Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Ústavní soud

Hlavním úkolem Ústavního soude je přezkum souladu zákonů s ústavou nebo celým ústavním pořádkem.

„Dětské“ poplatky za popelnice jsou neústavní, pravil Ústavní soud

Povinnost platit za odpad bylo porušením základních práv dětí. To je dnešní verdikt Ústavního soudu. Podle dřívější úpravy ukládal zákon o místních poplatcích platit za odpad přímo nezletilým dětem. Což vedlo k tomu, že když peníze za ně neplatili rodiče, z dětí se stávali dlužníci a po 18. roce věku se dostávaly do exekuce.

Předseda Ústavního soudu: Demise premiéra je demisí celé vlády

Demise předsedy vlády je jednoznačně demisí celého vládního kabinetu. Uvedl to dnes předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v pořadu Otázky Václava Moravce. K odlišnému výkladu, s nímž přišel prezident Miloš Zeman v souvislosti s květnovým rozhodováním premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), by se Ústavní soud nepřiklonil.

Ústavní soud ochránil dítě před vlivem sekty. Otec se ale bojí únosu

V roce 2014 se tehdy pětiletého syna českého rabína Jaira Jerochima pokusilo unést pět mužů najatých ultraortodoxní židovskou sektou z Francie, ke které patří chlapcova matka. V té době dítě naštěstí žilo se svým otcem v pražské Maiselově ulici, kde kvůli hrozbě teroristických útoků ustavičně stojí policejní hlídky. Díky nim se útok podařilo odvrátit. Před zhoubným vlivem sekty se rabín pokouší své dítě ochránit už dva roky.

Soud: Osmiletý chlapec se nemusí z Česka vracet za matkou do Francie

Osmiletý chlapec se nemusí stěhovat za matkou do Francie, může zůstat s otcem v České republice, rozhodl Ústavní soud v Brně. Zrušil tím rozsudky brněnského městského i krajského soudu. Hlavním důvodem byl podle soudce zpravodaje Jiřího Zemánka především psychický stav chlapce a jeho vztah k matce. „Nezletilý na ni reaguje velkým stresem. Když mu nedovolila kontakt s otcem, reagoval traumatickými zážitky," vysvětlil soudce.

Ústavní soud provedl v kontrolním hlášení DPH dva zásahy, jako celek obstálo

Brno - Ústavní soud (ÚS) provedl dva zásahy v právní úpravě kontrolního hlášení daně z přidané hodnoty (DPH), většinu ale nechal beze změn. S platností od zveřejnění nálezu ve sbírce zrušil soud ustanovení, podle kterého se výzva odeslaná na elektronickou adresu považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně.

Skupina senátorů napadne u Ústavního soudu zákon o omezení prodejní doby

Praha - Skupina senátorů napadne u Ústavního soudu (ÚS) zákon, jenž o vybraných svátcích zakazuje prodej ve větších obchodech. Podání sepsala Hospodářská komora, žádá v něm soud, aby normu pro rozpory s listinou základních práv zrušil. Podnět podepsalo 19 senátorů, řekl dnes novinářům místopředseda horní komory Jaroslav Kubera (ODS), jenž se ve sběru podpisů angažoval.

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Ústavní soud odmítl stížnost mladíka, který žádal odškodnění za úraz na výletě

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost mladíka, který na školním výletě skočil do mělké vody a ochrnul. Od školy pak žádal 15 milionů korun jako náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění. Podle verdiktu ale chlapec nerespektoval zákaz daný učitelkami a instruktory, škola tak za úraz nenese odpovědnost. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení publikovaného v soudní databázi.

Opatrovnické soudy musí rozhodovat v zájmu dítěte, zdůraznil Ústavní soud

Brno - Opatrovnické soudy musí rozhodovat v zájmu dítěte a maximálně chránit jeho původní rodinu, zdůraznil v novém nálezu Ústavní soud (ÚS). Vyhověl stížnosti otce, po kterém stát vymáhal výživné za období, kdy měl jeho dceru v péči jako pěstoun její zletilý bratr. Otec ale finančně přispíval na dceřiny potřeby přímo jejímu bratrovi a podle svých možností se o ni sám staral.

Ústavní soud znovu otevřel případ řidiče potrestaného za srážku s motorkou

Brno - Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu projednat případ řidiče, který se při odbočování doleva srazil s motorkářem předjíždějícím kolonu. Motorkář utrpěl těžká zranění, šofér dostal podmínku za nedbalostní ublížení na zdraví. Justice však podle ústavní stížnosti dostatečně nezohlednila motorkářův podíl na nehodě. Motocyklista totiž porušil zákaz předjíždění, překročil povolenou rychlost a byl pod vlivem alkoholu.

Ústavní soud: Nezabavitelnou část důchodu nelze strhnout ani z účtu

Brno - Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí ani poté, co je uložena na bankovním účtu. Ústavní soud (ÚS) dnes proto vyhověl stížnosti důchodce, kterému exekutor nechal strhnout 43.416 korun. Pisatel stížnosti to považoval za obcházení zákona. Šlo prý čistě o úspory z důchodu, ze kterého mu exekutor provádí srážky už při výplatě.

AKTUALIZOVÁNO

Rychetský ze zúčastní ceremoniálu, ale zkritizoval Hrad

Brno - Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se zúčastní oslav 28. října a předávání vyznamenání na Pražském hradě. Jde o výraz úcty k svátku, uvedl v prohlášení, ve kterém ale kritizuje postup Hradu v kauze kolem Jiřího Bradyho. Na Hrad se chystá i předseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal.

Ústavní soud odmítl stížnost miliardáře Vítka, chtěl od státu 412 milionů

Brno – Miliardář Radovan Vítek s konečnou platností neuspěl ve sporu se státem, od kterého žádal 412 milionů korun jako náhradu škody vzniklé v souvislosti s jeho trestním stíháním v roce 2004. Ústavní soud (ÚS) odmítl Vítkovu stížnost, zjistila redakce z otevřené justiční databáze.

Ústavní soud bude řešit sběr dat pacientů v národním registru

Praha – Dvě desítky senátorů chtějí po Ústavním soudu, aby zrušil oprávnění shromažďovat data o pacientech v Národním zdravotnickém informačním systému (NZIS). Úprava podle navrhovatelů nesplňuje principy ústavní ochrany osobních dat, a to zejména ve způsobu jejich získávání, nezbytnosti a následného nakládání s nimi.

Ústavní soudci možná přijdou o úplnou přestupkovou imunitu

Praha - Ústavní soudci možná po vzoru zákonodárců přijdou o úplnou přestupkovou imunitu. Navrhla to jejich bývalá kolegyně, senátorka Eliška Wagnerová (za SZ). Její novelu o Ústavním soudu by horní komora mohla projednávat na říjnové schůzi.

Ústavní soud: Exekutor má nárok na odměnu za provedenou dražbu

Brno - Exekutor má nárok na vyplacení odměny za provedenou dražbu, konstatoval dnes v nálezu Ústavní soud. Zrušil tak rozsudky Krajského soudu v Ostravě a Nejvyššího soudu, které nařídily přerovskému exekutorovi Tomáši Vránovi odevzdat veškerý výtěžek dražby insolvenčnímu správci. Podle soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy je takový postup logický a problém je v tom, že si konkurují exekuční řád a insolvenční zákon.

Ústavní soud kritizoval obcházení "kolečka" při rozdělování insolvencí

Brno - Ústavní soudci dnes zkritizovali ostravský krajský soud za nedodržování "kolečka" při rozdělování případů insolvenčním správcům. Varovali před obcházením zákona a rotačního principu prostřednictvím takzvaného opatření vydávaného vedením soudu, stejně jako před "insolvenčním inženýrstvím", které podněcuje úvahy o klientelismu či korupci. Podobná opatření musejí být podle dnešního nálezu vždy důkladně odůvodněná.

Ústavní soud: Soudce má při vyjadřování k politice povinnost zdrženlivosti

Brno - Soudci se musejí k politice a volbám vyjadřovat obezřetně, váže je povinnost zdrženlivosti. Ústavní soud (ÚS) dnes proto zamítl stížnost Kamila Kydalky z Městského soudu v Praze, jenž podle kárného senátu chyboval, když aktivně vstoupil do debat kolem voleb v Mnichovicích u Prahy. Podle ÚS Kydalka skutečně porušil povinnost zdrženlivosti, která představuje zvláštní omezení svobody projevu u soudců. Představitelé justice si musejí uchovávat odstup od politické soutěže, a to na jakékoliv úrovni, zdůraznil ÚS.

Ústavní soud vyhověl stížnosti Rusa, jenž se brání vydání do Dagestánu

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Rusa Andreje Odina, jenž se brání vydání z Česka do ruské autonomní republiky Dagestán. Má tam být stíhán pro údajný podvod. Justice se podle ústavních soudců dostatečně nevypořádala s možností, že mu v Dagestánu hrozí nespravedlivé zacházení. Znovu bude rozhodovat Vrchní soud v Praze, kterému ústavní soudci kauzu už jednou vrátili.

Ústavní soud musí zvážit, zda jeho členové budou zodpovědní za přestupky

Brno - Plénum Ústavního soudu (ÚS) musí zvážit, zda jeho členové nadále zůstanou vyňati z běžné zodpovědnosti za přestupky. Zvláštní kárný senát, který řeší rychlou jízdu soudce Radovana Suchánka, řízení přerušil a podal návrh na zrušení části zákona. ČTK to zjistila z přehledu plenárních věcí.

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého policisty Hanáka, dostal osm let

Brno - Případ bývalého elitního policisty Mariana Hanáka definitivně končí osmiletým trestem vězení. Ústavní soud (ÚS) odmítl jeho stížnost jako zjevně neopodstatněnou, zjistila dnes ČTK z usnesení v soudní databázi. Hanák podle pravomocného verdiktu bral stotisícové úplatky od vyšetřovaných podnikatelů.

Vsetín podal ústavní stížnost kvůli sporu s Romy o odškodnění

Brno/Vsetín – K letitému sporu mezi Vsetínem a Romy vystěhovanými do obcí mimo Zlínský kraj se vyjádří také Ústavní soud (ÚS). Vsetín podal stížnost. Pravomocný rozsudek o odškodnění Romů dosud nepadl. Městu se ale nelíbí postup Vrchního soudu v Olomouci, který opakovaně zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a naposledy nařídil také výměnu soudce.

Ústavní soud se vyjádří k obnově procesu v kauze staré vraždy

Brno - Ústavní soud v úterý vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti pozůstalých po muži, jenž zemřel v roce 2000 násilnou smrtí. Tělo se našlo náhodou až v roce 2014 na dně Orlické přehrady. Rodina pak iniciovala obnovu řízení. Původně totiž justice oba muže podezřelé z vraždy zprostila obžaloby. Žádost o nový proces ale nebyla úspěšná, proto vdova s dcerami podaly ústavní stížnost.

Případ nepovedené nájemné vraždy přezkoumá Ústavní soud

Brno - Případ Chorvata Serchia Beriši, jenž se nechal v roce 2006 najmout na zorganizování vraždy obchodníka, přezkoumá Ústavní soud. Počátkem srpna obdržel stížnost, zatím o ní nerozhodl, zjistila redakce z otevřené justiční databáze. Justice Berišovi uložila 12,5 roku vězení. Vražda se nezdařila, obchodník se střelci vyslanému Berišou ubránil ve výtahu pražského panelového domu legálně drženou zbraní.

Soudce Suchánek se nevyhne kárnému řízení kvůli překročení rychlosti

Brno - Ústavní soudce Radovan Suchánek se nevyhne kárnému řízení kvůli překročení rychlosti za volantem. Ústavní soud (ÚS) dnes obdržel z Městského úřadu Břeclav přestupkový spis a předseda Pavel Rychetský vydal usnesení o zahájení kárného řízení, řekl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Usnesení zatím není doručeno Suchánkovi, soudce má dovolenou.

Soud se zastal muže, který usiluje o dům konfiskovaný nacisty

Brno – Ústavní soud (ÚS) se dnes zastal muže, jehož židovským prarodičům nacisté zkonfiskovali dům v Mimoni na Českolipsku. Nemovitost po válce převzal stát, nyní je tam policejní služebna. Muž jako dítě přežil koncentrační tábor, prakticky celá jeho rodina ale za války zahynula. O nemovitosti se tak dozvěděl až mnohem později, když v důchodu začal pátrat v archivech.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud odmítl stížnost Student Agency proti pokutě

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost dopravce Student Agency proti pětimilionové pokutě od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firma zneužila dominantního postavení na lince Praha-Brno. ČTK to zjistila z internetové sbírky rozhodnutí soudu. Firma už dříve nepochodila se žalobami proti pokutě u Krajského soudu v Brně a Nejvyššího správního soudu. Student Agency s verdiktem soudu nesouhlasí, naopak Asiana jej vítá. Po konkurentovi vyžaduje náhradu škody ve výši 20 milionů korun.

Ústavní soud zamítl stížnost muže, jenž kritizoval rozdělování přísedících

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Zdeňka Smejkala, jenž poukazoval na domněle netransparentní rozdělování přísedících u Krajského soudu v Brně. Podle stížnosti krajský soud systémově selhal a jeho metoda umožňovala účelové zneužití. Smejkal, potrestaný sedmi lety vězení za podvod, v tom spatřoval porušení zásad spravedlivého procesu.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud ponechal v platnosti opatření omezující přenosy Ligy mistrů

Brno - UPC i další poskytovatelé kabelových a satelitních služeb musejí nadále začerňovat přenosy fotbalové Ligy mistrů na zahraničních televizních kanálech. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost UPC proti předběžnému opatření, které si vyžádala společnost O2 Czech Republic. Na většinu zápasů Ligu mistrů má územní exkluzivitu.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud otevřel soudcům cestu k dorovnání, Pelikán je spokojen

Brno - Ústavní soud (ÚS) zrušil část průlomového verdiktu Nejvyššího soudu, který předloni otevřel soudcům cestu ke zpětnému dorovnání příjmů kvůli tomu, že v minulosti dostávali nižší násobek průměrné mzdy. Podle dnešního nálezu soudci nárok na zpětné dorovnání nemají. Úspěšnou stížnost podalo vedení Okresního soudu pro Brno-venkov po konzultaci s ministerstvem spravedlnosti.

Ústavní soud odmítl stížnost v kauze obchodů s nelegálním alkoholem

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jaromíra Pánka, jenž si má odpykat osm let ve vězení za podíl na obchodech s nelegálním alkoholem. ČTK to zjistila z otevřené justiční databáze. Odůvodnění není zatím k dispozici. V téže kauze dostal osmiletý trest ještě Šimon Kramarčík, podle dostupných informací stížnost nepodal. Dovolání obou nedávno odmítl Nejvyšší soud.

Gruzínec Nadiradze nezískal azyl v Česku, neuspěl u Ústavního soudu

Brno - Gruzínec Zurab Nadiradze, ve vlasti odsouzený za vraždu, s konečnou platností nezískal azyl v Česku. Ústavní soud (ÚS) odmítl jeho stížnost proti rozhodnutím ministerstva vnitra a správních soudů, které mu mezinárodní ochranu nepřiznaly.

Ústavní soud vyhověl otci, který chtěl trávit více času se svými dětmi

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes částečně vyhověl stížnosti otce, který chtěl trávit více času se svými dětmi. Krajský soud v Hradci Králové zúžil úpravu styku s vysvětlením, že v daném rozsahu už připomínal spíše střídavou péči. Podle ústavních soudců však šlo o lichý argument. Krajský soud musí rozhodovat znovu. Nález je k dispozici na webu soudu.

Ne vždy je střídavá péče v nejlepším zájmu dítěte, připustil Ústavní soud

Brno - Ne vždy je střídavá péče v nejlepším zájmu dítěte, připustil v novém nálezu Ústavní soud (ÚS). V konkrétní kauze dnes kvůli specifickým okolnostem vyhověl stížnosti matky a rozhodnutí o střídavé péči zrušil, přestože dlouhodobě toto řešení preferuje. Je nutné důkladněji zkoumat, jaký je dopad docházky do dvou různých škol na psychiku a celkovou pohodu dítěte, zdůraznil ÚS. Znovu nyní rozhodne liberecká pobočka krajského soudu.

Nabytí majetku je v některých případech možné i od nevlastníka

Brno - Nabytí majetku je v některých případech možné i od nevlastníka, rozhodl dnes Ústavní soud v Brně a zrušil odlišné rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jak uvedl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa, jde o určité situace, kdy kupující nemá možnost objektivně zjistit, že zápis v katastru nemovitostí neodpovídá skutečnosti a nabývá nemovitost v dobré víře.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud zrušil soudci podmínku, kterou dostal za nadržování zlodějům

Brno - Bývalý kladenský soudce Vlastimil Matula úspěl u Ústavního soudu se stížností proti podmínce za nadržování zlodějům, kteří ukradli 74 milionů korun. Ústavní soud dnes dřívější rozhodnutí soudů zrušil. Jejich rozsudky byla porušena ústavně zaručená práva stěžovatele na spravedlivý proces a presumpci neviny, řekl soudce zpravodaj Josef Fiala. Případem se znovu bude zabývat pražský obvodní soud.

Ústavní soud odmítl stížnosti Rozbořila a dalších v kauze Vidkun

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a dalších dvou mužů obviněných v takzvané kauze Vidkun. Stížnosti směřovaly proti usnesení o zahájení stíhání, objevila se v nich řada argumentů. Některé výhrady soud označil za předčasné, jiné za nedůvodné, celkově stížnosti odmítl jako zjevně neopodstatněné, zjistila dnes ČTK z usnesení.

Kauza Švábova gangu končí, Ústavní soud odmítl všechny stížnosti

Brno – Případ takzvaného Švábova gangu únosců se definitivně uzavřel. Ústavní soud již odmítl všechny čtyři stížnosti aktérů kauzy. První, podanou doživotně potrestaným Michaelem Švábem, soud odmítl v lednu, od února do července následovalo shodné vyřízení stížností Jana Přeučila, Petra Klementa a Libora Skopalíka, zjistila redakce z otevřených justičních zdrojů. Gang se dopouštěl únosů a vražd podnikatelů.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud zrušil daňové znevýhodnění důchodců s vyššími příjmy

Brno – Ústavní soud dnes zrušil část zákona o daních z příjmu. Zdanění penzí pracujícím důchodcům s příjmem přes 840.000 korun ročně bylo protiústavní. Případem se soud zabýval na základě návrhu skupiny 17 senátorů, podle kterých byl zákon v rozporu se zásadou rovnosti a zákazem diskriminace. Rada seniorů ČR rozhodnutí přivítala.

Ústavní soud se zastal propuštěného učitele, škola prý postupovala účelově

Brno - Ústavní soud (ÚS) se zastal učitele propuštěného ze střední odborné školy ve Šternberku. Vedení školy podle ústavních soudců postupovalo účelově. Vleklým sporem o platnost výpovědi se musí znovu zabývat Krajský soud v Ostravě, zjistila ČTK z dnešního nálezu publikovaného na webu soudu.

Ústavní soud odmítl stížnost demonstrantky na uzavření náměstí

Brno – Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost demonstrantky na postup pražského magistrátu v souvislosti s protestem na Hradčanském náměstí, který se uskutečnil při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Stížnost označil za předčasnou, žena dosud nevyčerpala jiné možnosti obrany, zjistila redakce z usnesení.

Ústavní soud odmítl stížnost Národní demokracie na prohlídku sídla

Brno – Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Národní demokracie na prohlídku sídla strany, kterou policie provedla před obviněním jejího předsedy Adama B. Bartoše. Příkaz vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Ve stížnosti se radikální strana neúspěšně domáhala zrušení příkazu. Zároveň chtěla, aby jí policie vrátila věci zabavené při prohlídce. Soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení.

Ústavní soud: Justice nemá automaticky favorizovat tvrzení policistů

Brno – Justice by neměla v situacích, kdy stojí tvrzení proti tvrzení, automaticky favorizovat výpovědi policistů. Zvláště to platí při posuzování konfliktů mezi policisty a lidmi, proti nimž zasahovali. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu (ÚS). Nařídil znovu otevřít případ údajného křivého obvinění, kterého se podle obžaloby dopustil černý pasažér vůči policistům a revizorům. Nález je dostupný na webu soudu.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud otevřel registrovaným partnerům cestu k individuální adopci

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes otevřel lidem žijícím v registrovaném partnerství cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Organizace homosexuálů rozhodnutí přivítaly. Podle aktivistů z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) jde o důležitý krok ke zrovnoprávnění gayů a leseb s ostatními lidmi.

Ústecký krajský soud odmítl respektovat nález Ústavního soudu

Ústí nad Labem – Ústecký krajský soud odmítl respektovat nález Ústavního soudu a nechce přehodnotit své dřívější rozhodnutí. V případu podnikatele Milana Vinklera odsouzeného na čtyři roky za nedovolené ozbrojování a padělání dokladů krajský soud nechce uznat nález ústavních soudců týkající se podjatosti teplického soudce.

Ústavní soud vrátil na začátek případ řidiče, který při couvání srazil dítě

Ústavní soud (ÚS) dnes vrátil na začátek případ řidiče, který při couvání na parkovišti v Havířově srazil dítě. Znovu musí rozhodnout havířovská pobočka Okresního soudu v Karviné.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud: Soudy musí zjišťovat škodu z černého odběru co nejpřesněji

Brno - Cílem trestních soudů musí být co nejpřesnější zjištění výše škody způsobené černým odběrem elektřiny, například prostřednictvím znaleckého posudku. Ústavní soud (ÚS) dnes proto zrušil rozhodnutí Okresního soudu v Tachově, podle kterého muž odsouzený za krádež způsobil škodu téměř 1,2 milionu korun. Mužova vina je podle soudce zpravodaje Ludvíka Davida mimo vší pochybnost. Vyčíslení škody v trestním řízení ale nemůže stát jen na paušálním výpočtu podle vyhlášky.

Ústavní soud zamítl stížnost novináře Kroupy na odposlechy

Brno – Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost investigativního novináře Janka Kroupy. Domníval se, že jej odposlouchávala policie, protože chtěla zjistit zdroj jeho informací. Ve stížnosti poukazoval také na formalistický přístup Nejvyššího soudu, který neúspěšně požádal o přezkoumání zákonnosti odposlechů. Odůvodnění nálezu začal v 10:00 číst ústavní soudce Jan Musil.

Ústavní soud musí znovu řešit úhradovou vyhlášku

Brno – Ústavní soud (ÚS) se musí zabývat letošní úhradovou vyhláškou ve zdravotnictví. Od dvou skupin senátorů dostal návrhy na zrušení její části, která regulaci úhrad rozšířila také na ošetřovatelskou péči poskytovanou odborně způsobilými zaměstnanci v zařízeních pobytových sociálních služeb. Oba návrhy soud zpřístupnil na svém webu.

Josef Baxa do čela Ústavního soudu? 
Hrad s ním nepočítá

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v roce 2013 uvedl, že své druhé funkční období v čele Ústavního soudu (ÚS) nedokončí. Jen za té podmínky souhlasil se svým jmenováním. Kdo ho nahradí?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT