Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Tipy na výlety po Česku

Poradíme, kam se vydat.

Tip na výlet: Jetřichovickem 
po stopách lesního adjunkta Náhlíka

Výlet zahájíme v Jetřichovicích, odkud se vydáme kolem skalního hradu Falkenštejn po žluté Haťovým dolem.

Tip na výlet: Kudy se vydat k památce Dlouhá stoka?

Významná technická památka z roku 1536 je dobře přístupná pod Krásenským vrchem.

TIP NA VÝLET: Vydejte se na cyklovýlet 
k pramenům Křinice a k mlýnu

Z Krásné Lípy se vydáme směrem na Varnsdorf po cyklostezce č. 3013, jedeme po silnici asi 2 km 
a poté před krátkou dvojitou zatáčkou odbočíme po modré vlevo kolem Mlýnského rybníka.

Tip na výlet: Z Mikulášovic do soutěsky Křinice

Ze středu Mikulášovic, kde můžete v neděli navštívit tradiční Nožířské slavnosti, se vydáme po žluté značce, která stoupá kolem Hančova kříže až na hranici se Saským Švýcarskem.

Tip na výlet: Z opravené vyhlídky na Svidníku uvidíte i Choustník

Tip na výlet nás tentokrát zavede do krajiny malebného Černovicka, která se nachází mezi Táborem a Pelhřimovem.

Tři země projedou na kole i lodí. Za jediný den

Čeká je více než padesát kilometrů. Zájemce o cyklovýlet zavede sobotní akce nazvaná Trojzemím na kole a lodí z Břeclavi přes Rakousko a Slovensko zpět do republiky. Až k loveckému zámečku Pohansko. Jde o premiéru.

Tip na výlet: Suchou Kamenicí až na vyhlídku Belveder

Přijměte pozvání na odpolední výšlap romantickou roklí říčky Suchá Kamenice až k nejstarší vyhlídce v Českém Švýcarsku – Belveder.

Tip na výlet: Už jste vyrazili na Kalvárii?

Tři dřevěné kříže na kopci nad řekou každý zná, pověstí kolem jejich vzniku je dost. Už v roce 1587 tam stály. Kalvárie, tak se jmenuje to místo. Pokud je dobrá viditelnost, tak je to nádhera.

Kam na výlet? C. k. řadový pěší pluk č. 18 se ukáže na Chlumu

Den C. k. řadového pěšího pluku č. 18 se uskuteční v sobotu 31. května v Muzeu války 1866 na Chlumu u Hradce Králové. První z tematických dnů sezony 2014 bude věnován regimentu C. k. řadového pěšího pluku č. 18.

Zubačka vyrazí letos poprvé - v sobotu

V sobotu 31. května na Zubačce zahájí sezónu Dnem dětí. V Kořenově čeká bohatý program, vyjede Rakušanka a Singrovka.

Celodenní výlet představí České středohoří

Známé i neznámé, inspirující a unikátní… takové je České středohoří. Pro jeho obdivovatele, milovníky přírody a turisty se chystá celodenní exkurze, která oblast detailně představí.

Cyklotip na víkend: Podél řeky k vojenskému újezdu

Nepříliš náročná trasa nabízí skvělé výhledy i pár strmých, ale nepříliš táhlých kopců. Odšlapat ji zvládne každý a hodí se i pro rodiny s většími dětmi.

Panská skála: Místo, kde se proháněla Pyšná princezna

Dnes vás v Tipu na výlet zavedeme jen kousek za hranice okresu Děčín. Panská skála rozhodně stojí za shlédnutí nejen proto, že se tu natáčela scéna do nejslavnější české pohádky Pyšná princezna.

Tip na výlet: Výhled, co pohladí na duši

Vyhlídka na Vysokém Ostrém je v novém. Změnil se materiál, panoramata však zůstala.

Dítě do brnění, mámu do mučidel! Středověk bude na zámku do soboty

Interaktivní výstava Expedice středověk je k vidění na zámku Červený Hrádek až do 10. května. Organizátoři tak původní termín ukončení expozice o týden prodloužili. „Důvodem je velký zájem z řad škol i ostatní veřejnosti,“ vysvětlila asistentka ředitele Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Jirkov (KVIZ) Jitka Viziová.

Tip na víkend: zkuste Sýrobraní a hornickou štolu v Drahanech

Na tuto sobotu chystají v Drahanech pro návštěvníky zdejšího muzea Sýrobraní.

Kam o víkendu? Zkuste Noční kování na Helfštýně

Na netradiční setkání uměleckých kovářů se můžou těšit návštěvníci, kteří dorazí v sobotu 26. dubna ve 20 hodin na hrad Helfštýn.

Nebaví vás Čechy o Velikonocích? Vyjeďte na Africké safari

Pokud ještě nemáte plány na Velikonoce, vyrazte do Královédvorské zoo. V sobotu bude otevřeno safari a zahájena hlavní sezóna. Program na prodloužený víkend je nabitý.

Čokoládový festival nabídne nevšední recepty i čokovýstavu

Všichni milovníci čokolády by měli tento víkend zbystřit. V pražském obchodním centru Galerie Harfa proběhne od pátku 28. března do neděle 30. března 2014 velký Čokoládový festival, který potěší nejen jejich chuťové buňky, ale také zrak.

Zámek Kinských vystavuje dvoumetrový sklářský komiks

Proč se stalo Valašsko významným místem na pomyslné sklářské mapě? Kvůli Reichovým sklárnám, to tady ví každý, ale co sem sklářské podnikatele přivedlo? Dvě „béčka": buk a Bečva. Bukové dřevo není jen na topení pod sklářskými pecemi (ty pak stejně fungovaly na generátorový plyn), ale dodává sklu lepší tavitelnost.

EXKLUZIVNĚ

Saský zámek Augustusburg představuje výstavu Umění jsi ty! Až do Silvestra

Díky obrovskému zájmu byla interaktivní výstava Umění jsi ty! na renesančním zámku Augustusburg prodloužena až do Silvestra. A tak si můžete zpříjemnit nadcházející volné dny hezkým výletem za netradičně pojatým uměním. Ve 14 zámeckých místnostech najdete celkem 24 velkých nástěnných obrazů, které díky optickému klamu vytváří iluzi trojrozměrnosti.

Osvětlené Konopiště je vidět zdaleka nyní také po setmění

Celé jižní průčelí včetně velké, třiapadesát metrů vysoké věže, lze nyní vidět díky novému osvětlení i po setmění. Od 18. prosince, kdy si na Konopišti připomněli 150 let od narození posledního soukromého majitele konopišťského panství, Františka Ferdinanda d´Este, je zámek ozářen světlem moderních reflektorů.

EXKLUZIVNĚ

V Brandýse nad Labem nestraší, jinak by na zámek Rudolf II. nejezdil...

Ve velké pracovně je kromě vysokých polic s knihami ještě velká klec pro papouška žako. Jmenuje se Ludvík a je strážcem brandýského zámku. Ve své kanceláři ho má vedoucí odboru kultury a vedoucí správce zámku v Brandýse nad Labem Milan Novák. „Otevíráme doposud uzavřené okno do našich dějin, které jsou více než tři sta let spjaté s českými dějinami," řekl nám.

Kdo chce vidět svou vánoční hvězdu, musí do Ondřejova

Vůbec nejvíc návštěvníků hvězdárny Ondřejov je prý z Prahy. Proto na druhý svátek vánoční se ve zmíněné hvězdárně zdarma pořádá vánoční pozorování pro veřejnost.

V pražském Národním technickém muzeu vystavují pragovky, podívejte se

V Národním technickém muzeu byla 18. prosince zahájena výstava Osobní automobily Praha… Významná kapitola dějin domácí automobilové výroby byla napsána v automobilce Praga, tedy v automobilním oddělení největšího pražského strojírenského koncernu, který postupně nesl názvy První českomoravská továrna na stroje v Praze, Českomoravská-Kolben a.s. a Českomoravská-Kolben-Daněk a.s.  

EXKLUZIVNĚ

Jurkovič, Mucha, Mahler. Nová poznávací stezka provede érou moderny

Mezinárodní projekt Moravské galerie v Brně a muzea MAK Wien zavede návštěvníky z Jihlavy přes Brno až do Vídně… Projít se rodným domem Josefa Hoffmanna, a poté o pár kilometrů dál zamířit do domu Gustava Mahlera. A nebo se z prohlídky Janáčkova domečku vydat do Jurkovičovy vily a na další blízká místa spojená s odkazy slavných skladatelů, designérů či architektů.

Schieleho domek v Českém Krumlově chátral. Teď žije a inspiruje klidem

V Českém Krumlově opravili místo, které miloval malíř Egon Schiele. Přístupné bude v létě, v zimě ho zaplní umělci, kteří tak zpřítomní Schieleho odkaz… Stačí obejít školku, otevřít zelenou branku, sejít po schodech… a hned se člověk vrátí o sto let nazpět. Černé židle a stůl, kam si lze sednout, jsou replikami těch, které navrhl a na nichž maloval Egon Schiele. V Českém Krumlově opravili zahradní domek u Vltavy, kde autor provokativních aktů v roce 1911 několik měsíců pracoval a žil s Wally Neuzilovou.

Na vrchol Smrku vede „Nebeský žebřík"

O něco pohodlnější je nyní výšlap na nejvyšší horu Jizerských hor Smrk. 630 metrů dlouhý horský chodník, který tam vede, totiž prošel rekonstrukcí za 600 tisíc korun. Horský chodník, který nese poutavý název „Nebeský žebřík", je jedním z nejvýznamnějších vrcholových jizerskohorských cest.

Cechovní zabijačka provoní mohelnické náměstí. Padne deset čuníků

Libá vůně vepřových pochoutek zaplní v neděli 15. prosince znovu náměstí Svobody v Mohelnici. Po téměř dvouleté pauze se sem vrátí tradiční cechovní zabijačka, kterou pořádá místní sdružení recesistů, jež si říká Cech přátel pátého ročního období. Na cechovní zabijačku letos padne deset čuníků, o jednoho více než loni. „Připravíme na tři sta litrů polévky, která se bude podávat horká, sto cepů tlačenky, vyudíme šedesát šrůtek bůčku i krkovici a kotlety," řekl cechmistr Karel Nosek alias Karlos I.

„Příběh staré cesty" nabídne procházku minulostí Přerova

Na zajímavou expozici, která dá nahlédnout do bohaté minulosti Přerova, se mohou od příštího týdne těšit návštěvníci výstavní síně Pasáž. Už její název – „Příběh staré cesty" – vystihuje vše podstatné. Výstava připomíná okolnosti vzniku jedné z nejdůležitějších moravských cest a jejího osídlení na území Přerova.

Slavný Modrý obraz je zpátky na svém místě na Kleti

Milovníci Kleti jistě zaznamenali, že od září ze svého místa na staré borovici zmizel legendární Modrý obrázek. Nesebral ho však žádný vandal. Obrázek putoval na ozdravnou kúru do rukou Alexandra Jegorova a Václava Bedřicha z Českého Krumlova. Ti si obrázek vzali do práce a vrátili mu jeho  svěžest a krásu stejně, jako to již učinili v roce 1998.

Dnes dráteníci nejen opravují hrnce, ale také tvoří umělecká dílka

Dráteník. Člověk, který drátem opravuje keramické hrnce. Ale pozor, takový pohled na jedno z historických řemesel už dávno neplatí. Dnes jde totiž hlavně o umění. Svou zručnost novodobí dráteníci propůjčují tvorbě nejrůznějších ozdob a šperků, ale umějí ztvárnit třeba sportovní vůz!

Jičínskem projede speciální Mikulášský vlak s parní mašinkou

Občanské sdružení Klub přátel železnic Českého ráje vypravuje v neděli 8. prosince dva páry zvláštních parních vlaků na trase Nová Paka – Stará Paka – Lomnice nad Popelkou. Mikulášský vlak bude zastavovat ve všech stanicích a zastávkách dle speciálního jízdního řádu. Prodej jízdenek naleznete přímo u, ale i ve vlaku. V soupravě bude vůz s prodejem suvenýrů a drobného občerstvení.

EXKLUZIVNĚ

V Kryštofově Údolí by ještě chtěl sochu čůrajícího voříška...

Přinášíme rozhovor s Martinem Chaloupkou o jeho projektech v Kryštofově Údolí na Liberecku. Zasloužil se o unikátní orloj, betlém, muzeum i márnici. Z malebné vísky vytvořil turistický ráj. Asi nejslavnější dílo, na kterém se podílel, je venkovní orloj slavného malíře Josefa Jíry. Martin Chaloupka vyprávěl, jak se dostal do Kryštofova Údolí, o svých projektech a dalších plánech…

Šumavským lákadlem má být třeba projížďka koňským povozem

Romantická projížďka na voze taženém koňmi, nové pozorovací místo v přezimovací obůrce a záchranářský pes Bady - to mají být hlavní taháky letošní zimy v Národním parku Šumava. Správa šumavského parku na zimu připravila celkem 111 akcí, což je o dvacet procent více než loni.

Do slavné Gernatovy roubenky v Nové Pace se vrací život

Minulý týden byl slavnostně zpřístupněn veřejnosti Gernatův dům v Záhorské ulici pod klášterem. Všichni ho asi znají pod označením roubenka. Tu město zakoupilo a v roce 2008 se pustilo do její rekonstrukce… Roubený dům čp. 166 pod klášterem je kulturní památkou. Označení Gernatův dům pochází od jeho posledních majitelů – obuvníka Jana Gernata.

EXKLUZIVNĚ

Kastelán Křivoklátu má raději sezonu, nemá tolik práce

Na jaře to bude deset let, co se Luděk Frencl stal kastelánem na Křivoklátu. Po letní sezoně by návštěvník očekával, že se ruch na hradě uloží k zimnímu spánku. Tady je to naopak. Pro kastelána začíná v zimě kolotoč a pracuje až dlouho do noci. Tento týden dohlížel na skácení vánočního stromu, takže adventní program může začít. Každý říká, to je paráda, můžeš chodit v bačkorách do práce. Ale jsem tu každý večer, říká kastelán hadu Křivoklát Luděk Frencl…

Nový aquapark v Třebíči se otevírá veřejnosti v neděli

Nový třebíčský aquapark se o víkendu otevře veřejnosti. Nabídne parkování v blízkosti areálu a množství atrakcí uvnitř. Návštěvníka zaujme už vstupní hala s recepcí, která ale již veřejnosti nějaký čas slouží s původní plaveckou částí. První novinkou jsou náramkové čipy. Slouží pro vstupy do jednotlivých částí vodního areálu, jako klíč ke skříňce a lze je použít i pro placení v barech, které jsou umístěny blízko aquaparku i wellness zóny.

Skláři se inspirovali v ZOO a vystavují vánoční ozdoby představující zvířátka

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zve malé i velké návštěvníky do světa skutečných i pohádkových zvířátek. V Galerii Belveder kurátoři připravili Skleněnou ZOO, exkluzivní výstavu vánočních ozdob představujících zvířátka z celého světa, která je k vidění právě od pátku 29. listopadu.

Zakuklenci se samopaly, brilianty a zlato. Na výstavu dorazily cenné exponáty

Pod dohledem policejního Útvaru rychlého nasazení byly ve středu před polednem do pražské Nové budovy Národního muzea v Praze (NM) přivezeny nejcennější exponáty výstavy Peníze a Aféry, které budou zpřístupněny v pátek 29. listopadu. Jde o dosud nikdy nevystavený zlatý stodukát Ferdinanda III. a největší brilianty z českých sbírek, oba z majetku NM. Pojistná hodnota vystavených předmětů dosahuje téměř půl miliardy korun, řekl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Proleťte se balónem nad Českosaským Švýcarskem, zima není na překážku

Českosaské Švýcarsko z ptačí perspektivy? Proč ne! Sledujte krajinu z koše horkovzdušného balonu. Zní to 
v tomto pochmurném a deštivém počasí jako holý nesmysl? Opak je pravdou. Ráda bych vás totiž pozvala do vnitřní a interaktivní expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Pěkně v klidu a teple zde můžete 
s rodinou strávit příjemné chvíle a vyzkoušet například jeden z mnoha exponátů – průlet nad Českosaským Švýcarskem.

EXKLUZIVNĚ

Bláto, řev zbraní a Napoleon. Slavná bitva u Slavkova brzy vypukne

Jihomoravané vyhlíží bitvu tří císařů. Letošní rekonstrukce nejznámějšího střetu armád v kraji se koná už příští sobotu. Lidé mohou navíc v okolí stihnout i další bitvy… Už jen pár dní a na jih Moravy se vrátí válka. Pod kopcem Santon na Brněnsku zazní na konci měsíce znovu výstřely z mušket a kanonů, koně rozryjí kopyty zem, těla členů pěchoty budou v křečích padat k zemi a Napoleon Bonaparte opět oslaví vítězství nad spojenými silami Rusů a Rakušanů.

Na Kost přišlo letos více návštěvníků než loni, chystá i vánoční prohlídky

Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České republice. V letošní sezóně nabízela památka řadu novot. Jednou z nich je krátký prohlídkový okruh pro děti. Uspokojen byl tak i malý návštěvník, který se ve společnosti princezny Karolínky seznámil se životem v dávných dobách. Třináctá komnata kata Heřmana přilákala své další objevitele – akce slaví mezi návštěvníky úspěch.

Výstava přiblížuje perlu Kravařska, zámek ve Fulneku

Ve čtvrtek se uskutečnila vernisáž výstavy Zámek ve Fulneku: Dominanta Kravařska, jejíž součástí je také komentovaná prohlídka. Návštěvníci ji budou moci navštívit až do května… Nepřehlédnutelnou dominantu Fulneku, a rovněž i celého Kravařska, spatří každý, kdo přijíždí do města prakticky z kterékoliv strany. Nová fasáda zámku září z kopce nad městem do dálky a, i přes svou pohnutou historii, stále láká návštěvníky.

Miletín se hlásí k slavnému rodákovi, básníku Erbenovi

Jméno města je úzce spjato se spisovatelem a básníkem Karlem Jaromírem Erbenem, který se tu v roce 1811 narodil. Město si jeho odkaz stále připomíná. V Miletíně můžete navštívit jeho rodný dům, byla tu vybudována turistická stezka K. J. Erbena, je po něm pojmenována i základní škola. A ve spojitosti s význačným rodákem se radnice přihlásila k projektu Adopce významných pražských hrobů.

Moravské zemské muzeum v Brně vypráví příběh vánočního stromu

Kapli Paláce šlechtičen Moravského zemského muzea v Brně zaplnila výstava věnovaná lidovým obyčejům a zvykům souvisejícím s tradicí vánočního stromu… Sušené ovoce a okrasy z papíru či slámy vystřídaly postupem let ozdoby skleněné a průmyslově vyráběné. Více o tom, jak se dříve zdobily vánoční stromky a jak tato tradice vznikla, napoví nová výstava Příběh vánočního stromku, kterou v úterý otevřel brněnský Palác šlechtičen.

OBRAZEM: Čert, smrtka i Lucka čekají na výstavě u Minoritů ve Znojmě

Již od pátku mohou lidé obdivovat novou výstavu nazvanou Za kouzelnými bytostmi vánočního období, kterou připravili pracovníci Jihomoravského muzea ve Znojmě. Její název napovídá, že se týká především předvánočních obchůzek, které během dlouhých zimních večerů dokreslovaly kolorit vesnic i měst.

EXKLUZIVNĚ

Vánoční jedle je v Brně. Na náměstí Svobody jela 40 minut

Jedle ojíněná z Bílovic nad Svitavou vyměnila tichý lesní domov za rušné náměstí Svobody v Brně. V pondělí ráno ji dřevorubci pokáceli a v úterý ji Bílovice slavnostně předaly Brnu. Šestnáctimetrový pokácený strom je připevněný na kamion u myslivny Lišky Bystroušky v Bílovicích. „Ten je ale veliký a krásný," diví se asi čtyřletá dívka v růžové čepici. Stejný názor mělo i tři a půl tisíce lidí, kteří stromu dali hlas v internetové anketě.

Brno: Nedoceněná metropole Moravy má co nabídnout

V Jihomoravském kraji alespoň jednou za rok přenocuje kolem osmi set tisíc turistů z celého světa. A velká část z nich najde útočiště právě v Brně. Moravská metropole má návštěvníkům co nabídnout. Přesvědčte se…

EXKLUZIVNĚ

Mrazivý osud poválečných Sudet odkrývá stezka po zaniklých obcích

Rozpadlé chalupy ukryté v mlze, zahrady splývající s divokou přírodou, nálety prorůstající sutí. Podzimní atmosféra zaniklých obcí na Ústecku spolu s výkladem archiváře Petra Karlíčka přilákala na nedělní netradiční exkurzi s názvem Sudetský batůžek desítky turistů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT