Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Turistika

Turismus zažívá stále větší boom

Krajní levice v Barceloně zaútočila na kola a autobus. Na protest proti turismu

Propíchané pnenumatiky a sprejerské nápisy. I to jsou nejnovější projevy mladého křídla katalánské Kandidátky lidové jednoty (CUP). Levicová strana bojující za nezávislost Katalánska se totiž v poslední době zaměřila na jiný cíl: rostoucí počet turistů v Barceloně.

Dubaj chce nalákat návštěvníky na monstrózní rám i safari

Největší město Spojených arabských emirátů chystá tři nová turistická lákadla. Metropole mezi pouští a Perským zálivem tak chce posílit svou image světového centra rekordů a kuriozit. Podívejte se, na co se budete moci při návštěvě Dubaje již brzy těšit.

Počet turistů na Kubě i příjmy z turistiky prudce vzrostly

Havana - Cestovní ruch na Kubě prudce roste. Počet turistů v zemi se za první pololetí zvýšil o 11,8 procenta na 2,1 milionu. Příjmy pak vzrostly o 15 procent na 1,2 miliardy amerických dolarů (téměř 30 miliard Kč). Uvedl to v pátek kubánský vládní deník Granma s odvoláním na údaje statistického úřadu.

Bulharsko čeká letos rekordní zájem turistů

Sofia – Bulharsko po příznivých údajích za první pololetí roku očekává letos rekordní počet turistů. Zemi pomáhá pověst bezpečné destinace v době teroristických útoků v některých jiných oblíbených místech a také nízké ceny. Uvedla to bulharská ministryně pro cestovní ruch Nikolina Angelkovová.

Zahraničních turistů v létě přibylo o dvě procenta

Praha - Do Česka by mohlo v létě přijet proti loňsku o dvě procenta více zahraničních návštěvníků, kteří se ubytují v hotelech, penzionech či kempech. Domácích turistů přibude o šest až osm procent, odhaduje agentura CzechTourism. Celkem by do ČR letos mělo zavítat více než devět milionů zahraničních turistů, loni jich přijelo 8,7 milionu.

Letošní lyžařská sezona měla v průměru jen 92 dnů

Praha - Letošní lyžařská sezona byla opět velmi krátká, trvala v průměru pouze 92 dnů. Předchozí sezona měla 110 dní. Návštěvnost tuzemských skiareálů dosáhla kvůli teplému počasí a nedostatku přírodního sněhu jen 88 procent loňské sezóny a tržby areálů se snížily o desetinu. Skiareály musely sjezdovky uměle zasněžovat po delší dobu, někde kvůli výkyvům počasí i opakovaně, což zvyšovalo náklady na provoz. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla Asociace horských středisek.

Na Hradě začne v neděli turistická sezona, přijede Karel IV.

Praha - Na Pražském hradě začne v neděli 3. dubna letní turistická sezona, která je letos ve znamení oslav 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. Ten na hrad vjede na koni spolu s padesátičlenným průvodem historických postav, které jsou spjaty s jeho životem. 

Karel Markvart: Ani navigace neohrozily český fenomén - turistické značky

Zajíčkov /ROZHOVOR/ - Za turistickými povinnostmi, ale ještě častěji za radostmi vyráží Karel Markvart z nenápadného Zajíčkova na Pelhřimovsku, který už pěknou řádku let stojí v čele Rady značení na ústředí Klubu českých turistů. O české turistice i cykloturistice ví tolik co málokdo.

Většina rakouských rekreantů se obává terorismu

Vídeň – Bezmála 60 procent rakouských dovolenkářů se obává hrozby terorismu. Vyplývá to z průzkumu institutu Marketagent.com, který si zadala pojišťovna Allianz Global Assistance (AGA). Další příčky v žebříčku obav obsadily krádeže, nemoci a přepadení.

AKTUALIZOVÁNO

Ministerstvo doporučuje dbát v Egyptě zvýšené opatrnosti a registrovat se

Praha – Ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že čeští občané pobývající v egyptské Hurgadě jsou v pořádku. V souvislosti s pátečním útokem na tamější hotel ministerstvo připomíná, aby Češi dbali v Egyptě zvýšené opatrnosti. Rovněž doporučuje, aby se turisté před cestou do této země zaregistrovali do databáze cestovatelů.

Svaz měst a obcí: Česko kvůli složité vízové politice přichází o turisty

Praha - Česko kvůli složité vízové politice přichází o turisty. Uvedl to dnes Svaz měst a obcí (SMO). Podle svazu jsou pravidla pro získání českých víz ve srovnání s jinými zeměmi schengenského prostoru náročnější a pro cestu do Česka návštěvníci potřebují více dokladů, víza jsou dražší a vydání mnohdy dlouho trvá. SMO nyní spolupracuje s ministerstvem zahraničních věcí (MZV) na tom, aby se vízová politika zjednodušila a zrychlila. MZV k tomu uvedlo, že Česko aplikuje stejné vízové procesy jako ostatní země schengenského prostoru.

Odborníci spustili novou databázi moravských a slezských alejí

Ostrava - Tým geografů Ostravské univerzity ve spolupráci s nevládní organizací Arnika spustil po dvouletých přípravách novou mapu a databázi s téměř tisícovkou moravských a slezských alejí a stromořadí. Zájemci v ní najdou údaje o stromech, jejich stáří i zdravotním stavu. Podle tvůrců databáze může pomoci například silničářům a úředníkům, ale poslouží i turistům, kteří tak mohou hledat tipy na výlety vedoucí právě alejemi, dnes o tom informoval mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Co táhne turisty do ČR? Bezpečí i levný alkohol

Praha /ROZHOVOR/- Na turistice by naše země mohla vydělávat daleko více. Máme co ukázat, ale propagace vázne. Nedaří se dostat zahraniční návštěvníky do regionů. Cizinci o nás častokrát nic nevědí. Co se těm, kteří si nás nějakou náhodou přece jen najdou, u nás líbí a co jim naopak vadí? Kdo k nám vůbec jezdí a kolik utrácí? 
A jací jsme naopak turisté my, Češi? Deník se na to zeptal Stanislava Volemana, předsedy Asociace průvodců ČR.

Řekové situaci uprchlíků chápou, bojí se ale odlivu turistů

Kos - V přístavu ve městě Kos na stejnojmenném řeckém ostrově panuje v sobotu večer čilý ruch, venkovní restaurace jsou otevřené, výletní lodě nabízejí vyhlídkové plavby, všude je plno turistů, kteří se jen procházejí nebo projíždějí na kole. Rozdíl nastává za městskými hradbami: ve stínu tady posedávají či polehávají desítky uprchlíků, zejména ze Sýrie.

CzechTourism: Do ČR by letos mohlo přijet až 300.000 Číňanů

Praha - Do Česka by v letošním roce mohlo přijet až 300.000 čínských turistů. Odhaduje to agentura CzechTourism. Loni jich bylo více než 200.000. Podle pátečních údajů statistiků se v českých hotelech a penzionech ubytovalo před začátkem hlavní turistické sezóny meziročně o 47 procent čínských turistů více. Poprvé se tak letos dostali do první desítky zahraničních návštěvníků, a to na osmé místo.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se ve 2. čtvrtletí ubytovalo o 10 procent víc turistů

Praha - V českých hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo meziročně téměř o desetinu turistů více. Pozitivní trend tak trvá již pět čtvrtletí v řadě. Nejvíc přijelo tradičně Němců. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Hostů v hromadných ubytovacích zařízeních bylo celkem 4,4 milionu, což bylo proti loňsku o 9,3 procenta více. Přibylo tuzemských i zahraničních turistů.

Kam loni mířilo nejvíce turistů v Česku? Na Pražský hrad i do Vítkovic

Praha – Nejnavštěvovanějším místem v Česku byl loni opět Pražský hrad, kam zamířilo téměř 1,8 milionu turistů. Druhé místo tradičně obsadila pražská zoologická zahrada, která přilákala 1,38 milionu lidí. V přední desítce je nováčkem expozice pivovarnictví v Plzni, která s 600.000 náv­štěvníky obsadila šesté místo. Vyplývá to z žebříčku, který sestavila agentura CzechTourism.

Za dva roky ubylo v Česku 400 pensionů a 120 turistických ubytoven

Praha - Počet ubytovacích zařízení v Česku za poslední dva roky klesl o deset procent. Výrazně ubylo zejména pensionů, od roku 2012 jich je o 400 méně. Celkový počet nabízených lůžek v hotelech, penzionech, ubytovnách a kempech se snížil o sedm procent na 520.000. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V Česku se každoročně otevře více než desítka nových rozhleden

Praha – Mezi nejatraktivnější turistické cíle poslední doby patří v České republice rozhledny. Každoročně se turistům otevře více než desítka nových staveb, aktuálně se uvádí, že v ČR je asi 380 rozhleden, podle některých zdrojů až 400. Zatím nejnověji zpřístupněnou věží je rozhledna na Senecké hoře nad Pavlíkovem u Rakovníka, která se návštěvníkům slavnostně otevře dnes.

Při cestách do ciziny Češi nejčastěji míří na Slovensko

Praha - Češi loni v rámci zahraničních cest nejvíc cestovali na Slovensko. Hlavním důvodem byla zejména kratší návštěva příbuzných a známých. Nejpopulárnější dovolenkovou destinací zůstalo pro Čechy nadále Chorvatsko. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

AKTUALIZOVÁNO

Do Čech loni přijelo 26 milionu cizinců, většina jen na den

Praha - Do Česka loni přijelo 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, resp. 13,2 milionu) ale strávila v ČR jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko pouze jako tranzitní zemi. Naopak do zahraničí vyjelo loni 41 procent dospělých Čechů. Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu a ministerstva pro místní rozvoj.

Nová lanovka vyvezla na Sněžku za rok téměř 150 tisíc lidí

Pec pod Sněžkou – Nová lanovka na Sněžku vyvezla za rok fungování na vrchol nejvyšší české hory téměř 150.000 lidí. Lanovka za více než 300 milionů korun se rozjela předloni 20. prosince v úseku z Pece na Růžovou horu, z Růžové hory na vrchol Sněžky jezdí od 22. února loňského roku.

Veletrh v Berlíně potvrzuje růst významu gayů pro cestovní ruch

Berlín - Homosexuální komunita hraje v obratu cestovního ruchu stále významnější roli. Potvrzuje to i skutečnost, že na berlínském veletrhu ITB, který patří mezi největší veletrhy cestovního ruchu na světě, je pro oblast služeb pro gaye a lesby vyhrazena zvláštní sekce. Mezi nejoblíbenější destinace homosexuálů patří i Praha, řekl Pavel Sýkora ze společnosti 2009 Network s.r.o., která provozuje internetového průvodce GayGuide365.

Navštivte Evropu, je levná, láká Američany zpravodajský portál

New York - Nyní je ten správný čas na návštěvu Evropy, která díky oslabenému euru a levným letenkám umožní Američanům prožít jednu z nejlevnějších dovolených v životě. Informuje o tom huffingtonpost.com, který doporučuje mimo jiné Polsko a Španělsko. O České republice se ale zpravodajský portál nezmiňuje.

Nekvalifikovaní zahraniční průvodci kazí pověst Praze

Praha - Průvodcovské služby zahraničním návštěvníkům poskytují v Praze až ze 40 procent nekvalifikovaní zahraniční průvodci. V turistickém ruchu jich působí až 2500. Na mezinárodním kongresu Světové federace turistických průvodců (WFTGA) v Praze to řekl předseda Asociace průvodců ČR Stanislav Voleman.

Geologické unikáty v Ralsku propojí kilometry nových tras

Ralsko - Celkem pětašedesát kilometrů pěších cest, které budou provázané se vznikajícími cyklostezkami, hodlá v oblasti bývalého vojenského újezdu Ralsko vyznačit během letošního roku společnost Geopark Ralsko. 

Nové turistické lákadlo Mikulova? Opravený pruský hřbitov

Novým turistickým cílem Mikulova se má stát starý pruský hřbitov. Je vzpomínkou na rakousko-pruskou válku v roce 1866. Město jej loni opravilo, pomníky byly očištěné a zrestaurované včetně centrálního kříže. Na veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně to ve čtvrtek uvedla Marcela Šimánková z odboru rozvoje a živnostenského podnikání mikulovského městského úřadu.

Ministryně Šlechtová chce přilákat více turistů z Číny a Balkánu

Brno - Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) chce do Česka přilákat mnohem více turistů z Číny a také z balkánských zemí. Proti svým předchůdcům se chce také výrazněji zaměřit na zjištění potřeb některých skupin zahraničních turistů, kterým by se nachystala konkrétní nabídka. Díky tomu lze posléze zvýšit podíl cestovního ruchu na hrubém domácím produktu, řekla.

Letišti v Mošnově vzrostl počet pasažérů zhruba o 15 procent

Mošnov – Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos přibylo zhruba 15 procent cestujících. Přesná čísla ještě letiště nemá, ale počet pasažérů se blíží 300.000, řekl ředitel letiště Pavel Schneider. Loni přepravilo letiště 259.167 lidí, což bylo o desetinu méně než v předchozím roce.

Praha se bude ptát turistů, proč přijeli a jak jsou spokojení

Praha – Pražská informační služba plánuje tříletý výzkum mezi turisty. Chce vědět, proč lidé do Prahy jezdí a jak jsou tam spokojení. Osloví proto nejméně 1500 lidí různých národností, přičemž ptát se jich bude dvakrát ročně, řekla mluvčí informační služby Kateřina Bártová. Od roku 2015 bude Pražská informační služba také nově používat mezinárodně srozumitelnější název Prague City Tourism (PCT).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT