Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Turistika

Turismus zažívá stále větší boom

Hotely zažívají dobré časy. Výpadek Rusů násobně vynahradili Číňané a Korejci

Ani konkurence v podobě Airbnb nezhatila českým ubytovatelům profit z rostoucího cestovního ruchu. Za posledních šest let jim narostl počet hostů téměř o třetinu. Do Česka sice přijíždí méně ruských turistů, zato počty Číňanů a Korejců se blíží hranici půl milionu.

Krajní levice v Barceloně zaútočila na kola a autobus. Na protest proti turismu

Propíchané pnenumatiky a sprejerské nápisy. I to jsou nejnovější projevy mladého křídla katalánské Kandidátky lidové jednoty (CUP). Levicová strana bojující za nezávislost Katalánska se totiž v poslední době zaměřila na jiný cíl: rostoucí počet turistů v Barceloně.

Dubaj chce nalákat návštěvníky na monstrózní rám i safari

Největší město Spojených arabských emirátů chystá tři nová turistická lákadla. Metropole mezi pouští a Perským zálivem tak chce posílit svou image světového centra rekordů a kuriozit. Podívejte se, na co se budete moci při návštěvě Dubaje již brzy těšit.

Počet turistů na Kubě i příjmy z turistiky prudce vzrostly

Havana - Cestovní ruch na Kubě prudce roste. Počet turistů v zemi se za první pololetí zvýšil o 11,8 procenta na 2,1 milionu. Příjmy pak vzrostly o 15 procent na 1,2 miliardy amerických dolarů (téměř 30 miliard Kč). Uvedl to v pátek kubánský vládní deník Granma s odvoláním na údaje statistického úřadu.

Bulharsko čeká letos rekordní zájem turistů

Sofia – Bulharsko po příznivých údajích za první pololetí roku očekává letos rekordní počet turistů. Zemi pomáhá pověst bezpečné destinace v době teroristických útoků v některých jiných oblíbených místech a také nízké ceny. Uvedla to bulharská ministryně pro cestovní ruch Nikolina Angelkovová.

Zahraničních turistů v létě přibylo o dvě procenta

Praha - Do Česka by mohlo v létě přijet proti loňsku o dvě procenta více zahraničních návštěvníků, kteří se ubytují v hotelech, penzionech či kempech. Domácích turistů přibude o šest až osm procent, odhaduje agentura CzechTourism. Celkem by do ČR letos mělo zavítat více než devět milionů zahraničních turistů, loni jich přijelo 8,7 milionu.

Letošní lyžařská sezona měla v průměru jen 92 dnů

Praha - Letošní lyžařská sezona byla opět velmi krátká, trvala v průměru pouze 92 dnů. Předchozí sezona měla 110 dní. Návštěvnost tuzemských skiareálů dosáhla kvůli teplému počasí a nedostatku přírodního sněhu jen 88 procent loňské sezóny a tržby areálů se snížily o desetinu. Skiareály musely sjezdovky uměle zasněžovat po delší dobu, někde kvůli výkyvům počasí i opakovaně, což zvyšovalo náklady na provoz. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla Asociace horských středisek.

Na Hradě začne v neděli turistická sezona, přijede Karel IV.

Praha - Na Pražském hradě začne v neděli 3. dubna letní turistická sezona, která je letos ve znamení oslav 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. Ten na hrad vjede na koni spolu s padesátičlenným průvodem historických postav, které jsou spjaty s jeho životem. 

Karel Markvart: Ani navigace neohrozily český fenomén - turistické značky

Zajíčkov /ROZHOVOR/ - Za turistickými povinnostmi, ale ještě častěji za radostmi vyráží Karel Markvart z nenápadného Zajíčkova na Pelhřimovsku, který už pěknou řádku let stojí v čele Rady značení na ústředí Klubu českých turistů. O české turistice i cykloturistice ví tolik co málokdo.

Většina rakouských rekreantů se obává terorismu

Vídeň – Bezmála 60 procent rakouských dovolenkářů se obává hrozby terorismu. Vyplývá to z průzkumu institutu Marketagent.com, který si zadala pojišťovna Allianz Global Assistance (AGA). Další příčky v žebříčku obav obsadily krádeže, nemoci a přepadení.

AKTUALIZOVÁNO

Ministerstvo doporučuje dbát v Egyptě zvýšené opatrnosti a registrovat se

Praha – Ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že čeští občané pobývající v egyptské Hurgadě jsou v pořádku. V souvislosti s pátečním útokem na tamější hotel ministerstvo připomíná, aby Češi dbali v Egyptě zvýšené opatrnosti. Rovněž doporučuje, aby se turisté před cestou do této země zaregistrovali do databáze cestovatelů.

Svaz měst a obcí: Česko kvůli složité vízové politice přichází o turisty

Praha - Česko kvůli složité vízové politice přichází o turisty. Uvedl to dnes Svaz měst a obcí (SMO). Podle svazu jsou pravidla pro získání českých víz ve srovnání s jinými zeměmi schengenského prostoru náročnější a pro cestu do Česka návštěvníci potřebují více dokladů, víza jsou dražší a vydání mnohdy dlouho trvá. SMO nyní spolupracuje s ministerstvem zahraničních věcí (MZV) na tom, aby se vízová politika zjednodušila a zrychlila. MZV k tomu uvedlo, že Česko aplikuje stejné vízové procesy jako ostatní země schengenského prostoru.

Odborníci spustili novou databázi moravských a slezských alejí

Ostrava - Tým geografů Ostravské univerzity ve spolupráci s nevládní organizací Arnika spustil po dvouletých přípravách novou mapu a databázi s téměř tisícovkou moravských a slezských alejí a stromořadí. Zájemci v ní najdou údaje o stromech, jejich stáří i zdravotním stavu. Podle tvůrců databáze může pomoci například silničářům a úředníkům, ale poslouží i turistům, kteří tak mohou hledat tipy na výlety vedoucí právě alejemi, dnes o tom informoval mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Co táhne turisty do ČR? Bezpečí i levný alkohol

Praha /ROZHOVOR/- Na turistice by naše země mohla vydělávat daleko více. Máme co ukázat, ale propagace vázne. Nedaří se dostat zahraniční návštěvníky do regionů. Cizinci o nás častokrát nic nevědí. Co se těm, kteří si nás nějakou náhodou přece jen najdou, u nás líbí a co jim naopak vadí? Kdo k nám vůbec jezdí a kolik utrácí? 
A jací jsme naopak turisté my, Češi? Deník se na to zeptal Stanislava Volemana, předsedy Asociace průvodců ČR.

Řekové situaci uprchlíků chápou, bojí se ale odlivu turistů

Kos - V přístavu ve městě Kos na stejnojmenném řeckém ostrově panuje v sobotu večer čilý ruch, venkovní restaurace jsou otevřené, výletní lodě nabízejí vyhlídkové plavby, všude je plno turistů, kteří se jen procházejí nebo projíždějí na kole. Rozdíl nastává za městskými hradbami: ve stínu tady posedávají či polehávají desítky uprchlíků, zejména ze Sýrie.

CzechTourism: Do ČR by letos mohlo přijet až 300.000 Číňanů

Praha - Do Česka by v letošním roce mohlo přijet až 300.000 čínských turistů. Odhaduje to agentura CzechTourism. Loni jich bylo více než 200.000. Podle pátečních údajů statistiků se v českých hotelech a penzionech ubytovalo před začátkem hlavní turistické sezóny meziročně o 47 procent čínských turistů více. Poprvé se tak letos dostali do první desítky zahraničních návštěvníků, a to na osmé místo.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se ve 2. čtvrtletí ubytovalo o 10 procent víc turistů

Praha - V českých hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo meziročně téměř o desetinu turistů více. Pozitivní trend tak trvá již pět čtvrtletí v řadě. Nejvíc přijelo tradičně Němců. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Hostů v hromadných ubytovacích zařízeních bylo celkem 4,4 milionu, což bylo proti loňsku o 9,3 procenta více. Přibylo tuzemských i zahraničních turistů.

Kam loni mířilo nejvíce turistů v Česku? Na Pražský hrad i do Vítkovic

Praha – Nejnavštěvovanějším místem v Česku byl loni opět Pražský hrad, kam zamířilo téměř 1,8 milionu turistů. Druhé místo tradičně obsadila pražská zoologická zahrada, která přilákala 1,38 milionu lidí. V přední desítce je nováčkem expozice pivovarnictví v Plzni, která s 600.000 náv­štěvníky obsadila šesté místo. Vyplývá to z žebříčku, který sestavila agentura CzechTourism.

Za dva roky ubylo v Česku 400 pensionů a 120 turistických ubytoven

Praha - Počet ubytovacích zařízení v Česku za poslední dva roky klesl o deset procent. Výrazně ubylo zejména pensionů, od roku 2012 jich je o 400 méně. Celkový počet nabízených lůžek v hotelech, penzionech, ubytovnách a kempech se snížil o sedm procent na 520.000. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V Česku se každoročně otevře více než desítka nových rozhleden

Praha – Mezi nejatraktivnější turistické cíle poslední doby patří v České republice rozhledny. Každoročně se turistům otevře více než desítka nových staveb, aktuálně se uvádí, že v ČR je asi 380 rozhleden, podle některých zdrojů až 400. Zatím nejnověji zpřístupněnou věží je rozhledna na Senecké hoře nad Pavlíkovem u Rakovníka, která se návštěvníkům slavnostně otevře dnes.

Při cestách do ciziny Češi nejčastěji míří na Slovensko

Praha - Češi loni v rámci zahraničních cest nejvíc cestovali na Slovensko. Hlavním důvodem byla zejména kratší návštěva příbuzných a známých. Nejpopulárnější dovolenkovou destinací zůstalo pro Čechy nadále Chorvatsko. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

AKTUALIZOVÁNO

Do Čech loni přijelo 26 milionu cizinců, většina jen na den

Praha - Do Česka loni přijelo 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, resp. 13,2 milionu) ale strávila v ČR jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko pouze jako tranzitní zemi. Naopak do zahraničí vyjelo loni 41 procent dospělých Čechů. Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu a ministerstva pro místní rozvoj.

Nová lanovka vyvezla na Sněžku za rok téměř 150 tisíc lidí

Pec pod Sněžkou – Nová lanovka na Sněžku vyvezla za rok fungování na vrchol nejvyšší české hory téměř 150.000 lidí. Lanovka za více než 300 milionů korun se rozjela předloni 20. prosince v úseku z Pece na Růžovou horu, z Růžové hory na vrchol Sněžky jezdí od 22. února loňského roku.

Veletrh v Berlíně potvrzuje růst významu gayů pro cestovní ruch

Berlín - Homosexuální komunita hraje v obratu cestovního ruchu stále významnější roli. Potvrzuje to i skutečnost, že na berlínském veletrhu ITB, který patří mezi největší veletrhy cestovního ruchu na světě, je pro oblast služeb pro gaye a lesby vyhrazena zvláštní sekce. Mezi nejoblíbenější destinace homosexuálů patří i Praha, řekl Pavel Sýkora ze společnosti 2009 Network s.r.o., která provozuje internetového průvodce GayGuide365.

Navštivte Evropu, je levná, láká Američany zpravodajský portál

New York - Nyní je ten správný čas na návštěvu Evropy, která díky oslabenému euru a levným letenkám umožní Američanům prožít jednu z nejlevnějších dovolených v životě. Informuje o tom huffingtonpost.com, který doporučuje mimo jiné Polsko a Španělsko. O České republice se ale zpravodajský portál nezmiňuje.

Nekvalifikovaní zahraniční průvodci kazí pověst Praze

Praha - Průvodcovské služby zahraničním návštěvníkům poskytují v Praze až ze 40 procent nekvalifikovaní zahraniční průvodci. V turistickém ruchu jich působí až 2500. Na mezinárodním kongresu Světové federace turistických průvodců (WFTGA) v Praze to řekl předseda Asociace průvodců ČR Stanislav Voleman.

Geologické unikáty v Ralsku propojí kilometry nových tras

Ralsko - Celkem pětašedesát kilometrů pěších cest, které budou provázané se vznikajícími cyklostezkami, hodlá v oblasti bývalého vojenského újezdu Ralsko vyznačit během letošního roku společnost Geopark Ralsko. 

Nové turistické lákadlo Mikulova? Opravený pruský hřbitov

Novým turistickým cílem Mikulova se má stát starý pruský hřbitov. Je vzpomínkou na rakousko-pruskou válku v roce 1866. Město jej loni opravilo, pomníky byly očištěné a zrestaurované včetně centrálního kříže. Na veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně to ve čtvrtek uvedla Marcela Šimánková z odboru rozvoje a živnostenského podnikání mikulovského městského úřadu.

Ministryně Šlechtová chce přilákat více turistů z Číny a Balkánu

Brno - Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) chce do Česka přilákat mnohem více turistů z Číny a také z balkánských zemí. Proti svým předchůdcům se chce také výrazněji zaměřit na zjištění potřeb některých skupin zahraničních turistů, kterým by se nachystala konkrétní nabídka. Díky tomu lze posléze zvýšit podíl cestovního ruchu na hrubém domácím produktu, řekla.

Letišti v Mošnově vzrostl počet pasažérů zhruba o 15 procent

Mošnov – Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos přibylo zhruba 15 procent cestujících. Přesná čísla ještě letiště nemá, ale počet pasažérů se blíží 300.000, řekl ředitel letiště Pavel Schneider. Loni přepravilo letiště 259.167 lidí, což bylo o desetinu méně než v předchozím roce.

Praha se bude ptát turistů, proč přijeli a jak jsou spokojení

Praha – Pražská informační služba plánuje tříletý výzkum mezi turisty. Chce vědět, proč lidé do Prahy jezdí a jak jsou tam spokojení. Osloví proto nejméně 1500 lidí různých národností, přičemž ptát se jich bude dvakrát ročně, řekla mluvčí informační služby Kateřina Bártová. Od roku 2015 bude Pražská informační služba také nově používat mezinárodně srozumitelnější název Prague City Tourism (PCT).

Leťte do města kouzel! Prahu jako turistický cíl propaguje letoun ČSA

Praha - Prahu jako magickou turistickou destinaci bude dva roky propagovat letoun Českých aerolinií. Airbus A 319 polepený motivem hlavního města se dnes vydalo na svou první cestu na lince mezi Prahou a Barcelonou. Polep s motivem Hradčan a sloganem "Fly to the City of Magic" (Leťte do města kouzel) vyšel Pražskou informační službu na zhruba pět milionů korun.

Ve slovenských horách přišlo v létě o život 15 lidí

Bratislava – Ve slovenských horách přišlo v letošní letní turistické sezoně o život nejvíce lidí za poslední nejméně dva roky. Informovala o tom místní Horská záchranná služba, která v uplynulých měsících také zaznamenala více žádostí o pomoc.

Praha zakáže průvodcům lákat turisty před Staroměstskou radnicí

Praha - Praha zakáže průvodcům lákat turisty pod orlojem na Staroměstském náměstí. Změnou tržního řádu jim vyčlení několik jiných míst, chce nabídku rozptýlit po městě. Novela by měla začít platit asi od 5. listopadu, řekl po radě hlavního města náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09).

Originál. Z batohu se stoličkou je hit

Slovácko - Začalo to nešťastně. Měl problémy s nohou, ale chtěl chodit na procházky. Jenže si neměl kam sednout. Proto Roman Hudeček vymyslel batoh. Jiný než všechny ostatní. Takový, který má v sobě důmyslně ukrytou stoličku. Založil firmu, na jejímž chodu se podílejí spolu s ním tři jeho synové. A mají úspěch.

Návštěvnost Tater podle sčítání dosáhla dlouholetého maxima

Bratislava - Návštěvnost Vysokých Tater na Slovensku, které jsou častým cílem českým dovolenkářů, letos dosáhla dlouholetého maxima. Vyplývá to ze sčítaní turistů, které se uskutečnilo uplynou sobotu. Počet turistů v nejvyšším slovenském pohoří se přiblížil k rekordu z 80. let minulého století.

AKTUALIZOVÁNO

Do ČR přijelo méně turistů z Ruska, celkově je návštěvníků víc

Praha - Do České republiky ve druhém čtvrtletí přijelo víc turistů. Nejvíc jich bylo tradičně z Německa, naopak výrazně ubylo Rusů, zvláště v Praze. Hlavní město jich navštívilo zhruba o 23.000 méně než ve stejném období před rokem. Celkově přijelo do Česka o 14,1 procenta méně občanů Ruské federace než loni ve druhém čtvrtletí. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ruské turisty v ČR nahrazují Němci a Číňané.

Česko plné věží. Rozhlédněte se po něm

Praha /ROZHOVOR/ - Jako rozhlednová velmoc působí Česká republika v porovnání s jinými zeměmi světa. Celkem jich je 365 a každým měsícem přibývají další. Aktuálně na jeden bývalý okres připadá téměř pět rozhleden. Proč se u nás těší takové oblibě, které z nich jsou nej a které jsou nově otevřené? To zjistil Deník za vás.

Ruských turistů v Česku ubývá. Ve 2. čtvrtletí jich přijelo o čtvrtinu méně

Praha - Cestovní kanceláře a hotely ve druhém čtvrtletí zaznamenaly zhruba čtvrtinový meziroční úbytek turistů z Ruska. Upozornila na to dnes Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK). Důvodem úbytku jsou zejména devalvace rublu a důsledky ukrajinské krize, podle Ruského svazu cestovního ruchu za tím stojí i víza. Rusové jsou po Němcích druhou nejpočetnější skupinou zahraničních turistů ČR a délkou pobytu a výší výdajů se jim nikdo nevyrovná, dodala ACK.

Turisty po Svitavách provádí mobilní průvodce

Svitavy - Návštěvníci se po městě mohou projít s pomocí speciálního mobilního průvodce. Jednoduše si ho stáhnou do svých chytrých telefonů nebo tabletů. A hlavně zdarma.

Turistické známky už dávno přesáhly hranice regionu

Janovice u Rýmařova - Cenově dostupným a milým suvenýrem jsou turistické známky, které lidé mohou získat na dvou tisících vybraných místech v Česku i v zahraničí.

Rekordní účast na Poříčských toulkách pořadatele zaskočila

Velké Poříčí - Ke státnímu svátku osvobození už neodmyslitelně patří turistický pochod a jízda na kole pod názvem „Poříčské toulky". Letos tomu nebylo jinak, turisté a cyklisté vyrazili na trať už po desáté a opět v rekordním počtu účastníků.

Po červené. Turistické značky slaví 125 let

Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/  - První turistická trasa u nás měla červenou barvu. Vedla od Štěchovic ke Svatojánským proudům v údolí Vltavy. První označovací družstvo Klubu českých turistů ji vyznačilo 11. května 1889, tedy před 125 lety. 

Pěší turistika patří k nejoblíbenějším aktivitám v Česku

Praha – Pěší turistika stále patří mezi nejoblíbenější volnočasové aktivity v Česku, přestože počet organizovaných turistů v posledních letech mírně klesá. Klub českých turistů (KČT) má 33 tisíc členů, ještě před deseti lety organizace čítala na 40 tisíc členů, řekl generální sekretář klubu Mojmír Nováček. Podle něj tvoří členy klubu rovným dílem děti a mládež přes lidi v produktivním věku až po seniory.

Obnovují Jubilejní karpatskou stezku

Dolní Dobrouč - V letošním roce odbor KČT Dolní Dobrouč 2009 oslaví teprve své páté narozeniny, ale svojí neúnavnou prací a zajímavými nápady o sobě dává každoročně velmi výrazně vědět, stejně tak jako spolky s dlouhodobými tradičními programy a sofistikovanou vnitřní organizací.

Do Prahy přijede o nadcházejících svátcích přes 200 tisíc turistů

Praha - Do hlavního města se po následující víkendy a svátky 1. a 8. května chystá podle Pražské informační služby (PIS) na každý z nich přes 200.000 turistů. Nejvíce jich zřejmě přijede z Německa, České republiky a Ruska, sdělila dnes mluvčí PIS Kateřina Bártová.

Svátky oslavili i turistikou

Vrbice - Setkávání turistů se letos konalo o velikonoční neděli v místní části pod rozhlednou. Tuto akci si samozřejmě nenechala ujít spousta turistů, byli tu ale i návštěvníci, kteří se přijeli jen tak podívat do krásné přírody pod místní rozhlednou.

Na Velikonoce přijede do Česka až 300 tisíc turistů

Praha - Zahraniční turisté o velikonočních svátcích v České republice utratí téměř 3,5 miliardy korun, meziročně o sedm procent víc. Nejvíce návštěvníků přijede tradičně z Německa, Rakouska a Slovenska, uvedla poradenská společnost Mag Contulting. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Česko navštíví o šest procent víc zahraničních turistů, celkem až 300.000.

Turisty do regionu přiláká i hra

Heřmanův Městec - Místní akční skupina (MAS) Železnohorský region rozšířila své pole působnosti i na Chrudim. „Pro obě strany je to výhodné. Naši výrobci se dostanou k chrudimským obchodníkům a do místních restaurací a naopak chrudimští výrobci se dostanou na naše propagační akce," říká odborný poradce sdružení Kateřina Korejtková.

V Harrachově ukončili zimní sezonu, Ještěd už zahájil letní

Liberecký kraj - Zimní sezona v Libereckém kraji definitivně skončila. Jako poslední v neděli zimní provoz ukončili v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov na Semilsku. Posledního lyžování využilo o víkendu několik stovek lidí. Lanovka na Čertovu horu však dnes jezdila naposledy. "Od pondělí ji čeká odstávka před letní sezonou. Tu v Harrachově zahájí o Velikonocích,"  řekl náčelník tamní lanovky Milan Goč.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT