Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Tipy na výlety po Česku

Poradíme, kam se vydat.

Tip na výlet: Jetřichovickem 
po stopách lesního adjunkta Náhlíka

Výlet zahájíme v Jetřichovicích, odkud se vydáme kolem skalního hradu Falkenštejn po žluté Haťovým dolem.

Tip na výlet: Kudy se vydat k památce Dlouhá stoka?

Významná technická památka z roku 1536 je dobře přístupná pod Krásenským vrchem.

TIP NA VÝLET: Vydejte se na cyklovýlet 
k pramenům Křinice a k mlýnu

Z Krásné Lípy se vydáme směrem na Varnsdorf po cyklostezce č. 3013, jedeme po silnici asi 2 km 
a poté před krátkou dvojitou zatáčkou odbočíme po modré vlevo kolem Mlýnského rybníka.

Tip na výlet: Z Mikulášovic do soutěsky Křinice

Ze středu Mikulášovic, kde můžete v neděli navštívit tradiční Nožířské slavnosti, se vydáme po žluté značce, která stoupá kolem Hančova kříže až na hranici se Saským Švýcarskem.

Tip na výlet: Z opravené vyhlídky na Svidníku uvidíte i Choustník

Tip na výlet nás tentokrát zavede do krajiny malebného Černovicka, která se nachází mezi Táborem a Pelhřimovem.

Tři země projedou na kole i lodí. Za jediný den

Čeká je více než padesát kilometrů. Zájemce o cyklovýlet zavede sobotní akce nazvaná Trojzemím na kole a lodí z Břeclavi přes Rakousko a Slovensko zpět do republiky. Až k loveckému zámečku Pohansko. Jde o premiéru.

Tip na výlet: Suchou Kamenicí až na vyhlídku Belveder

Přijměte pozvání na odpolední výšlap romantickou roklí říčky Suchá Kamenice až k nejstarší vyhlídce v Českém Švýcarsku – Belveder.

Tip na výlet: Už jste vyrazili na Kalvárii?

Tři dřevěné kříže na kopci nad řekou každý zná, pověstí kolem jejich vzniku je dost. Už v roce 1587 tam stály. Kalvárie, tak se jmenuje to místo. Pokud je dobrá viditelnost, tak je to nádhera.

Kam na výlet? C. k. řadový pěší pluk č. 18 se ukáže na Chlumu

Den C. k. řadového pěšího pluku č. 18 se uskuteční v sobotu 31. května v Muzeu války 1866 na Chlumu u Hradce Králové. První z tematických dnů sezony 2014 bude věnován regimentu C. k. řadového pěšího pluku č. 18.

Zubačka vyrazí letos poprvé - v sobotu

V sobotu 31. května na Zubačce zahájí sezónu Dnem dětí. V Kořenově čeká bohatý program, vyjede Rakušanka a Singrovka.

Celodenní výlet představí České středohoří

Známé i neznámé, inspirující a unikátní… takové je České středohoří. Pro jeho obdivovatele, milovníky přírody a turisty se chystá celodenní exkurze, která oblast detailně představí.

Cyklotip na víkend: Podél řeky k vojenskému újezdu

Nepříliš náročná trasa nabízí skvělé výhledy i pár strmých, ale nepříliš táhlých kopců. Odšlapat ji zvládne každý a hodí se i pro rodiny s většími dětmi.

Panská skála: Místo, kde se proháněla Pyšná princezna

Dnes vás v Tipu na výlet zavedeme jen kousek za hranice okresu Děčín. Panská skála rozhodně stojí za shlédnutí nejen proto, že se tu natáčela scéna do nejslavnější české pohádky Pyšná princezna.

Tip na výlet: Výhled, co pohladí na duši

Vyhlídka na Vysokém Ostrém je v novém. Změnil se materiál, panoramata však zůstala.

Dítě do brnění, mámu do mučidel! Středověk bude na zámku do soboty

Interaktivní výstava Expedice středověk je k vidění na zámku Červený Hrádek až do 10. května. Organizátoři tak původní termín ukončení expozice o týden prodloužili. „Důvodem je velký zájem z řad škol i ostatní veřejnosti,“ vysvětlila asistentka ředitele Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Jirkov (KVIZ) Jitka Viziová.

Tip na víkend: zkuste Sýrobraní a hornickou štolu v Drahanech

Na tuto sobotu chystají v Drahanech pro návštěvníky zdejšího muzea Sýrobraní.

Kam o víkendu? Zkuste Noční kování na Helfštýně

Na netradiční setkání uměleckých kovářů se můžou těšit návštěvníci, kteří dorazí v sobotu 26. dubna ve 20 hodin na hrad Helfštýn.

Nebaví vás Čechy o Velikonocích? Vyjeďte na Africké safari

Pokud ještě nemáte plány na Velikonoce, vyrazte do Královédvorské zoo. V sobotu bude otevřeno safari a zahájena hlavní sezóna. Program na prodloužený víkend je nabitý.

Čokoládový festival nabídne nevšední recepty i čokovýstavu

Všichni milovníci čokolády by měli tento víkend zbystřit. V pražském obchodním centru Galerie Harfa proběhne od pátku 28. března do neděle 30. března 2014 velký Čokoládový festival, který potěší nejen jejich chuťové buňky, ale také zrak.

Zámek Kinských vystavuje dvoumetrový sklářský komiks

Proč se stalo Valašsko významným místem na pomyslné sklářské mapě? Kvůli Reichovým sklárnám, to tady ví každý, ale co sem sklářské podnikatele přivedlo? Dvě „béčka": buk a Bečva. Bukové dřevo není jen na topení pod sklářskými pecemi (ty pak stejně fungovaly na generátorový plyn), ale dodává sklu lepší tavitelnost.

EXKLUZIVNĚ

Saský zámek Augustusburg představuje výstavu Umění jsi ty! Až do Silvestra

Díky obrovskému zájmu byla interaktivní výstava Umění jsi ty! na renesančním zámku Augustusburg prodloužena až do Silvestra. A tak si můžete zpříjemnit nadcházející volné dny hezkým výletem za netradičně pojatým uměním. Ve 14 zámeckých místnostech najdete celkem 24 velkých nástěnných obrazů, které díky optickému klamu vytváří iluzi trojrozměrnosti.

Osvětlené Konopiště je vidět zdaleka nyní také po setmění

Celé jižní průčelí včetně velké, třiapadesát metrů vysoké věže, lze nyní vidět díky novému osvětlení i po setmění. Od 18. prosince, kdy si na Konopišti připomněli 150 let od narození posledního soukromého majitele konopišťského panství, Františka Ferdinanda d´Este, je zámek ozářen světlem moderních reflektorů.

EXKLUZIVNĚ

V Brandýse nad Labem nestraší, jinak by na zámek Rudolf II. nejezdil...

Ve velké pracovně je kromě vysokých polic s knihami ještě velká klec pro papouška žako. Jmenuje se Ludvík a je strážcem brandýského zámku. Ve své kanceláři ho má vedoucí odboru kultury a vedoucí správce zámku v Brandýse nad Labem Milan Novák. „Otevíráme doposud uzavřené okno do našich dějin, které jsou více než tři sta let spjaté s českými dějinami," řekl nám.

Kdo chce vidět svou vánoční hvězdu, musí do Ondřejova

Vůbec nejvíc návštěvníků hvězdárny Ondřejov je prý z Prahy. Proto na druhý svátek vánoční se ve zmíněné hvězdárně zdarma pořádá vánoční pozorování pro veřejnost.

V pražském Národním technickém muzeu vystavují pragovky, podívejte se

V Národním technickém muzeu byla 18. prosince zahájena výstava Osobní automobily Praha… Významná kapitola dějin domácí automobilové výroby byla napsána v automobilce Praga, tedy v automobilním oddělení největšího pražského strojírenského koncernu, který postupně nesl názvy První českomoravská továrna na stroje v Praze, Českomoravská-Kolben a.s. a Českomoravská-Kolben-Daněk a.s.  

EXKLUZIVNĚ

Jurkovič, Mucha, Mahler. Nová poznávací stezka provede érou moderny

Mezinárodní projekt Moravské galerie v Brně a muzea MAK Wien zavede návštěvníky z Jihlavy přes Brno až do Vídně… Projít se rodným domem Josefa Hoffmanna, a poté o pár kilometrů dál zamířit do domu Gustava Mahlera. A nebo se z prohlídky Janáčkova domečku vydat do Jurkovičovy vily a na další blízká místa spojená s odkazy slavných skladatelů, designérů či architektů.

Schieleho domek v Českém Krumlově chátral. Teď žije a inspiruje klidem

V Českém Krumlově opravili místo, které miloval malíř Egon Schiele. Přístupné bude v létě, v zimě ho zaplní umělci, kteří tak zpřítomní Schieleho odkaz… Stačí obejít školku, otevřít zelenou branku, sejít po schodech… a hned se člověk vrátí o sto let nazpět. Černé židle a stůl, kam si lze sednout, jsou replikami těch, které navrhl a na nichž maloval Egon Schiele. V Českém Krumlově opravili zahradní domek u Vltavy, kde autor provokativních aktů v roce 1911 několik měsíců pracoval a žil s Wally Neuzilovou.

Na vrchol Smrku vede „Nebeský žebřík"

O něco pohodlnější je nyní výšlap na nejvyšší horu Jizerských hor Smrk. 630 metrů dlouhý horský chodník, který tam vede, totiž prošel rekonstrukcí za 600 tisíc korun. Horský chodník, který nese poutavý název „Nebeský žebřík", je jedním z nejvýznamnějších vrcholových jizerskohorských cest.

Cechovní zabijačka provoní mohelnické náměstí. Padne deset čuníků

Libá vůně vepřových pochoutek zaplní v neděli 15. prosince znovu náměstí Svobody v Mohelnici. Po téměř dvouleté pauze se sem vrátí tradiční cechovní zabijačka, kterou pořádá místní sdružení recesistů, jež si říká Cech přátel pátého ročního období. Na cechovní zabijačku letos padne deset čuníků, o jednoho více než loni. „Připravíme na tři sta litrů polévky, která se bude podávat horká, sto cepů tlačenky, vyudíme šedesát šrůtek bůčku i krkovici a kotlety," řekl cechmistr Karel Nosek alias Karlos I.

„Příběh staré cesty" nabídne procházku minulostí Přerova

Na zajímavou expozici, která dá nahlédnout do bohaté minulosti Přerova, se mohou od příštího týdne těšit návštěvníci výstavní síně Pasáž. Už její název – „Příběh staré cesty" – vystihuje vše podstatné. Výstava připomíná okolnosti vzniku jedné z nejdůležitějších moravských cest a jejího osídlení na území Přerova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT