Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Vláda ČR

Vrcholný orgán výkonné moci v České republice. Její postavení vymezuje Ústava zejména v hlavě třetí, článku 67 až 80. Úřad vlády České republiky sídlí v budově Strakovy akademie v Praze na Malé Straně.

AKTUALIZOVÁNO

Česko se nepřipojí ke globálnímu paktu o migraci, rozhodla vláda

Vláda na středečním jednání rozhodla, že se Česko nepřipojí ke globálnímu paktu OSN o migraci. Vadí jí, že úmluva nezahrnuje některé české priority, například jasné rozlišení typu migrantů. Dokument vznikal rok a půl, na jeho dojednání se podílely všechny členské země Organizace spojených národů, včetně České republiky. 

Babiš: Na investice ve zdravotnictví půjde příští rok 6,5 miliardy

Na investice ve zdravotnictví bude vyčleněno příští rok podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 6,5 miliardy korun, z toho 3,8 miliardy půjde z evropských fondů. Dvanáctiletý investiční plán chce vláda předložit do Vánoc. Babiš to dnes řekl na tiskové konferenci k zahájení odborné konference Zdravotnictví 2019.

Vnitro uvolní čtyřicet milionů na ochranu škol a veřejných míst

Ministerstvo vnitra vyhraní 40 milionů korun na zlepšení ochrany škol, veřejných prostranství či úřadů. Peníze budou k dispozici v rámci nového dotačního programu pro kraje, které je mohou využít na projekty neinvestičního charakteru. Žádosti mají kraje možnost podávat do 14. února příštího roku, získané finance mohou přerozdělit mezi obce. Ministerstvo vnitra o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

AKTUALIZOVÁNO

Globální pakt OSN o migraci odmítneme, vzkazuje vláda

Vláda příští týden probere materiál o tom, že Česko nepřistoupí ke globálnímu paktu OSN o migraci. Sdělil to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že úmluva stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací, výhrady k dokumentu dával najevo i Petříček. Od smlouvy loni ustoupily USA, podepsat ji odmítly Rakousko a Maďarsko.

Rodičovská se zvýší o 80 tisíc, řekla Schillerová. Ale až od roku 2020

Rodičům se od roku 2020 zvýší příspěvek o 80 tisíc korun. Na tomto kompromisu se dohodly ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (ANO). Uvedla to Česká televize (ČT). Úřad Maláčové chtěl původně příspěvek zvýšit ve dvou etapách.

Schillerová: Zrušení karenční doby vyjde příští rok na 1,5 miliardy

Ministryně financí Alena Schillerová dnes v pořadu Partie FTV Prima uvedla, že zrušení karenční doby, tedy prvních tří dnů nemocenské zdarma, se příští rok promítne ve státním rozpočtu. A to výpadkem zhruba 1,5 miliardy korun. Vyžádá si je snížení odvodů pojistného pro zaměstnavatele o 0,2 procentního bodu.

Válečné reparace po Německu vymáhat nebudeme, řekl Babiš

Česká vláda nemá v tuto chvíli za aktuální otázku požadavku na vymáhání reparací od Německa. Případné rozhodnutí odškodnění vymáhat by nepokládala za šťastné. Uvedl to předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KSČM Jiřího Valenty, která se týkala nároku české strany na případné reparace od Německa. Valenta svojí interpelací reagoval na záměr Polska, které chce od Německa vymáhat odškodnění.

Poche zůstává v blízkosti Petříčka. Bude jeho externím poradcem k EU

Europoslanec Miroslav Poche se stal externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Bude součástí širšího týmu deseti až dvanácti lidí. Jeho doménou budou témata ohledně evropské politiky. Pocheho původně ČSSD navrhovala na minstra zahraničí, jeho nominaci ale odmítl prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Volby by v říjnu ovládlo ANO. ODS i lidovci by si polepšili

Hnutí ANO by i v říjnu ve volbách do Sněmovny dostalo 30 procent, druhá ODS si proti září polepšila na 19 procent. Třetí by skončili Piráti s 11 procenty. Podpora ČSSD klesla na devět procent a komunistů na 8,5 procenta. Na sedm procent se zvedl výsledek KDU-ČSL. Jistotu vstupu do Sněmovny podle autorů aktuálního volebního modelu nemají SPD, STAN a TOP 09. Volební model dnes poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

AKTUALIZOVÁNO

Národní sportovní agentura je blíže svému vzniku. I přes kritiku ODS a Pirátů

Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila vznik Národní sportovní agentury jako nového úřadu, který by měl převzít od ministerstva školství rozdělování peněz pro sport. Rozhodla o tom dnes po tříhodinové debatě, v níž zejména zástupci ODS a Pirátů vytýkali návrhu vládních poslanců nepřipravenost a žádali jeho přepracování.

AKTUALIZOVÁNO

ANO, ČSSD i SPD podržely komunistu Ondráčka, nevydaly ho k trestnímu stíhání

Sněmovna rozhodla. Poslance KSČM Zdeňka Ondráčka (KSČM) nevydala k trestnímu stíhání, jak už dříve doporučil mandátový a imunitní výbor. Policie Ondráčka podezřívá z pomluvy někdejšího prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda je pro zavedení zimního času. Babiš to zdůvodňuje zdravím občanů

/ANKETA/ Pokud by bylo ukončeno střídání času, podle kabinetu by měl být nastálo zaveden zimní čas. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to vyplynulo z dnešní neformální debaty vlády. Variantu podporuje i sám Babiš a doporučují ji vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), který s kolegy z EU téma probral na pondělním zasedání ve Štýrském Hradci, čeká Evropu ještě dlouhá debata. 

Hamáček chce pro policii nové vrtulníky: Musí být schopny přepravit celý tým

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) navrhne vládě nákup dvou vrtulníků pro policii. Řekl to dnes novinářům. Uvedl také, že v současné době se nechystá snižovat první stupeň ohrožení terorismem, který v Česku platí od jara 2016.

AKTUALIZOVÁNO

Státní tajemníky může odvolat vláda, prosadila koalice. Opozice protestuje

Vláda pravděpodobně bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat ministerské státní tajemníky. Prosadila to dnes ve Sněmovně koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM. Podle opozice bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman ve sněmovně podpořil Babišův rozpočet. Opozice ho kritizuje

Prezident Miloš Zeman dnes ve Sněmovně podpořil vládní návrh rozpočtu na příští rok, byť vyjádřil některé výhrady. Týkaly se výše investic a plýtvání, které podle prezidenta pokračuje. Zeman opět kritizoval dotace na obnovitelné zdroje energie, nefunkční informační systémy, počet státních úředníků a výdaje na inkluzi ve školství. Opozice žádá přepracování rozpočtu.

AKTUALIZOVÁNO

Opozice je proti navrhovanému rozpočtu. Babišově vládě hlasy dodá KSČM

Opoziční strany chtějí vrátit vládě k přepracování návrh státního rozpočtu na rok 2019. Vadí jim čtyřicetimiliardový deficit i struktura navrhovaných výdajů. Rozpočet ale ve středu v prvním čtení patrně přesto uspěje, menšinové vládě ANO a ČSSD dodá potřebné hlasy KSČM. Komunisté ale zatím neslibují podporu pro závěrečné hlasování o rozpočtu, které se plánuje na prosinec.

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Zeman navštíví Sněmovnu. Kvůli schvalování rozpočtu

Prezident Miloš Zeman ve středu vystoupí ve Sněmovně u příležitosti schvalování státního rozpočtu na rok 2019. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident před poslanci pronese projev, už dříve při jednání jednání vlády klíčový zákon podpořil. Vystoupení prezidenta v dolní komoře parlamentu začne v 09:00, oznámil Hrad.

Vondráčka některý výtky za cestu do Ruska urážejí. Je ochotný debatovat

Předseda Sněmovny Radek Vondráček dnes uvedl, že bude rád za sněmovní debatu o své cestě do Ruska. Některé výtky, zejména ze strany Pirátů, kteří chtějí debatu o Vondráčkově cestě do Ruska zařadit na nejbližší schůzi dolní komory, ho urážejí, řekl. Vondráček byl v Rusku v čele delegace zdravotnického výboru a jednal i s politiky, kteří figurují na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států.

AKTUALIZOVÁNO

Vedení KSČM doporučilo poslancům podpořit rozpočet se schodkem 40 miliard

Komunisté patrně zajistí menšinové vládě ANO a ČSSD většinu hlasů ve Sněmovně pro schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok. Vedení strany dnes doporučilo poslancům návrh v prvním čtení podpořit, informoval na twitteru poslanec KSČM Jiří Dolejš. Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard, na letošek plánovala padesátimiliardový deficit.

Piráti chtějí, aby se cestou Vondráčka do Ruska zabývala Sněmovna

Zahraniční cestou předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska by se mohlo zabývat plénum dolní komory. Zařazení bodu na program nejbližší schůze, která začne v úterý, navrhne místopředseda zahraničního výboru za opoziční Piráty Jan Lipavský, řekl dnes.

Ministr Petříček chce navázat na lidskoprávní politiku 90. let

Být aktivní a rozvíjet širokou spolupráci s evropskými partnery chce nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Na Vondráčka mířila kritika kvůli cestě do Ruska. Nový ministr prohlášení stopl

Ministerstvo zahraničí připravilo kritické prohlášení k cestě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska. Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale vydání dokumentu po konzultaci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem zastavil. Informuje o tom server Seznam zprávy, který má návrh prohlášení k dispozici. Vondráček se v Rusku mimo jiné sešel s lidmi, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA.

Nový ministr zahraničí Petříček: Pravidla džungle bychom si neměli přát

Nově jmenovaný ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce prosazovat, aby Česko mělo sebevědomou zahraniční politiku a mluvilo v ní jedním hlasem. Zaměřit se chce na spolupráci v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, na ekonomickou diplomacii nebo na rozvojovou pomoc. Novinářům to dnes řekl při svém uvedení do úřadu. Oznámil také, že na první zahraniční cestu v úřadu pojede do Německa, kde ho čeká jednání s šéfem německé diplomacie Heikem Maasem.

AKTUALIZOVÁNO

Petříček se stal ministrem zahraničí. Zeman věří v jednotnou diplomacii

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO a ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. 

Ministerstvo zdravotnictví: Od společných nákupů očekáváme stamilionové úspory

Ministerstvo zdravotnictví čeká od společných nákupů státních nemocnic úspory v řádech stamilionů korun. Za posledních šest let za energie ušetřilo díky společným nákupům přes půl miliardy korun. Odmítá kritiku, že nemocnice kvůli jeho letošnímu pozdnímu nákupu energií prodělají. Uvedlo to v reakci na článek dnešních Hospodářským novin, které spočítaly, že nemocnice zaplatí příští rok o 440 milionů korun navíc.

Schodek 40 miliard? Rozpočtový výbor souhlasil se základními údaji rozpočtu

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout z 50 na 40 miliard korun. První čtení rozpočtu má přijít ve Sněmovně na řadu na schůzi, která začne za dva týdny.

AKTUALIZOVÁNO

Petříček bude ministrem zahraničí. Zeman ho jmenuje příští úterý

Česká republika bude mít od příštího týdne nového ministra zahraničí. Prezident Miloš Zeman do úřadu uvede Tomáše Petříčka (ČSSD) v úterý. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

AKTUALIZOVÁNO

Jmenován bych mohl být příští týden, řekl Petříček. Poche ale musí opustit úřad

Prezident Miloš Zeman by měl Tomáše Petříčka (ČSSD) jmenovat ministrem zahraničí pravděpodobně během příštího týdne. Konkrétní datum ještě určeno není, řekl novinářům současný náměstek Petříček po zhruba hodinovém jednání s hlavou státu na Pražském hradě. Právem ministra je složit si vlastní tým poradců, dodal Petříček. Počítá do něj se zkušenými akademiky, bývalými diplomaty či aktivními a bývalými politiky. 

Kateřina Perknerová: Vláda má za sebou sto dní. Maká, ale neoslňuje

/INFOGRAFIKA/ Každá vláda dostává sto dnů na to, aby se rozkoukala, zprovoznila úřad a pustila se do práce. Babišův tým byl jmenován těsně před prázdninami, takže naplno funguje teprve měsíc. Přesto lze už nyní vysledovat základní trendy.

Vojtěch musí Babišovi předložit strategii pro zdravotní pojišťovny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dostal od premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše úkol předložit strategii vývoje zdravotních pojišťoven. Podle zprávy za loňský rok, kterou dnes menšinový kabinet ANO a ČSSD schválil, je systém veřejného zdravotního pojištění po letech znovu v přebytku.

Poslanci se postavili proti zdražení zdravotnických pomůcek

Sněmovna dnes schválila novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků. Novela o veřejném zdravotním pojištění by měla lidem ušetřit podle vlády stamiliony korun na spoluúčasti, víc pomůcek bude bez doplatků. Předchozí úhradová pravidla zrušil Ústavní soud ke konci roku. Pokud by nová úprava nebyla od ledna účinná, hrozil by podle kabinetu nárůst spoluúčasti o více než miliardu korun.

Sto dnů Babišovy vlády? Fiala: Neinvestuje a soustředí se na předvolební úplatky

/ANKETA/ Stále plnohodnotně neobsazený post ministra zahraničí či schodkový návrh státního rozpočtu na příští rok vyčetli předsedové opozičních sněmovních stran vládě v anketě ČTK ke 100 dnům od jmenování druhého kabinetu Andreje Babiše (ANO). Opoziční politici také připomněli, že Babiš je trestně stíhán v kauze Čapího hnízda, což podle nich snižuje kredit země při jednání se zahraničními partnery.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda schválila návrh na jmenování 12 generálů, včetně Opaty a Tuhého

Vláda dnes posvětila návrh na jmenování dvanácti generálů. V řadách armády by mělo být povýšeno osm lidí, včetně náčelníka generálního štábu Aleše Opaty, u policie by se povýšení týkalo tří důstojníků, včetně policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Dvanáctým kandidátem je ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, řekl ČTK vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Konečné slovo ve jmenování generálů bude mít prezident Miloš Zeman.

Starostům z řad zákonodárců by se mohly snížit mzdy, návrh podpořila vláda

Placeným obecním a krajským zastupitelům, kteří jsou zároveň členy vlády nebo Parlamentu, by se mohly snížit mzdy vyplácené z obecních či krajských rozpočtů. Vláda dnes podpořila příslušný návrh zákona, který vypracovali poslanci vládního hnutí ANO a připojil se k němu i zástupce opozičních Pirátů Jakub Michálek.

AKTUALIZOVÁNO

Poche by mohl být neplaceným poradcem na zahraničí. Petříček se zeptá Zemana

Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) počítá s pravidelnými konzultacemi s prezidentem Milošem Zemanem. Novinářům dnes řekl, že na čtvrteční schůzce chce s hlavou státu probrat své priority v oblasti zahraniční politiky a vyslechnout prezidentovy názory, a to včetně jeho pohledu na další uplatnění neúspěšného kandidáta na post ministra Miroslava Pocheho (ČSSD).

Chybné, nešťastné. Sněmovna odmítla hlasování EP o Maďarsku

Sněmovna označila za "chybné a nešťastné" hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému vážnému ohrožení unijních hodnot. Návrh poslance ODS Jana Skopečka dolní komora přijala vedle dalších usnesení na závěr debaty o víceletém finančním rámci Evropské unie na léta 2021 až 2027.

AKTUALIZOVÁNO

Petříček ministrem? Prezident Zeman slíbil, že nebude problém, řekl Chvojka

/ANKETA/ Prezident Miloš Zeman údajně ve středu řekl předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že s nominací sociálního demokrata Tomáše Petříčka na ministra zahraničí nebude dělat problémy. Uvedl to dnes předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 

AKTUALIZOVÁNO

Maláčová: Vláda se pokusí vyjednat podporu rozpočtu hlavně s komunisty

Vládní koalice se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pokusí vyjednat podporu rozpočtu na příští rok primárně s KSČM. Ministryně tuto stranu označila za přirozeného partnera vzhledem k tomu, že komunisté vznik kabinetu ANO a ČSSD umožnili. Maláčová to dnes uvedla v pořadu Partie televize Prima. TOP 09 chce prosadit, aby vláda přepracovala rozpočet na rok 2019 tak, aby byl vyrovnaný a s vyššími investicemi. ČSSD to nepodpoří.

AKTUALIZOVÁNO

Příspěvek na domácí péči o těžce postižené by se mohl zvýšit o šest tisíc

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším zdravotním postižením se zřejmě od příštího roku zvýší. Sněmovna dnes v prvním kole podpořila senátní novelu, podle níž by se měl o šest tisíc na 19 200 korun zvýšit měsíční příspěvek na péči o osoby zcela závislé na cizí pomoci. Pro byli i poslanci ANO, přestože vláda Andreje Babiše (ANO) novelu odmítla na popud ministerstva financí.

EU musí dokázat, že je posílení Frontexu nutné, zdůrazňuje Babiš

Český premiér Andrej Babiš přijel na neformální summit EU v Salcburku s požadavkem, aby Evropská unie jasně definovala, na co budou vyčleněny nové síly pohraniční agentury Frontex. Samotné navýšení počtu pohraničníků přitom neodmítá, ale chce o něm dále debatovat. Babiš to řekl novinářům před zahájením neformálního summitu.

AKTUALIZOVÁNO

Opozice kritizuje rozpočet. Pospíšil: Vláda rozdává populistické dárečky

Sněmovní opozice se kriticky staví k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 40 miliard korun považuje v době hospodářského růstu za nezodpovědný. ODS a TOP 09 vyzývají kabinet, aby se snažil omezit mandatorní výdaje rozpočtu.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard. Ekonom: Bude nás to bolet

Vláda dnes odsouhlasila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. To je sice o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí, podle ekonomů však jde o promarněnou příležitost, která bude Českou republiku bolet. Rozpočet, jehož prioritami jsou investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě, představil na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Miroslav Poche: Petříček je vynikající volba, v europarlamentu končím

/ANKETA/ Těsně před komunálními volbami se šéf ČSSD Jan Hamáček rozhodl rozetnout otázku definitivního obsazení funkce ministra zahraničí. Jeho novým kandidátem je dosavadní náměstek resortu a bývalý asistent europoslance Miroslava Pocheho Tomáš Petříček (37). Dopis s návrhem na jeho jmenování Hamáček již odeslal premiéru Babišovi. Prezident Miloš Zeman ho probere s předsedou vlády na večeři v Lánech 2. října.

AKTUALIZOVÁNO

Kdo povede ministerstvo zahraničí? Kandidátem ČSSD je náměstek Petříček

/ANKETA/ Sociální demokracie navrhne do funkce ministra zahraničních věcí dosavadního náměstka Tomáše Petříčka (ČSSD). Podle informací ČTK to na dnešním jednání poslaneckého klubu ČSSD oznámil předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček, který je nyní pověřen řízením české diplomacie. Oficiálně by měl informaci oznámit ve 12:00 na tiskové konferenci.

AKTUALIZOVÁNO

Petříček ministrem zahraničí? Nemá dost potřebných zkušeností, tvrdí opozice

/ANKETA/ Podle opozičních stran nemá Tomáš Petříček (ČSSD), kterého sociální demokracie navrhla na ministra zahraničí, dostatek politických zkušeností. Piráti ho označili za loutku, která bude řízena Miroslavem Pochem (ČSSD), jehož nominaci na stejné ministerstvo odmítl prezident Miloš Zeman.

Hamáček chce zrychlit ukončení pobytu cizinců, kteří páchají trestné činy

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) navrhne ve Sněmovně urychlit ukončení pobytu cizinců, kteří se v Česku dopustí opakovaně úmyslné trestné činnosti. Pozměňovací návrh k vládní novele cizineckého zákona by podle něj měl zajistit, aby proces o ukončení pobytu trval maximálně šest měsíců. Hamáček dnes ve Sněmovně novinářům řekl, že v současnosti řízení trvá dva roky i více. V posledních letech 2016 a 2017 bylo takových řízení vždy kolem 400, uvedl.

Ministryně Schillerová již zásadní změny v návrhu rozpočtu neplánuje

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již nepředpokládá zásadnější změny v návrhu státního rozpočtu. Dojde jen k drobným změnám u některých kapitol, uvedla dnes ministryně na tiskové konferenci. Rozpočet se schodkem 40 miliard korun by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vláda projednat ve středu 19. září.

Neziskové organizace mohou žádat o peníze, řekl Babiš

Neziskové organizace se mohou ve výběrových řízeních ucházet o státní peníze na svoji činnost. S odvoláním na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) to po dnešním jednání kabinetu v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. Právě Babiš se v minulých týdnech několikrát zmínil o nutnosti přehodnotit dotace pro neziskový sektor.

Hamáček: Od Babiše jsem výhrady k působení Pocheho neslyšel

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že od premiéra Andreje Babiše (ANO) neslyšel žádné výhrady k působení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministerstvu zahraničí. Babiš přitom před týdnem uvedl, že Poche působí na ministerstvu záporně a šéfem resortu se nikdy nestane. Europoslanec Poche nyní působí v Černínském paláci jako politický tajemník. Hamáček vede ministerstvo vnitra i zahraničí potom, co prezident Miloš Zeman Pocheho do čela diplomacie nejmenoval.

Premiér Babiš: Odmítáním Pocheho neohrožuji koalici s ČSSD

Premiér Andrej Babiš (ANO) si nemyslí, že by svým nedělním výrokem o tom, že europoslanec ČSSD Miroslav Poche nebude ministrem zahraničí, ohrožoval vládní koalici ANO se sociální demokracií. Uvedl to dnes na dotazy novinářů s tím, že čeká na rozhodnutí ČSSD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT