Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Památky UNESCO

Český stát chce na seznam UNESCO dostat Žatec jako město chmele

Praha - Ministerstvo kultury odešle do 1. února světovému výboru UNESCO nominaci města Žatce na Seznam světového dědictví. Po posouzení odborníky a případném doplnění žádosti ze strany českého státu by se nominace mohla probírat na jednání v létě 2018, řekla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Zda se tak ale příští rok stane, ještě není jisté. Česko má na seznamu 12 památek, úspěch sklízí i s tradicemi a zvyky, naposledy bylo v prosinci zapsáno loutkářství.

Na seznamu UNESCO je zapsáno české a slovenské loutkářství

Addis Abeba/Praha - Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo dnes zapsáno české a slovenské loutkářství. Přibylo tak k tradicím a zvykům, které na seznam nově zařadil speciální výbor UNESCO při svém nynějším zasedání v Addis Abebě.

Františkovy Lázně jsou ve hře o UNESCO, rozhodne se v lednu 2018

Karlovarský kraj - Snaha tří lázeňských měst v Karlovarském kraji dostat se společně se zahraničními partnery na prestižní seznam světového dědictví UNESCO je znovu aktuální. Stín vyloučení, který se vznášel nad Františkovými Lázněmi, se rozplynul. V přípravě společné nominace do UNESCO pokračuje jedenáct měst včetně Karlových Varů a Mariánských Lázní.

UNESCO přijalo rezoluci o významných hrobkách v Hebronu a Betlémě

Paříž – Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes odhlasovala rezoluci o dvou významných historických místech v palestinských městech Hebron a Betlém. Rezoluce původně obsahovala také pasáž o novém statusu Zdi nářků v Jeruzalémě, ale po protestu Izraele a také kvůli nesouhlasu šéfky UNESCO Iriny Bokovové tato část byla z textu na poslední chvíli vyňata.

Poznaňský archiv českých bratří zařazen na seznam památek UNESCO

Varšava – Na seznam světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) přibyl unikátní archiv českých bratří, který se v podobě knihovny a dokumentů dochoval v Polsku. Informují o tom polská média. Čeští bratři byla odnož husitů, která se před pronásledováním ze strany katolické církve uchýlila na začátku 16. století do Polska.

Na seznam UNESCO přibylo 23 průmyslových míst v Japonsku, Čína je rozhořčena

Tokio – Představitelé Japonska vyjádřili radost z rozhodnutí výboru Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zapsat na seznam světového dědictví 23 historických průmyslových míst, která demonstrují transformaci země z feudální izolovanosti v průmyslovou velmoc na konci 19. století. Rozhodnutí výboru UNESCO však vyvolalo smíšené reakce v Číně a Jižní Koreji, jejichž občané byli nuceni na některých těchto místech před a během druhé světové války pracovat ve velmi těžkých podmínkách.

Unikátní kostel má šanci na zápis do seznamu UNESCO

Praha - Už šest let aktivně podporuje radnice třetí městské části zapsání unikátního kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. A dílo původem slovinského architekta Jože Plečnika je nyní opět o krok blíže vysněnému cíli.

Třeboň chce do UNESCO, ale bez rybníků to nepůjde

Třeboň – Katastry 33 obcí a měst na území pěti obcí s rozšířenou působností Třeboň, Soběslav, Trhové Sviny, Jindřichův Hradec a České Budějovice by měly být zahrnuty do Krajinné památkové zóny s názvem Třeboňská rybniční krajina, jejíž vyhlášení připravuje ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.  

Příprava žádosti kladrubského hřebčína do UNESCO potrvá dva roky

Kladruby nad Labem (Pardubicko)/Praha – Přibližně do dvou let by měl Národní hřebčín Kladruby nad Labem dokončit a podat přihlášku na seznam památek UNESCO. Šlo by o nejrychleji podanou nominaci v Česku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Italové chtějí dostat pizzu na seznam kulturního dědictví UNESCO

Řím – Ze strachu před vlivem směrnic Evropské unie a amerických gigantů rychlého občerstvení zahájili Italové kampaň s cílem dostat pizzu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Informovala o tom agentura APA. Na podporu svého záměru už pod internetovou petici sesbírali více než 26.000 podpisů.

Blesk poškodil stěnu světoznámé kaple Scrovegni v Padově

Padova – Úder blesku poškodil vnější stěnu světoznámé kaple Scrovegni, která se nachází v Padově na severu Itálie. Informovali o tom dnes italští experti na umění. Rozsah škod zatím není znám. Kaple je známá především svými freskami nevyčíslitelné hodnoty, jejichž autorem je slavný toskánský malíř Giotto.

Vinice Šobes, jedna z nejlepších v Evropě, chce zápis v UNESCO

Znojmo – Přilákat další turisty do regionu hodlá společnost Znovín. Usiluje totiž o zapsání vinice Šobes do seznamu památek UNESCO. O prestižní zápis do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví se snažilo minulé vedení znojemské radnice. Vinice by mohla mít u komisařů větší šance než zapsání celého města.

Italský premiér vyzval podnikatele, aby pomohli zachránit Pompeje

Řím - Nový italský premiér Matteo Renzi důrazně vyzval soukromý sektor, aby pomohl státu financovat opravu a údržbu starověkých Pompejí. Stav tohoto cenného archeologického a historického objektu je podle něj tak špatný, že to vzbuzuje pohoršení.

UNESCO? Na řadu omezení jsme si dávno zvykli, tvrdí starostové

Krušné hory - Výhody jasně převáží určitá omezení, která s sebou přinese případné zařazení Krušnohoří na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Zástupci ČR a Saska uzavřeli nominaci Krušnohoří na seznam UNESCO

Drážďany - Český ministr kultury Jiří Balvín a saský zemský ministr vnitra Markus Ulbig dnes v Drážďanech podepsali žádost o zařazení Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO. Udělali tak poslední krok ke společné česko-německé nominaci přeshraničního hornického regionu na prestižní seznam. Ulbig očekává, že světová organizace rozhodne o zařazení Krušnohoří na svůj seznam v roce 2015.

Kvůli neplacení příspěvků přišly USA o hlasovací právo v UNESCO

Paříž - Spojené státy dnes přišly o hlasovací právo v mezivládní Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je opakované nezaplacení členských poplatků. Podle agentury AP je to rána pro americký vliv v kultuře, vědě a školství po celém světě.

Žatec chce prosadit 96 objektů ve městě na seznam UNESCO

Žatec - Radnice má přesný seznam budov a areálů, které by chtěla nechat zapsat na prestižní seznam světových památek.

Japonská posvátná hora Fudži je na seznamu světového dědictví

Phnompenh - Symbol Japonska, posvátná hora Fudži, se dnes stala dalším přírůstkem na seznamu světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), jejíž představitelé v těchto dnech jednají v kambodžském hlavním městě Phnompenhu.

UNESCO bije na poplach: Bukové lesy na Slovensku jsou ohroženy

Phnompenh - Slovensko se patřičně nestará o svou část karpatských bukových lesů, které organizace UNESCO zařadila na seznam světového přírodního dědictví. Na svém zasedání v kambodžské metropoli Phnomphenu na to dnes upozornil výbor UNESCO pro světové dědictví.

Prachatice chtějí být na seznamu UNESCO

Prachatice - O zapsání na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO začne usilovat vedení města Prachatice. Alespoň tak v pondělí rozhodli prachatičtí zastupitelé. Ředitel Prachatického muzea Pavel Fencl vidí v zápisu města jen pozitiva.

Krumlov oficiálně požádal ministerstvo, aby jednalo o točně

Český Krumlov – Krumlov oficiálně potvrdil, že má zájem na tom, aby otáčivé hlediště zůstalo v zámecké zahradě na místě, kde stálo doposud celá léta.

Chceme otáčivé hlediště i UNESCO, zaznívá z krumlovské radnice

Český Krumlov – Řečeno s mírnou nadsázkou, dá se poselství aktuální Zprávy pro Výbor UNESCO v otázce otáčivého hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě shrnout asi takto: Teď pro vás skoro nic nemáme, ale počkejte, do května vám snad ještě něco pošleme.

Telč se za dvě desetiletí stala turistickou Mekkou Vysočiny

Telč - Tento týden v Telči završili oslavy dvacátého výročí zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na dobu, kdy se zápis města připravoval, zavzpomínal tehdejší starosta Telče Václav Jehlička.

ČR má 12 zápisů na seznamu UNESCO, na nový ale čeká už deset let

Praha - Relativně hodně má Česká republika vzhledem ke své rozloze zápisů na seznamu kulturního dědictví UNESCO. První z 12 památek se na seznam dostaly přesně před 20 lety, avšak od zápisu té poslední, židovské čtvrti v Třebíči v roce 2003, uplynulo už skoro deset let.

Tendr na obnovu sv. Barbory byl zrušen pro nepřiměřené požadavky

Brno – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil veřejnou zakázku na obnovu interiéru chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře za 154 milionů korun. Tendr vypsala Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora a byl zrušen, protože zadavatel stanovil nepřiměřené požadavky na prokázání technických kvalifikačních předpokladů uchazečů.

V Kunovicích se jede první Jízda králů po zápisu do UNESCO

Kunovice –  První jízda králů od loňského listopadového zápisu na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO se dnes jede v Kunovicích na Slovácku. Prvním chlapcem, který po této události usedl v ženském kroji na koně, aby doprovázen svou družinou projel městem, je desetiletý Jakub Machálek.

Budou maškary z Hlinecka součástí UNESCO?

Hlinsko - Na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO se může ocitnout masopustní obchůzka z Hlinecka.

Štramberk se může zařadit na seznam UNESCO

Štramberk - Ve Štramberku se po jedenácti letech opět mluví o zařazení městečka na seznam památek UNESCO. To navrhl na posledním zastupitelstvu bývalý starosta a současný zastupitel Jan Socha.

Praha může zmizet ze seznamu UNESCO

Praha - Příčinou obav hlavního města z výmazu ze seznamu světového dědictví UNESCO je projekt na výstavbu mrakodrapů na pankrácké pláni.

Terezín je v polovině cesty na seznam UNESCO

Terezín – Neukazovat Terezín jen jako místo lidského utrpení za druhé světové války, ale také jako světový unikát vojenského stavitelství. To je cíl, k němuž má napomoci jeho zařazení na seznam světového dědictví UNESCO.

Znojmo chce dostat Podyjí do UNESCO

Znojmo - Umístit Znojmo a Podyjí na globální mapu nejcennějších kulturních a přírodních pamětihodností chtějí zkusit představitelé města. První reakce naznačují, že si vzali těžký úkol.

Vzkaz pro UNESCO: O památky pečujeme

Praha - Přes dvě miliardy korun bylo za osm let proinvestováno v pražské památkové zóně.

Karlovy Vary váhají: Chceme vůbec na seznam UNESCO?

Karlovy Vary - Tři významná západočeská lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně mají podle odborníků tak unikátní architekturu a urbanistiku, že by si zasloužily být zařazeny na seznam UNESCO.

Jízda králů čeká na rozhodnutí UNESCO

Skoronice, Bali – Právě nyní se na indonéském Bali rozhoduje o tom, zda bude lidová tradice Jízda králů zařazena na seznam světového dědictví

Jízda králů se možná zařadí na seznam UNESCO

Praha - O zařazení lidové tradice Jízdy králů na seznam světového dědictví bude rozhodovat na konci listopadu zasedání Mezivládního výboru pro záchranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Dostane se Národní hřebčín na seznam památek UNESCO?

Kladruby nad Labem - Zhruba před tři čtvrtě rokem zaslal ministr kultury Václav Jehlička do Paříže dopis sžádostí, aby byl Národní hřebčín vKladrubech nad Labem zapsán na seznam památek UNESCO.

Ještěd, stavba vysílače míří do UNESCO

LIBEREC - Zástupci kraje a města Liberec usilují o to, aby se další českou památkou na seznamu kulturního dědictví UNESCO stal moderní vysílač a hotel na Ještědu.

Českosaské Švýcarsko usiluje o zapsání do UNESCO

ÚSTÍ NAD LABEM - Představitelé samospráv v Ústeckém kraji a v Sasku by chtěli zapsat Národní parky České Švýcarsko, respektive Saské Švýcarsko na německé straně na seznam chráněných přírodních památek UNESCO. Domnívají se, že by to mimo jiné do pískovcových skal přilákalo turisty z celého světa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT