Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Vězeňská služba ČR

Posláním Vězeňské služby ČR je zajišťovat výkon vazby, výkon trestu odnětí svobody a bezpečnost a pořádek v soudních budovách. Vězeňská služba spravuje a střeží věznice a detenční ústavy.

Vánoce na Bytízu: vězni povečeří řízky se salátem, kaplanka odslouží mši

Příbram - Na Vánoce myslí všude, ani vězení není výjimkou. Na nejkrásnější svátky v roce se připravují i trestanci v příbramské věznici na Bytízu. Štědrý večer má i za mřížemi svou pravidelnou podobu, nechybí mše a sváteční večeře. Vězni mají dočasně povolenou vánoční výzdobu kulturní místnosti a ložnic.

Na přestavbě odpočinkového areálu v Příbrami se budou podílet vězni

Příbram - Na stavbě nového odpočinkového areálu v okolí příbramského Nového rybníku se budou podílet i vězni. Dohodu o spolupráci města s bytízskými vězni ale musí odsouhlasit rada.

Jiřičtí vězni se připraví na život bez mříží ve speciální vesnici

Jiřice - Celý areál má připomínat život na vesnici. Uvnitř nové „vesnice" vyroste například i náměstí a okrasná zahrada. To je součástí projektu, který nese název Otevřená věznice a který chce vedení ministerstva spravedlnosti spustit v příštím roce v areálu věznice v Jiřicích na Nymbursku.

Jiřičtí vězni se nově učí chovat daňky přímo v areálu věznice

Jiřice - Nejdříve úly se včelami, nyní také samostatný chov daňků, který by se měl postupem času rozšiřovat. To jsou netypické programy, do kterých se mohou zapojit vězni v Jiřicích na Nymbursku. Připravuje je pro ně vedení Vězeňské služby ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti. Šéfové obou institucí v těchto dnech nový projekt představili.

Pět balíčků pro bytízské vězně obsahovalo drogy

Příbram - Jisté zklamání uštědřili odsouzení ve věznici na Bytízu v Příbrami, když jim zásilkách dozorci našli něco, co do nich ale vůbec nepatří. Podezřelých zásilek bylo pět a obsahovaly různé druhy drog. Přišli na to minulý měsíc během jednoho týdne zaměstnanci věznice.

Do příbramské věznice chtěl někdo v balíčcích propašovat drogy

Příbram - Za jeden týden našli zaměstnanci věznice na Bytízu v Příbrami tři podezřelé zásilky určené pro odsouzené. Zajištěné látky byly odeslány do laboratoře ke zkoumání, aby se potvrdilo, že se skutečně jednalo o drogy.

Policie pátrá po vězni, který utekl z věznice Odolov

Hradec - Trutnovská policie pátrá po osmatřicetiletém vězni, který utekl z věznice Odolov na Trutnovsku. Uprchlý muž si ve vězení odpykával trest za majetkovou trestnou činnost, policie ho nepovažuje za nebezpečného, sdělila mluvčí trutnovské policie. Z odolovské věznice uteklo letos již několik vězňů.

Vězeň sbíral z podlahy své zuby. Jako odškodné požaduje 70 tisíc korun

Muž odsouzený za vraždu mohl příští rok opustit žalář. Nyní mu hrozí další dlouhý pobyt v něm.

Uprchlý nebezpečný vězeň: inspekce prověřuje i zaměstnance věznice

Břeclav - Břeclav má uprchlého vězně číslo dva. Stal se jím David Vácha. Policie před ním varuje.

Odsouzený se pokusil do věznice pronést v konečníku peníze i drogy

Jablonec n. N. - Odsouzený se pokusil do věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou pronést v konečníku peníze, desítky tablet léku proti bolesti a drogy.

Po třech desítkách let mají v Říčanech jasno: věznice na okraji města nebude

Říčany - Věznice na okraji Říčan na pomezí Prahy-východ a Kolínska nebude. Je však možné, že v nevyužívaném areálu vznikne centrum Integrovaného záchranného systému. Místní si tak mohou po mnoha letech oddychnout.

Počet druhů věznic v Česku se zřejmě sníží ze čtyř na dva

Praha – V Česku zřejmě budou dva druhy věznic – s ostrahou a se zvýšenou ostrahou místo nynějších čtyř typů. Novela, která změnu předpokládá, je po čtení ve Sněmovně v závěrečném schvalování. Uskuteční se patrně v říjnu. Úprava má podle ministerstva spravedlnosti přispět k účinnější práci s vězni a ke snížení recidivy.

Policie po více než dvou týdnech zadržela vězně uprchlého z Liberce

Liberec - Policie po více než dvou týdnech zadržela šestatřicetiletého vězně, který 21. července uprchl z liberecké věznice. V noci na dnešek ho dopravila zpět do věznice a v nejbližších dnech ho obviní z maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí mu tak ještě další, až dvouletý trest, sdělila to mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Z příbramské věznice utekl vězeň, může být ozbrojen

Bytíz - Z věznice Bytíz na Příbramsku dnes odpoledne utekl vězeň, může být ozbrojen. Pohybovat se může kdekoliv v ČR. Je trestaný za krádež a maření úředního rozhodnutí, řekla středočeská policejní mluvčí Michaela Richterová.

S pracemi na hradě Krakovec pomáhají tři odsouzení

Krakovec /VIDEO, FOTOGALERIE/ - František, Ivan a Pavel. Tři muži, tři odsouzení, kteří si odpykávají trest ve věznici Oráčov na Rakovnicku, dostali jedinečnou šanci pomáhat na hradě Krakovci. Kastelán Jiří Sobek ve středu konstatoval: „Jsou tu třetí den a musím říci, že jsou nesmírně činorodí a pracovití."

Jiřická věznice se má stát největší v České republice

Jiřice /FOTOGALERIE/ - Historicky první výjezdní zasedání Ústavně-právního výboru Senátu na Nymbursko, které zprostředkovala senátorka Emilie Třísková, přivedlo jeho členy také do jiřické věznice. Ředitel Marian Prokeš je seznámil s budoucím rozšířením zařízení a svěřil se
i s problémy, které věznice musí řešit.

Ministr Pelikán chce, aby byli čeští vězni samostatnější

Drážďany - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce hledat v německém vězeňství inspiraci pro programy zacházení s českými vězni. Po dnešní návštěvě drážďanské věznice uvedl, že ho zaujal tamní režim, který ponechává vězňům mnohem větší odpovědnost za sebe samotné. Právě samostatnost odsouzených jim má po návratu na svobodu pomoci začlenit se do běžné společnosti. I proto ministerstvo plánuje společně s Vězeňskou službou pilotní projekt „otevřené věznice".

Počet druhů věznic v Česku se možná sníží, novelu projedná výbor

Praha – V Česku by mohly být dva druhy věznic – s ostrahou a se zvýšenou ostrahou místo nynějších čtyř typů. Změna, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna, má podle ministerstva spravedlnosti přispět k účinnější práci s vězni a ke snížení recidivy. Novelu trestního zákoníku nyní projedná ústavně-právní a bezpečnostní výbor.

Šest lidí včetně vězeňského dozorce bylo obviněno z korupce

Praha – Šest lidí včetně příslušníka Vězeňské služby bylo obviněno z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Na svém webu to dnes oznámila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Dozorce podle GIBS za peníze například přinášel vězňům zakázané věci.

V Pražských službách třídí papír 24 vězňů z Pankráce a Ruzyně

Praha - Pražské služby (PSAS) zaměstnávají 24 odsouzených z věznic na Pankráci a v Ruzyni. Vězni pracují na třídicích linkách papíru v Praze 9 a v Chrášťanech u Prahy. Odsouzení jsou za majetkovou trestnou činnost a pracují na ranních a odpoledních směnách, na noční nechodí. Na setkání s novináři to v úterý uvedli zástupci PSAS a věznice.

AKTUALIZOVÁNO

Exředitel věznice Litoměřice Líbal čelí obžalobě z korupce

České Budějovice – Státní zastupitelství podalo obžalobu na bývalého ředitele litoměřické vazební věznice Tomáše Líbala. Viní jej z vydírání, podplácení a nedovoleného ozbrojování. Líbala zadržela loni v srpnu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Bývalý generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek před časem uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet. Podání obžaloby dnes potvrdil českobudějovický státní zástupce Roman Tibitanzl. Případem by se měl zabývat táborský soud.

AKTUALIZOVÁNO

Šabatová žádá změny: Převýchova vězňů je zcela neefektivní

Brno – Ombudsmanka Anna Šabatová žádá změny vězeňství. Novinářům dnes řekla, že české věznice jsou zbytečně přeplněné, životní podmínky v nich jsou špatné, zaměstnanost vězňů nízká, práce na jejich převýchově v mnoha případech zcela neefektivní a personál těchto nápravných zařízení je přetížený. Ochránkyně práv nevidí řešení jen ve zvýšení rozpočtu věznic, ale především ve změně celého systému postihu za trestnou činnost. Jedná o ní s ministerstvem spravedlnosti, které připravuje koncepci vězeňství pro roky 2015 až 2025.

Ministerstvo vypsalo tendr na elektronické náramky. Cenu odhaduje na 100 milionů

Praha - Ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační služba vypsaly novou zakázku na takzvané elektronické náramky pro vězně. Předpokládaná cena veřejné zakázky je 100 milionů korun bez DPH. Zájemci o účast v tendru se mohou hlásit do 5. dubna, upozornilo ministerstvo v dnešní tiskové zprávě. Už dříve uvedlo, že zakázka bude pokračovat formou takzvaného soutěžního dialogu. Do předchozího výběrového řízení se nepřihlásil žádný zájemce.

Vězně má pomoci napravit i přehazování odpadků

Praha - V práci někdy najdou až překvapivě dost peněz, nechat si je ale nesmějí. Řeč je o odsouzených mužích z pankrácké věznice, kteří nově získali zaměstnání v areálu Pražských služeb. Pracují na linkách zajišťující třídění odpadního papíru sváženého z modrých separačních kontejnerů z celé metropole.

Vazbu asi budou moci časem nahradit elektronické náramky

Praha - Místo vazby asi bude moci být část obviněných lidí hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, dnes doporučil poslancům schválit ústavně-právní výbor. Podpořil taky úpravu Bronislava Schwarze (ANO), podle níž by lidé odsouzení k obecně prospěšným pracím měli na jejich vykonání rok místo nynějších dvou. O podobě novely trestního řádu bude Sněmovna rozhodovat zřejmě v březnu.

Vězni v Pardubicích se netrávili, ale fetovali

Pardubice - Jedenáct mladistvých trestanců v pardubické věznici se zmocnilo léků. Chtěli si uspořádat drogový večírek.

Otrávení vězni: Vrazi, kteří nepřestali krást ani v base

Pardubice - Mezi otrávenými vězni jsou brutální vrazi, se kterými si neporadí ani dozorci. Nelze se jim ale ani příliš divit.

AKTUALIZOVÁNO

Otrávené trestance už nemocnice vrací do pardubického vězení

Pardubice/Chrudim - Sedm z jedenácti pardubických vězňů, kteří se v úterý večer otrávili léky už je zpět za mřížemi.

Obsazenost věznic stále přesahuje 100 %

Severní Čechy - Věznice jsou od podzimu loňského roku zaplněné již přes sto procent. Přitom ubytovací kapacita vězení v rámci České republiky (při 4 m²/osobu) byla zvýšena z 20 604 na 20 794 míst. Zařízení v Novém Sedle hlásí více než 108 procent kapacity, Bělušice dokonce 114 procent.

Ředitel Vězeňské služby: Počítač napoví, jestli má odsouzený sklon k recidivě

Praha /ROZHOVOR/ – Do čela Vězeňské služby ČR se po roční pauze vrátil Petr Dohnal. Jeho hlavním úkolem bude realizovat koncepci vězeňství do roku 2025, kterou včera schválila vláda.

Vězni do škol. Trestanci se budou vzdělávat

Praha /INFOGRAFIKA/ – Vzdělání a práce. To jsou hlavní body, na které by se mělo v příští dekádě zaměřit české vězeňství. Slibuje si od toho nižší míru recidivy, která v posledních letech dosahuje 70 procent. Nelze si přitom nevšimnout, že naprostá většina obyvatel vězeňských cel jsou lidé se základním vzděláním, případně vyučení bez maturity. Dohromady tvoří přes 82 procent.

Ondrášek přešel z Vězeňské služby na Generální ředitelství cel

Praha – Bývalý generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek nastoupil jako bezpečnostní poradce na Generální ředitelství cel. Informaci dnes přinesl server Novinky.cz, a potvrdila ji i mluvčí celního ředitelství Martina Kaňková. Ondrášek musel v čele bezpečnostního sboru skončit poté, co prosincové soudní rozhodnutí vrátilo do funkce jeho odvolaného předchůdce Petra Dohnala.

Hejtman rozdal vinařickým vězňům pololetní vysvědčení

Vinařice - Pololetní vysvědčení ve čtvrtek převzali také odsouzení ve vinařické věznici na Kladensku, kteří navštěvují zdejší střední odborné učiliště. Předal jim ho osobně hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. „Vážím si toho, že odsouzení ve výkonu trestu mají zájem naučit se řemeslu a studovat," řekl po skončení slavnostního aktu hejtman.

Prahu 4 pomáhají uklízet vězni z Pankráce. Zadarmo

Praha /FOTOGALERIE/ - Parta uklízečů vybavených výstražnými vestami, kteří nepracují samostatně, ale jejich počínání je pod mimořádně bedlivým dohledem. Takové scény je nově možno spatřit v ulicích Prahy 4. Neznamená to ovšem, že by se snad vracely časy drábů bránících zahálce.

Drogy pro vězně byly schované 
v zaslaných balících

Příbram - Od začátku roku řešili zaměstnanci věznice v Příbrami - Bytíz tři nálezy drog v zaslaných balících pro odsouzené. „Odesílající se snažili omamné látky pečlivě uschovat. V prvním případě tři bílé tablety do podrážky pantoflí, v dalším případě bylo pět tablet ve hřbetu sešitu a naposledy byl nalezen krystalický prášek po roztržení slepených částí papírového přání," informovala o nálezu drog policejní mluvčí Monika Schindlová.

Ondrášek zatím žalobu nepodal, chce se s ministrem dohodnout

Praha – Generál Pavel Ondrášek zatím nepodal žalobu kvůli svému odstavení z čela Vězeňské služby. S ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) se chce dohodnout, jeho cílem prý není setrvávat ve funkci za každou cenu, dnes to sdělil Ondráškův mluvčí Robert Káčer. Ondrášek nadále odmítá právní výklad ministerstva, podle nějž přestal být šéfem bezpečnostního sboru v prosinci, kdy soud zrušil rozhodnutí o odvolání předchozího ředitele Petra Dohnala.

Ministerstvo potvrdilo, že Vězeňská služba má dva ředitele, tvrdí Ondrášek

Praha - Ministerstvo spravedlnosti doručilo Pavlu Ondráškovi rozhodnutí o překážkách pro výkon funkce, které podle Ondráška potvrzuje dvojvládí ve Vězeňské službě. Ondrášek dnes oznámil, že rozhodnutí potvrzuje, že jsou šéfy věznic on i Petr Dohnal. Ministerstvo ale trvá na tom, že jediným ředitelem je Dohnal, jehož předloňské odvolání z funkce nedávno zvrátil soud.

Ministerstvo zahájilo přezkum jmenování Ondráška, Pelikán čeká smír

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zahájil řízení o přezkumu jmenování Pavla Ondráška do čela Vězeňské služby. Čeká smírné řešení a službu nyní vede podle něj jen Petr Dohnal, jehož odvolání zvrátil soud, a vrátil se tak do vedení věznic. Ministr to dnes řekl novinářům po zhruba hodinové schůzce s odcházejícím Ondráškem, který se ke schůzce zatím nevyjádřil.

AKTUALIZOVÁNO

Dohnal chce stabilizovat ředitelství, věznice podle něj fungují

Praha - Staronový šéf Vězeňské služby Petr Dohnal se s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) na dnešní první schůzce po Dohnalově návratu do čela sboru shodli na tom, že věznice fungují dobře. Problémem je situace na generálním ředitelství, Dohnalovým prioritním úkolem bude její stabilizace. Dohnal zároveň na tiskové konferenci popřel informace, že by v pondělí odvolal celkem tři náměstky. Připustil ale, že do budoucna nevylučuje další dílčí změny.

AKTUALIZOVÁNO

Dohnal zahájil personální změny ve vedení Vězeňské služby

Praha - Staronový šéf Vězeňské služby Petr Dohnal dnes zahájil personální změny ve vedení bezpečnostního sboru. Vězeňská služba informovala, že odvolal náměstka pro logistiku a IT Miroslava Honzíka, podle zdroje ČTK přišli o post náměstka též Milan Brendl, který měl na starosti bezpečnost, a Pavel Horák, který řídil vzdělávání. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) napsal, že Dohnal mu změny avizoval předem. Dosavadní ředitel Pavel Ondrášek ve své reakci uvedl, že tyto kroky jsou zpochybnitelné, protože s nimi nesouhlasí.

Tresty za drobnou kriminalitu přeplnily věznice

Praha /INFOGRAFIKA/ – Již nyní je kapacita českých věznic překročena. Budou-li pokračovat dosavadní trendy v kriminalitě a trestní politice, naroste počet vězňů v ČR v roce 2024 na 21 740 a při neřešení situace bude chybět přibližně 2 300 míst. „K 3. 12. jsme měli 20 836 vězňů, přičemž kapacita našich věznic je 20 458. Očekáváme, že za rok 2015 bude absolutní nárůst vězněných o 2 400 osob," řekl generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek.

AKTUALIZOVÁNO

Věznice pro 200 lidí v Poštorné je otevřená. Odsouzené přivezou už v listopadu

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Dvě stě vězňů pojme nová věznice v břeclavské části Poštorná. V pondělí ji otevřeli náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Zimmel, generální ředitel vězeňské služby Pavel Ondrášek a ředitel břeclavské věznice Miroslav Vodák. „Dvaaosmdesát vězňů bude v režimu s dohledem, dalších 118 v režimu s dozorem," uvedl Vodák.  První odsouzení do ní zavítají do konce listopadu. Budou to výhradně muži.

Dohnal zůstává v aktivní službě, Pelikán vyhověl jeho rozkladu

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) vyhověl rozkladu odvolaného šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, který napadl rozhodnutí ministerstva ohledně svého přeřazení do záloh. Pelikán to dnes řekl s tím, že se podřídil názoru rozkladové komise. Situace se tak podle něj dostala zpátky do stavu, se kterým služební zákon nepočítá. Zda by rozhodnutí mohlo mít vliv na případnou Dohnalovu kandidaturu na post šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, není podle ministra jasné. 

Vězeňská služba prohrála spor s 58 dozorci o přesčasy

Brno - Vězeňská služba prohrála soudní spor s 58 dozorci a strážnými z věznice v Plzni na Borech. Domáhali se zpětného proplacení nařízených přesčasů z let 2010 až 2013. Krajský soud v Plzni jejich žalobě letos v létě vyhověl. Následovala kasační stížnost Vězeňské služby, kterou předminulý týden zamítl Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila redakce z úřední desky. Ve hře je několik milionů korun. NSS je poslední instancí, nyní by měla znovu rozhodnout Vězeňská služba, a to v souladu s verdiktem.

Vězně, který utekl z věznice Ostrov, našla policie v bytě matky

Ostrov (Karlovarsko) – Jednadvacetiletého vězně, který v noci na pátek uprchl z věznice Ostrov na Karlovarsku, dnes v noci zadržela policie. Byl dopaden v Chomutově na adrese své matky, informovala Vězeňská služba.

Exředitel Vězeňské služby Dohnal podal správní žalobu proti svému odvolání

Praha – Bývalý generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal podal správní žalobu proti rozhodnutí o svém odvolání z funkce. Žaloba směřuje jak proti ministerstvu spravedlnosti, tak proti šéfovi resortu Robertu Pelikánovi (za ANO). Dohnal tvrdí, že rozhodnutí bylo nezákonné, a požádal pražský městský soud o přednostní projednání věci, uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Pankrácká věznice získala přestavbou prostor pro stovku vězňů

Praha /FOTOGALERIE/ - České věznice jsou zaplněny téměř na sto procent. Vězeňská služba (VS) se snaží získávat nové ubytovací prostory pro vězně přestavbou objektů, které původně plnily jiný účel. Nejnovější rekonstrukce se uskutečnila v pražské vazební věznici Pankrác, která přeměnila svou dosavadní hospodářskou budovu na nové oddělení výkonu trestu pro 98 odsouzených.

AKTUALIZOVÁNO

Inspekce zadržela bývalého ekonomického náměstka Vězeňské služby Líbala

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů dnes zadržela šéfa litoměřické vazební věznice a někdejšího ekonomického náměstka Vězeňské služby Tomáše Líbala. Podle vyjádření Vězeňské služby jde o nejzávažnější případ korupce v tomto bezpečnostním sboru za uplynulých 25 let. Líbal se prý pokoušel vydírat a uplácet současného generálního ředitele Vězeňské služby Pavla Ondráška. Ondrášek řekl novinářům, že čelil tlaku, aby vrátil do funkcí bývalé vedení sboru. Jako bonus prý dostal přislíbeno několik milionů korun.

Probační služba vypsala tendr na náramky pro vězně

Praha - Probační a mediační služba vypsala k dnešnímu dni zakázku na elektronický monitoring pro vězně. Z údajů ve Věstníku veřejných zakázek nevyplývá předpokládaná cena ani množství objednávaných kusů zařízení. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová oznámila, že aktuální výběrové řízení se týká nákupu 250 náramků. Náklady úřad v tuto chvíli sdělit nechce.

Bývalý šéf věznic Dohnal podal rozklad proti přeřazení do zálohy

Praha - Bývalý šéf Vězeňské služby ČR Petr Dohnal podal rozklad proti rozhodnutí ministerstva spravedlnosti o přeřazení do zálohy. Ministerstvo podle Dohnalových právníků porušilo zákon, když mu nenabídlo jiné místo. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT