Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Věda a vesmír

Vědecké objevy na Zemi i ve vesmíru

AKTUALIZOVÁNO

Evropská kosmická agentura se poprvé vydala k Merkuru. Sondy tam poletí sedm let

V sobotu z Francouzské Guyany odstartovala mise BepiColombo, kterou zastřešuje Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s Japonským institutem kosmických výzkumů (JAXA). Raketa Ariane 5 vynese do vesmíru dvě sondy, jež následně čeká sedmiletá pouť na oběžnou dráhu Merkuru. Jedná se o teprve třetí misi k nejmenší planetě Sluneční soustavy, přičemž předchozí dvě zastřešovala americká NASA. 

Čína vyvíjí umělý Měsíc. Gigantický satelit může nahradit pouliční osvětlení

Vesmírný projekt nebývalých rozměrů plánuje do roku 2020 uskutečnit čínská vláda. Jednu z největších metropolí v zemi, Čcheng-tu, jež se nachází na jihozápadě země, má osvětlit takzvaný "umělý Měsíc". Půjde o speciální satelit široký několik kilometrů, jenž bude odrážet světlo a mohl by tak zcela nahradit pouliční osvětlení. O ambiciózním plánu informoval britský deník The Daily Telegraph. 

Roskosmos: Nový pilotovaný let k ISS je plánován na jaro 2019

Dvojice kosmonautů, která přežila čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, znovu poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američan Nick Hague a Rus Ovčinin se na cestu pravděpodobně vydají na jaře příštího roku. S odvoláním na šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina o tom informovala agentura Reuters.  

AKTUALIZOVÁNO

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka musela nouzově přistát

/VIDEO/ Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 skončil neúspěchem. Kvůli nespecifikovaným problémům musel být přerušen a posádka se vrátila zpátky na zem, informovala BBC. Na palubě byli astronauti Nick Hague z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin. Oba jsou v pořádku a již letí vrtulníkem zpět ke kosmodromu Bajkonur. 

Lockheed Martin představil nový lunární modul pro návrat Američanů na Měsíc

/VIDEO/ Od mise Apollo 17, při které se naposledy dotkla lidská noha měsíčního povrchu, uplyne v prosinci již 46 let. Své plány na lety k Měsíci v posledních letech oznámila nejen řada států, ale i soukromých firem. Svůj koncept lunárního modulu pro čtyři astronauty tento týden zveřejnil i americký výrobce Lockheed Martin.

Feustel je zpět na Zemi. Na ISS řešil skandál s dírou, vyfotil z kosmu Česko

/VIDEO/ Dva američtí astronauti Drew Feustel a Ricky Arnold a jejich ruský kolega Oleg Artěmjev se ve čtvrtek vrátili na Zemi po šestiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kosmická loď Sojuz MS-08 přistála po téměř čtyřhodinovém letu krátce před druhou hodinou v kazašské stepi.

Historický objev? Astronomové věří, že našli první exoměsíc

Je to téměř třicet let, co astronomové objevili první exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než je Slunce. Zatím se jim ale nepodařilo prokázat, že by kolem některé z nich obíhal měsíc. Vědci Kolumbijské univerzity ale nyní předběžně oznámili objev exoměsíce planety Kepler-1625b, jež se nachází asi čtyři tisíce světelných let daleko.  

Incident na ISS se vyhrocuje. Díru vyvrtali Američané, tvrdí Rusové

Incident na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) kvůli trhlině v plášti kosmické lodi Sojuz má zajímavé pokračování. Nejnovější verze totiž tvrdí, že pravděpodobnějšími viníky jsou američtí astronauti, kteří tím chtěli urychlit návrat na Zemi. S odkazem na zdroj z ruské agentury Roskosmos o tom informoval ruský deník Kommersant.

Masivní sopečná erupce. Jak před 250 miliony let téměř zanikl život na Zemi?

K události, kterou vědci nazývají Permské vymírání, došlo před 250 miliony let a dosud se předpokládalo, že na vině byla obří sopečná erupce. Vědci nyní zjistili, že výbuch vulkánu v oblasti dnešní Sibiře tehdy zničil ozónovou vrstvu planety. Informaci přinesl technologický portál Cnet. 

Astronomové z Ondřejova hledají planety vzdálených hvězd

V hledání planet za hranicemi sluneční soustavy pomáhá vědcům z Astronomického ústavu Akademie věd Perkův dalekohled. Do provozu byl uveden před 51 lety, k výzkumu tzv. exoplanet slouží od loňska. Dosud díky němu vědci prozkoumali několik objektů, které jako možné kandidáty na planety určil dalekohled NASA na oběžné dráze. Zatím našli dvě dvojhvězdy a jeden systém, který bude potřebovat přesnější pozorování.

Vesmírná sonda NASA se vydala na cestu ke Slunci

/VIDEO/ Po jednodenním odkladu odstartovala Parkerova sluneční sonda (Parker Solar Probe) z floridského mysu Canaveral a vydala se na cestu ke Slunci. Během plánované sedm let trvající mise má sbírat data o sluneční atmosféře. Pro americkou vesmírnou agenturu NASA jde podle jejích zástupců o jeden z nejambicióznějších a nejdůležitějších projektů v její historii. 

Budou padat hvězdy, čeká nás noc splněných přání

Noc splněných přání mohou na sklonku víkendu očekávat přinejmenším ti, kteří věří na padající hvězdy. Na to, že pohled na tento nebeský úkaz může přispět k naplnění i těch nejtajnějších snů. To sice astronomové nezaručí – slibují ale zajímavé představení na obloze. Blíží se roj meteorů známých jako Perseidy, k jejichž sledování letos nastanou ideální podmínky.

Start první kosmické sondy ke Slunci se odkládá na neděli

Start první kosmické sondy ke Slunci odložila americká vesmírná agentura NASA na neděli. Důvod pro odklad nebyl zveřejněn, ale podle agentury AFP se těsně před startem ozval poplašný signál upozorňující na problémy s plynným heliem. Sonda má zamířit přímo ke Slunci a vlétnout do jeho atmosféry.

Lidstvo znovu zamíří ke Slunci. Sonda NASA má objasnit extrémní počasí

V sobotu 11. srpna zahájí Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) jeden z nejambicióznějších projektů všech dob. Tím má být několikaletá vesmírná mise bezpilotní sondy Parker, jež se dostane blíže k povrchu Slunce, než jakákoli z jejích předchůdkyň. NASA mimo jiné předpokládá, že díky misi bude schopna lépe předvídat vznik solárních bouří.  

Maximum meteorického roje Perseidy přijde z neděle na pondělí

Srpnový meteorický roj Perseidy bude letos nejčetnější v noci z neděle na pondělí 13. srpna. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Podle astronomů se dají čekat ideální pozorovací podmínky, Měsíc bude den předtím v novu a obloha nabídne pohled i na čtyři nejjasnější planety Sluneční soustavy.

VIDEO: Úplné zatmění Měsíce. Obloha však byla většinou pod mrakem

V pátek večer nás mělo čekat nebeské divadlo, ve kterém měly mít hlavní roli Měsíc, Mars, Saturn a Jupiter. K vidění mělo být mimo jiné úplné zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století. Problémem však byly mraky, které leckde Měsíc schovaly.

Británie postaví svůj první kosmodrom. Vznikne na odlehlém severu Skotska

Vize, které obsahovala dva roky stará řeč královny Alžběty II., se začínají naplňovat. Spojené království se hodlá v oblasti komerčního průzkumu vesmíru zbavit závislosti na zahraničí. První britský kosmodrom by měl vzniknout v odlehlém historickém hrabství Sutherland na řídce osídleném severu Skotska.

Vesmírná loď Dragon dorazila k ISS. Doručila zásoby i umělou inteligenci

/VIDEO/ Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po třech dnech od startu z floridského Mysu Canaveral dorazila nákladní loď Dragon (Drak) soukromé společnosti SpaceX. Posádce doručila potřebné zásoby, vědecké přístroje a další náklad. Informoval o tom server Nasaspaceflight.com.

Alkoholový mrak či žhavý led. Fakta, která jste o vesmíru možná ještě neslyšeli

O vesmíru víme v dnešní době již dost – a přece stále tak málo. Server Listverse vytvořil seznam zajímavostí, které o nekonečném fenoménu většina lidí pravděpodobně doposud neslyšela. Přečtěte si, co je to galaktický rok, zda vesmír doopravdy voní či jak starý vlastně je.

Na ISS míří první robot s umělou inteligencí. Dopraví ho tam loď Dragon

/VIDEO/ Raketa Falcon společnosti SpaceX, která v pátek ráno místního času odstartovala z floridského Mysu Canaveral, s nákladní lodí Dragon má na své palubě unikátní náklad. Kromě zásob potravin, vědeckých přístrojů a dalšího materiálu dopraví astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici prvního robota s umělou inteligencí přizpůsobeného stavu beztíže.

Vědci rozluštili tajemství vesmírného objektu. O asteroid ani loď nešlo

/VIDEO/ Vědcům se podařilo poodkrýt tajemství tělesa zvaného Oumuamua. První známý objekt, který nepochází ze sluneční soustavy, není asteroid, nová planetka ani dokonce mimozemská loď. Po měsících spekulací dospěli odborníci k závěru, že jde o kometu.

Vědci rozluštili tajemství vesmírného objektu. O asteroid ani loď nešlo

/VIDEO/ Vědcům se podařilo poodkrýt tajemství tělesa zvaného Oumuamua. První známý objekt, který nepochází ze sluneční soustavy, není asteroid, nová planetka ani dokonce mimozemská loď. Po měsících spekulací dospěli odborníci k závěru, že jde o kometu.

Japonská sonda dosáhla asteroidu Ryugu. Má pátrat po vzniku života

/VIDEO/ Po třech a půl letech cesty dorazila k asteroidu Ryugu, jež se nachází 280 milionů kilometrů od Země, japonská sonda Hajabusa-2. Ostře sledovaná mise má za úkol odebrat z asteroidu vzorky hornin a dopravit je na zem. Tyto vzorky by následně měly přispět k objasnění vzniku života.

Rusko staví laserové dělo, experti varují před hvězdnými válkami

Ruská firma Precision Instrument Systems (NPK SPP) předložila projekt laserového přístroje, který je schopen „odpařit“ kosmický odpad nacházející se na oběžné dráze Země.  Podle britského listu  Daily Mail již společnost zahájila práce na vytvoření tohoto nového vesmírného děla.  

NASA ztratila na Marsu spojení s Opportunity. Kvůli prachové bouři

Vozítko Opportunity, které od roku 2004 zkoumá Mars, se už téměř dva týdny neozvalo. Podle NASA ohrožuje rover velmi silná prachová bouře, která pokryla téměř čtvrtinu povrchu Marsu. Cena vozítka v přepočtu dosahuje takřka deseti miliard korun. 

Americký astronaut Andrew Feustel vyfotil Prahu z vesmírné stanice ISS

Zhruba z výšky 400 kilometrů vyfotografoval americký astronaut s vazbami na Česko Andrew Feustel hlavní město. Fotografii dnes zveřejnili organizátoři projektu Do kosmu s Krtkem 2018. V jeho rámci s sebou Američan vzal Krtečkovu postavičku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

NASA slaví. Minisatelity, které míří na Mars, zažehly vlastní motory

/VIDEO/ Další miliardová mise americké vesmírné agentury NASA probíhá podle plánu. První dva miniaturní meziplanetární satelity, které začátkem května vzlétly společně se sondou InSight k Marsu, nastartovaly své vlastní motory. NASA o úspěchu informovala na webu.

Do vesmíru za prací? Miliardář Bezos navrhuje přesunout těžký průmysl na Měsíc

Myšlenkou, že lidstvo bude jednou muset opustit tuto planetu, se již dlouhodobě zabývají vědci i vizionáři. S nejnovějším nápadem pak v poslední době přišel miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Ten si narozdíl například od Elona Muska, jenž již dříve zveřejnil plány na kolonizaci Marsu, vybírá mnohem bližší cíl – Měsíc. Na našeho nejbližšího souseda totiž hodlá přesunout továrny a těžký průmysl.

Velký objev: Asteroid poblíž Jupiteru nepochází z naší soustavy, tvrdí vědci

/VIDEO/ Asteroid, který obíhá kolem Jupitera, je skutečně prvním známým objektem, který původně nepochází z naší Sluneční soustavy. Vyplývá to z nejnovější studie Královské astronomické společnosti. Objev by podle vědců mohl přiblížit vznik života na Zemi. Informoval o tom server The Independent.

Studenti chtějí s novou formulí porazit svět. Na sto zrychlí za tři vteřiny

Formule Dragon 8 dosáhne sto kilometrů za 3,2 vteřiny. Studenti brněnské techniky na vývoji soutěžního modelu strávili přes čtyřiatřicet tisíc hodin. S novým vozem budou soutěžit se stovkami dalších týmů z celého světa.

NASA pošle na Mars helikoptéru. Létá 10krát rychleji než běžný vrtulník

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle v rámci své mise na Mars v roce 2020 vrtulník. Helikoptéra vážící pouze 1,8 kilogramu se bude v atmosféře rudé planety pohybovat až 10krát rychleji, než létají běžné vrtulníky na Zemi.

Čínská vesmírná stanice shořela v atmosféře. Podívejte se na poslední záběry

Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1 v pondělí po druhé hodině ranní středoevropského času vnikla do atmosféry Země a z velké části shořela nad jižním Pacifikem. S odkazem na agenturu Nová Čína a čínský kosmický úřad o tom informoval server BBC.    

Sojuz přistál v Bajkonuru. Z mezinárodní stanice se vrátili tři kosmonauti

V kazašské stepi dnes přistála vesmírná expedice lodi Sojuz MS-06. V návratovém modulu se na základnu v Bajkonuru vrátili všichni tři členové mezinárodní posádky.

Česko se účastní několika vesmírných misí, dodává přístroje

Součásti některých vědeckých přístrojů na sondách, které mají v následujících letech vyrazit do vesmíru, pocházejí z Česka. Kromě chystané sluneční sondy Solar Orbiter spolupracuje Česká republika i na dalších misích Evropské kosmické agentury (ESA), například na zkoumání ledových měsíců Jupitera nebo na unikátní dvojici satelitů Proba-3.

Je objekt z jiné sluneční soustavy vesmírná loď? Vědci jej budou dále zkoumat

Asteroid zvaný Oumuamua, který se na začátku letošního podzimu stal středem pozornosti vědeckého světa, bude nyní podroben pečlivému zkoumání. Astronomové totiž chtějí prověřit, zda na asteroidu nejsou známky jiných civilizací. Vesmírnému objektu proto bude naslouchat obří satelit v americké Západní Virginii.

K Mezinárodní vesmírné stanici připlula soukromá loď. Přivezla 3 tuny proviantu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Americké soukromé společnosti Orbital ATK se dnes podařil husarský kousek, její nákladní loď Cygnus úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Zdejší šestičlenná posádka tak může počítat s více než třemi tunami zásob, technického vybavení a materiálu určeného k vědeckým výzkumům.

NASA potěší astronauty. Do vesmíru jim posílá čerstvé ovoce a vánoční dárky

Také na Mezinárodní vesmírné stanici se slaví Den díkůvzdání a Vánoce. Aby posádce nebylo smutno, dopraví jim raketa Antares přes tři tuny nákladu včetně svátečních pochoutek.

Vědci vyřešili otázku kosmického záření, přichází z jiné galaxie

Skupině vědců spojených s Observatoří Pierra Augera v Argentině, s nimiž spolupracují i čeští badatelé, se podařilo najít odpověď na otázku o původu kosmického záření. Nad tímto problémem si odborníci lámali hlavu od 60. let 20. století, kdy byla potvrzena existence částic kosmického záření.

Musk zveřejnil fotografie skafandru SpaceX. Klade důraz na design

První oficiální fotografie vesmírného obleku SpaceX zveřejnil Elon Musk na svém Instagramu. Zakladatel vesmírné společnosti se v novém „skafandru“ nechal dokonce sám zvěčnit a dodal, že další detaily budou k dispozici za pár dní.

FOTO: Obloha bez mraků nabídla představení roje Perseid

Lidé v Lesné na Chomutovsku sledovali kouzelnou noční oblohu se záblesky padajících "hvězd". Komentář doplnila mobilní aplikace.

Země si za týden ukousne čtvrtinu měsíčního kotouče

Pozorovatelé v hlavním městě budou sice poněkud ošizeni, ale i tak se milovníci astronomických úkazů mohou těšit na působivé nebeské divadlo. Pokud výhled nezastíní mraky, v pondělí 7. srpna večer mohou spatřit úplněk s částečným zatměním Měsíce.

Velký objev? Astronomové zřejmě našli nový měsíc mimo naši sluneční soustavu

Tým amerických astronomů nejspíše objevil "kandidáta" na měsíc mimo sluneční soustavu. Těleso se svou hmotností a velikostí přibližuje planetě Neptun a krouží kolem planety velikosti Jupitera.

České přístroje na sondě Solar Orbiter se podívají blizoučko ke Slunci

/VIDEO/ Čeští vědci ve spolupráci s českými firmami vyvinuli a vyrobili čtyři z deseti přístrojů pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, kterou se Evropská vesmírná agentura (ESA) chystá vyslat ke Slunci. Zapojili se tak do přípravy mise, jejímž cílem je komplexní studium Slunce z bezprostřední vzdálenosti.

Podle českých vědců mohl život na Marsu existovat kolem mladých sopek

Na Marsu je rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života na planetě. Ukázal to výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jehož výsledky publikoval časopis Earth and Planetary Science Letters.

Z mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

Z kosmodromu na floridském mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Pro Falcon 9 je to první let z mysu Canaveral od loňského září, kdy tam raketa stejného typu při předletovém testu explodovala na odpalovací rampě. Letos v lednu již raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala z kalifornské Vandenbergovy základny.

Měsíc zahalený černým kouřem. Noc z pátku na sobotu nabídne zajímavé zatmění

Na nevšední podívanou se mohou těšit lidé, kteří v noci z pátku na sobotu zvednou oči k obloze. Před půlnocí totiž uvidí polostínové zatmění Měsíce v úplňku.

Kometa Honda-Mrkos-Pajdušáková bude viditelná i dalekohledy

Do souhvězdí Hadonoše dnes vstoupí trpasličí kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková a bude tak viditelná i malými dalekohledy. Nejblíže Zemi by měla být 11. února. Ze všech komet, které se pravidelně vracejí ke Slunci a nesou jména českých astronomů, patří k těm nejjasnějším. Příležitost spatřit ji je podle odborníků vzácná.

Po zářijové havárii úspěch: Raketa Falcon 9 splnila úkol

Los Angeles - Z kalifornské Vandenbergovy základny dnes odstartovala k letu na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Start je prvním od loňského září, kdy jiná raketa stejného typu při předletovém testu explodovala na odpalovací rampě na floridském mysu Canaveral.

Astronauti vyměnili na vesmírné stanici staré baterie

ISS - Astronauti Shane Kimbrough a Thomas Pesquet dnes úspěšně pracovali v otevřeném kosmu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Po týdnu šlo o druhý výstup, v rámci něhož se daří vylepšovat energetický systém orbitálního komplexu. Dvojice pokračovala ve výměně deset let starých nikl-vodíkových baterií a zvládla i další dodatečné úkoly, uvedla NASA na svém webu.

Dnes lze nejlépe pozorovat meteorický roj Kvadrantidy

Praha - Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy, který je aktivní od 1. do 10. ledna. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou podle astronomů při dnešním maximu v noci a k ránu. Na tmavé obloze daleko od měst, nejlépe na horách, bude možné sledovat až 60 meteorů za hodinu. Znovu budou tak příznivé podmínky pro sledování Kvadrantid až za dva roky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT