Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Třídení odpadu

Třídení odpadu

Češi málo recyklují. Nikdo je k tomu nenutí

/ANKETA/ Na severu Itálie jsou schopni zrecyklovat až 70 procent odpadů. V sousedním Německu se podařilo za několik let zvýšit recyklaci z 50 procent na 60. „My ani těch 50 procent zdaleka nedosahujeme,“ řekl Deníku programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Češi se zlepšili ve sběru použitých baterií, ukázal průzkum

Praha – Češi se v posledních letech výrazně zlepšili ve sběru použitých baterií. Sedm z deseti Čechů již odevzdává použité baterie k recyklaci, přičemž téměř polovina lidí (47 procent) odnese na sběrná místa všechny použité baterie. Vyplývá to z průzkumu agentury Markent pro firmu Ecobat, která spravuje přes 90 procent domácího trhu s použitými bateriemi., informovala Jana Čechová z uvedené agentury.

Aktivistka: Roční odpady se můžou vejít i do litrové sklenice

Praha – Jak ve svém životě neprodukovat prakticky žádný odpad přijela do ČR propagovat slavná americká aktivistka Bea Johnsonová. Proslula zejména tím, že dokáže roční odpad své čtyřčlenné rodiny dostat do litrové zavařovací sklenice. Základem všeho je podle ní pět pravidel: odmítnout to, co nepotřebujeme, snížit spotřebu potřebných věcí, znovu věci používat, recyklovat a kompostovat. Pravidla pro život bez odpadu je potřeba dodržovat v tomto pořadí, uvedla dnes na tiskové konferenci.

Češi loni odevzdali více než 700 tun zářivek obsahujících rtuť

Praha – Češi loni odevzdali 734 tun úsporných zářivek, které mohly obsahovat více než 25 kilogramů toxické rtuti. Předloni jich bylo o téměř 200 tun více. Polovina vyřazených úsporných zářivek ale stále končí na skládkách komunálního odpadu, kde ohrožují životní prostředí, informovala Zuzana Adamcová z neziskové společnosti EKOLAMP, která spravuje sběrnou síť a svoz. Nejvíce zářivek se sesbíralo v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Češi jsou málo aktivní ve sbírání starých baterií, do obchodů jich vrací málo

Praha – Češi jsou stále málo aktivní ve sběru starých baterií a akumulátorů, které odevzdávají do sběrných boxů v supermarketech. Přestože sběr ve vybraných obchodních řetězcích meziročně vzrostl o 19 procent, loni vytřídili pouze 33,1 tuny použitých baterií. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ecobat. Podle odpadového experta ekologického Hnutí Duha Iva Kropáčka je míra zpětného odběru baterií velmi nízká i kvůli jejich malé velikosti, která lidi nenutí je do sběru nosit.

Nejvíc elektroodpadu na obyvatele má Norsko

Oslo - Méně než jedna šestina elektroodpadu se ve světě recykluje. Vůbec nejvíce tímto způsobem znečišťují planetu Spojené státy, které loni zaznamenaly 7,1 milionu tun elektroodpadu, a Čína s šesti miliony tun. V přepočtu na jednoho obyvatele mají nejvíce tohoto druhu odpadu, který zahrnuje třeba staré mobilní telefony, fény či lednice, Norsko, Švýcarsko a Island. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na studii OSN.

Sběr svítidel, zářivek a žárovek má být pod větší kontrolou

Praha – Nad sběrem vysloužilých svítidel, zářivek a žárovek by měla být lepší kontrola. Zatím je podle zákona musejí k recyklaci odevzdávat firmy jako nebezpečný odpad, u domácností záleží jen na jejich dobrovolnosti. Podle kritiků ale neexistuje dostatečná kontrola, jak lidé „úsporky" likvidují. Zlepšit by to měl nový zákon o výrobcích s ukončenou životností, který připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v rámci velké novely odpadového zákona. V současnosti je norma v Legislativní radě vlády.

Co město, to kompost. Radnice řeší bioodpad

Praha /INFOGRAFIKA/ – Přesně měsíc mají ode dneška města a obce na to, aby stihly požádat o peníze na pořízení hnědých popelnic, kompostérů či drtiček biologického odpadu.

Stát zaplatí hnědé popelnice

Praha – Zbytky z ovoce a zeleniny, tráva či listí. Přestože se to nezdá, takový bioodpad tvoří až polovinu běžného komunálního odpadu, který házíme do běžných popelnic.

Co s odpadky? Češi musí více třídit

Praha – Hlavně omezit skládkování a zvýšit recyklaci zejména tříděných odpadů. Na svém posledním jednání v letošním roce schválil kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) plán nakládání s odpady na dalších deset let, začne platit od 1. ledna příštího roku. Ekologické organizace schválený vládní plán kritizují, nelíbí se jim snížení recyklace komunálních odpadů.

Obce a města musí zavést tříděný sběr kovů a bioodpadu

Praha – Od ledna nabývá účinnosti odpadová novela, podle níž budou muset obce a města zavést tříděný sběr kovů a biologického odpadu. Od roku 2024 bude v Česku podle normy platit zákaz skládkování komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů.

Co se děje s vysloužilou baterií či autovrakem? Ministerstvo žádá větší dohled

Praha – Nad sběrem elektrošrotu, vysloužilých svítidel a solárních panelů, autovraků, baterií a nově také starých pneumatik má být větší kontrola. Ministerstvo životního prostředí chce, aby výrobci nesli za výrobky s ukončenou životností větší zodpovědnost. V současnosti podle úřadu chybí řádný dohled státu nad nakládáním a financováním sběru i zpracováním této odpadní komodity. Nyní je součástí zákona o odpadech. Pro výrobky s takzvanou ukončenou životností proto ministerstvo připravuje nový zákon.

Češi loni předali k recyklaci o 15 procent zářivek víc než o rok dřív

Praha – České domácnosti loni předaly k recyklaci 1562 tun vysloužilých zářivek, výbojek a LED světel a také 660 tun průmyslových svítidel. Nasbírali tak o 15 procent světelného elektroodpadu víc než o rok dřív. Česko zároveň s předstihem splnilo unijní kritéria sběru, na skládkách ale stále končí polovina vyřazených světelných zdrojů a svítidel, sdělila to společnost EKOLAMP, která zajišťuje svoz a zpracování použitých osvětlovacích zařízení.

Vytřídíme 43 kg odpadu. Teď přibudou slupky

Praha /INFOGRAFIKA/ – Když nejde člověk ke kontejneru, musí jít kontejner k člověku. Možná nějakým podobným heslem se v poslední době řídí některá města v Čechách 
i na Moravě. Svým občanům začaly radnice (spolu s neziskovou společností EKO-KOM) rozdávat sady speciálních trojdílných tašek, aby lidé mohli doma přehledněji rozdělovat plast, papír a sklo.

Bič na zloděje kovů: peníze pouze na účet

Jižní Morava /ANKETA/- Ztracené nářadí, vytrhané kabely ze zdí domů, chybějící poklopy od kanálů a v horších případech i část kolejí na železnici. Přestože zloději kovů můžou způsobit až milionové škody a ohrozit životy lidí, ve sběrnách na jižní Moravě za svůj úlovek dostanou jen pár desítek korun. Čáru přes rozpočet jim má udělat vyhláška, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí.

Průměrný Čech spotřebuje 130 kg papíru ročně

Praha - Průměrný Čech spotřebuje 130 kg papíru ročně, největší spotřebu mají státní úřady. Každý třetí dokument přitom skončí v koši už v den tisku. V průběhu posledních 25 let se spotřeba papíru v ČR více než ztrojnásobila. Vyplývá to z údajů společnosti Activa. Čtení z papíru je také údajně efektivnější než čtení z monitoru.

Konec skládkování. Od roku 2024

Praha /INFOGRAFIKA/ – Je to jisté. Od roku 2024 se v Česku nebude smět odvážet na skládku komunální a recyklovatelný odpad. Poslanci na druhou stranu odmítli senátní návrh, který by zakazoval výkup kovů od občanů a podle něhož by sběrny mohly vykupovat kov pouze od právnických osob. Přestože by schválená norma měla zlepšit stav životního prostředí v České republice, nesetkala se s velkým porozuměním mezi ekology a nejásala ani pravicová opozice.

Češi odpad třídí. Na baterie ovšem zapomínají

Praha /INFOGRAFIKA, ANKETA/– Češi si již zvykli, že není odpad jako odpad a ne všechen se hází do jednoho pytle. Ve velkém dnes třídíme plasty, sklo, papír, nápojové kartony a další. Mnoho lidí však stále zapomíná na malé baterie, které nezřídka končí v obyčejných odpadkových koších, a tedy v komunálním odpadu.

Sběrny nesouhlasí s návrhem Senátu zakázat výkup kovů

Praha – Svaz průmyslu druhotných surovin ČR (SPDS ČR) a také někteří další podnikatelé z oboru zásadně nesouhlasí s návrhem Senátu, který chce zakázat výkup odevzdaných kovů, papíru a dalšího odpadu ve sběrnách. Výkonný ředitel svazu Petr Šulc dnes na tiskové konferenci řekl, že je to protiústavní. Změna by podle něj vyvolala nezaměstnanost u výkupců i obslužných profesí, přičemž to odhaduje zhruba na 10.000 lidí. Omezení výkupu podle Šulce ovlivní i českou ekonomiku z hlediska exportu.

'A dost!' řekli ve Třebové. Sběrný dvůr má první limit

Česká Třebová - Ve městě začne 15. května platit nová vyhláška o odpadech. Důvod nahrazení té z roku 2011 byl jediný, regulovat ukládání stavebního odpadu ve sběrném dvoře.

Na Milevsku si rozdělí
 téměř 1700 kompostérů zdarma

Milevsko a okolí - Likvidace biologického odpadu bude už brzy jednodušší. Obyvatelé sedmnácti vesnic ze Svazku obcí Milevska dostanou zdarma  kompostéry, nádoby na biologický odpad. Využívat je budou v Kovářově, Hrejkovicích, Chyškách, Sepekově či Božeticích.

Oranžové kontejnery v Jihlavě se mění v modré. Třídit je možné dále

Jihlava - Jihlavská Charita vysbírala za rok a půl projektu Sběru šatstva přes 165 tun oblečení. S oranžovými kontejnery se ovšem lidé na Jihlavsku už nesetkají, nyní je nahrazují modré nádoby.

Lidé v Karlovarském kraji méně třídí elektroodpad

Karlovarský kraj – Obyvatelé Karlovarského kraje loni vytřídili méně vysloužilých elektrozařízení.

Sáčky do bioodpadu nepatří. Poprvé svezli odpad z hnědých nádob

Jihlava - Třídění bioodpadu v Jihlavě se stalo skutečností. Ve středu v dopoledních hodinách se konal historicky první svoz bioodpadů z příměstských částí Pávov a Zborná.

Popelnice na bioodpad? Cheb je občanům nabízí

Cheb - Chebané za tuto službu nic neplatí, město ji jen za loňský rok dotovalo sumou 1 370 000 korun. „V současné době je na území města 1 102 nádob na bioodpad a v roce 2013 se z nich svezlo 1116 tun bioodpadu," dodala.

Podzemní kontejnery se v Chebu osvědčily, bude jich asi víc

Cheb - Podzemní kontejnery v Chebu se osvědčily. Cheb plánuje, že by se mohly objevit i v jiných částech města. O jejich přesném dalším rozmístění zatím kompetentní úředníci nerozhodli.

Za snahu je odměna. Města a obce získaly přes 157 000 korun

Karlovarský kraj - Obce a města Karlovarského kraje jsou stále aktivnější a také úspěšnější při využívání možností Motivačního programu kolektivního systému ELEKTROWIN.

Na Třebíčsku se objeví hnědé kontejnery, začíná třídění bioodpadu

Třebíč - Domácnosti na Třebíčsku mohou začít třídit bioodpad. Ve skladu svozové formy Esko-T je připraveno 600 hnědých kontejnerů. V průběhu března je firma rozveze do měst a obcí, spolu s informačními letáky. Od dubna začne třídění biodpadu naplno.

Podzemní kontejnery ve Strakonicích jsou na třech místech

Strakonice – O nádobách na tříděný odpad zapuštěných do země před pěti lety začala uvažovat radnice.

V Červené Řečici testují zájem o zapůjčení kompostérů

Červená Řečice – Rozšířit spektrum třídění odpadů chtějí v Červené Řečici, a to formou bezplatného zapůjčení kompostérů na bioodpad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT