Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Národní park Šumava

Vše o Národním parku Šumava, v jehož čele kdysi stál i kontroverzní ředitel Jan Stráský.

Návrhy senátorů torpédují ochranu přírody, varují ekologové

Status národních parků měla upravit vládní předloha zákona. Senátoři ji však odmítli a naopak schválili třicet bodů předložených senátorem Jaroslavem Větrovským (ANO), z nichž většina podle ekologických organizací torpéduje ochranu přírody a harmonické krajiny národních parků. Návrh Větrovského prošel v Senátu těsnou většinou - z potřebných 37 získal 38 hlasů.

Z Národního parku Šumava se ve velkém ztrácejí fotopasti

Šumava – Z Národního parku Šumava se ve velkém ztrácejí fotopasti, které zachycují pohyb vzácných zvířat. Aktuálně šetří policisté krádež více než tří desítek přístrojů v hodnotě bezmála dvě stě tisíc korun.

Bitva o Šumavu. Sněmovna chce zvýšit ochranu

Praha – Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vypadal zpočátku trochu zaraženě. „To jsem opravdu nečekal," řekl po hlasování o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou poslanci dnes poslali k projednání do Senátu. Navrhovaná norma se totiž setkala s nevolí ze všech stran a na její projednání se také čekalo nějaký ten pátek. Novela by měla změnit pravidla pro všechny čtyři české a moravské národní parky, které by se měly více otevřít veřejnosti, ale také více chránit divokou přírodu.

Brabec: Péče o Národní park Šumava i rozsah bezzásahovosti jsou dostatečné

Praha – Péče o Národní park Šumava i podíl bezzásahového režimu jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) dostatečné. Rezoluci k nápravě péče o NP Šumava, kterou v úterý přijal světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN), vzal úřad na vědomí, ale nebude se jí řídit. Kongres IUCN v rezoluci vyzval ke konkrétním krokům, které je třeba udělat, aby Šumava mohla zůstat národním parkem i podle mezinárodních kritérií.

Světový kongres vyzval Česko k nápravě péče o Šumavu

Honolulu (USA)/Praha - Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) přijal rezoluci, v níž vyzval Českou republiku k nápravě péče o Národní park Šumava. Informoval i tom profesor Pavel Kindlmann, který se kongresu na Havajských ostrovech účastní. Kongres IUCN v rezoluci vyzval ke konkrétním krokům, které je třeba udělat, aby Šumava mohla zůstat národním parkem i podle mezinárodních kritérií.

Senát podpoří petici, která má uzákonit zásahy v lesích na Šumavě

Praha - Senát by měl podle svých výborů podpořit požadavky petice, která chce zákonem umožnit zásahy v lesích NP Šumava s cílem zabránit vysychání krajiny. Upraveno by to mělo být podle petice jihočeských obyvatel chystanou novelou zákona o ochraně přírody, o níž zatím rozhoduje Sněmovna.

Milion eur z EU na Šumavě podpoří nové stezky i web pro turisty

Alžbětín – Nové turistické stezky v Čechách i Bavorsku, česko-německý webový portál či rekonstrukci památkově chráněné hrobky podpoří v příštích třech letech dotace EU na Šumavě a v Bavorském lese. Projekty jsou součástí společného dotačního titulu EU pro ČR a Bavorsko. Na schválené akce obcí Mikroregionu Šumava – západ a bavorského sdružení ILE Nationalpark Gemeiden dá EU přibližně milion eur (asi 27 milionů korun).

Souboj změn. Kolik zůstane ze Šumavy?

Praha - Sice se poslanci dnes chystají hlasovat o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, ale všem je jasné, že se bitva povede především o Národní park Šumava. Zakopaný pes bude v pozměňovacích návrzích, které by ještě upravily předlohu, kterou do sněmovny poslal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Především ekologové vidí hrozbu v některých návrzích, které vyzývají buď novelu úplně zamítnout, nebo ochranu přírody v parcích natolik oslabit, že by se řada míst mohla stát kořistí developerů.

Zcizená Šumava: Stát se chce dál zbavovat pozemků v národním parku

O lukrativní pozem
ky na Šumavě je obrovský zájem mezi developery. Platí se za ně ceny jako 
v Praze a okolí. A ve sněmovně se chystá velká bitva o to, zda se dál umožní takzvané zcizování parcel v chráněných územích, které jsou ve vlastnictví státu. A to v zastavěných územích obcí a v zastavitelných plochách.

Na Šumavě chtějí obnovit tisíc hektarů mokřadů a rašelinišť

Dobrá – Správa Národního parku Šumava chce v příštích pěti letech obnovit více než tisíc hektarů mokřadů a rašelinišť. Náklady budou několik desítek milionů korun. Pokud správa uspěje s žádostí o dotaci, začne se s pracemi už v příštím roce, dnes to sdělil mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Monitorování tetřeva na Šumavě: Národní park se hájí, že postupoval podle zákona

České Budějovice – Šumavský národní park tvrdí, že v případě monitoringu tetřeva, kterým se zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), postupoval podle zákona. Sdružení Šumava 21 podalo ČIŽP podnět na rušení tetřeva, když uvedlo, že do míst, kam v uvedeném období bez udělené výjimky nikdo nesmí, vstoupil novinář a dva zaměstnanci národního parku. Správa parku argumentuje tím, že se jednalo o běžný monitoring tetřeva, který se koná každoročně, řekl její mluvčí Jan Dvořák.

Prořezávky mladých smrkových lesů na Šumavě mají zvýšit stabilitu

Prášily – Správci šumavského parku se v posledních letech snaží prořezávkami mladých smrkových monokultur ve věku kolem 40 let zvýšit odolnost a stabilitu lesů a podpořit v nich rozvoj biodiverzity. Letos tak park prokácel v hustě osázených smrkových lesích zhruba 28.600 metrů krychlových smrkového dřeva, loni to bylo za celý rok ve výchovné těžbě 30.200 metrů krychlových dřeva, řekl dnes novinářům náměstek ředitele parku pro lesní ekosystémy Jan Kozel.

Exředitel: Vládou posvěcený byznys na Šumavě zaplatí životem les a tetřevi

Šumava /NÁZOR/ - V posledních měsících se hodně diskutuje téma sucha. Zejména na Šumavě. O prázdninách nad Kvildou vyschl Pramen Vltavy, ve kterém není voda dodnes. Vyschl i přítok vody k Hauswaldské kapli u Srní a lidem na Modravě vysychají studně, které nikdy před tím nevyschly. Korytem řeky Vydry protéká stále méně vody a podle vědců z Centra globální změny AVČR panuje na Šumavě a v jejím širokém podhůří vůbec nejrozsáhlejší oblast sucha v celé ČR. Rokytecká slať na Šumavě před týdnem dokonce vzplála požárem.

Ministr potvrdil Hubeného
 ve funkci ředitele NP Šumava

Šumava - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jmenoval ředitelem šumavského parku Pavla Hubeného. Ten organizaci vede od loňského května jako pověřený ředitel. Hubený podle Brabce obstál v manažerských i odborných aspektech. Ministr Brabec to včera uvedl na brífinku ve Vimperku na Prachaticku.

O konkurzu na šéfa NP Šumava rozhodne ministr Brabec v březnu

Praha, Vimperk - O konkurzu na nového ředitele Národního parku Šumava rozhodne ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) do konce března, kdy by se měly začít připravovat podklady. Řekla to mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

AKTUALIZOVÁNO

Plán péče o Šumavu neplatí, rozhodl nejvyšší správní soud

Brno - Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí (MŽP) ve sporu se šumavskými obcemi. Potvrdil tak výrok pražského městského soudu z loňského prosince, který ministerstvu nařídil, aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Obce v žalobě mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. 

MŽP zvažuje kasační stížnost kvůli Šumavě, má na to 14 dnů

Praha - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zvažuje, že podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti nedávnému rozsudku o Plánu péče Národního parku Šumava. Obdrželo kompletní rozsudek soudu, který nařídil dokument na léta 2014 až 2017 zrušit. Dnes to řekla mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Zrušení plánu péče o NP Šumava. Co to znamená?

Praha, Šumava – Pěti starostům šumavských obcí tak vadil současný plán péče o národní park, až na ministerstvo životního prostředí, které ho připravilo, podali žalobu. Pražský městský soud se 
nyní přiklonil na jejich stranu – ministerstvu nařídil, aby dokument zrušilo.

AKTUALIZOVÁNO

Soud nařídil MŽP zrušit plán péče o šumavský park, vyhověl obcím

Praha, Modrava - Pražský městský soud nařídil ministerstvu životního prostředí (MŽP), aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Vyhověl žalobě několika obcí, které mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková řekla, že úřad zatím o rozhodnutí informován nebyl a nebude se tedy k věci vyjadřovat.

Šumavský národní park už nechce chovat vlastní chladnokrevné koně

Vimperk – Sice koně stále hodlá využívat pro práci v lese, ale rád by si je na tuto činnost pronajímal od soukromníků. S projektem návratu chladnokrevného koně na Šumavu přišlo před více než rokem předchozí vedení parku. Současné vedení však tvrdí, že jde o příliš nákladnou operaci.

Senátní návrh zákona o Šumavě nechrání přírodu, tvrdí zahraniční experti

Praha – Senátní návrh zákona o Národním parku Šumava nedodržuje základní principy ochrany přírody, díky kterým byl park zařazen mezi ostatní národní parky světa. Uvedla to v dopise pro předsedu Sněmovny Jana Hamáčka evropská sekce mezinárodní vědecké organizace Společnost pro ochranářskou biologii (Society for Conservation Biology, SCB). Dopis mu poslal prezident SCB András Báldi a redakce ho má k dispozici.

Předseda ODS Fiala: Šumava potřebuje vlastní zákon

Písek - Předseda ODS Petr Fiala se domnívá, že šumavský národní park potřebuje vlastní zákon. Podobu senátního návrhu zákona o Šumavě by podle něj podpořili všichni poslanci občanských demokratů. Podle Fialy nemá smysl chránit přírodu proti lidem.

Vědci žalují autorku článku o Šumavě, ta se brání

Jižní Čechy - Boj o budoucnost Národního parku Šumava se přesunul z divočiny do soudní síně. Na svém blogu na serveru idnes.cz zveřejnila Jitka Marková letos 10. května článek nazvaný Přírodovědecká lobby na Šumavě, z něhož mohl čtenář získat dojem, že někteří vědci jsou za devastaci Šumavy vděční, protože získají peníze z evropských grantů na výzkum, jenž jim pomůže k titulům a penězům.

Ministr Brabec: Teď je potřeba se vydýchat a přestat ideologicky plkat

Praha – Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v zimě nastoupil do funkce v době, kdy byla situace kolem národního parku Šumava značně vyhrocená. Teď se chystá předložit novelu zákona, která by podle něho měla emoce na všech stranách uklidnit.

Spory o Šumavu. Brzdí vznik nových parků?

Praha /INFOGRAFIKA/ – Na otázku, zda by se měla příroda chránit, Češi zpravidla souhlasně přikývnou. Pokud by však mělo dojít na přísnější ochranu v jejich bydlišti, spíše zpozorní. V některých případech zastánci nových národních parků přímo narazí na odpor. Přitom podle ochránců přírody je zřizování nových národních parků nutné. „Měly by vznikat nové, jestliže budeme chtít zachovat různorodá přírodní společenství. Máme málo chráněných území v nižších a středních polohách, kde jsou smíšené a dubové lesy," vysvětlil například expert na ochranu lesů Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

Zeman: Odvolání Mánka byla chyba. Šumava je pod vedením "zelených aktivistů"

Praha – Za chybu označil prezident Miloš Zeman odvolání ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka. Nahradil ho podle něho jeden ze „zelených aktivistů". Zemanův názor tlumočil na dnešní tiskové konferenci jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Park dočasně vede Pavel Hubený. Zeman taky prostřednictvím mluvčího zopakoval, že bude vetovat návrh zákona o šumavském národním parku, pokud se nezmenší bezzásahová zóna.

Aktivisté zveřejnili ohrožená místa Šumavy kvůli senátnímu zákonu

Praha – Prales na Smrčině, kaňon na Křemelné, louky kolem Filipovy Huti a další lokality mohou být podle ekologů z Hnutí Duha ohroženy, pokud poslanci schválí senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Ekologové dnes vydali obrazovou publikaci, která mapuje deset nejkrásnějších míst divoké šumavské přírody, které jsou údajně ohroženy. Jestliže by se podle ekologů tento návrh zákona schválil, mělo by to destruktivní následky a park by se otevřel zástavbě a kácení.

Akademie věd: Senátní zákon o Šumavě je nedomyšlený

Praha – Znění senátního návrhu zákona o Národním parku Šumava je právně nedomyšlené a spíše vychází vstříc některým politikům s vazbami na místní podnikatelské skupiny. Uvedla to Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ve stanovisku.

Ředitel NP Šumava: Můj předchůdce promrhal 11 milionů

Šumava – Bývalé vedení Správy NP a CHKO Šumava zbytečně a neúčelně vynaložilo zhruba 11 milionů korun, kvůli nevýhodným pronájmům navíc přichází správa parku o zhruba 1,2 milionu korun ročně. Tvrdí to nové vedení šumavského národního parku v čele s ředitelem Pavlem Hubeným, a to na základě několik nezávislých auditů hospodaření. Podle informací Deníku se dá očekávat, že na bývalého ředitele Jiřího Mánka i na jeho blízké spolupracovníky bude podáno trestní oznámení.

Senátní návrh o Národním parku Šumava vládou neprošel

Praha - Vláda se dnes podle očekávání postavila proti senátnímu návrhu zákona o Národním parku Šumava. Novináře o tom informovalo tiskové oddělení úřadu vlády. S návrhem z různých důvodů nesouhlasí ekologické organizace, ani prezident Miloš Zeman, který se kvůli tomu chtěl původně dnešního projednávání předlohy ve vládě zúčastnit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT