Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

České školství

Školy se potýkají s řadou problémů, které žádná vláda dosud nedokázala vyřešit

Berme na učební obory každého. Svaz průmyslu je proti pevné bodové hranici

Zatímco hejtmani spatřují v takzvaném cut-off score první krok k záchraně churavějícího českého školství, Svaz průmyslu a dopravy ČR je proti. Obává se totiž, že by se po zavedení pevné bodové laťky pro přijetí nedostalo sedm z deseti uchazečů ani na učňovský obor.

Plaga se nedohodl s kraji na řešení minima pro přijetí na střední školy

Možnost zavedení jednotné hranice bodů nutných pro přijetí u zkoušek na maturitní obory zůstává otevřená. Ministerstvo školství o tom bude dále jednat s týmem odborníků na školství z krajů. Zástupci vlády a krajů to dnes řekli po svém jednání na Úřadu vlády. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se stanovením minima u přijímacích zkoušek nesouhlasí. Zástupci krajů naopak trvají na tom, že by se hranice bodů měla centrálně zavést.

Hejtmani volají po ztížení přijetí na maturitní obory. Odborníci to zavrhují

/ANKETA/ Mají se zpřísňovat podmínky přijímacích zkoušek na střední školy? Ano, tvrdí hejtmani sdružení v Asociaci krajů ČR. Ne, říká ministr školství Robert Plaga. „Při pátečním setkání s asociací chci na konkrétních datech ukázat, že cut-off score by nic z jejích požadavků neřešilo,“ řekl Deníku ministr Plaga. 

Děti ve třídách nevidí na psaní a neslyší výklad

Soustředit se na výklad? Téměř nemožné, stěžuje si skoro 80 procent českých školáků. Třídy jsou podle nich hlučné a špatně osvětlené. 

Coca-Cola stahuje ze škol nápoje s cukrem. Mění i vzhled automatů

Z automatů Coca-Coly na českých středních školách začnou mizet slazené nápoje. S omezením prodeje přišla sama společnost v rámci samoregulačních opatření. Od začátku září tak budou v jejích automatech, ze kterých navíc zmizí reklamy a loga, k dostání pouze nekalorické nápoje a nápoje bez přidaného cukru.

V pondělí začne školní rok. Prezident přivítá prvňáčky v Praze 6

Po dvou měsících letních prázdnin se v pondělí do školních lavic vrátí děti. Ačkoli podle odhadů ministerstva školství v novém školním roce opět ubude prvňáků, celkový počet žáků základních škol dál poroste. Do středních škol bude chodit asi podobný počet studentů jako loni, kdy se zastavil jejich dlouholetý úbytek, uvedl úřad. Nový školní rok s sebou přinese i některé změny v legislativě.

Inkluze dostane na podzim nový kabát

Tisíckrát omílaná podpora žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, neboli inkluze, dostane letos na podzim nový impulz. Měl by jít žádoucím směrem, neboť vyhláška, kterou připravuje ministerstvo školství, ubere školám aspoň část z velkého množství administrativy. 

Děti se vrací do školních lavic. Do tříd přichází 108 tisíc prvňáků

Dnes se otevírají dveře školních budov pro celkem 1 336 700 žáků, z toho 941 200 jich bude na základních školách. 

Robert Plaga: Ptejme se, proč je v maturitních oborech tolik dětí

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bývalý náměstek pro vysoké školy Robert Plaga (ANO) se stal ministrem školství v Babišově první vládě a zůstal i v té, která v červenci získala důvěru. Je typem člověka, který nestřílí od boku a než přijme rozhodnutí, pídí se po všem, co daná tematika obsahuje. To se týká inkluze, maturit i garantovaných míst v mateřských školách.

Komenského sochu daroval i Havel. Americe

Ve středu Deník informoval o záměru premiéra Andreje Babiše věnovat Štursovu sochu Jana Amose Komenského Itálii, konkrétně Římu. V roce 350. výročí úmrtí učitele národů by měla stát v galerii Villa Borghese. Babiš by ji tam rád osobně předal.

Nový školní rok v číslech: Sedm set hodin výuky. S padesátiletými učitelkami

/INFOGRAFIKA/ Na devatenáct učitelek připadá na prvním stupni jeden jediný pedagog-muž.

Nízké platy i klesající prestiž. Školy mají stále větší potíže sehnat učitele

Školy mají stále větší problémy sehnat kvalitní učitele. Chybějí zejména kantoři pro první stupeň, matematiku, informační technologie a přírodovědné předměty. Shodli se na tom zástupci školských asociací, které oslovila ČTK. 

Výbava pro prvňáčka? Minimálně 1600 korun, stejně jako vloni

Ten, kdo vloni vybavoval své dítě na první cestu do školy, letos nebude ničím překvapen. Cena základních potřeb pro prvňáčky začíná opět na 1600 korunách. Nachlup stejná je i průměrná 31procentní výše slev, s nimiž jednotlivé prvky výbavy nabízejí obchodní řetězce. Údaje vyplývají z analýzy společnosti Česká distribuční, která doručuje akční letáky.

Ministr Plaga: O pětině platu učitele by měl rozhodovat ředitel

Ministr školství může mít podobu sedmimístné cifry, konkrétně 1,2 miliardy korun. Přesně tu si podle slov Roberta Plagy (za ANO) vybaví jeho kolegyně z financí Alena Schillerová, když ho potká na vládě. Je to suma, kterou by Plaga ještě rád získal do své rozpočtové kapitoly pro příští rok.

Rozvrh vytváří vedení škol i týden. Pomůže jim unikátní počítačový program

Vyučování na sedmou, matematika až po obědě nebo dlouhé přesuny mezi učebnami. Špatně nastavený rozvrh může žákům ztížit pobyt ve škole a demotivovat je. Změnit to chce brněnská společnost Skolaris, která vytvořila unikátní program pro tvorbu online rozvrhů.

Odborníci: Školství by mohl zlepšit tlak rodičů na modernizaci

V Česku je třeba více šířit povědomí o nutnosti změn ve vzdělávacím systému. Nyní školy stále často zatěžují děti řadou informací, aniž je učí o nich přemýšlet. Zlepšit by to mohla větší poptávka rodičů po vzdělávání, které dokáže děti připravit na život ve 21. století. Novinářům to dnes řekli zástupci rady ambasadorů pro vzdělávání, která vznikla při soukromých školách Heuréka.

Matfyz plný dívek? Studium matematiky, chemie a fyziky je láká více než chlapce

Zájem o vysokoškolské studium techniky a přírodních věd má jen pětina středoškoláků. Zatímco jinoši preferují strojní a IT obory, přírodní vědy lákají spíš děvčata. Například matematiku zvažuje 17 procent dívek, ale jen osm procent hochů.

Plaga: Návrh změn v maturitách by měl být hotov do podzimu

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) by chtěl do podzimu vypracovat návrh změn ve státních maturitních zkouškách. Vycházel by z výsledků debaty, kterou chce nyní otevřít. Řekl to dnes v České televizi v Otázkách Václava Moravce. Novela zákona by podle Plagy mohla zavést například dvě úrovně maturity z matematiky a omezit státní maturitu z češtiny jen na didaktický test. Pokud by změny schválila Sněmovna, mohly by se týkat maturantů, kteří půjdou ke zkoušce na jaře 2020.

Nová ředitelka Cermatu Kleňhová: Maturita z matematiky má být povinná

Nastupující ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaela Kleňhová chce vypracovat podrobnou analýzu tvorby testů přijímacích i maturitních zkoušek, aby zjistila, proč se v nich letos vyskytly chyby a zabránila jejich opakování. Přiklání se k tomu, aby se maturitní zkoušky z jazyků nadále skládaly z testu, písemné práce a ústní zkoušky. Připouští ale diskuzi o změnách v jejich organizaci. Maturita z matematiky by podle ní měla být povinná.

AKTUALIZOVÁNO

Šéf Cermatu Jiří Zíka skončil, státní maturity se zásadně změní

Po sérii chyb ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) odvolal šéfa organizace, která připravuje plošné přijímací zkoušky a státní maturity.

AKTUALIZOVÁNO

V maturitním testu z češtiny byla chyba. Oprava pomohla 147 žákům

V maturitním testu z češtiny byla chyba, kvůli které ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) rozhodl o přehodnocení výsledků státní maturity. V jedné z otevřených otázek totiž byly dvě možné správné odpovědi namísto avizovaného jediného správného řešení. Cermat nyní některým žákům vystaví nová vysvědčení a nové výpisy testů. Oprava pomohla 147 žákům.

Češtináři: Podoba státní maturity by se měla změnit. Zatěžuje rozpočet i školy

Povinná státní maturita z češtiny by se podle Společnosti učitelů českého jazyka a literatury měla nahradit zcela novým modelem zkoušky. Měla by se skládat z centrálně hodnoceného testu maturitního minima, který by sloužil jako vstupenka ke školní části maturity. Sdělila to mluvčí společnosti Veronika Valíková. 

Předseda matematiků: Učňové by neměli skládat státní maturitu

Na učebních oborech by neměla být státní maturita, shodli se předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát a předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák, které dnes oslovila ČTK. Podle nich není možné srovnávat žáky ve školách s tak odlišným zaměřením, jako jsou gymnázia a učiliště, a učňové by měli mít možnost získat především výuční list a složit odbornou maturitu.

Vyučující matematiky? Ohrožený druh. Školy je jen složitě shánějí

Na mnoha základních i středních školách na jihu Moravy chybí učitelé matematiky. Podle pozorovatelů jde o celostátní problém, který nemá řešení.

Odmítnutým blokují místa děti přijaté na víc škol. Pomoci má zápisový lístek

Stovky dětí nepřijaly letos brněnské základní školy do prvních tříd. Pětina předškoláků je totiž nyní zapsaná na více než jednu školu a blokuje tak místa ostatním. Školy tak musí losovat i mezi spádovými dětmi. Problém má vyřešit zápisový lístek.

AKTUALIZOVÁNO

Čím dál horší. Maturitu z češtiny i matematiky letos zvládlo méně studentů

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z češtiny nezvládlo letos 10,4 procent maturantů, tedy o 0,7 procentního bodu víc než loni. Přibývá tak středoškoláků, kteří tuto zkoušku napoprvé nezvládnou. Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů, což je o 0,6 procentního bodu víc než loni. Zůstává tak nejméně úspěšným předmětem v maturitních testech.

Ze školek do dětských skupin. To je plán pro dvouleté

Vláda se musí připravit na období po roce 2020, kdy skončí financování dětských skupin z evropských peněz a mateřské školy se menším ratolestem plošně neotevřou.

Ministerstvo: Gymnázia přijmou dva žáky s původně chybnou odpovědí

Na osmiletá gymnázia budou přijati dva studenti, kteří u jednotných přijímacích zkoušek zaškrtli původně chybnou odpověď. Ministerstvo školství už obdrželo informace o výsledcích testování i z posledních čtyř škol, a počet dodatečně přijatých se tak proti dosavadním zjištěním už nenavýší. Dnes to sdělilo tiskové oddělení úřadu.

VÍME PRVNÍ

Šok pro děti a rodiče, výsledky přijímaček neplatí

Těsně před začátkem prodlouženého víkendu se na osmiletých gymnáziích spustil poprask. Vpodvečer ředitelé dostali dopis od šéfa Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jiřího Zíky, v němž anuluje výsledky testů z českého jazyka pro uchazeče o osmiletý obor.

Truhlář, ohrožený druh. Asociace českých nábytkářů bijí na poplach

Ačkoli český nábytkářský trh vytrvale a silně roste, čerstvě vyučených truhlářů rapidně ubývá. Za posledních 12 let se jejich počet snížil o kritických 69 procent, mladých čalouníků je dokonce pětkrát méně než v roce 2005. Podle nábytkářských asociací začíná být situace neudržitelná.

V dubnu a květnu budou státní maturity, začnou slohem z češtiny

Jarní termín státních maturit začne letos opět slohovou prací z češtiny. Maturanti ji budou psát 11. dubna. Ostatní písemné a didaktické testy se uskuteční mezi 2. a 9. květnem. K prvnímu pokusu je letos přihlášeno 69.318 středoškoláků, což je o zhruba 500 méně než loni. Řekl to Jan Pohanka, mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které vytváří testy a organizuje státní maturity.

Hejného hravé učení matematiky prověří poslanci. Školy i rodiče metodu brání

Místo čísel počítají kroky, místo vzorců používají představivost. Díky Hejného metodě si matematiku oblíbily stovky dětí. Nyní jí hrozí zánik. Poslanci školského výboru chtějí prověřit, jestli kvůli ní žáci nezaostávají. Konec metody se může dotknout 154 škol Brně.

Konec „ekonomky“ v centru Ostravy? Báňská vážně zvažuje přemístění

/ANKETA, FOTOGALERIE/ Centru Ostravy hrozí odliv tří tisíc studentů a jejich pedagogů. Vedení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava zvažuje výstavbu nové budovy Ekonomické fakulty v porubském kampusu.

AKTUALIZOVÁNO

Proti Babišovi a Zemanovi: tisíce studentů vyšly protestovat do ulic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bránit ústavní hodnoty vyrazili ve čtvrtek v poledne z lavic i přednáškových sálů studenti po celé České republiky. Do stávky nazvané Vyjdi ven se zapojilo tisíce mladých lidí z tří stovek vysokých i středních škol. Protestují hlavně proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi.    

Odklady poškozují šestileté děti. Mohou u nich vyústit v odpor vůči vzdělávání

/INFOGRAFIKA/ V dubnu začínají zápisy do první třídy. Přestože poprvé zasednou do školních lavic děti, které absolvovaly povinný rok předškolní výchovy, očekává se opět pětina odkladů.

Ministr školství Plaga: Inkluzi vylepšíme vyhláškou

/INFOGRAFIKA/ Slovo, které budí vášně, včera získalo reálný číselný i obsahový rozměr. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) seznámil novináře s analýzou, která podrobně rozebírá, co přinesly nové podmínky pro společné vzdělávání dětí do českých škol.

Ministři: Školky se mají otevřít dvouletým dětem

Do debaty o tom, zda má stát garantovat místa v mateřských školách i pro dvouleté děti, včera rázně vstoupila vláda. Negativně se totiž postavila k návrhu novely školského zákona z pera Václava Klause mladšího a dalších poslanců ODS.

Místo vysvětlení emoce i lži. Dusno ve školce Doubek trvá

Debata, která měla přinést odpovědi na další dění ve svítkovské Mateřské škole Doubek. Místo toho však téměř tříhodinový kotel, který většinou ovládaly emoce.  Setkání, které na úterní odpoledne svolala radnice, mělo nabídnout urovnání sporů po sérii stížností na přístup ředitelky k rodičům a zaměstnancům. Zjitřená atmosféra ve školce ale byla znát.

Vzdělávání předškoláků doma má nedostatky, myslí si učitelky

Individuální vzdělávání předškoláků má podle některých učitelek mateřských škol řadu nedostatků. Jednorázovým přezkoušením dětí, které se vzdělávají doma, není možné zjistit, zda a jak dobře se připravují na přechod do školy, myslí si učitelky. Ukázala to anketa vzdělávací organizace EDUkační LABoratoř (EDULAB), která se ptala 60 ředitelek mateřských škol z celého Česka. 

Končící ministr školství Štech: Nerušte inkluzi a zvyšujte platy

O konci inkluze mluvili politici, kteří chtěli získat laciné body před volbami. Po nich jde ale o čirý nesmysl. „To chtějí děti s poruchami učení a chování, což nemá nic společného s intelektem, nahnat do nějakých nových škol a tam je segregovat? Tak to by byl návrat hluboko do minulého století,“ uvedl končící ministr školství Stanislav Štech na bilanční tiskové konferenci.

Štech: Peníze na růst platů ve školství mohou doplatit kraje

Kraje by měly 1,3 procenta peněz na růst platů ve školství, které jim na slibované zvýšení tarifů ministerstvo neposlalo, doplatit ze svých rezerv nebo z fondu na odměny. Po poradě se zástupci krajů to řekl ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

Snižování osobního příplatku učitelům je nezákonné, vzkazuje organizace učitelů

V důsledku navyšování učitelských mezd dochází na některých školách ke snižování osobního příplatku. Profesní organizace Učitelská platforma disponuje právním výkladem, podle kterého je tento postup nezákonný. Učitelé tak mají právo trvat na osobním ohodnocení, které za svou práci získali.

Povinného předškolního vzdělávání se neúčastní tři procenta dětí

Do posledního ročníku mateřských školek letos nastoupilo asi 97 procent pětiletých dětí, pro které je od září povinný. Z celkového počtu 110 tisíc pětiletých se jich tak povinného předškolního vzdělávání účastní asi 106 500. Zhruba 3400 dětí rodiče do školek nepřihlásili. Mezi nimi jsou i děti, které bydlí v zahraničí a povinnost předškolního vzdělávání se na ně nevztahuje.

Dětské skupiny volají SOS. Kvůli komplikacím ze stran úřadů

/INFOGRAFIKA/ Částečné řešení problému s nedostatkem míst v mateřských školách přinesl zákon o dětské skupině. Podmínky pro její vznik jsou méně striktní než v případě školek. Užitečný zákon však komplikují razítka. Dotační peníze se leckdy zpožďují. 

AKTUALIZOVÁNO

Ministr brání napadané prvňáčky. Politici mlčí

Nenávistné reakce, jež vyvolalo zveřejnění fotografie dětí z teplické základní školy, nechává politiky v klidu. Na svých stránkách se k němu dnes nevyjádřila žádná ze stran, jež volby vynesly do sněmovny. Osaměle se proti výzvám k likvidaci školáků, jejichž foto nedávno zveřejnil  Deník, vyslovil ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

Děti mohou uklouznout na kalužích po dešti. Školy dostanou na opravy 170 milionů

Nebezpečně kluzké hřiště nebo desítky let starý bazén. Na opravy v mateřských a základních školách v Brně příští rok poputuje sto sedmdesát milionů korun. V úterý návrh schválili brněnští zastupitelé.

Nová vláda se má věnovat školství, platy musí dosáhnout 50 tisíc, žádají odbory

Školské odbory očekávají od budoucí vlády, že ve svém programovém prohlášení uvede konkrétní kroky, které povedou k růstu rozpočtu školství. Trvají na zvyšování platů učitelů, které by podle nich v dalších letech měly dosáhnout alespoň 50 tisíc korun, i nepedagogických pracovníků ve školství. 

Analýza: Asistenti pedagoga jsou nejdražší části inkluze

Asistenti pedagoga jsou nejdražší částí systému společného vzdělávání handicapovaných dětí v běžných školách, na který mohou školy od loňského září čerpat peníze od státu. Ačkoli tvoří asistenti 7,2 procenta poskytovaných podpůrných opatření pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, stojí zhruba polovinu peněz na financování inkluze.

Sázka na přípravu učňů ve firmách není všelékem

/INFOGRAFIKA/ Duální vzdělávání je hitem letošních voleb. Jednostranná praxe není řešení, varuje odborník.

Prázdninová nezaměstnanost učitelů byla letos opět vyšší

Počet učitelů bez práce se letos po zahájení školního roku snížil o zhruba třetinu ve srovnání s předchozím měsícem. O prázdninách nezaměstnanost učitelů naopak stoupla. Ačkoli loni vstoupila v platnost novela, podle které nemohou školy zaměstnávat učitele jen na školní rok a na prázdniny je propustit, bylo v červenci na úřadech práce přibližně o třetinu více učitelů než na konci školního roku v červnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT