Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Téma Deníku

Téma Deníku

Pohled dramaturgyně: Oblastní divadlo jako start, životní past, ale i láska

Během svého života jsem prošla coby dramaturgyně i několika oblastními divadly. Když píšu oblastními, myslím tím skutečné oblasti – ne tedy Brno či Ostravu. Zažila jsem několik sezon v Jihlavě, Příbrami a Kladně, hostovala v Mladé Boleslavi, či Olomouci. A tak jsem poznala také neuvěřitelné množství oblastních herců a hereček. Lidí, kteří si zvolili zdánlivě prestižní povolání, a přitom často žijí z podprůměrného platu, mimo dosah filmových kamer i mediální slávy. V Českém Těšíně, v Šumperku, v Chebu…

Potřebujeme k něčemu kraje?

Chrudimsko - Volby do krajských zastupitelstev jsou tu za pár dní a v debatách o tom, která z kandidujících stran má nejsilnější reprezentaci, něco zaniká: úvahy o smyslu krajských samospráv. Lidé už se většinou smířili s krajským uspořádáním, které bylo novinkou roku 2001, proto je nenapadá, že by o něm měli polemizovat.

Kterého radního znáte? Odpovědí je málo

Chrudimsko – Před patnácti lety vzniklo čtrnáct krajů. Obyvatel chrudimského okresu jsme se zeptali, jak jejich podobu vnímají a zda znají některého z krajských radních.

Arogance. Starostové táhnou proti poplatkům

Je to ještě horší, než čekali. Starostové, kteří už několik týdnů vedou kampaň proti zdražování poplatků za pouštění hudby v obecním rozhlasu či na městských akcích, dostali další políček. Poté, co zdražení až 
o 50 procent pro příští rok ohlásil Ochranný svaz autorský (OSA), přidala se i DILIA, divadelní, literární a audiovizuální agentura. Zdražit chce o 25 procent.

„Sežeňte mi byt!" Nový zákon budí vášně

/INFOGRAFIKA/ - Starostové menších obcí se bouří proti tzv. sociálnímu bydlení. Norma dozná změn.

Jste ve stresu? Trpíte depresí? Rozhodně nekuřte, radí vědci

Přestat kouřit znamená pro pacienty s psychickými chorobami výrazné zlepšení jejich zdravotního stavu.

Sezona burčáku začíná. Jeho falšování odhalují pomocí magnetické rezonance

/INFOGRAFIKA/ Říká se mu též „mléko starců" a kromě Slovenska a Rakouska (Sturm) už nenajdete moc oblastí, kde by se vyráběl a konzumoval v tak hojné míře jako u nás. Prostě: milovníkům burčáku začíná sezona.

Nebezpečí žloutenky roste hlavně v létě. Brno již zachvátila její epidemie

/INFOGRAFIKA/ - Se žloutenkou se celosvětově potýká 400 milionů lidí, téměř 1,4 milionu na ni ročně zemře. Přestože je toto onemocnění co do počtu úmrtí závažnější než AIDS či malárie, bývá stále častěji podceňováno.

Boj s rakovinou. 
Čeští vědci patří 
mezi elitu

/INFOGRAFIKA/- Nádorových onemocnění přibývá. Dobrou zprávou ale je, že roste i počet nových preparátů a postupů, jak s nimi bojovat.

Romantika? Na řekách je plno jako na dálnicích

/INFOGRAFIKA/ - Vodáci si letos mohou lebedit. Všechny důležité řeky jsou díky vydatným dešťům sjízdné. A někdy až příliš, zejména pak pro nezkušené vodáky. „Třeba na Vltavě dělá zvýšená hladina začátečníkům problémy," uvedl jednatel Vodácké školy záchrany Petr Ptáček. Například Vltava je sjízdná už z Lenory, i když v těchto místech platí omezení šumavské chráněné oblasti.

Sociální bydlení znovu ve hře. Čeká na ně
j deset tisíc dětí

Po dvaceti letech diskuzí to vypadá, že v České republice vzniknou byty pro ty nejohroženější skupiny. Nový zákon by měl pomoci především matkám samoživitelkám a seniorům.

Letní brigády: Jak si přivydělat nejvíce?

/INFOGRAFIKA/ - Sezóna brigád je opět zde. Jaký typ smlouvy podepsat, aby studenti neodvedli státu zbytečně moc peněz?

Bodový systém: tresty se rozdělí do tří skupin

/INFOGRAFIKA/ - Už je to deset let od chvíle, kdy čeští řidiči začali kromě pokut dostávat za prohřešky i trestné body. Česko spustilo bodový systém 1. 7. 2006 a od té doby policisté a úředníci rozdali 15 milionů bodů a skoro 40 tisíc lidí přišlo o papíry.

Rodičovskou dovolenou si berou jen dvě procenta mužů

Tehdy si rodičovskou brali zejména manželé bohatých podnikatelek, já jsem si musel po večerech shánět různé brigády. Finančně to bylo velmi komplikované," zavzpomínal Jiří Janda z Mělníka na dobu, kdy odešel z práce a vzal si rodičovskou dovolenou. V tomto ohledu je průkopník, protože na rodičovskou odešel v říjnu 2000, kdy začal platit zákon, který to mužům umožňoval. A nebylo to jednoduché.

Daňové přiznání má být na dvě stránky. Pošlete jej z domova

Kolik papírů má vaše daňové přiznání dnes? A jak by se vám líbilo, kdyby to napříště byly jen dvě „áčtyřky"? Do budoucna to nemusí být vyloučené.

Jízdenky i lejstra. Na nádražích budou úřady

Praha /INFOGRAFIKA/- U pokladny si koupíte jízdenku do vlaku, o kus dál pořídíte čerstvé pečivo, pak vyběhnete do prvního patra a tam si třeba podáte daňové přiznání nebo zaplatíte poplatek za psa. I takhle by to za pár let mělo vypadat na velké části vlakových nádraží v České republice.

Česko vysychá. Boj s vedrem bude stát miliardy

Praha /INFOGRAFIKA/ - Minimálně 2,4 miliardy korun každý rok hodlá v příštích pěti letech posílat česká vláda na řešení sucha a nedostatku vody. Dalších 700 milionů korun ročně přispějí soukromí investoři. Peníze by měly jít na výstavbu rybníků, ale třeba i na závlahy a podporu stavby vodovodů a kanalizací. Kvůli globálnímu oteplování se totiž Česko povážlivě „ohřívá", a naopak chybí dostatečné srážky.

Účet za vodu: každý rok o desítky korun více

Praha /INFOGRAFIKA/ - Naše nejcennější tekutina bude v příštích šesti letech ještě cennější. Hlavně pro naše peněženky. Ubývající zásoby podzemní vody v ČR přiměly stát zdražit poplatky za její čerpání. Dnes platí vodárny za kubík podzemní vody dvě koruny, podle novely vodního zákona se však tento poplatek bude do roku 2022 postupně navyšovat až na finální cenu 6 korun za kubík.

Odejdou a zmizí. Kam se ztrácejí děti?

Praha - Oficiálně policie pátrá po stovkách dětí ročně. Z domova jich ale mizí i třikrát víc, než udají statistiky, protože se většinou záhy vrátí domů.

Včely přežily. Zimní vymírání je letos nepostihlo

Praha /INFOGRAFIKA/ – Na včelaře se usmálo štěstí, respektive jsou na své svěřence opatrnější. Podle předběžných zpráv se letošní zimu neopakoval hromadný úhyn, jaký zaznamenali loni. Ale ani minulý rok nebyl pro ně nakonec úplně marný. Jejich včely totiž vyprodukovaly nejvíce medu za posledních několik let. Na druhou stranu by spotřebitelé neměli mít příliš velká očekávání. Med zřejmě nezlevní.

Bude rýma "placená"? Ve hře je až pět dní volna

Praha /INFOGRAFIKA/ – Marodit tři dny zadarmo, nebo si vzít dovolenou a stonat za vlastní peníze?Takové dilema ročně řeší tisíce zaměstnanců, především těch, jimž firma jako benefit nedává tři až pět dní zaplaceného zdravotního volna (tzv. sick- days).

Na houby do lesa? Myslivci by to mohli zakázat

Praha /INFOGRAFIKA/ – Houbaření by mohlo Čechy přijít pěkně draho. Aspoň před tím varuje například Strana zelených, která se odvolává na novelu zákona o myslivosti, jež počítá se zvýšením pokuty za porušení zákazu vstupu do lesa nebo na území, na němž probíhá honitba. 

Češi musí koupit nové televize. Do čtyř let

Praha /INFOGRAFIKA/– Kola „velké televizní revoluce" se pomalu, ale jistě začínají roztáčet.

Reforma: Méně lůžek v ústavech, více lidí v terénu

Praha /INFOGRAFIKA/ – Počet lidí navštěvujících psychiatra v Česku v posledních letech raketově roste. Podle předsedy České psychiatrické společnosti Martina Hollého se jejich počet zvýšil od roku 2000 o celých 66 procent. Péče o lidi s duševním onemocněním přitom v Česku za vyspělými zeměmi znatelně zaostává.Na vině je hlavně zastaralá struktura péče, která stejně jako před sto lety vychází z hospitalizace ve velkých ústavech a psychiatrických odděleních namísto péče ambulantní a komunitní. Zástupci řady organizací, jež pacientům a jejich rodinám pomáhají, opakovaně varují, že ČR nemá ucelený systém péče o lidi s duševními chorobami. Chybí nám ale například i služby, s jejichž podporou by se mohli třeba schizofrenici začlenit zpět do běžného života.

Rakouský prezident skončí. Nahradí ho výstřední boháč?

Vídeň /INFOGRAFIKA/– Rakouský prezident Heinz Fischer je známý ledasčím, jenom ne skandály. Sedmasedmdesátiletý politik je uznávaný státník a úspěšný akademik. Sám sebe označuje za člověka, který nevyvolává konflikty a snaží se zachovat neutralitu.

Cukrovky čtyřikrát přibylo. Lék? Tisíc kroků navíc

Praha /INFOGRAFIKA/ – Začít zdravě jíst a být aktivní. Tak snadná je prevence a někdy i léčba onemocnění, které se stává celosvětovou hrozbou. Výsledky vůbec první studie Světové zdravotnické organizace (WHO) zaměřené na výskyt diabetu na celé zeměkouli jsou alarmující. Za posledních 30 let tohoto onemocnění přibylo čtyřnásobně. Jestliže se cukrovka, zejména 2. typu, dříve vyskytovala převážně u starších lidí, dnes není žádnou výjimkou u dospívajících a u dětí. Tuto epidemii je přitom podle odborníků možno zastavit.

Přišlo jaro a s ním i farmáři z betonových džunglí

Praha /INFOGRAFIKA/ – Místo betonu nastupuje zeleň. Na střechách domů a v místech, kde ještě zbyl kousek prostoru pro malý záhon, se každé jaro objeví lidé, kteří touží mít ve své kuchyni zeleninu, kterou si nepřinesli ze supermarketu, ale z vlastní zahrady. I v českých metropolích se do práce v komunitních zahradách zapojuje stále více lidí. 

Zadržet vodu. Jsou lepší přehrady, či louky?

Praha /INFOGRAFIKA/ – Občas prší, takže
v pohodě, mohl by si leckdo říct. Tak jednoduché to není. 
I přes občasné deště není půda na některých místech stále dostatečně zavlažena a podle posledních údajů portálu Intersucho, který stav půdy na našem území monitoruje, se situace naopak mírně zhoršuje. Nicméně nikdo ještě nedokáže předpovědět, jestli se 
v příštích měsících do Česka vrátí sucho podobné tomu loňskému. V poslední době se ale o takových možnostech mluví stále častěji.

Den, kdy se do Česka vrátil kapitalismus

Praha /INFOGRAFIKA/ - Byl to asi největší přesun majetku po roce 1948. Přesně před 25 lety byla odstartována privatizace státního majetku. Tedy alespoň po zákonné stránce, protože 1. dubna 1991 začal platit zákon o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby.  Záměr byl jasný, Československo se mělo odklonit od plánovaného hospodářství socialistické ekonomiky k ekonomice tržní. A tak zatímco v Maďarsku zrušili závazné plány v roce 1968 a Polsko v roce 1982, v Československu plánování zmizelo až v roce 1990.

Ježek: Privatizace? Vím přesně, kdo nechtěl dozor trhu. Tehdy začaly krádeže

Praha – Přesně před čtvrtstoletím začala v tehdejším Československu velká privatizace. Podle jednoho z jejích architektů Tomáše Ježka se díky ní vytvořil volný trh.

Zdeněk Svěrák: Ze svého věku se hodlám radovat. Ale jde to těžko

Praha /ROZHOVOR/ – Životní jubilea jsou někdy za trest. Ale Zdeněk Svěrák ke svým letošním osmdesátinám i nezbytným oslavám přistupuje se záviděníhodnou pokorou. S vědomím, že se to sluší. Náš rozhovor vznikal trochu improvizovaně, ve skladu, mezi komínky cédéček v prodejně Supraphonu. Pro nastávajícího osmdesátníka to nebylo moc komfortní, ale všechna čest, odpovídal se zájmem a uvolněně, jako by spočíval na divanu. Zkrátka profesionál.

Nejen Velký pátek. Zavřeno bude častěji

Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ – Přesně 65 let poté, co ho komunisté vymazali z československého kalendáře, se Velký pátek vrací jako den státního svátku, kdy zaměstnanci zůstanou doma a zavře se většina menších obchodů.

Konvička, Čunek a ženy ANO. Boj o kraje začal

Praha /INFOGRAFIKA/ – Stát není firma, hlásá plakát, jímž ČSSD vstoupila do volebního roku. Její jihomoravský favorit Michal Hašek sice tvrdí, že nejde o téma, jímž se budou prezentovat krajští lídři, ale vše napovídá opaku. Ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel Agrofertu Andrej Babiš je osobou, vůči níž se budou jak sociální demokraté, tak lidovci vymezovat. Pro opozici je to přímo povinná mantra, jíž bude začínat projev každého kandidáta TOP 09 nebo ODS.

Palmový olej straší zákazníky. Firmy ho škrtají

Praha /INFOGRAFIKA/ – Palmovému oleji vstup zakázán! Tak by se dala parafrázovat nálada poté, co loni na podzim celý svět obletěly fotografie zmučených orangutanů, které z jejich pralesa v Indonésii vyhnal oheň. Od té doby se různí výrobci nebo prodejci snaží od palmového oleje distancovat. Ty firmy, v jejichž výrobcích končí proklínaná surovina, se ocitají na pranýři.

Mizející paměť lidstva. Podívejte se, dokud je čas

Praha /INFOGRAFIKA/ - Před 15 lety celý svět vyděsil barbarský čin islamistického hnutí Tálibán, které v afghánském údolí Bamiján 13. března 2001 odpálilo dvě obří sochy Buddhy, které na svém místě stály až 1800 let. Až dva roky po tomto incidentu se tamní lokalita dostala na seznam světového dědictví UNESCO a loni slavné sochy na okamžik vzkřísili dva čínští dokumentaristé, kteří v původních výklencích ve skále promítali 3D projekci už neexistujících Buddhů. Řada podobně významných památek ale o svoje přežití bojuje právě teď. Podívejte se, které světové monumenty mohou brzo existovat už jen na fotografiích.

Posudky pod drobnohledem. Zákon bude přísný

Praha /INFOGRAFIKA/– Zdravotní sestra Věra Marešová stanula před soudem kvůli obvinění ze šestinásobné vraždy pacientů, kterým měla podat nadměrné množství draslíku. Žaloba se opírala o posudek soudního lékaře Radka Matlacha. Obhajoba, jíž soud uvěřil, jeho závěry rozbila expertní zprávou jiných znalců. Zdravotnice byla osvobozena. Podobných případů je v justiční praxi víc.

Lov podle nových pravidel. Nikomu se to nelíbí

Praha /INFOGRAFIKA/– Sice to prý není žádná revoluce, přesto to vzbuzovalo velké vášně. Řeč je o novele zákona o myslivosti, kvůli kterému se před časem v Brandýse nad Labem sešli zástupci 29 zainteresovaných organizací a tři dny se snažili dospět k nějakému kompromisu. Ten včera představil ředitel odboru správy lesů, myslivosti a rybářství ministerstva zemědělství Martin Žižka.

Kontrolujte svého lékaře. Může vás podvádět

Praha – Víte, kolik si za vás nechali loni zaplatit lékaři od zdravotní pojišťovny? U té své si nyní každý může zažádat o podrobný výčet za rok 2015. „Na přepážkách VZP si přehled vykázané péče ročně vyžádá kolem 110 tisíc klientů. Požádat lze i písemně a obdržíte ho poštou do vlastních rukou," vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý s tím, že od příštího roku budou informace dostupné i on-line.

Kontrola kotle. Kdo ji odmítne, riskuje pokutu až 50 tisíc korun

Praha /INFOGRAFIKA/ – Nová pranostika by mohla znít třeba takto: Březen, za kamna vlezem… A počkáme, než přijde kontrola. Poslanecká sněmovna totiž na včera zahájené schůzi začala schvalovat dlouho očekávanou novelu zákona o ochraně ovzduší. Ta od ledna 2017 zavede dosud nevídanou věc: úřady dostanou možnost zkontrolovat přímo v domech, čím lidé topí. Kdo je domů nepustí, riskuje pokutu až 50 tisíc korun.

Přesoleno. Skrytý zabiják útočí i na batolata

Praha /INFOGRAFIKA/ – Čeští muži zkonzumují každý den 16,6 a ženy 10,5 gramu soli. „Tělu by přitom stačily dva gramy denně. Její nadměrný příjem zvyšuje krevní tlak a přispívá k mrtvicím a infarktům," připomíná v rámci Světového týdne zdravého solení, který začal včera, hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Zároveň vyzývá k rozumné spotřebě jak doma, tak ve školních jídelnách, restauracích, provozovnách rychlého stravování i při výrobě potravin.

Europoslanec Jiří Pospíšil: O prezidentské kandidatuře přemýšlím

Praha – Bývalý ministr spravedlnosti a tradiční lídr ODS 
v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil se po volbách 2013 se svou mateřskou stranou rozešel. Do europarlamentu kandidoval za TOP 09, ale jejím členem se nestal. Nyní se jeho jméno čím dál častěji objevuje v souvislosti s prezidentskou volbou, naposledy ho jako vhodného kandidáta označil předseda STAN Petr Gazdík. Jak se k této výzvě staví sám Jiří Pospíšil? I o tom jsme spolu mluvili.

Strašák zika v Česku. Co byste o viru měli vědět

Praha /INFOGRAFIKA/ – Virus zika dorazil 
i k nám. Včera byly potvrzeny první dva případy u českých turistů, kteří se vrátili z dovolené v Dominikánské republice a na Martiniku. Jedná se 
o 58letého muže a 49letou ženu, jejichž vzorky pražská Nemocnice na Bulovce zaslala na vyšetření ostravské laboratoři.

Kvíz: Kdo je nalevo tak, až je vpravo?

Praha /INFOGRAFIKA/ – Slovenský premiér Robert Fico vsadil v předvolební kampani na uprchlické téma. Oblepil zemi plakáty, na nichž slibuje, že ji ochrání před migranty. Jenže se ukázalo, že ve státě, kde je všeho všudy osm úspěšných žadatelů o azyl, tenhle tahák nezabírá. Lidé oceňují, že se Slovensko neproměnilo v přistěhovalecké útočiště, ale nijak je to nepálí. Tamní realitou jsou nízké platy učitelů a masový odchod zdravotních sester 
z nemocnic.  

Kotlíkové dotace. Ministr prosí kraje, ať zrychlí

Praha, Olomouc /INFOGRAFIKA/ – Na uplynulý víkend Jaroslava Fabiánová z Olomouce asi hned tak nezapomene. Nestrávila ho totiž doma, ale na olomouckém krajském úřadě. Přišla už v pátek odpoledne, aby byla mezi prvními, kdo požádá o takzvanou kotlíkovou dotaci. Žádosti přitom začali na Hané přijímat až v pondělí. „Ze začátku jsem tady byla sama.

Společné vzdělávání. Zazdí ho volební kampaň?

Praha /INFOGRAFIKA/ – Čtrnáct let. Takovou dobu nikoliv teoreticky, ale 
v praxi rozvíjejí společné neboli inkluzivní vzdělávání na ZŠ a MŠ Regionu Karlovarský venkov. Tedy ten typ výuky, který prezident Miloš Zeman nazval „experimentem, jenž nebude fungovat". Když byla loni na jaře schválena novela školského zákona, vzbudilo to rozruch jen mezi omezeným okruhem odborné veřejnosti. Speciální pedagogové bili na poplach, že rušením škol, kde se vzdělávají děti s lehkým mentálním postižením, se zničí dlouholetá tradice.

Oleje. Které jsou kvalitní a jak je používat

Praha  /INFOGRAFIKA/ - Upouští od něj i vybrané restaurace či řetězce – v poslední době se rozvířila diskuse o nevhodnosti používání palmového oleje. Lepší složení z hlediska výživového mají nepochybně jiné: řepkový, slunečnicový či sójový. Na druhou stranu to, že výrobek obsahuje palmový olej, nemusí být úplně špatně. Záleží na množství, kolik ho ve výrobku je. Při použití olejů v kuchyni je třeba vybírat zejména podle toho, 
k jakému konkrétnímu účelu ho potřebujete. Ne každý se totiž hodí na všechno.

Prorektor CEVRO Institutu Tomáš Pojar: Fajáda jsme vydali zpět jeho teroristům

Praha – Tomáš Pojar se zabývá otázkami mezinárodní bezpečnosti a zahraničních vztahů celý život. Bakalářská léta na Karlově univerzitě zakončil prací Islám v Rusku. V Interdisciplinárním centru Herzliya v Tel Avivu se věnoval problematice terorismu, což dokazuje i jeho závěrečná studie Spolupráce Muslimských bratrů a Vahábitů. Pojarův pohled na současné dění je podložen i zkušenostmi z působení na ministerstvu zahraničí 
a v roli velvyslance v Izraeli.

SMS syndrom jako epidemie? Trápí i padesátníky

Praha /INFOGRAFIKA/ – Nad mobilem trávíme průměrně dvě až čtyři hodiny denně, lidí používajících chytré telefony přitom stále přibývá. Před epidemií tzv. SMS syndromu, kterému se také říká syndrom esemeskového krku, varuje studie Kliniky chirurgie páteře a rehabilitace v New Yorku zaměřená na škodlivé vlivy práce se smartphony na náš pohybový aparát.

Cena půdy roste, majitelé si jí více váží

Praha /INFOGRAFIKA/ – Byznys s půdou začíná být velmi zajímavý. Její cena roste. Oproti roku 2014 za ni lidé zaplatili v průměru zhruba o 16 procent více. Na druhou stranu už její majitelé nejsou tak ochotní půdu prodávat. Ještě před deseti lety nebyl o kus hroudy zájem, v některých lokalitách dokonce vůbec žádný. „Nyní to začíná být zajímavá investice a vlastníci vidí, že půda má hodnotu. Je tady zřejmý posun ve vnímání její hodnoty," uvedl Jaroslav Urban z poradenské společnosti Farmy.cz

Není na co čekat. Obce už řeší klimatické změny

Praha – Když v polovině loňského prosince skončila v Paříži klimatická konference, řada státníků a odborníků nad dosaženou dohodou málem padala z euforie do mdlob. Veškeré úmluvy o snižování emisí skleníkových plynů a tím i zvyšování teploty ovzduší by ale byly k ničemu, kdyby zůstaly jen na papíře a nikdo nic nedělal. Nutno podotknout, že některá města, obce nebo firmy se ochraně klimatu aktivně věnují, a to i v Česku a delší dobu. Paříž nepaříž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT