Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Přímá volba prezidenta

Přímá volba prezidenta

STEM: Zavedení přímé volby hlavy státu bylo podle Čechů správné

Praha - Zavedení přímé volby hlavy státu považují za správné rozhodnutí čtyři pětiny Čechů. Přímou volbu schvalují častěji příznivci levicových stran. Podle přibližně 90 procent občanů by měl být český prezident důsledně nadstranický. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Vnitro navrhuje 8000 ověřených podpisů pro prezidentské uchazeče

Praha - Kandidáti na prezidenta by podle představ ministerstva vnitra napříště nemuseli shánět 50.000 podpisů, ale jen 8000. Všechny by ale musely být ověřené. Vyplývá to z návrhu změn volebních zákonů a ústavy, kterou resort zveřejnil v Knihovně připravované legislativy a o níž dnes informoval deník Právo.

AKTUALIZOVÁNO

Soud nevyhověl žádné ze stížností na volby, Zeman se stane prezidentem

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze 109 volebních stížností na prezidentské volby. V úterý dořešil poslední tři podněty – jeden odmítl pro opožděnost, dva zamítl. Soud tak potvrdil vítězství Miloše Zemana v prvním přímé volbě prezidenta. Neúspěšní stěžovatelé se ještě mohou teoreticky obrátit na Ústavní soud (ÚS). Případné stížnosti ale nemají přímý vliv na Zemanův nástup do funkce. Inaugurace se uskuteční 8. března.

Nejvyšší správní vyřešil 48 stížností na volby. Žádné nevyhověl

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) vyřešil ve středu dalších 48 volebních stížností, žádné z nich nevyhověl. V jednom případě sice zjistil chybu, výsledek hlasování v první přímé volbě prezidenta ale nemohla ovlivnit. Šlo pouze o dva hlasy lidí, jimž okrsková komise chybně neumožnila volit. Se svými stížnostmi neuspěli ani dokumentaristka Olga Sommerová nebo právní aktivista a blogger Tomáš Pecina.

Štěch převzal od Kubiceho výsledky prezidentských voleb

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) naznačil, že senátní mandátový a imunitní výbor nebude moci vyvodit nějaké závěry z informací o financování kampaně prezidentských kandidátů, které má dostat do konce března. Uvedl to dnes poté, co převzal výsledky voleb hlavy státu od ministra vnitra Jana Kubiceho jako předsedy Státní volební komise.

Na prezidentské volby přišlo rekordních 105 stížností

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) už eviduje 105 stížností na prezidentské volby. Více než polovina jich přišla po zákonné lhůtě, soud se jimi tedy pravděpodobně nebude věcně zabývat. Vyplývá to s informací o řízení v databázi NSS. Jde zřejmě o rekordní počet stížností, které dosud Nejvyšší správní soud obdržel v souvislosti s jedněmi volbami.

Zájem o zpravodajské weby vzrostl díky volbám o desítky procent

Praha - Volba prezidenta zvýšila návštěvnost zpravodajských webů o desítky procent. Největší nárůst portály zaznamenaly v den sčítání hlasů, zájem byl také o videopřenosy. Weby kromě zpravodajství, živého vysílání a video archivu nabídly také grafické informační speciály.

Politolog Lebeda: Podobu volebního systému nemají vymýšlet politici

Praha /ROZHOVOR/ - Volební systém by měl doznat změn, ale politici musejí dát jasné zadání. Politolog Tomáš Lebeda je 
v tomto směru skeptický.

Zvolili jsme si prezidenta. A co starosty?

Praha /INFOGRAFIKA/ - Potkávají se v obchodě, na zastávce či na místním úřadě. V menších obcích se zkrátka lidé znají. I proto by si rádi vybírali hlavu radnice. Občané a pod jejich tlakem politici zvládli přímou volbu prezidenta, teď jsou tedy na řadě starostové. Ale je tomu skutečně tak?

Soud zatím dostal 44 stížností na volby, rozhodne zřejmě příští týden

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) o prvních volebních stížnostech rozhodne zřejmě příští týden. Patnáctidenní lhůta k vypořádání všech stížností mu vyprší 20. února. Nyní volební senát jednotlivé podněty studuje a komunikuje s účastníky řízení. Zatím soud eviduje 44 stížností proti okolnostem, průběhu a výsledku první přímé volby prezidenta, v níž uspěl Miloš Zeman. Mezi stěžovateli není nikdo z registrovaných kandidátů, řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Mnozí experti nabádají: Nepleťme si Hrad s radnicí

Východní Čechy – Prezident země a starosta obce, to jsou zcela odlišné funkce a nelze je spojovat přímou volbou, varují politologové. Většina z nich je proti rozšiřování přímé volby.

Nejvyšší správní soud dostal 40 stížností na první přímou volbu prezidenta

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel 40 stížností na první přímou volbu prezidenta republiky, z níž jako vítěz vzešel Miloš Zeman. Lhůta pro podávání stížností vypršela dnes v 16:00. Sedmičlenný volební senát má na rozhodnutí 15 dnů. Mezi stěžovateli není žádný z registrovaných kandidátů, řekl předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček. Na soud se obrátila například olympionička Věra Čáslavská nebo nezisková organizace Růžový panter.

Nadšení východočeských starostů z přímé volby nyní postupně vyprchává

Východní Čechy - Dvě třetiny českých starostů donedávna byly pro přímou volbu starostů. Nadšení uťala špinavá kampaň při prezidentských volbách. Objevily se i další pochybnosti.

Schwarzenberg: Zahraniční politici litují, že jsem volby nevyhrál

Mnichov, Praha - Lítost prý vyjadřují zahraniční politici na mnichovské bezpečnostní konferenci nad tím, že českým prezidentem nebyl zvolen šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Dnes v Mnichově to řekl sám ministr zahraničí, který to však přikládá spíše zdvořilosti kolegů.

Politici: Miloš Zeman má silný mandát

Chebsko - Radost z vítězství 'svého' kandidáta neskrýval předseda Strany Práv Občanů ZEMANOVCI za Karlovarský kraj Josef Kvasnička, který se v Praze účastnil oslav Miloše Zemana. „Na Hrad se dostal správný, poctivý a slušný člověk. O vítězi rozhodli občané, a to výrazným rozdílem hlasů," upřesnil.

Nejvyšší správní soud dostal devět stížností na prezidentské volby

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) zatím obdržel devět stížností na prezidentské volby, z nichž jako vítěz vyšel Miloš Zeman. Ve středu soud obdržel pět podnětů. Ve čtvrtek dostal jednu stížnost, dnes zatím přibyly další tři. Mezi stěžovateli jsou i právní aktivista a blogger Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, jenž se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. NSS informace o jednotlivých stížnostech nepodává.

Soud už má nejméně pět stížností na volby

Brno - K Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) se začaly scházet stížnosti na průběh a výsledek prezidentských voleb, z nichž jako vítěz vyšel Miloš Zeman. Aktuálně soud řeší přinejmenším pět návrhů, vyplývá z databáze InfoSoud. Podle informací podali stížnosti například právní aktivista a blogger Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, jenž se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. NSS informace o jednotlivých stížnostech nepodává.

Kazatel: Karel Schwarzenberg mi osobně řekl, že miluje svůj národ a bibli

Kraslice - Vedoucí křesťanské misijní skupiny v Kraslicích František Hanzlíček vzpomíná na setkání s Karlem Schwarzenbergem a hodnotí výsledek prezidentské volby

Prezidentské volby zvýšily voličskou podporu vládní TOP 09

Praha – Voličská podpora vládní strany TOP 09 se v průběhu prezidentské volby téměř zdvojnásobila na 16 procent. Polepšila si také ČSSD, která by jako nejsilnější strana na domácí politické scéně získala 38 procent hlasů. Vyplývá to z lednového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Strana práv občanů, jejímž čestným předsedou je nastupující prezident Miloš Zeman, by také získala více voličů, ale do Sněmovny by neprošla.

Hejtman Franc: 'Doufám, že Zeman nerozloží ČSSD'

Východní Čechy – Země pomalu oranžoví, po krajích vedených sociálními demokraty budeme nyní mít i levicového prezidenta. Sociální demokraté jsou však v oslavách nadále opatrní, bojí se, že Miloš Zeman bude mít nutkání jejich stranu rozklížit.

Prezident by měl být hlavně vzorem, shodují se starostové na Pardubicku

Pardubicko - Ne všichni starostové obcí na Pardubicku jsou s výsledkem prezidentských voleb spokojeni. Ve všech osmi městech v regionu zvítězil v historicky první přímé volbě prezidenta Miloš Zeman, jeho protivník Karel Schwarzenberg vyhrál pouze v jedenácti menších obcích.

Student hodnotí volby: Zeman může být dobrým prezidentem

Praha /ROZHOVOR/ - Prezidentskou kampaň sledoval od samého začátku. Chodil na debaty kandidátů, diskutoval s nimi. Nyní pro Pražský deník student politologie a mezinárodních vztahů Petr Vrchota z Prahy 1 rozebral nejen samotnou kampaň, ale například i úlohu médií při vyjadřování podpory jednotlivým kandidátům.

Zemana na zastupitelstvo zvát nebudeme, říká starosta Nového Veselí

Nové Veselí – Středeční jednání členů Zastupitelstva Nového Veselí příští prezident republiky Miloš Zeman nenavštíví. „Ani ho nebudeme zvát. Respektujeme to, že si chce po kampani a volbách odpočinout," vyjádřil se v úterý dopoledne starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek.

Politici přímou volbu uvítali, teď už ale žádají klid zbraní

Třebíčsko - Nejen na Třebíčsku, ale i na celé Vysočině stejně jako v celém Česku, s výjimkou Prahy, zvítězil v prezidentské volbě Miloš Zeman. Komunistický poslanec Pavel Kováčik očekával triumf spíše jeho protikandidáta a také vyšší volební účast.

Provokatér Kohout si stěžuje na prezidentské volby

Varnsdorf – Známý provokatér z Varnsdorfu Lukáš Kohout podává stížnost na další volby. Tentokrát rozporuje platnost volby Miloše Zemana prezidentem České republiky.

Sobotka v Pardubicích: Zemana lidé volili jako bývalého předsedu ČSSD

Pardubice - Spokojený s výsledkem prezidentských voleb je předseda České strany sociálně demokratické (ČSSD) Bohuslav Sobotka, který v pondělí zavítal do Pardubic.

Levicové Mostecko čeká, že levicový Zeman bude víc hájit horníky a investice

Mostecko - Bude Miloš Zeman pro Mostecko tím pravým prezidentem, který okresu prospěje? Podle volebních výsledků ano, podle podprůměrné volební účasti ne. Většina voličů opět prokázala, že je politika vůbec nezajímá.

Hradecký senátor Dryml se těší, že nový prezident Zeman zatopí vládě

Východní Čechy – Jedním z největších gratulantů Miloši Zemanovi je jeho odvěký souputník a nesmlouvavý kritik současného vedení sociální demokracie, hradecký senátor Vladimír Dryml (SPOZ).

Ve Vrbici přišlo nejméně voličů, Dalovice měly málem remízu

Karlovarsko - Obě kola první přímé volby prezidenta přinesla několik zajímavostí. Nejvíce voličů měl v obou kolech Boží Dar, kdy obě klání ovládl Karel Schwarzenberg. Nejnižší účast byla naopak během prvního kola v Jáchymově a teď ve druhém kole ve Vrbici. Miloš Zeman slavil úspěchy spíše v jižnějších částech kraje a nejtěsnější výsledek pak přinesla volba prezidenta v Dalovicích.

Sázky na prezidenta trumfly i dosavadní rekordy SuperStar

Praha - Bookmakeři uspěli se svou prognózou Miloše Zemana jako vítěze prezidentských voleb. Díky stejnému tipu rozdali velké kanceláře sázkařům desítky milionů korun. Přímou volbu prezidenta všechny společnosti hodnotí jako nejsázenější společenskou událost roku, Tipsport dokonce celé své historie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT