Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Volby 2016

ČSSD hledá, co je nalevo

Dva nejdůležitější muži ČSSD – předseda Bohuslav Sobotka a jeho první zástupce Milan Chovanec – nemohou najít po prohraných volbách společnou řeč. Ministr vnitra se uprostřed týdne v rozhovoru pro Právo rozpovídal o tom, že vnímá „Miloše Zemana jako levicového prezidenta". Dodal, že by byl pro, aby sociální demokracie podpořila Zemana v boji o druhé hradní období. Jeho názor ale pro tentýž list zpochybnil premiér: „Když sleduji názory Miloše Zemana, tak se v posledních letech levicovým a sociálnědemokratickým postojům spíše vzdaluje. Nemyslím, že bychom příklonem k názorům Miloše Zemana mohli získat nové voliče."

AKTUALIZOVÁNO

Dojednané nebo i podepsané koalice má devět ze 13 krajů

Praha – Dojednané nebo i podepsané koalice má devět dní po volbách deset ze 13 krajů. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj dnes podepsali dohodu o budoucí koalici v tomto regionu s ANO, ČSSD a ODS, ve Zlínském kraji domluvili spolupráci lidovci s ANO, STAN a ODS. O krok dál jsou v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde dnes zástupci vítězného hnutí ANO podepsali s dalšími stranami už koaliční smlouvu. Jednu stížnost na volby dostal Krajský soud v Ostravě, jedna byla uplatněna v Jihomoravském kra­ji.

ANO, lidovci a ODS podepsali moravskoslezskou koalici

Ostrava - Zástupci ANO, KDU-ČSL a ODS dnes v krajském úřadu Moravskoslezského kraje podepsali koaliční smlouvu. Nová koalice bude mít v pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu převahu 36 hlasů. V jedenáctičlenné radě připadne vítěznému hnutí ANO šest míst, lidovcům tři a ODS v ní bude mít dva zástupce. Hejtmanem bude nynější rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák (ANO), který místo rektora opustí. Zástupci ČSSD a KSČM, které dosud kraj vedly, skončí v opozici, stejně jako Koalice SPD a SPO.

AKTUALIZOVÁNO

ANO podepsalo v Olomouckém kraji koaliční smlouvu s ČSSD a ODS

Olomouc - Vítězné ANO dnes s ČSSD a ODS podepsalo koaliční smlouvu v Olomouckém kraji. Novým hejtmanem bude lídr ANO Oto Košta. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice příští čtyři roky většinu 30 hlasů. V předchozím volebním období v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM a post hejtmana připadl Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD).

AKTUALIZOVÁNO

Mládek dal po neúspěchu ve volbách funkci ministra k dispozici

Praha - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odevzdal dnes ráno premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, ve kterém dává funkci po neúspěchu v senátních volbách k dispozici. Řekl to novinářům před dnešním jednáním vlády. Sobotka prostřednictvím tiskového odboru Úřadu vlády informoval, že Mládka odvolávat nebude, rozhodující je pro něj práce ministra ve vládě.

Koaliční smlouva v Olomouckém kraj bude podepsána v pondělí

Olomouc - Vítězné ANO s ČSSD a ODS podepíšou koaliční smlouvu v Olomouckém kraji v pondělí ráno. Dnes to sdělila mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Hejtmanem by podle dohody měl být lídr ANO Oto Košta. Koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu většinu 30 hlasů.

Jihočeské ANO je po dnešním jednání otevřené všem subjektům

České Budějovice - Představitelé jihočeského ANO, které v krajských volbách skončilo druhé za ČSSD, se na jednání krajského předsednictva a nově zvolených zastupitelů dohodli, že přestanou jako koaličního partnera preferovat ODS. Budou otevření jednání s ostatními subjekty, které byly do zastupitelstva zvoleny. Řekla to předsedkyně jihočeské buňky ANO Radka Maxová.

Středočeský kraj povedou ANO, STAN, ODS a část TOP 09

Praha - Středočeský kraj povede koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů z TOP 09. Hejtmankou bude Jaroslava Jermanová z vítězného ANO. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 44 hlasů. ANO bude mít v krajské radě čtyři zástupce včetně hejtmana, STAN také čtyři, ODS dva a TOP 09 jednoho.

Zastupitelé Starostů pro Liberecký kraj podpořili čtyřkoalici

Liberec - Zastupitelé vítězných Starostů pro Liberecký kraj dnes podpořili vznik čtyřkoalice s druhým ANO, ČSSD a ODS. Po jednání o tom informoval lídr kandidátky starostů Martin Půta (STAN), který má dál zůstat hejtmanem. Dohodu o společném postupu podepíší lídři v pondělí. V krajském zastupitelstvu bude mít čtyřkoalice většinu 35 mandátů ze 45. Tak silná koalice zatím v čele Libereckého kraje nikdy nestála.

Políček pro Babiše. Senát pro lidovce

Praha - Většinový způsob hlasování do horní komory nejlépe prověřuje nejen kvalitu kandidátů, ale také inteligenci voličů. Letos obstály obě skupiny. Platí to žel jen pro 27 úspěšných senátorů a 427 523 občanů, kteří přišli ve druhém kole senátních voleb k urnám. Účast 15,38 procenta voličů je nejnižší ve dvacetileté historii horní komory.

AKTUALIZOVÁNO

Koalici na Vysočině budou tvořit ČSSD, ANO, ODS a Starostové

Jihlava - Budoucí krajskou koalici na Vysočině budou tvořit ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Koaliční dohoda by měla být podepsána v týdnu od 24. října. Jednání o jejím znění by mělo začít dnes. Novinářům to po jednání krajského výkonného výboru ČSSD řekl volební lídr vítězné ČSSD, současný a s největší pravděpodobností i budoucí hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD). Koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu pohodlnou většinu 29 mandátů.

O výsledku senátních voleb na Mostecku bude zřejmě rozhodovat soud

Most - Senátorka Alena Dernerová obhájila navzdory rozkolu v hnutí Severočeši.cz svůj mandát na Mostecku. Volby ale mají mít dohru u soudu. Druhé křídlo Severočechů, které se její kandidaturu pokusilo těsně před volbami odvolat, chce výsledek napadnout. Mostecký magistrát nejednal v souladu se zákonem, když požadavek odmítl, Severočeši teď zvažují, zda podají žalobu na neplatnost voleb nebo neplatnost hlasování, řekl Luboš Pitín z druhého křídla Severočechů.

Senátní volby: výhra lidovců, nezdar ČSSD a ANO, málo voličů

Praha /SLEDOVALI JSME ON-LINE/- V letošních senátních volbách byla nejúspěšnější KDU-ČSL, která vyhrála v devíti z 27 obvodů. Pro zbývající dvě vládní strany - ČSSD a ANO - skončily volby nezdarem. ANO získalo stejně jako Starostové a ODS tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Zastoupení KSČM v Senátu zůstane jednočlenné. V barvách ČSSD neuspěl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach ani ministr průmyslu Jan Mládek, který s volebním úspěchem spojil svoje další angažmá ve vládě. Vládní koalice si i přes nezdar ČSSD a ANO udržela ústavní většinu.

ČSSD a ODS přijdou po senátních volbách o miliony na příspěvcích

Praha - Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD a ODS. Polepší si naopak stranické rozpočty zejména KDU-ČSL a hnutí ANO. Strany a hnutí nyní dostávají od státu ročně 855.000 korun za zákonodárce, od ledna vzroste dotace podle schváleného zákona na 900.000 korun. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.

Volby podle Fialy potvrdily, že ODS je hlavní pravicovou silou

Praha - Senátní volby podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy potvrdily, že ODS zůstává hlavní pravicovou silou v zemi. Uvedl to v prohlášení zaslaném ČTK. Kandidáti ODS byli ve druhém kole voleb úspěšní ve třech obvodech, a to Tomáš Jirsa v Českém Krumlově, Jiří Oberfalzer v Berouně a Miloš Vystrčil v Jihlavě.

Senátor Škromach končí, porážku bere jako novou výzvu

Hodonín - Senátor ČSSD Zdeněk Škromach končí. Na Hodonínsku ho porazila kandidátka lidovců a starostka Ratíškovic Anna Hubáčková. Ve druhém kole získala dvakrát více hlasů než on. Škromach nevnímá porážku nijak dramaticky a bere současnou situaci jako výzvu a že začíná od nuly, řekl médiím.

Nízká volební účast vyhovuje lidovcům, míní politologové

Praha - Rekordně nízká účast ve druhém kole senátních voleb prospěla lidovcům, kteří mají disciplinované voliče. Shodli se na tom politologové oslovení ČTK. Podle nich lidé nejsou přesvědčeni o přínosu Senátu. Tři senátorské mandáty pro ANO považují spíše za neúspěch, ambice hnutí byly určitě vyšší.

Nejvíc hlasů ze senátních finalistů posbíral Canov - 16.579

Praha - Největším počtem hlasů byl letos senátorem zvolen starosta Chrastavy Michael Canov (SLK), kterého na Liberecku poslalo do horní komory 16.579 lidí (80.18 procenta). Naopak nejméně hlasů stačilo k úspěchu novému ostravskému senátorovi Zdeňku Nytrovi. Řediteli moravskoslezských hasičů dalo hlas 6058 lidí (51,81 procenta). Je to podle volebních výsledků méně, než kolik hlasů dostalo 13 neúspěšných finalistů.

Mládek (ČSSD) uvedl, že Babiš se k němu v kampani choval sprostě

Tábor - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) řekl po prohraných senátních volbách, že předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš se k němu při kampani choval mimořádně sprostě. Svému úspěšnému protikandidátovi, učiteli Jaroslavu Větrovskému (za ANO), poblahopřál. Mládek dá kvůli neúspěchu k dispozici svou vládní funkci. Premiér však dnes uvedl, že si jeho rezignaci nepřeje.

Babiš: ANO se musí učit, jaké kandidáty vybírat do Senátu

Praha - Hnutí ANO se musí ještě hodně učit a hledat vhodnější osobnosti pro volby do Senátu. Předseda vládního hnutí Andrej Babiš tak reagoval na výsledek letošních voleb, v nichž získali senátorské křeslo tři kandidáti ANO. Osobně prý čekal zisk pěti mandátů. Výsledek nepovažuje za úspěch.

Štěch se chce znovu ucházet o post předsedy Senátu

Praha - Dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) je připraven znovu se o funkci ucházet, pokud ho jeho stranický klub vyzve. Přes prohru ČSSD ve volbách do třetiny křesel v dolní komoře, které dnes uzavřelo druhé kolo, zůstává její frakce nejsilnější.

STAN bude po volebním úspěchu žádat místo ve vedení Senátu

Praha - Senátoři za hnutí Starostové a nezávislí spolu s partnerskými senátory vytvoří klub s dvojciferným počtem členů a budou požadovat místopředsednické křeslo ve vedení horní komory Parlamentu. Po zveřejnění výsledků druhého kola senátních voleb to uvedl předseda hnutí Petr Gazdík.

AKTUALIZOVÁNO

Senátní finále provázela dosud nejnižší volební účast

Praha - Letošní senátní finále provázela dosud nejnižší volební účast. K hlasovacím schránkám přišlo vybírat člena horní komory 15,38 procenta voličů. V posledním senátním finále řádných voleb před dvěma lety byla účast zhruba o 1,3 procentního bodu vyšší.

AKTUALIZOVÁNO

Musíme otevřít debatu o zlepšení práce, vyhodnotil Sobotka volby

Praha - Výsledek voleb je důvodem pro otevřenou diskusi na půdě ČSSD, jak zlepšit fungování, uvedl šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka po prohře strany ve druhém kole senátních voleb. Do sněmovních voleb v příštím roce chce jít s novým programem. Novou agendu podle něj strana musí rychle "vydefinovat". Stranický sjezd čeká ČSSD na jaře příštího roku.

Nynější vládní koalici zůstane v Senátu ústavní většina

Praha - Nynější vládní koalici zůstane v Senátu ústavní většina, která při plném počtu 81 senátorů činí 49 hlasů. Do klubů ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle propočtů ČTK přibude v letošních senátních volbách potřebných 14 senátorů včetně místopředsedkyně horní komory a členky lidoveckého klubu Miluše Horské (za hnutí Nestraníci).

AKTUALIZOVÁNO

Senátní volby vyhrála KDU-ČSL, ČSSD obhájila jen dva mandáty

Praha /SLEDOVALI JSME ON-LINE/- KDU-ČSL vyhrála letošní senátní volby. Kandidáti s její podporou uspěli v devíti z 27 obvodů. Lidovci tak navázali na svůj úspěch v rámci někdejší čtyřkoalice. Po třech mandátech získaly ANO, hnutí Starostů a ODS. ČSSD vyhrála jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Výsledky byly dnes zveřejněny na volebním webu.

AKTUALIZOVÁNO

Senátní volby skončily, lidé rozhodli o většině v horní komoře

Praha - Hlasování v letošních senátních volbách skončilo, volební místnosti se dnes ve 14:00 uzavřely. Lidé si v nich vybrali 27 senátorů a rozhodli o tom, jak silnou většinu bude mít v horní komoře vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Hlasovat přišla podle informací ČTK z volebních místností zřejmě opět méně než pětina voličů.

Druhé kolo senátních voleb lidi k urnám nepřitahuje

Praha - Zájem o finále senátních voleb není ani druhý volební den velký. Účast ve většině okrsků pohybuje mezi deseti až 20 procenty oprávněných voličů, někde je však i výrazně nižší. Zájem lidí o volby je slabší než před týdnem, kdy bylo první kolo senátních voleb spojeno s hlasováním do zastupitelstev krajů. Minulý týden dosáhla volební účast 33,54 procenta.

Druhé kolo senátních voleb lidi k urnám nepřitahuje

Praha - Zájem o finále senátních voleb není ani druhý volební den velký. Účast ve většině okrsků pohybuje mezi deseti až 20 procenty oprávněných voličů, někde je však i výrazně nižší. Zájem lidí o volby je slabší než před týdnem, kdy bylo první kolo senátních voleb spojeno s hlasováním do zastupitelstev krajů. Minulý týden dosáhla volební účast 33,54 procenta.

Druhý den senátního finále začal, hlasování skončí za šest hodin

Praha - V Česku začal druhý den letošního finále senátních voleb. Volební místnosti se otevřely dnes v 08:00. Na rozhodování o obměně třetiny členů horní komory zbývá šest hodin. Výsledky hlasování by měly být známy před setměním.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT