Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

TOP 09

TOP 09 je česká parlamentní pravicová politická strana. Její název je složen z počátečních písmen slov Tradice, Odpovědnost, Prosperita a číslovky 09, která označuje rok jejího vzniku.

Pospíšil chce být předsedou TOP 09, připravil by stranu na blížící se volby

Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, chce se soustředit v první řadě na přípravu komunálních a senátních voleb. Řekl, že za překážku pro vedení TOP 09 nepovažuje svoje angažmá v evropské politice. Existuje řada europoslanců, kteří úspěšně vedou politické strany, uvedl. Jako nejbližší příklad zmínil šéfa slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita a europoslance Richarda Sulíka.

AKTUALIZOVÁNO

Kalousek: Menšinová vláda? Vládnout bude Babiš, ostatní budou stafáž

/ANKETA/ Jako nešťastné či ne právě ideální řešení označují předsedové ostatních sněmovních stran rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) pokusit se složit menšinovou vládu ministrů ANO doplněnou o nestranické odborníky. Podle šéfa ODS Petra Fialy si tím jde Babiš splnit sen, že chce vládnout sám. Fiala i předseda Pirátů Ivan Bartoš sdělili, že i nadále vylučují jakoukoliv podporu Babišově vládě.

Jiří Pospíšil: Věřím v TOP 09 a její ideje. Proto do ní vstoupím

Těsné překročení pětiprocentní hranice je pro někoho velký úspěch, pro jiné blamáž. Zatímco Farského a Gazdíkův STAN může zajisté slavit, Kalouskova TOP 09 smutní. A také hledá cestu, jak se odrazit ode dna. Její čestný předseda Karel Schwarzenberg uvedl, že vedení by mělo za mizerný výsledek převzít odpovědnost. První místopředseda Marek Ženíšek už vzkázal, že na listopadovém sněmu nebude funkci obhajovat. Totéž dnes zřejmě oznámí i Miroslav Kalousek.

Pospíšil podal přihlášku do TOP 09, věří v její budoucnost

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Pospíšil řekl, že o jeho možné kandidatuře do vedení strany je nyní předčasné mluvit, když ještě není ani členem. Zdůraznil však, že s TOP 09 intenzivně spolupracuje již více než tři roky jako její europoslanec.

Za TOP 09 bude kandidovat i režisérka Sommerová ze strany LES

TOP 09 zařadí na své kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny i sedm zástupců Liberálně ekologické strany (LES). Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) a Martina Bursíka (LES) obě uskupení spojuje názor na ekologii, zahraniční orientaci republiky a ochranu lidských práv. Nejviditelnější kandidátkou LES bude režisérka Olga Sommerová, která bude na šestém místě pražské kandidátky TOP 09.

Kalousek spojuje svou budoucnost v čele TOP 09 s výsledkem voleb

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek spojuje svou budoucnost v čele strany s výsledky říjnových sněmovních voleb. O novém vedení bude TOP 09 rozhodovat na podzimním sněmu po volbách. Do voleb se Kalousek bude věnovat kampani, ve které TOP 09 vsadí na sociální sítě i přímý kontakt s voliči.

TOP 09 půjde do voleb pod heslem Neuhneme a plánem přijetí eura

Opoziční TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem jde do říjnových sněmovních voleb pod heslem Neuhneme se zvýrazněným EU. V programu, který dnes strana představila v pražské Staré čistírně odpadních vod, slibuje voličům o osm procent nižší sociální pojištění, podporu podnikání, boj proti korupci, otevření penzijní reformy, investice do vzdělávání či zajištění vstupu do eurozoóny. 

AKTUALIZOVÁNO

Konec pamlskové vyhlášky? TOP 09 chce do zákona prosadit její zrušení

Praha /ANKETA/ - TOP 09 se nelíbí takzvanou pamlsková vyhláška, která reguluje prodej potravin ve školách. Poslankyně strany Jitka Chalánková navrhuje zařadit do novely školského zákona, aby o prodeji potravin rozhodovaly školské rady, v nichž jsou zastoupeni i rodiče. Chalánková to dnes řekla novinářům po jednání poslaneckého klubu TOP 09. Školský výbor Sněmovny ale už dříve její návrh nepodpořil.

Zastupitelé vyloučení z TOP 09 o vstupu do jiné strany neuvažují

Střední Čechy - Středočeští zastupitelé Daniel Marek, Milan Schweigstill a Michaela Vojtová, které ve čtvrtek celostátní výkonný výbor vyloučil z TOP 09, neuvažují o vstupu do jiné strany. Rozhodnutí širšího vedení strany respektují a neodvolají se proti němu ke smírčímu výboru, řekl v pátek Marek.

TOP 09: Zdravotní odvod u částečného úvazku má být ze skutečné mzdy

Praha - Při práci na částečný úvazek by se do zdravotního pojištění měla odvádět jen částka ze skutečného výdělku. Navrhuje to TOP 09. Minimální záloha zaměstnanců letos činí 1337 korun. Návrh na tiskové konferenci představily místopředsedkyně strany Jitka Chalánková a Markéta Adamová. Podle nich by změna přispěla k rozšíření částečných úvazků, víc by je využívaly matky malých dětí či ti, kteří se starají o stárnoucí příbuzné.

Langšádlová chce odejít z vedení středočeské TOP 09

Středočeský kraj - Předsedkyně středočeské TOP 09 Helena Langšádlová chce po sedmi letech odejít z vedení krajské organizace. Na mimořádném krajském volebním sněmu, který se uskuteční počátkem února, nebude obhajovat funkci. Langšádlová to ve středu. Svůj úmysl oznámila spolustraníkům na úterním jednání krajského výboru TOP 09.

AKTUALIZOVÁNO

Smlouva mezi STAN a TOP 09 skončí, dohodly se obě strany

Praha - Smlouva mezi TOP 09 a Starosty a nezávislými o spolupráci s letošním rokem skončí. TOP 09 chce, aby předseda STAN Gazdík poté opustil post místopředsedy Sněmovny, po dnešním jednání obou stran to sdělili jejich předsedové Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Gazdík (STAN). Obě uskupení mají ve Sněmovně i v Senátu společné kluby.

VIDEO: Rasismus? Státní zastupitelství zkoumá předvolební klip TOP 09

Brno - Nejvyšší státní zastupitelství se zabývá předvolebním klipem TOP 09 s Žít Brno v Jihomoravském kraji. Upozornila na to Česká televize s odůvodněním, že se tak děje kvůli rasistickému kontextu. Prověřování klipu dnes potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. V klipu vystupuje lídr TOP 09 Jan Vitula a Matěj Hollan z Žít Brno, kteří umývají ve vaně radního Teplic Dominika Feriho (TOP 09), který má africké předky a je tmavé pleti. Klip doplňuje slogan o odstranění špíny z kraje.

AKTUALIZOVÁNO

Lídr TOP 09 Kalousek na Hrad půjde, většina ODS ne

Praha - Většina zákonodárců ODS podle předsedy strany Petra Fialy nedorazí na Pražský hrad na připomenutí státního svátku 28. října. Fiala dnes to sdělil redakci. Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad i navzdory případu kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho půjde, svátek podle něj nepatří prezidentu Miloši Zemanovi či Hradu a veřejní činitelé by ho měli slavit. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že svou účast "zatím nezrušil".

Širší vedení TOP 09 podpořilo Kalouska v předsednické funkci

Praha - Širší vedení TOP 09, výkonný výbor, ve čtvrtek podpořil setrvání Miroslava Kalouska ve funkci předsedy strany. Výbor ve čtvrtek řešil neúspěch strany ve volbách. Kalousek na následné tiskové konferenci řekl, že na základě drtivě většinového názoru svých nejbližších kolegů z krajských výborů i celostátního výboru setrvává ve svém rozhodnutí zůstat v čele TOP 09 a vést ji do voleb do Poslanecké sněmovny.

Kalousek stojí za středočeským lídrem, který chce jít do opozice

Praha – Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se postavil za středočeského lídra své strany Petra Tisa, který hodlá v kraji odejít do opozice. Tiso dnes o rozhodnutí informoval poté, co se zástupci hnutí ANO, Starostů a nezávislých (STAN) a ODS dohodli na krajské koalici. Součástí koalice měla být i TOP 09 a tři z pěti jejích zastupitelů zapojení do krajské vlády podporují.

Vláda nesouhlasí s návrhem zrušit přestupek o urážce úředníka

Praha - Předlohu opoziční TOP 09, která chce z nedávno schválené přestupkové legislativy vyškrtnout nový přestupek o urážce úředníka, vláda nepodpořila. Kabinet dnes k návrhu přijal negativní stanovisko, informoval na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle předběžného stanoviska měli ministři označit za nepodložené zdůvodnění předkladatelů, že přestupek pod desetitisícovou pokutou je nadměrným zásahem do rovnosti občanů lidí.

Vláda nesouhlasí s návrhy TOP 09 k pravidlům pro demonstrace

Praha – Vláda podle očekávání ve sněmovní debatě nepodpoří návrh opoziční TOP 09 vzít úředníkům a policistům nově nabytou pravomoc přesunovat veřejná shromáždění v době jejich konání na jiná místa. Možnost takto zasáhnout dostanou přímo na místě akce od listopadu. Kabinet rovněž nesouhlasí s tím, aby policistům byla odejmuta pravomoc demonstraci zrušit i v případě, že je na místě úředník.

Kalousek si ověří u špiček TOP 09, zda má zůstat v čele strany

Praha – Miroslav Kalousek je připraven dál vést TOP 09, ale příští týden si chce u zástupců krajů a členů výkonného výboru ověřit, zda jeho rozhodnutí pokládají za správné. Novinářům to řekl po dnešním jednání předsednictva strany. O personálních otázkách se dnes podle něj vůbec nehovořilo. Strana musí do příštích voleb najít cestu, jak lépe voličům vysvětlit své programové priority, řekl.

AKTUALIZOVÁNO

TOP 09 navrhla odložení startu evidence tržeb, Babiš je proti

Praha – Opoziční TOP 09 navrhla odložení startu elektronické evidence tržeb (EET) o dva roky. Podle návrhu by začala platit od roku 2019 pro všechny. Ovšem v případě volebního vítězství by strana evidenci tržeb zcela zrušila. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ministerstvo financí návrh odmítlo jako nekonstruktivní a jako součást předvolební kampaně. Další opoziční strana, ODS, uvedla, že dnešní krok TOP 09 nahrává ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

TOP 09 navrhne snížit deficit a výdaje rozpočtu o 30 miliard

Praha - Opoziční TOP 09 navrhne ve Sněmovně vrátit vládě návrh státního rozpočtu na příští rok s tím, aby vláda snížila jeho schodek a výdaje o 30 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jakákoli odpovědná vláda by podle jeho slov předkládala rozpočet na příští rok jako vyrovnaný, to by ale musela uskutečnit systémové změny, které snižují povinné výdaje. Vláda plánuje rozpočet se schodkem 60 miliard.

Úřady by neměly mít možnost přesouvat demonstrace, navrhla TOP 09

Praha - Úředníci a policisté by neměli mít možnost přesunout přímo na místě veřejné shromáždění někam jinam. V novele shromažďovacího zákona to navrhli poslanci opozičního klubu TOP 09 a Starostů. Jde podle nich o výrazné posílení státu na úkor ústavně zaručeného práva.

TOP 09 chce zrychlit rozhodování u sporů do jednoho milionu

Praha - Opoziční TOP 09 navrhuje, aby soudy musely vydávat takzvaný elektronický platební rozkaz do tří měsíců od podání návrhu, pokud návrh splní potřebné náležitosti. Má to zrychlit soudní řízení u soudních sporů do jednoho milionu korun. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to uvedli předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát a poslanec této strany Martin Plíšek.

TOP 09 musí zaplatit 300 tisíc korun za pronájem pódia, rozhodl soud

Praha – Opoziční strana TOP 09 musí podle pravomocného rozsudku zaplatit téměř 300.000 korun za to, že si před šesti lety během předvolební kampaně jedna z jejích místních organizací pronajala pódium s osvětlením. Za služby ale dala jen zálohu a zbytek už neuhradila. Podle Radiožurnálu strana částku uhradí, s verdiktem ale nesouhlasí. Tvrdí, že místní politik neměl oprávnění smlouvu o pronájmu podepisovat. Zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

TOP 09 chce, ale ministři zlepšili docházku na interpelace

Praha - Poslanci opozičního klubu TOP 09 a Starostové budou na dnešní schůzi Sněmovny chtít probrat účast ministrů na interpelacích a chystají návrh změny jednacího řádu dolní parlamentní komory. Nelíbí se jim, že někteří ministři odpovídat na dotazy poslanců nechodí. Například vicepremiér Andrej Babiš (ANO), uvedla místopředsedkyně STAN a poslankyně Věra Kovářová. Vycházela z analýzy, kterou nedávno probrala vláda.

TOP 09 zahájila krajskou kampaň, chce bránit omezování svobod

Praha - TOP 09 dnes odstartovala kampaň před krajskými volbami. Kromě regionálních témat se chce podle svého předsedy Miroslava Kalouska zaměřit na hájení svobod, které současná vládní koalice omezuje. Tomu odpovídá i jeden z volebních sloganů strany: "Věříme ve svobodu. Věříme ve Vás."

AKTUALIZOVÁNO

TOP 09 chce zrušit 16 opatření vlády, prý omezují svobodu

Praha – Opoziční TOP 09 sestavila seznam 16 opatření, kterými podle ní současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) omezuje svobodu. Jde například o elektronickou evidenci tržeb (EET), kontrolní hlášení k DPH nebo Národní registr hrazených zdravotních služeb. Strana napne všechny síly, aby položky z takzvaného Seznamu nesvobody byly zrušeny, řekl dnes novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle Sobotky většina kritizovaných opatření směřuje proti daňovým podvodům či nelegálnímu hazardu a neomezují poctivé slušné občany a podnikatele.

O řidičáky by mělo být možné žádat kdekoliv, navrhuje TOP 09

Praha - O vydání řidičského průkazu by mělo být možné žádat nejen v místě trvalého bydliště, ale na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. K žádosti by také nově nemělo být nutné přikládat vytištěnou fotografii. Počítá s tím návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes představil poslanecký klub TOP 09 a Starostů.

TOP 09 bude mít společné senátní kandidáty se STAN i s ODS

Praha - TOP 09 bude mít v senátních volbách na Berounsku společného kandidáta s hnutím STAN. V Ostravě se dohodla na společném kandidátovi s ODS. Je jím ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Berounským kandidátem je Tomáš Trč, přednosta kliniky ortopedie a traumatologie v pražské nemocnici v Motole. V Plzni bude kandidovat primář novorozeneckého oddělení tamní nemocnice Jiří Dort. Jejich nominaci dnes potvrdilo vedení TOP 09.

TOP 09 chce mimořádnou schůzi Sněmovny k EIA a dopravním stavbám

Praha - Opoziční TOP 09 požádala o svolání mimořádné schůze Sněmovny k výstavbě dopravní infrastruktury. Vláda podle ní svojí nečinností ohrozila výstavbu projektů za víc než 261 miliard korun. TOP 09 to uvedla v dnešní tiskové zprávě s tím, že svolání schůze potvrdila i ODS. Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát řekl, že žádost o svolání schůze je už podaná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT