost podat. Rozhodnout by se mělo do konce srpna. Růstem plateb státu odbory chtějí dosáhnout výrazného růstu platů ve zdravotnictví.

Odbory se dohodly se členy vlády na růstu platů od listopadu

Praha - Zaměstnanci veřejného sektoru dostanou přidáno už letos, a to od listopadu. Zatím ale není jasné, o kolik si přilepší. Novinářům to dnes po jednání členů vlády s odboráři řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj by platy mohly růst o původně navrhovaná tři procenta. Odbory chtějí, aby byl růst od listopadu ale vyšší, uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou jednat o školství a dopravě

Praha – Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes v Praze jednat s představiteli tripartit z krajů. Zaměří se hlavně na školství a dopravu. V poledne na jednání naváže zasedání celostátní tripartity, také ona se bude věnovat vzdělávání a rozvoji dopravy. Zabývat se bude financováním vysokých technických škol, chystanou reformou regionálního školství či budováním dopravní infrastruktury.

AKTUALIZOVÁNO

Odboráři míří do Prahy. Připraví se na jednání o růstu mezd

Praha - Odboráři z celé republiky se 16. září sjedou do Prahy, aby se „mobilizovali" před kolektivním vyjednáváním o růstu mezd a platů na příští rok. Do hlavního města je svolává Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Dohodla se na tom dnes její rada, kterou tvoří předáci odborových svazů. Podle nich výdělky v Česku rostou pomalu a může to mít dopad i na ekonomiku.

Německé mzdy u nás? Podle odborů nejdřív v roce 2115

Praha – V době krize se moc odbory neprojevovaly, šlo jim hlavně o udržení míst. S tím, jak ekonomika ožila a podniky se trumfují v oznamování rekordních výsledků, ale odbory vycítily svoji příležitost „zatlačit na pilu".

AKTUALIZOVÁNO

Odbory doporučují vyjednávat o růstu mezd o 3 až 5 procent

Praha – Odbory doporučují pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent. Ve veřejném sektoru budou požadovat přidání o pět procent. Novinářům to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou představy odborů o růstu platů nereálné, firmy prý očekávají růst mezd o jedno až 1,5 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Ekonomika se rozjela. Odbory chtějí zvýšit mzdy

Praha – Praha – Česká ekonomika šlápla na plyn. V prvním letošním čtvrtletí vykázala nejvyšší růst od začátku krize 
a meziročně vrostla o 3,9 procenta. Oproti předešlému kvartálu pak zrychlila o 2,8 procenta. Poslední čísla překvapila i mnohé ekonomy.

Odbory žádají od ledna růst minimální mzdy o 1000 korun

Praha – Odbory žádají pro příští rok zvýšení minimální mzdy o 1000 korun na 10.200 korun. Chtějí, aby nejnižší výdělek o tisícikorunu vzrostl i v letech 2017 a 2018. Na sjezdu školských odborů to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj zaměstnavatelé navrhují růst o 500 korun. O minimální mzdě by měla jednat v pondělí tripartita. Podle Hospodářské komory je požadavek odborů absurdní.

Neblokujte poštovní novelu, vyzvaly odbory ministra Babiše

Praha - Zástupci poštovních odborů dnes vyzvali ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby neblokoval přijetí návrhu novely poštovního zákona. Chtějí tak zabránit masovému propouštění na České poště. Pod otevřený dopis se podepsalo přes 8500 zaměstnanců pošty, tedy více než čtvrtina všech pracovníků podniku. Po předání dopisu na ministerstvu financí to uvedl předseda Koordinačního odborového výboru České pošty Karel Koukal.

Smrtelných úrazů v práci ubývá, loni jich bylo podle odborů 105

Praha – Smrtelných úrazů v práci v Česku postupně ubývá. Od roku 2002 jejich počet poklesl zhruba na polovinu. Zatímco v roce 2002 se jich stalo 206, loni 105. Na pondělní tiskové konferenci to řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová. Odbory vycházejí ze statistik inspekce práce. Na 28. dubna připadá mezinárodní den smutku za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání.

Zaměstnanci Škoda Auto: Nevyžadujte flexikonta a vzdáme se růstu tarifu

Mladá Boleslav - Početné skupiny zaměstnanců mladoboleslavské automobilky Škoda Auto se letos chtějí vzdát nárůstu svého mzdového tarifu, pokud po nich firma nebude požadovat takzvaná flexikonta. Týdeník Škodovácký odborář ve svém dnešním vydání uvedl, že o těchto požadavcích jednali odboráři s vedením firmy na poslední schůzce v rámci kolektivního vyjednávání a nyní čekají na rozhodnutí představenstva.

Minimální mzda by dle odborů měla od ledna růst o 800 až 1000 korun

Praha - Podle představ odborů by minimální mzda měla v příštím roce vzrůst o 800 až 1000 korun. Na sjezdu stavařských odborářů to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda se zvýšením nejnižšího výdělku počítá, sumu ale neřekl. Minimální mzda se letos od ledna zvedla o 700 korun na 9200 korun. Postupně by měla podle plánů vlády dosáhnout dvou pětin průměrné mzdy.

Platy úředníků státní služby? Odbory chtějí jednat o navýšení 10 až 25 procent

Praha – Odbory chtějí jednat o přidání pro úředníky ve státní službě o částku mezi deseti a 25 procenty. Novinářům to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) se zvýšení platů bude odvíjet od náročnosti práce. Na kritériích nyní její úřad s vnitrem pracuje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k růstu o deset procent. Ministerstvo práce propočítalo čtyři varianty přidání – o pět, deset, 15 a 25 procent.

Podle odborů hrozí, že vláda nebude jednat o všech variantách prolomení limitů

Praha - Předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se obává, že by se varianta plného prolomení těžebních limitů v severních Čechách vůbec nemusela dostat na program jednání vlády. Odbory chtějí prosadit, aby se kabinet zabýval všemi alternativami. S tímto požadavkem půjdou na páteční jednání pracovního týmu pro hospodářskou politiku na ministerstvu průmyslu.

Odboráři budou 29. ledna demonstrovat kvůli prolomení limitů

Praha - Horničtí odboráři budou ve čtvrtek 29. ledna demonstrovat před budovou ministerstva průmyslu kvůli prolomení těžebních limitů v severních Čechách, sdělil místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Potvrdil tak dnešní informace serveru iUHLI.cz.

Peníze na růst platů dostanou všechny nemocnice, slibují odbory

Praha - Všechny nemocnice mohou příští rok na základě úhradové vyhlášky zvýšit tarifní platy lékařům, sestrám i ostatním zaměstnancům o pět procent. Přidáno dostanou za akutní péči, vzrůst tak mohou tarifní platy ve státních nemocnicích i mzdy v soukromých zařízeních. Po dnešním jednání zástupců krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů se zástupci ministerstva zdravotnictví to řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Je to nehorázné, staví se odbory proti plánovanému růstu ústavních činitelů

Praha – Odbory dnes znovu ostře kritizovaly návrh na zvýšení platů poslanců, senátorů, ministrů či prezidenta o 14,4 procenta, který podpořil rozpočtový i sociální výbor Sněmovny. Podle nich je takové přidávání nehorázné a nepřijatelné. Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to její předák dnes řekl premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Ten zopakoval, že chce prosazovat růst platů ústavních činitelů o 3,5 procenta. Odboráři to podporují.

Problémem je pracující chudoba, řekl v Mostě šéf odborářů Středula

Most - Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula prosazuje zvyšování mezd, ne snižování sociálních dávek. Řekl to v Mostě, kde je nejvyšší nezaměstnanost.  

Zeman přijme odboráře, jednat budou o sankcích i služebním zákoně

Praha – Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne přijme na Hradě předáky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Setká se tak se šéfy tří desítek svazů. Debatovat by měli o dopadech ruských sankcí na české firmy, o chystaném kurzarbeitu či o služebním zákoně. Zeman poprvé předáky ČMKOS přijal loni krátce po svém nástupu do prezidentské funkce. Podle odborářů to bylo vůbec poprvé, co se hlava státu se šéfy všech svazů této odborové centrály sešla.

Odbory hrozí protesty, pokud ve veřejném sektoru neporostou platy

Praha - Odbory hrozí protestními akcemi začátkem podzimu, pokud by příští rok o 3,5 procenta nedostali přidáno všichni zaměstnanci veřejného sektoru. Předáci se totiž obávají toho, že se slíbená částka na zvýšení platů rozpustí na narovnání platových tabulek a na odměny podle služebního zákona. Na tyto věci žádají peníze zvlášť. Po dnešním jednání se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Štěch odboráře podpořil.

Tripartita podpořila služební zákon, čeká diskusi o odměňování

Praha - Odbory a zaměstnavatelé na dnešním jednání se zástupci vlády podpořili novelu služebního zákona, který má nabýt účinnosti v příštím roce. Jde podle nich o první krok ke stabilitě a zkvalitnění státní správy. Další diskusi očekávají ohledně odměňování státních zaměstnanců. Uvedli to ve společném prohlášení po dnešním jednání tripartity.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT