Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Věda a vesmír

Vědecké objevy na Zemi i ve vesmíru

Vesmírná sonda NASA se vydala na cestu ke Slunci

/VIDEO/ Po jednodenním odkladu odstartovala Parkerova sluneční sonda (Parker Solar Probe) z floridského mysu Canaveral a vydala se na cestu ke Slunci. Během plánované sedm let trvající mise má sbírat data o sluneční atmosféře. Pro americkou vesmírnou agenturu NASA jde podle jejích zástupců o jeden z nejambicióznějších a nejdůležitějších projektů v její historii. 

Budou padat hvězdy, čeká nás noc splněných přání

Noc splněných přání mohou na sklonku víkendu očekávat přinejmenším ti, kteří věří na padající hvězdy. Na to, že pohled na tento nebeský úkaz může přispět k naplnění i těch nejtajnějších snů. To sice astronomové nezaručí – slibují ale zajímavé představení na obloze. Blíží se roj meteorů známých jako Perseidy, k jejichž sledování letos nastanou ideální podmínky.

Start první kosmické sondy ke Slunci se odkládá na neděli

Start první kosmické sondy ke Slunci odložila americká vesmírná agentura NASA na neděli. Důvod pro odklad nebyl zveřejněn, ale podle agentury AFP se těsně před startem ozval poplašný signál upozorňující na problémy s plynným heliem. Sonda má zamířit přímo ke Slunci a vlétnout do jeho atmosféry.

Lidstvo znovu zamíří ke Slunci. Sonda NASA má objasnit extrémní počasí

V sobotu 11. srpna zahájí Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) jeden z nejambicióznějších projektů všech dob. Tím má být několikaletá vesmírná mise bezpilotní sondy Parker, jež se dostane blíže k povrchu Slunce, než jakákoli z jejích předchůdkyň. NASA mimo jiné předpokládá, že díky misi bude schopna lépe předvídat vznik solárních bouří.  

Maximum meteorického roje Perseidy přijde z neděle na pondělí

Srpnový meteorický roj Perseidy bude letos nejčetnější v noci z neděle na pondělí 13. srpna. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Podle astronomů se dají čekat ideální pozorovací podmínky, Měsíc bude den předtím v novu a obloha nabídne pohled i na čtyři nejjasnější planety Sluneční soustavy.

VIDEO: Úplné zatmění Měsíce. Obloha však byla většinou pod mrakem

V pátek večer nás mělo čekat nebeské divadlo, ve kterém měly mít hlavní roli Měsíc, Mars, Saturn a Jupiter. K vidění mělo být mimo jiné úplné zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století. Problémem však byly mraky, které leckde Měsíc schovaly.

Británie postaví svůj první kosmodrom. Vznikne na odlehlém severu Skotska

Vize, které obsahovala dva roky stará řeč královny Alžběty II., se začínají naplňovat. Spojené království se hodlá v oblasti komerčního průzkumu vesmíru zbavit závislosti na zahraničí. První britský kosmodrom by měl vzniknout v odlehlém historickém hrabství Sutherland na řídce osídleném severu Skotska.

Vesmírná loď Dragon dorazila k ISS. Doručila zásoby i umělou inteligenci

/VIDEO/ Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po třech dnech od startu z floridského Mysu Canaveral dorazila nákladní loď Dragon (Drak) soukromé společnosti SpaceX. Posádce doručila potřebné zásoby, vědecké přístroje a další náklad. Informoval o tom server Nasaspaceflight.com.

Alkoholový mrak či žhavý led. Fakta, která jste o vesmíru možná ještě neslyšeli

O vesmíru víme v dnešní době již dost – a přece stále tak málo. Server Listverse vytvořil seznam zajímavostí, které o nekonečném fenoménu většina lidí pravděpodobně doposud neslyšela. Přečtěte si, co je to galaktický rok, zda vesmír doopravdy voní či jak starý vlastně je.

Na ISS míří první robot s umělou inteligencí. Dopraví ho tam loď Dragon

/VIDEO/ Raketa Falcon společnosti SpaceX, která v pátek ráno místního času odstartovala z floridského Mysu Canaveral, s nákladní lodí Dragon má na své palubě unikátní náklad. Kromě zásob potravin, vědeckých přístrojů a dalšího materiálu dopraví astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici prvního robota s umělou inteligencí přizpůsobeného stavu beztíže.

Vědci rozluštili tajemství vesmírného objektu. O asteroid ani loď nešlo

/VIDEO/ Vědcům se podařilo poodkrýt tajemství tělesa zvaného Oumuamua. První známý objekt, který nepochází ze sluneční soustavy, není asteroid, nová planetka ani dokonce mimozemská loď. Po měsících spekulací dospěli odborníci k závěru, že jde o kometu.

Vědci rozluštili tajemství vesmírného objektu. O asteroid ani loď nešlo

/VIDEO/ Vědcům se podařilo poodkrýt tajemství tělesa zvaného Oumuamua. První známý objekt, který nepochází ze sluneční soustavy, není asteroid, nová planetka ani dokonce mimozemská loď. Po měsících spekulací dospěli odborníci k závěru, že jde o kometu.

Japonská sonda dosáhla asteroidu Ryugu. Má pátrat po vzniku života

/VIDEO/ Po třech a půl letech cesty dorazila k asteroidu Ryugu, jež se nachází 280 milionů kilometrů od Země, japonská sonda Hajabusa-2. Ostře sledovaná mise má za úkol odebrat z asteroidu vzorky hornin a dopravit je na zem. Tyto vzorky by následně měly přispět k objasnění vzniku života.

Rusko staví laserové dělo, experti varují před hvězdnými válkami

Ruská firma Precision Instrument Systems (NPK SPP) předložila projekt laserového přístroje, který je schopen „odpařit“ kosmický odpad nacházející se na oběžné dráze Země.  Podle britského listu  Daily Mail již společnost zahájila práce na vytvoření tohoto nového vesmírného děla.  

NASA ztratila na Marsu spojení s Opportunity. Kvůli prachové bouři

Vozítko Opportunity, které od roku 2004 zkoumá Mars, se už téměř dva týdny neozvalo. Podle NASA ohrožuje rover velmi silná prachová bouře, která pokryla téměř čtvrtinu povrchu Marsu. Cena vozítka v přepočtu dosahuje takřka deseti miliard korun. 

Americký astronaut Andrew Feustel vyfotil Prahu z vesmírné stanice ISS

Zhruba z výšky 400 kilometrů vyfotografoval americký astronaut s vazbami na Česko Andrew Feustel hlavní město. Fotografii dnes zveřejnili organizátoři projektu Do kosmu s Krtkem 2018. V jeho rámci s sebou Američan vzal Krtečkovu postavičku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

NASA slaví. Minisatelity, které míří na Mars, zažehly vlastní motory

/VIDEO/ Další miliardová mise americké vesmírné agentury NASA probíhá podle plánu. První dva miniaturní meziplanetární satelity, které začátkem května vzlétly společně se sondou InSight k Marsu, nastartovaly své vlastní motory. NASA o úspěchu informovala na webu.

Do vesmíru za prací? Miliardář Bezos navrhuje přesunout těžký průmysl na Měsíc

Myšlenkou, že lidstvo bude jednou muset opustit tuto planetu, se již dlouhodobě zabývají vědci i vizionáři. S nejnovějším nápadem pak v poslední době přišel miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Ten si narozdíl například od Elona Muska, jenž již dříve zveřejnil plány na kolonizaci Marsu, vybírá mnohem bližší cíl – Měsíc. Na našeho nejbližšího souseda totiž hodlá přesunout továrny a těžký průmysl.

Velký objev: Asteroid poblíž Jupiteru nepochází z naší soustavy, tvrdí vědci

/VIDEO/ Asteroid, který obíhá kolem Jupitera, je skutečně prvním známým objektem, který původně nepochází z naší Sluneční soustavy. Vyplývá to z nejnovější studie Královské astronomické společnosti. Objev by podle vědců mohl přiblížit vznik života na Zemi. Informoval o tom server The Independent.

Studenti chtějí s novou formulí porazit svět. Na sto zrychlí za tři vteřiny

Formule Dragon 8 dosáhne sto kilometrů za 3,2 vteřiny. Studenti brněnské techniky na vývoji soutěžního modelu strávili přes čtyřiatřicet tisíc hodin. S novým vozem budou soutěžit se stovkami dalších týmů z celého světa.

NASA pošle na Mars helikoptéru. Létá 10krát rychleji než běžný vrtulník

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle v rámci své mise na Mars v roce 2020 vrtulník. Helikoptéra vážící pouze 1,8 kilogramu se bude v atmosféře rudé planety pohybovat až 10krát rychleji, než létají běžné vrtulníky na Zemi.

Čínská vesmírná stanice shořela v atmosféře. Podívejte se na poslední záběry

Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1 v pondělí po druhé hodině ranní středoevropského času vnikla do atmosféry Země a z velké části shořela nad jižním Pacifikem. S odkazem na agenturu Nová Čína a čínský kosmický úřad o tom informoval server BBC.    

Sojuz přistál v Bajkonuru. Z mezinárodní stanice se vrátili tři kosmonauti

V kazašské stepi dnes přistála vesmírná expedice lodi Sojuz MS-06. V návratovém modulu se na základnu v Bajkonuru vrátili všichni tři členové mezinárodní posádky.

Česko se účastní několika vesmírných misí, dodává přístroje

Součásti některých vědeckých přístrojů na sondách, které mají v následujících letech vyrazit do vesmíru, pocházejí z Česka. Kromě chystané sluneční sondy Solar Orbiter spolupracuje Česká republika i na dalších misích Evropské kosmické agentury (ESA), například na zkoumání ledových měsíců Jupitera nebo na unikátní dvojici satelitů Proba-3.

Je objekt z jiné sluneční soustavy vesmírná loď? Vědci jej budou dále zkoumat

Asteroid zvaný Oumuamua, který se na začátku letošního podzimu stal středem pozornosti vědeckého světa, bude nyní podroben pečlivému zkoumání. Astronomové totiž chtějí prověřit, zda na asteroidu nejsou známky jiných civilizací. Vesmírnému objektu proto bude naslouchat obří satelit v americké Západní Virginii.

K Mezinárodní vesmírné stanici připlula soukromá loď. Přivezla 3 tuny proviantu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Americké soukromé společnosti Orbital ATK se dnes podařil husarský kousek, její nákladní loď Cygnus úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Zdejší šestičlenná posádka tak může počítat s více než třemi tunami zásob, technického vybavení a materiálu určeného k vědeckým výzkumům.

NASA potěší astronauty. Do vesmíru jim posílá čerstvé ovoce a vánoční dárky

Také na Mezinárodní vesmírné stanici se slaví Den díkůvzdání a Vánoce. Aby posádce nebylo smutno, dopraví jim raketa Antares přes tři tuny nákladu včetně svátečních pochoutek.

Vědci vyřešili otázku kosmického záření, přichází z jiné galaxie

Skupině vědců spojených s Observatoří Pierra Augera v Argentině, s nimiž spolupracují i čeští badatelé, se podařilo najít odpověď na otázku o původu kosmického záření. Nad tímto problémem si odborníci lámali hlavu od 60. let 20. století, kdy byla potvrzena existence částic kosmického záření.

Musk zveřejnil fotografie skafandru SpaceX. Klade důraz na design

První oficiální fotografie vesmírného obleku SpaceX zveřejnil Elon Musk na svém Instagramu. Zakladatel vesmírné společnosti se v novém „skafandru“ nechal dokonce sám zvěčnit a dodal, že další detaily budou k dispozici za pár dní.

FOTO: Obloha bez mraků nabídla představení roje Perseid

Lidé v Lesné na Chomutovsku sledovali kouzelnou noční oblohu se záblesky padajících "hvězd". Komentář doplnila mobilní aplikace.

Země si za týden ukousne čtvrtinu měsíčního kotouče

Pozorovatelé v hlavním městě budou sice poněkud ošizeni, ale i tak se milovníci astronomických úkazů mohou těšit na působivé nebeské divadlo. Pokud výhled nezastíní mraky, v pondělí 7. srpna večer mohou spatřit úplněk s částečným zatměním Měsíce.

Velký objev? Astronomové zřejmě našli nový měsíc mimo naši sluneční soustavu

Tým amerických astronomů nejspíše objevil "kandidáta" na měsíc mimo sluneční soustavu. Těleso se svou hmotností a velikostí přibližuje planetě Neptun a krouží kolem planety velikosti Jupitera.

České přístroje na sondě Solar Orbiter se podívají blizoučko ke Slunci

/VIDEO/ Čeští vědci ve spolupráci s českými firmami vyvinuli a vyrobili čtyři z deseti přístrojů pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, kterou se Evropská vesmírná agentura (ESA) chystá vyslat ke Slunci. Zapojili se tak do přípravy mise, jejímž cílem je komplexní studium Slunce z bezprostřední vzdálenosti.

Podle českých vědců mohl život na Marsu existovat kolem mladých sopek

Na Marsu je rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života na planetě. Ukázal to výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jehož výsledky publikoval časopis Earth and Planetary Science Letters.

Z mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

Z kosmodromu na floridském mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Pro Falcon 9 je to první let z mysu Canaveral od loňského září, kdy tam raketa stejného typu při předletovém testu explodovala na odpalovací rampě. Letos v lednu již raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala z kalifornské Vandenbergovy základny.

Měsíc zahalený černým kouřem. Noc z pátku na sobotu nabídne zajímavé zatmění

Na nevšední podívanou se mohou těšit lidé, kteří v noci z pátku na sobotu zvednou oči k obloze. Před půlnocí totiž uvidí polostínové zatmění Měsíce v úplňku.

Kometa Honda-Mrkos-Pajdušáková bude viditelná i dalekohledy

Do souhvězdí Hadonoše dnes vstoupí trpasličí kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková a bude tak viditelná i malými dalekohledy. Nejblíže Zemi by měla být 11. února. Ze všech komet, které se pravidelně vracejí ke Slunci a nesou jména českých astronomů, patří k těm nejjasnějším. Příležitost spatřit ji je podle odborníků vzácná.

Po zářijové havárii úspěch: Raketa Falcon 9 splnila úkol

Los Angeles - Z kalifornské Vandenbergovy základny dnes odstartovala k letu na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Start je prvním od loňského září, kdy jiná raketa stejného typu při předletovém testu explodovala na odpalovací rampě na floridském mysu Canaveral.

Astronauti vyměnili na vesmírné stanici staré baterie

ISS - Astronauti Shane Kimbrough a Thomas Pesquet dnes úspěšně pracovali v otevřeném kosmu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Po týdnu šlo o druhý výstup, v rámci něhož se daří vylepšovat energetický systém orbitálního komplexu. Dvojice pokračovala ve výměně deset let starých nikl-vodíkových baterií a zvládla i další dodatečné úkoly, uvedla NASA na svém webu.

Dnes lze nejlépe pozorovat meteorický roj Kvadrantidy

Praha - Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy, který je aktivní od 1. do 10. ledna. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou podle astronomů při dnešním maximu v noci a k ránu. Na tmavé obloze daleko od měst, nejlépe na horách, bude možné sledovat až 60 meteorů za hodinu. Znovu budou tak příznivé podmínky pro sledování Kvadrantid až za dva roky.

NASA publikovala snímek pořízený u Sečské přehrady

Seč - NASA v rámci prestižního Astronomického snímku dne (APOD – Astronomy Picture Of the Day), který každý den ukazuje nejzajímavější astronomickou fotografii světa, publikovala v pátek 23. prosince snímek Petra Horálka „Kdysi dávno za zimního slunovratu".

Astronomické úkazy budou příští rok bohatší nejen na komety

Praha - Astronomické úkazy budou oproti letošku v roce 2017 podle vědců bohatší. Nový rok začne hned zajímavostí, protože v noci z 31. prosince na 1. ledna bude po 0:59:59 středoevropského času (SEČ) vložena jedna sekunda navíc. Lidé se mohou po celý rok těšit na aktivní meteorické roje, možná uvidí i známé komety a zažijí dvě zatmění Měsíce. Prvním významným astronomickým úkazem roku bude maximum meteorického roje nazvaného Kvadrantidy, a to v noci ze 3. na 4. ledna, řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Vysoko nad obzorem ráno spatříme Jupiter

Žebrák – Zástupci Hvězdárny Žebrák informují o dalších astronomických zajímavostech.

Společnost Mars One posunula termíny plánovaných cest na Mars

Haag (Nizozemsko) - Britsko-nizozemská společnost Mars One o několik let odloží plánované lety na Mars. První misi bez pasažérů chce uskutečnit v roce 2022, místo dosud plánovaného roku 2018, první cestu s lidmi pak v roce 2032, místo dosud uváděného roku 2026. Změnu zdůvodňuje "novou finanční strategií", oznámila dnes agentura AFP. Někteří odborníci přitom reálnost celého projektu zpochybňují.

ESA dá na využívání ISS a na program ExoMars 1,44 miliardy eur

Lucern - Evropská vesmírná agentura (ESA) věnuje 1,44 miliardy eur (téměř 39 miliard korun) na další využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a na pokračování výzkumu Marsu v rámci programu ExoMars 2020. Podle agentury AFP to dnes v Lucernu oznámil generální ředitel ESA Jan Wörner.

Na Mezinárodní vesmírné stanici jedí kosmonauti francouzská jídla

Paříž - Ve zhruba 400 kilometrech výšky, na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jí francouzský kosmonaut Thomas Pesquet a jeho pět kolegů převážně francouzská jídla. Na jejich přípravě se podílí od roku 2006 francouzský šéfkuchař Alain Ducasse, jemuž letos pomáhá Thierry Marx, píše francouzský deník Libération.

Za havárii Progressu zřejmě může nedbalost ve výrobě motorů

Moskva - Příčinou čtvrteční havárie ruské nákladní lodi Progress mohla být nedbalost při výrobě raketového motoru nosné rakety Sojuz. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Interfax. Trosky Progressu navzdory intenzivnímu úsilí ruské vyhledávací týmy zatím nenašly.

Ruský Progress k ISS nedorazí, krátce po startu se asi zřítil

Bajkonur/Moskva - Ruskou nákladní loď Progress dnes krátce po startu postihla porucha a pravděpodobně se nedlouho po startu zřítila na Zemi. Ruským novinářům to sdělily zdroje agentury Roskosmos. Progress měl na ISS dovézt 2,5 tuny nákladu po dvou dnech letu kolem Země, ale skončil zřejmě v troskách v Číně nebo v Tichomoří.

Při srážce mezihvězdných bublin vznikají hvězdy, naznačil výzkum

Brno - Hvězdy mohou vznikat v místech srážek takzvaných mezihvězdných bublin. Astrofyzičky z Masarykovy univerzity v Brně a Akademie věd mechanismus popsaly v práci, kterou publikoval vědecký časopis Astronomy & Astrophysics. Informace k novému objevu poskytla Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.

NASA objevila na Marsu obrovskou podzemní zásobárnu vodního ledu

Washington - Obrovské ložisko vodního ledu ukryté nehluboko pod povrchem Marsu objevili vědci s pomocí amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Odhaduje se, že by mělo obsahovat tolik vody, jako má Hořejší jezero v Severní Americe. Na svých stránkách o tom informovala americká vesmírná agentura NASA.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT