Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Vězeňská služba ČR

Posláním Vězeňské služby ČR je zajišťovat výkon vazby, výkon trestu odnětí svobody a bezpečnost a pořádek v soudních budovách. Vězeňská služba spravuje a střeží věznice a detenční ústavy.

Vánoce na Bytízu: vězni povečeří řízky se salátem, kaplanka odslouží mši

Příbram - Na Vánoce myslí všude, ani vězení není výjimkou. Na nejkrásnější svátky v roce se připravují i trestanci v příbramské věznici na Bytízu. Štědrý večer má i za mřížemi svou pravidelnou podobu, nechybí mše a sváteční večeře. Vězni mají dočasně povolenou vánoční výzdobu kulturní místnosti a ložnic.

Na přestavbě odpočinkového areálu v Příbrami se budou podílet vězni

Příbram - Na stavbě nového odpočinkového areálu v okolí příbramského Nového rybníku se budou podílet i vězni. Dohodu o spolupráci města s bytízskými vězni ale musí odsouhlasit rada.

Jiřičtí vězni se připraví na život bez mříží ve speciální vesnici

Jiřice - Celý areál má připomínat život na vesnici. Uvnitř nové „vesnice" vyroste například i náměstí a okrasná zahrada. To je součástí projektu, který nese název Otevřená věznice a který chce vedení ministerstva spravedlnosti spustit v příštím roce v areálu věznice v Jiřicích na Nymbursku.

Jiřičtí vězni se nově učí chovat daňky přímo v areálu věznice

Jiřice - Nejdříve úly se včelami, nyní také samostatný chov daňků, který by se měl postupem času rozšiřovat. To jsou netypické programy, do kterých se mohou zapojit vězni v Jiřicích na Nymbursku. Připravuje je pro ně vedení Vězeňské služby ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti. Šéfové obou institucí v těchto dnech nový projekt představili.

Pět balíčků pro bytízské vězně obsahovalo drogy

Příbram - Jisté zklamání uštědřili odsouzení ve věznici na Bytízu v Příbrami, když jim zásilkách dozorci našli něco, co do nich ale vůbec nepatří. Podezřelých zásilek bylo pět a obsahovaly různé druhy drog. Přišli na to minulý měsíc během jednoho týdne zaměstnanci věznice.

Do příbramské věznice chtěl někdo v balíčcích propašovat drogy

Příbram - Za jeden týden našli zaměstnanci věznice na Bytízu v Příbrami tři podezřelé zásilky určené pro odsouzené. Zajištěné látky byly odeslány do laboratoře ke zkoumání, aby se potvrdilo, že se skutečně jednalo o drogy.

Policie pátrá po vězni, který utekl z věznice Odolov

Hradec - Trutnovská policie pátrá po osmatřicetiletém vězni, který utekl z věznice Odolov na Trutnovsku. Uprchlý muž si ve vězení odpykával trest za majetkovou trestnou činnost, policie ho nepovažuje za nebezpečného, sdělila mluvčí trutnovské policie. Z odolovské věznice uteklo letos již několik vězňů.

Vězeň sbíral z podlahy své zuby. Jako odškodné požaduje 70 tisíc korun

Muž odsouzený za vraždu mohl příští rok opustit žalář. Nyní mu hrozí další dlouhý pobyt v něm.

Uprchlý nebezpečný vězeň: inspekce prověřuje i zaměstnance věznice

Břeclav - Břeclav má uprchlého vězně číslo dva. Stal se jím David Vácha. Policie před ním varuje.

Odsouzený se pokusil do věznice pronést v konečníku peníze i drogy

Jablonec n. N. - Odsouzený se pokusil do věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou pronést v konečníku peníze, desítky tablet léku proti bolesti a drogy.

Po třech desítkách let mají v Říčanech jasno: věznice na okraji města nebude

Říčany - Věznice na okraji Říčan na pomezí Prahy-východ a Kolínska nebude. Je však možné, že v nevyužívaném areálu vznikne centrum Integrovaného záchranného systému. Místní si tak mohou po mnoha letech oddychnout.

Počet druhů věznic v Česku se zřejmě sníží ze čtyř na dva

Praha – V Česku zřejmě budou dva druhy věznic – s ostrahou a se zvýšenou ostrahou místo nynějších čtyř typů. Novela, která změnu předpokládá, je po čtení ve Sněmovně v závěrečném schvalování. Uskuteční se patrně v říjnu. Úprava má podle ministerstva spravedlnosti přispět k účinnější práci s vězni a ke snížení recidivy.

Policie po více než dvou týdnech zadržela vězně uprchlého z Liberce

Liberec - Policie po více než dvou týdnech zadržela šestatřicetiletého vězně, který 21. července uprchl z liberecké věznice. V noci na dnešek ho dopravila zpět do věznice a v nejbližších dnech ho obviní z maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí mu tak ještě další, až dvouletý trest, sdělila to mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Z příbramské věznice utekl vězeň, může být ozbrojen

Bytíz - Z věznice Bytíz na Příbramsku dnes odpoledne utekl vězeň, může být ozbrojen. Pohybovat se může kdekoliv v ČR. Je trestaný za krádež a maření úředního rozhodnutí, řekla středočeská policejní mluvčí Michaela Richterová.

S pracemi na hradě Krakovec pomáhají tři odsouzení

Krakovec /VIDEO, FOTOGALERIE/ - František, Ivan a Pavel. Tři muži, tři odsouzení, kteří si odpykávají trest ve věznici Oráčov na Rakovnicku, dostali jedinečnou šanci pomáhat na hradě Krakovci. Kastelán Jiří Sobek ve středu konstatoval: „Jsou tu třetí den a musím říci, že jsou nesmírně činorodí a pracovití."

Jiřická věznice se má stát největší v České republice

Jiřice /FOTOGALERIE/ - Historicky první výjezdní zasedání Ústavně-právního výboru Senátu na Nymbursko, které zprostředkovala senátorka Emilie Třísková, přivedlo jeho členy také do jiřické věznice. Ředitel Marian Prokeš je seznámil s budoucím rozšířením zařízení a svěřil se
i s problémy, které věznice musí řešit.

Ministr Pelikán chce, aby byli čeští vězni samostatnější

Drážďany - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce hledat v německém vězeňství inspiraci pro programy zacházení s českými vězni. Po dnešní návštěvě drážďanské věznice uvedl, že ho zaujal tamní režim, který ponechává vězňům mnohem větší odpovědnost za sebe samotné. Právě samostatnost odsouzených jim má po návratu na svobodu pomoci začlenit se do běžné společnosti. I proto ministerstvo plánuje společně s Vězeňskou službou pilotní projekt „otevřené věznice".

Počet druhů věznic v Česku se možná sníží, novelu projedná výbor

Praha – V Česku by mohly být dva druhy věznic – s ostrahou a se zvýšenou ostrahou místo nynějších čtyř typů. Změna, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna, má podle ministerstva spravedlnosti přispět k účinnější práci s vězni a ke snížení recidivy. Novelu trestního zákoníku nyní projedná ústavně-právní a bezpečnostní výbor.

Šest lidí včetně vězeňského dozorce bylo obviněno z korupce

Praha – Šest lidí včetně příslušníka Vězeňské služby bylo obviněno z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Na svém webu to dnes oznámila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Dozorce podle GIBS za peníze například přinášel vězňům zakázané věci.

V Pražských službách třídí papír 24 vězňů z Pankráce a Ruzyně

Praha - Pražské služby (PSAS) zaměstnávají 24 odsouzených z věznic na Pankráci a v Ruzyni. Vězni pracují na třídicích linkách papíru v Praze 9 a v Chrášťanech u Prahy. Odsouzení jsou za majetkovou trestnou činnost a pracují na ranních a odpoledních směnách, na noční nechodí. Na setkání s novináři to v úterý uvedli zástupci PSAS a věznice.

AKTUALIZOVÁNO

Exředitel věznice Litoměřice Líbal čelí obžalobě z korupce

České Budějovice – Státní zastupitelství podalo obžalobu na bývalého ředitele litoměřické vazební věznice Tomáše Líbala. Viní jej z vydírání, podplácení a nedovoleného ozbrojování. Líbala zadržela loni v srpnu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Bývalý generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek před časem uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet. Podání obžaloby dnes potvrdil českobudějovický státní zástupce Roman Tibitanzl. Případem by se měl zabývat táborský soud.

AKTUALIZOVÁNO

Šabatová žádá změny: Převýchova vězňů je zcela neefektivní

Brno – Ombudsmanka Anna Šabatová žádá změny vězeňství. Novinářům dnes řekla, že české věznice jsou zbytečně přeplněné, životní podmínky v nich jsou špatné, zaměstnanost vězňů nízká, práce na jejich převýchově v mnoha případech zcela neefektivní a personál těchto nápravných zařízení je přetížený. Ochránkyně práv nevidí řešení jen ve zvýšení rozpočtu věznic, ale především ve změně celého systému postihu za trestnou činnost. Jedná o ní s ministerstvem spravedlnosti, které připravuje koncepci vězeňství pro roky 2015 až 2025.

Ministerstvo vypsalo tendr na elektronické náramky. Cenu odhaduje na 100 milionů

Praha - Ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační služba vypsaly novou zakázku na takzvané elektronické náramky pro vězně. Předpokládaná cena veřejné zakázky je 100 milionů korun bez DPH. Zájemci o účast v tendru se mohou hlásit do 5. dubna, upozornilo ministerstvo v dnešní tiskové zprávě. Už dříve uvedlo, že zakázka bude pokračovat formou takzvaného soutěžního dialogu. Do předchozího výběrového řízení se nepřihlásil žádný zájemce.

Vězně má pomoci napravit i přehazování odpadků

Praha - V práci někdy najdou až překvapivě dost peněz, nechat si je ale nesmějí. Řeč je o odsouzených mužích z pankrácké věznice, kteří nově získali zaměstnání v areálu Pražských služeb. Pracují na linkách zajišťující třídění odpadního papíru sváženého z modrých separačních kontejnerů z celé metropole.

Vazbu asi budou moci časem nahradit elektronické náramky

Praha - Místo vazby asi bude moci být část obviněných lidí hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, dnes doporučil poslancům schválit ústavně-právní výbor. Podpořil taky úpravu Bronislava Schwarze (ANO), podle níž by lidé odsouzení k obecně prospěšným pracím měli na jejich vykonání rok místo nynějších dvou. O podobě novely trestního řádu bude Sněmovna rozhodovat zřejmě v březnu.

Vězni v Pardubicích se netrávili, ale fetovali

Pardubice - Jedenáct mladistvých trestanců v pardubické věznici se zmocnilo léků. Chtěli si uspořádat drogový večírek.

Otrávení vězni: Vrazi, kteří nepřestali krást ani v base

Pardubice - Mezi otrávenými vězni jsou brutální vrazi, se kterými si neporadí ani dozorci. Nelze se jim ale ani příliš divit.

AKTUALIZOVÁNO

Otrávené trestance už nemocnice vrací do pardubického vězení

Pardubice/Chrudim - Sedm z jedenácti pardubických vězňů, kteří se v úterý večer otrávili léky už je zpět za mřížemi.

Obsazenost věznic stále přesahuje 100 %

Severní Čechy - Věznice jsou od podzimu loňského roku zaplněné již přes sto procent. Přitom ubytovací kapacita vězení v rámci České republiky (při 4 m²/osobu) byla zvýšena z 20 604 na 20 794 míst. Zařízení v Novém Sedle hlásí více než 108 procent kapacity, Bělušice dokonce 114 procent.

Ředitel Vězeňské služby: Počítač napoví, jestli má odsouzený sklon k recidivě

Praha /ROZHOVOR/ – Do čela Vězeňské služby ČR se po roční pauze vrátil Petr Dohnal. Jeho hlavním úkolem bude realizovat koncepci vězeňství do roku 2025, kterou včera schválila vláda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT