Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Protivládní demonstrace na Ukrajině

Protesty rozdmýchalo odmítnutí prezidenta Viktora Janukovyče podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii.

Situaci na Ukrajině považují Češi za bezpečnostní riziko

Praha - Češi ve srovnání s dubnem častěji považují aktuální situaci na Ukrajině za možné bezpečnostní riziko. Více než polovina se jich domnívá, že tamní spory mohou představovat hrozbu pro bezpečnost v České republice. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které zájem tuzemských občanů o dění na Ukrajině pravidelně sleduje.

Porošenko chce uzavřít s USA smlouvu o vojenské pomoci

Washington – K poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině vyzval Spojené státy nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko. Sankce Západu nejsou dostatečně účinné, hrozba ruské agrese je reálná. Kyjev potřebuje zejména americkou technickou podporu a poradce, řekl ukrajinský prezident listu The Washington Post.

AKTUALIZOVÁNO

Proruští radikálové na Ukrajině zadržují čtyři členy mise OBSE

Kyjev/Vídeň/Tallinn - Proruští radikálové unesli na administrativní hranici mezi Doněckou a Luhanskou oblastí skupinu čtyř zahraničních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Oznámila to dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na představitele OBSE. Únos odsoudil Kyjev a k propuštění rukojmích vyzvala i Moskva.

AKTUALIZOVÁNO

Armádní útok v Doněcku si vyžádal padesát mrtvých radikálů

Kyjev - Zřejmě přes padesát obětí si od pondělí vyžádaly boje o doněcké letiště a jeho okolí, které propukly pouhý den po volbách ukrajinského prezidenta. Očití svědkové hovoří o desítkách mrtvých těl zasažených střepinami granátů a palbou velkorážných zbraní. Doněck podle místních médií prožil nejsilnější armádní ofenzívu na východě země od počátku nepokojů. Dnes večer údajně ve městě zavládl klid zbraní.

AKTUALIZOVÁNO

V Doněcku zavládl časně ráno klid. Při bojích bylo údajně zabito 150 lidí

Kyjev - Po pondělních tvrdých bojích mezi povstalci a ukrajinskou armádou panoval v Doněcku časně ráno relativní klid. Informovala o tom agentura ITAR-TASS, podle níž na letišti, kde se střílelo celý den, utichla palba hodinu po půlnoci. Mluvčí armády Oleksij Dmytraškovskyj uvedl, že byli zlikvidováni prakticky všichni ozbrojenci, kteří se nacházeli v letištním terminálu. Oběti pondělních střetů jdou podle informací z obou stran do desítek.

Porošenko: S Putinem se znám, budeme jednat

Kyjev – Ukončit násilí, stále více připomínající občanskou válku, zvýšit spolupráci s Evropskou unií, snížit strašidelnou míru korupce a naopak posílit nezávislost soudů. Budoucí ukrajinský prezident, podnikatel Petro Porošenko vidí hlavní úkoly svého úřadování poměrně jasně.

Porošenko po inauguraci prodá většinu majetku, avšak televizi si ponechá

Kyjev - Ukrajinský oligarcha Petro Porošenko, pravděpodobný vítěz nedělních prezidentských voleb, je po uvedení do funkce připraven rozprodat svůj rozsáhlý majetek. Oznámil to dnes na tiskové konferenci v Kyjevě. Porošenko je majitelem rozsáhlého cukrářského impéria Roshen a vlastní rovněž televizní stanici. Té se ale prý vzdát nechce.

AKTUALIZOVÁNO

V Doněcku se bojuje o letiště, armáda nasadila letectvo

Kyjev - Ve východoukrajinském Doněcku dnes propukly nové boje mezi proruskými povstalci a ukrajinskými vládními silami. Vše začalo ráno, když separatisté pronikli do areálu doněckého mezinárodního letiště, které bylo dosud pod kontrolou armády. Vojáci zareagovali protiútokem. Informace o situaci se rozcházejí, podle některých zdrojů rebelové letiště opustili, podle jiných mají naopak areál pod kontrolou a armáda přerušila nálety.

Achmetov se prý do Doněcka nevrátí, na zklidnění čeká v Kyjevě

Kyjev - Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov se po roztržce s východoukra­jinskými separatisty do rodného Doněcka nevrátí a na stabilizaci situace vyčká v Kyjevě. V ukrajinském hlavním městě to dnes oznámila jeho tisková služba. Achmetovova doněcká rezidence je od víkendu pod kontrolou povstalců, miliardář neměl ani možnost hlasovat v prvním kole prezidentských vo­leb.

V Luhanské oblasti prý byli popraveni členové volební komise

Kyjev - Prudká přestřelka se dnes strhla u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska. Podle ruské agentury RIA Novosti tam ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých se prý upřesňuje.

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentem bude oligarcha Porošenko, starostou Kyjeva Kličko

Kyjev - Zřejmě hned v prvním kole dnes Ukrajinci zvolili příštím prezidentem zámožného politika Petra Porošenka, který podle průzkumů u volebních místností získal nadpoloviční většinu hlasů a na hlavu porazil své soupeře. Zkušený politik a úspěšný podnikatel chce při své první cestě zamířit na východ země, kde už řadu týdnů pokračují krvavé střety mezi separatisty a armádou. Lidnatý proruský Donbas hlasování z velké části bojkotoval, ve většině velkých měst na východě zůstaly volební místnosti zavřené.  V souběžných volbách kyjevského starosty dnes zřejmě zvítězil šéf hnutí UDAR a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko.

Ukrajinský generál: Rusko skutečně začalo stahovat vojska z hranic

Kyjev – Ruská armáda skutečně zahájila stahování svých vojsk od hranic s Ukrajinou. Na tiskové konferenci v Doněcku to dnes oznámil generál ukrajinské pohraniční služby Viktor Myšakovskyj. Letecký průzkum ale podle něj ukázal, že ruské základní tábory u hranic zůstávají.

Medveděv je na Krymu, podle Kyjeva jde o další provokaci

Kyjev/Moskva - Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes v den prvního kola ukrajinských prezidentských voleb navštívil okupovaný Krym. Jeho návštěva, po březnové ruské anexi poloostrova už druhá, vyvolala ostrý protest ukrajinského ministerstva zahraničí. Zvolený termín návštěvy je podle Kyjeva "otevřenou provokací".

Stovky Ukrajinců přišly volit prezidenta na pražskou ambasádu

Praha – Stovky Ukrajinců trpělivě čekají ve frontě před ambasádou v Praze, kde se od dnešního rána konají volby ukrajinského prezidenta. Situace před budovou v Bubenči je poklidná, zatím nebyly hlášeny žádné incidenty. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Hana Jeřábková. Ukrajinci pobývající v České republice mohou do dnešních 20:00 volit také na konzulátu v Brně.

AKTUALIZOVÁNO

Povstalci maří volby na východě Ukrajiny, jinde je situace klidná

Kyjev /INFOGRAFIKA/ – Akce separatistů dnes na východě Ukrajiny zablokovaly hlasování ve většině volebních okrsků. V některých městech se hlasování nekoná vůbec, členové mnoha volebních komisí se svých funkcí vzdávají, ostatní jen obtížně překonávají organizační problémy. V centrálních a západních regionech Ukrajiny probíhají volby bez incidentů, mimořádný zájem je prý o hlasování v Kyjevě. O násilných útocích se zraněnými či mrtvými zatím zprávy nejsou.

Ukrajinský východ sabotuje volby, ohlásil vznik Nového Ruska

Kyjev/Moskva – O posílení svých plánů na odtržení od zbytku země se den před volbami ukrajinského prezidenta pokusili vůdci separatistů na východě Ukrajiny. Jejich „Nové Rusko", které dnes vzniklo spojením „lidových republik" v Doněcké a Luhanské oblasti, je odpovědí na výzvu premiéra Arsenije Jaceňuka, pro něhož nedělní prezidentské volby otevřou Ukrajině „cestu ke svobodě". Nadějí je pro Kyjev dnešní prohlášení Kremlu, že výsledky hlasování hodlá respektovat.

Ukrajinští radikálové mohou podle Putina narušit tranzit plynu

Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval odběratele a tranzitní státy k důslednému dodržování dohod o tranzitu plynu do Evropy. Uvedl, že Rusko ctí závazky zakotvené v těchto kontraktech a očekává stejný přístup od všech zúčastněných. Znepokojení Moskvy vyvolávají otevřené hrozby ukrajinských "radikálů" o narušení dodávek ruského zemního plynu do Evropy, prohlásil zároveň Putin.

Prezidenta budou Ukrajinci vybírat jen někde

Kyjev, Moskva /INFOGRAFIKA/ – Původně chtěla penzionovaná učitelka chemie Světlana Antonovová zasednout ve volební komisi. Nakonec ale důchodkyně 
z Doněcké oblasti nepůjde 
k ukrajinským prezidentským volbám ani hlasovat.

Separatisté prý na východě Ukrajiny popravují zajatce

Kyjev - Nejméně pět mrtvých si vyžádaly dnešní potyčky mezi ukrajinskými vojáky a proruskými povstalci na východě Ukrajiny. Do povstalecké léčky se podle agentury Reuters dostala i jednotka místních dobrovolníků, bojujících na straně vlády. Zajaté dobrovolníky údajně proruští radikálové postříleli.

Rusko viní z krize Západ, na růst síly NATO prý musí reagovat

Moskva – Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov dnes pohrozil, že Rusko zareaguje odvetnými opatřeními na rostoucí bojeschopnost Severoatlantické aliance v blízkosti ruských hranic kvůli ukrajinské krizi. Na moskevské konferenci rovněž varoval, že západní sankce proti Rusku snižují regionální i globální bezpečnost.

Turčynov: Prezidentské volby budou navzdory "teroristům" klidné

Kyjev/Moskva - Ve většině ukrajinských oblastí se nedělní prezidentské volby uskuteční v poklidu, přestože „teroristé" se pokoušejí hlasování zmařit. Na setkání s představiteli ukrajinského duchovenstva to dnes v Kyjevě řekl úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Připustil ale, že v několika oblastech je práce volebních komisí paralyzována.

Na východě Ukrajiny chtějí založit Svaz nezávislých republik

Kyjev - Východoukrajinští separatisté chtějí v sobotu na sjezdu v Doněcku založit „Svaz nezávislých republik". Ukrajinské televizi Espreso to dnes řekl vůdce luhanských vzbouřenců Valerij Bolotov. Do projektu se prý zapojí delegáti z „lidových republik" v Doněcké a Luhanské oblasti a rovněž zástupci z Charkova a Záporoží. Seznam prý ještě není úplný.

AKTUALIZOVÁNO

V Doněcké a Luhanské oblasti se bojuje, padlo 13 vojáků

Kyjev - Nejméně třináct ukrajinských vojáků přišlo v noci na dnešek o život při útocích proruských separatistů na východě Ukrajiny a dalších 31 vojáků utrpělo zranění. V Kyjevě to dnes novinářům řekl úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Ukrajinská a ruská média mezitím hlásí potyčky mezi vládními jednotkami a povstalci v Doněcké a Luhanské oblasti.

Ukrajinská armáda ohlásila začátek "závěrečné fáze" boje proti povstalcům

Kyjev - Ukrajinská armáda a bezpečnostní složky jsou připraveny zahájit závěrečnou fázi „protiteroristické operace" na východě země. Prohlásil to dnes úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov při inspekci vojsk ve městě Izjum. To leží asi 50 kilometrů severozápadně od Slavjanska, který ovládají separatisté.

Radikálové ze Slavjanska si připravují koridor pro útěk do Ruska

Kyjev - Slavjanští radikálové ztrácejí půdu pod nohama a na hranicích si připravují koridor pro odchod do Ruska. Napsal to dnes list Ukrajinska pravda s odvoláním na informace mluvčího armádní „protiteroristické operace" na východě země. Město Slavjansk v Doněcké oblasti je hlavní oporou proruských radikálů. V obklíčení ukrajinskou armádou je už druhý týden a velitelé místní „domobrany" údajně připravují evakuaci slavjanských dětí. Zprávy ukrajinského listu nelze z nezávislých zdrojů ověřit.

Na východě Ukrajiny se opět bojuje, pod palbou je centrum Slavjanska

Kyjev - Východoukrajinské město Slavjansk, které už několik týdnů ovládají proruští povstalci, v noci na dnešek prý opět čelilo dělostřeleckému ostřelování. Palba vládních sil podle rebelů směřovala hlavně na nádraží a centrum města, oznámila agentura Interfax.

Doněčtí vzbouřenci prý znárodnili veškerý průmysl na Donbasu

Kyjev – Separatisté v Doněcké oblasti dnes splnili své výhrůžky a ohlásili „znárodnění" všech podniků Donbasu. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na prohlášení šéfa samozvaného parlamentu „Doněcké lidové republiky" Denise Pušilina. „Nemám už sílu dál bránit touhám a přáním obyvatel Doněcké oblasti," odůvodnil své rozhodnutí Pušilin. Neupřesnil ale, jak budou separatisté znárodňování provádět.

OSN: Na Ukrajině je 10 tisíc uprchlíků, hlavně Tatarů

Ženeva – Na Ukrajině je na 10.000 uprchlíků ve vlastní zemi, většinou krymských Tatarů. Upozornil na to dnes Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Tato migrace podle úřadu začala ještě před březnovým referendem o odtržení Krymu od Ukrajiny a připojením k Rusku.

Šedesát měst podpoří Ukrajinu a vyvěsí její vlajku

Praha – Česká města vyvěsí na podporu Ukrajiny její vlajku. K akci, kterou pořádá Člověk v tísni, se připojí téměř 60 měst a obcí, mezi nimi Praha, Olomouc a Hradec Králové. Prostřednictvím facebooku mohou Ukrajinu podpořit i lidé. Organizace Člověk v tísni o tom informovala na svých webových stránkách. Vlajky budou vyvěšeny při příležitosti půl roku od začátku kyjevských protestů, které vedly k odchodu tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče.

AKTUALIZOVÁNO

Nejbohatší Ukrajinec uspořádal protest proti separatistům

Kyjev – Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov dnes vyzval zaměstnance svých podniků k protestní akci proti separatistům. Podle ukrajinských médií jeho výzva měla nemalý ohlas, v Doněcku i dalších městech se kolem poledne rozezněly sirény a lidé nakrátko zastavili práci. Proruští povstalci na východě Ukrajiny Achmetovovi za jeho dnešní protest pohrozili znárodněním.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT