Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Vláda ČR

Vrcholný orgán výkonné moci v České republice. Její postavení vymezuje Ústava zejména v hlavě třetí, článku 67 až 80. Úřad vlády České republiky sídlí v budově Strakovy akademie v Praze na Malé Straně.

Šlechtová: Úřad kybernetiky neschválil připojení radarů z Izraele

Národní úřad kybernetické bezpečnosti (NÚKIB) neschválil dokumentaci k nákupu armádních radarů, které se Česká republika chystá koupit od Izraelců. Za stávajících podmínek tak nepovolí jejich připojení k systémům NATO. V Partii televize Prima to dnes řekla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). 

Postoj ČSSD k vládě? Rozhodnutí padne na sjezdu, řekl Chovanec

Sociální demokracie je připravena k debatě o sestavování vlády, není to ale "úprk ke křeslům", ale snaha prosazovat program a chránit zájem Česka. O postoji strany však rozhodne její únorový sjezd. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl úřadující předseda strany Milan Chovanec.

Investice se vyplatila. ODS dala za volební kampaň téměř 83 milionu

Občanští demokraté vložili do volební kampaně před říjnovými sněmovními volbami 82,7 milionu korun. Zhruba polovina částky pocházela od dárců.

Kandidát na šéfa ČSSD Jan Hamáček: Pokusme se prosazovat náš program ve vládě

/ROZHOVOR/ Sociální demokracie se chystá na mimořádný sjezd v Hradci Králové, který se bude konat 18. února. Po prohraných sněmovních volbách, v nichž získala jen 7,2 procenta a 15 mandátů, hledá cestu ze dna. Tento týden začaly krajské konference, na nichž delegáti nominují kandidáty na předsedu a místopředsedy strany.

Opozice vítá vydání Babiše. Výrok, kterým se hájil, označila za šokující

Představitelé opozičních stran uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která schválila vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Záležitost podle nich přísluší orgánům činným v trestním řízení a není úkolem Sněmovny, aby zastupovala roli soudu.

AKTUALIZOVÁNO

Ondráček komisi pro kontrolu GIBS nepovede. Opozice se raduje

Sněmovna dnes nezvolila v opakované volbě Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Poslanec KSČM, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti zasahoval při demonstracích, dostal v tajné volbě 83 hlasů ze 186. Zástupci většiny opozičních stran tento výsledek uvítali. 

AKTUALIZOVÁNO

Babiš vyzval Okamuru, aby nestrašil lidi. Povinné migrační kvóty ale odmítne

Vláda podle svého předsedy Andreje Babiše (ANO) udělá vše proti povinným kvótám na uprchlíky nebo proti přerozdělování žadatelů o azyl, které plánuje EU. Premiér to dnes uvedl ve sněmovně v úvodu debaty nad návrhem unijní reformy azylové politiky. Diskusi prosadilo hnutí SPD.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda vrátila do sněmovny Pelikánovy návrhy včetně insolvence

Do legislativního procesu vláda dnes vrátila normy o soudních znalcích, o soudních tlumočnících a insolvenční zákon, který má zmírnit podmínky oddlužení. Schválila soubor návrhů, které ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nestihl prosadit v době mandátu předchozí Sněmovny. Nyní je může začít projednávat dolní komora v novém složení. Novináře o postupu vlády informoval premiér Andrej Babiš (ANO).

AKTUALIZOVÁNO

Vláda rozhodla: Česko se nepřidá k žalobě proti limitům znečištění

Česká republika se nepodepíše pod žalobu proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce. Vláda se tak rozhodla na dnešním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu. Úřad tvrdil, že se jeví jako vhodné se k žalobě přidat jako vedlejší účastník na straně Polska.

AKTUALIZOVÁNO

Babišova vláda schválila demisi. Zeman ji do konce týdne nepřijme, nemá čas

Pět týdnů po jmenování dnes schválila menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) svou demisi. Reagovala tak na úterní hlasování Sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí. Prezident Miloš Zeman se chystá demisi přijmout na osobním setkání s Babišem. Kdy se tak stane, není jasné. Hrad původně termín stanovil do konce pracovního týdne, později své vyjádření změnil.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda Babiše nedostala důvěru. Gazdík: Skončila sranda, začíná realita

/FOTOGALERIE/ Poslanecká sněmovna hlasovala o důvěře vlády Andreje Babiše (ANO). Návrh, aby se ještě předtím hlasovalo o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, neprošel. Babišova vláda důvěru Sněmovny nedostala, bude muset podat demisi. Celý den jsme sledovali on-line.

Babišova vláda důvěru nemá, podruhé musí mít většinu předem

Nebýt krátkého zastavení prezidenta Miloše Zemana s novináři při odchodu ze sněmovny, zažili jsme včera nudný den. Hlava státu podpořila menšinovou vládu, premiér obsáhle představil její priority, lídři opozičních stran jejího předsedu, složení a program méně či více zdvořile odmítli.

Zemanův obrat? Politici za ním vidí taktiku před prezidentskými volbami

Změna postoje prezidenta Miloše Zemana k požadavkům na jmenování Andreje Babiše (ANO) premiérem v případném druhém pokusu má spojitost s víkendovými volbami hlavy státu. Uvedli to politici, kteří dnes ve sněmovně rozhodují o důvěře v menšinový kabinet Babiše. 

AKTUALIZOVÁNO

Zeman se zastal Babiše. Pro příští pokus o vládu ale bude žádat většinu

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nynější vláda Andreje Babiše (ANO) "velmi pravděpodobně" důvěru Sněmovny nezíská. Potvrdil, že mu dá i druhou šanci. 

V Česku se třese vláda, uvádí Reuters k dnešnímu hlasování o důvěře

Silná vláda se stala v dnešní Evropě vzácností. Evropským státům stále častěji vládnou koalice založené na nejistém spojenectví, menšinové vlády nebo dokonce úřednické vlády, zatímco se politici pachtí se sestavováním funkční koalice. Nejistotou prochází také Česko, píše Reuters.

Babiš před žádostí o důvěru mluvil o důchodech a vlacích zdarma

Premiér Andrej Babiš (ANO) těsně před jednáním Sněmovny o důvěře v jeho menšinový kabinet uvedl, že v dolní komoře se politikaří, zatímco jeho kabinet by chtěl "dělat pro lidi". 

AKTUALIZOVÁNO

Babišova vláda plní podmínky KSČM, podpořila zdanění církevních restitucí

Menšinová vláda ještě před hlasování o důvěře podpořila návrh KSČM na zdanění finančních náhrad církvím za majetek, který jim stát nevydal v restitucích. Tento bod byl jednou z podmínek komunistů pro to, aby zvažovali případnou podporu či toleranci Babišovy vlády. Už v úterý ovšem předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že budou hlasovat proti.

AKTUALIZOVÁNO

Babišův den "D". Piráti chtějí před důvěrou hlasovat o vydání premiéra

Dostane jednobarevná menšinová Andreje Babiše (ANO) důvěru? Všechny strany včetně KSČM deklarovaly, že budou aktivně hlasovat proti. Piráti a STAN by nejprve raději hlasovali o vydání premiéra a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka kvůli kauze Čapí hnízdo. SPD nesouhlasí.

Registr majetkových přiznání by měl podle vlády zůstat volně přístupný

Poslanci Starostů neuspěli u vlády s návrhem, podle kterého by registr majetkových přiznání politiků neměl být přístupný bez omezení. Vláda Andreje Babiše (ANO) ho dnes na svém ranním jednání odmítla, informoval tiskový odbor Strakovy akademie.

Vláda souhlasí s omezením přestupkové imunity ústavních soudců

Ústavní soudci by měli po vzoru zákonodárců přijít o úplnou přestupkovou imunitu. Senátní návrh na svém dnešním ranním zasedání podpořil kabinet Andreje Babiše (ANO), informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Stanovisko vlády je doporučením pro Sněmovnu.

Premiér Babiš si jde pro důvěru. Dostane spíš výprask

/INFOGRAFIKA/ Andrej Babiš není zvyklý na prohry. V byznysu ani v politice. Jednak je houževnatý a pracovitý, jednak si to vždy uměl zařídit tak, aby dostal, co si zamanul. Dnes před ním však stojí hráz politického odporu, kterou asi nezdolá.

Podpořit Babišovu vládl odmítl po schůzce se Zemanem opět i Okamura

/ANKETA/ Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes večer po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem potvrdil postoj svého uskupení, že nedá ve středu důvěru menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Má výhrady k personálnímu obsazení kabinetu i k některým programovým otázkám. Kritizuje také skutečnost, že ANO nenabídlo SPD účast ve vládě.

Babišova vláda asi podpoří zdanění peněžitých náhrad církvím

/ANKETA/ Kabinet Andreje Babiše (ANO) patrně podpoří návrh KSČM na zdanění finančních náhrad církvím za majetek, který jim stát nevydal v restitucích. Na středečním jednání by měl dát k předloze podle podkladů souhlasné stanovisko, byť připustí soudní spor. O předloze rozhodnou zákonodárci.

AKTUALIZOVÁNO

Ani komunisté nepodpoří Babišovu vládu. Filip: Ale jsme ochotni i dále jednat

/ANKETA/ Již zítra bude sněmovna hlasovat o důvěře menšinové vlády Andreje Babiše (ANO). Už dříve jí odmítly podpořit všechny strany a hnutí. Čekalo se jen na postoj komunistů, kteří výslovně toleranci vlády nevylučovali. Výkonný výbor KSČM však svým poslancům dnes doporučil, aby hlasovali proti. 

Ministerstvo zjišťuje, zda politici dali majetková oznámení

Ministerstvo spravedlnosti tento měsíc plošně kontroluje, zda veřejní funkcionáři podali včas takzvaná majetková přiznání podle zákona o střetu zájmů. Například noví poslanci museli do nového centrálního registru vložit vstupní oznámení. V něm mají uvést majetek, který vlastnili před nástupem do funkce.

Program vlády má podle Babiše většinovou podporu tripartity

Chvála i výhrady. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) má programové prohlášení vlády "většinovou podporu" tripartity. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním prvním povolebním jednání zástupců vlády s odboráři a zaměstnavateli.

Svaz průmyslu: V programu vlády chybí zavedení eura i zrušení nového mýta

Vláda hnutí ANO se ještě před žádostí o důvěru sešla se zástupci průmyslu a odborů ve formátu takzvané tripartity. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) schůzku přivítal a pochválil některé body vládního programového prohlášení. Řadu priorit, jako je například termín zavedení eura, by však podle něj měl kabinet ještě dopracovat.

Kdo neprošel zlatou bránou? Političtí náměstci se poroučejí

Na letošním posledním zasedání se Babišova vláda rozhodovala, komu setne hlavu a kdo dostane koštětem. V úřednickém jazyce včera schválila novou systemizaci, která připravila o místo 73 lidí.

Více odměn než loni. Sobotkova vláda rozdala na 430 milionů

Ministři bývalé vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozdělili ve druhém pololetí mezi své podřízené celkem 430 milionů korun na odměnách. Což činí o 60 milionů korun více než loni. 

Získá Babišova vláda důvěru? Napodruhé to už vyjde, věří prezident

/ANKETA/ Prezident Miloš Zeman je podle svých slov téměř přesvědčen o tom, že menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) získá důvěru poslanců na druhý pokus. Bude si přitom moct vybírat ze dvou až tří parlamentních subjektů, kteří ji budou "řekněme tolerovat", řekl dnes Zeman v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>