Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Volby 2016

AKTUALIZOVÁNO

Dohodnuto: Moravskoslezský kraj chce vést ANO s KDU-ČSL a ODS

Ostrava - Trojkoalice se „upekla" v pondělí večer. Hejtmanem by měl být Ivo Vondrák.

V krajích se formují koalice bez vítězného ANO, stěžuje si Babiš

Praha - Ačkoli se hnutí ANO Andreje Babiše o víkendu stalo s přehledem vítězem krajských voleb, za reálný vidí vicepremiér zisk "jen" čtyř hejtmanů. Napovídají tomu výsledky jednání v regionech. Podle Babiše nepřeje lepším výsledkům to, že hnutí je v krajích vnímáno jako cizí element. Za podvod na voličích označil dohodu v Hradci Králové, kde se na spolupráci proti vítězné ANO domluvili hned v sobotu sociální demokraté, ODS a TOP 09. Podobně podle něj budou probíhat sněmovní volby za rok.

Strana zelených podpořila Chmelovou, Dernerovou, Kantora a Stehlíka

Praha - Vedení Strany zelených podpořilo před druhým kolem senátních voleb v Praze 10 opoziční zastupitelku Renatu Chmelovou (za KDU-ČSL), která se o křeslo utká s lékařem Jiřím Holubářem (za TOP 09). V obvodu zelení ztratili mandát, když Ivana Cabrnochová, která se do Senátu dostala před dvěma lety v doplňovacích volbách, tentokrát skončila v prvním kole se ziskem 12,69 procenta hlasů čtvrtá. Pro Chmelovou hlasovalo 22,80 procenta voličů, pro jejího soupeře o tři procenta méně. O podpoře Chmelové informoval mluvčí strany Pavel Bartošek.

AKTUALIZOVÁNO

V Pardubicích je volební převrat dokonán, ANO je definitivně ze hry

Pardubický kraj – Hradecký scénář, kde bylo vítězné hnutí ANO vyšachováno ze vznikající krajské koalice, se zopakoval i v Pardubickém kraji.

AKTUALIZOVÁNO

ANO hnutí vyhrálo, velkolepé cunami to nebylo, napsal list Sme

Bratislava – Hnutí ANO Andreje Babiše v krajských volbách v Česku vyhrálo, velkolepé cunami to ale nebylo, napsal dnes slovenský list Sme, podle kterého ANO bude odkázáno na složitá koaliční vyjednávání.

Analýza voleb: Kdo uspěl, kdo prohrál a co z toho plyne

Praha /SLEDOVALI JSME ON-LINE/ - Krajské volby ukázaly, že cesta k nohám voličů je mnohdy těžší než k jejich srdcím. Zvednout je ze židlí je totiž pro mnohé politiky nadlidský úkol. Bodují především ti, kteří něco dokázali, jsou důvěryhodní a mají i charisma. Prohra ČSSD a vítězství ANO naznačily, že nás čeká rok plný agresivní kampaně. Z jakých výchozích pozic do ní jednotliví aktéři jdou?

Těším se na férový duel! napsala Liana Janáčková Zdeňku Nytrovi

Ostrava - Těším se na férový duel! To napsala Liana Janáčková po prvním kole senátních voleb v obvodě Ostrava-Město Zdeňku Nytrovi. Starostka městské části Mariánské Hory a Hulváky totiž postoupila do druhého kola s 19,53 % hlasů a ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje se s 15,44 % hlasů stal jejím protikandidátem.

Po osmi letech vládnutí dopadla ČSSD ještě dobře, říká politolog Vladimír Srb

Kutnohorsko – Propad ČSSD, triumf ANO 2011 i velký úspěch hnutí STAN. Tyto pojmy se od zveřejnění výsledků krajských voleb objevují na internetu ve velkém. Jaký je ale odborný pohled na volební výsledky?

Prezidentovi muži či Konvička propadli. Netáhli ani sportovci

Praha /SLEDOVALI JSME ON-LINE/ – Hradní kancléř Vratislav Mynář je po tomto víkendu nejenom bez bezpečnostní prověrky, ale rovněž bez šance na mandát v krajském zastupitelstvu. Ze 184 tisíc odevzdaných hlasů ve Zlínském kraji získala Strana práv občanů (SPO) 4017 hlasů, pro samotného Mynáře hlasovalo 312 lidí (preferenčních hlasů).

Sobotka: Cíl jsme splnili. Babiš neudělá ani z jednoho kraje pobočku Agrofertu

Praha /ROZHOVOR/ – Sociální demokraté krajské volby prohráli. Pro šéfa strany je to před sněmovním hlasováním varování. Je zřejmé, že musí přijít s novou strategií i lidmi.

Andrej Babiš: Kraje zatím byly jenom průtokáč peněz a semeniště korupce

Praha /ROZHOVOR/ – Andrej Babiš po vítězných krajských volbách připustil, že se proti němu mohou na krajích utvořit koalice poražených. Svým voličům ale věří, chce je přesvědčit, že Česká republika může být prosperující rodinná firma.

Senátní volby by mohly přinést drobnou obměnu Sněmovny

Praha - Senátní volby by mohly přinést drobnou obměnu dolní parlamentní komory. Ve druhém kole senátních voleb, které se uskuteční příští pátek a sobotu, jsou čtyři poslanci. Pokud by uspěli a stali se senátory, sněmovní mandát by jim zanikl. Na jejich místo by nastoupili náhradníci z příslušných kandidátních listin.

Topolánek: ANO vzalo voliče komunistům a ČSSD

Praha - Kromě hnutí ANO je možné za vítěze krajských voleb považovat i KDU-ČSL. Naopak prohráli komunisté a ČSSD, kterým ANO vzalo část jejich voličů. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl bývalý premiér za ODS Miroslav Topolánek. Podle něj ale prohra ČSSD nebude znamenat tlak na odchod jejího předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky, protože strana nemá až na výjimky vhodnou náhradu.

Analýza: Bez preferenčních hlasů by bylo ve vedení krajů víc žen

Praha - Preferenční hlasy v letošních krajských volbách ženám neprospěly. Pokud by v nich rozhodovalo jen pořadí na kandidátní listině, zasedlo by v zastupitelstvech krajů 149 žen, tak získalo mandát jen 137 žen. Vyplývá to z analýzy společnosti Fórum 50%, které usiluje o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice. Podle ní se v žádném kraji kvůli přímé podpoře voličů nezvýšilo zastoupení žen v zastupitelstvech.

Sobotka: Volby rozhodly osobnosti kandidátů v regionech

Praha - Volební výsledky ČSSD ovlivnilo podle premiéra a předsedy strany Bohuslava Sobotky hlavně to, že sociální demokracie byla v čele mnoha krajů už osm let. V regionech podle něj rozhodovaly především osobnosti tamních kandidátů a jejich pověst. Do voleb do Sněmovny musí příští rok strana najít silnější lídry a sestavit kvalitnější kandidátky, řekl dnes Sobotka ČTK a České televizi.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman: Za propad ČSSD nemohou kraje, spíš celostátní úroveň

Praha - Za propad ČSSD v krajských volbách nemůže špatná práce regionálních vlád, důvod musí být spíše na celostátní úrovni, míní prezident Miloš Zeman. Výsledky krajských voleb, které v podstatě ovládlo hnutí ANO, mohou podle něho být předznamenáním výsledku voleb sněmovních. Složení současné vládní koalice ale neovlivní, uvedl Zeman v dnešním rozhovoru pro Blesk.cz.

V Průhonicích, kde bydlí Babiš, získalo ANO téměř 28 procent

Průhonice - V Průhonicích u Prahy, kdy bydlí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, zvítězilo jeho hnutí ANO se ziskem téměř 28 procent hlasů. Je to zhruba o sedm procent více než v rámci celého Středočeského kraje. Starosty a nezávislé (STAN), kteří dosáhli na úrovni kraje druhého nejlepšího výsledku, v Průhonicích přeskočili občanští demokraté. 

Analýza: ANO v senátním finále úspěch z prvního kola nezopakuje

Praha - ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje, v žádném z obvodů jeho kandidáti neměli přesvědčivý náskok. Z jeho 14 finalistů by tak nakonec podle analýzy ČTK mohli uspět jen tři. Na vítězství může dosáhnout KDU-ČSL, která by mohla z desítky finalistů prosadit na rozdíl od ČSSD více než polovinu.

Politologové: Volební úspěch ANO velmi zostří vztahy v koalici

Praha – Úspěch hnutí ANO 2011 v krajských a prvním kole senátních voleb nebude mít zásadní dopad na současnou koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, vztahy uvnitř se ale velmi zostří, míní politologové. Podle nich bude poslední rok jejich vládnutí ve znamení volebního souboje a ostrých střetů. Politologové si všímají také prohry komunistů a dílčího úspěchu koalice SPD-SPO Tomia Okamury. Nižší účast očekávali, podle nich chybělo mobilizační téma.

TOP 09 přišla o 42 procent voličů z roku 2013

Praha - Nejvíce voličů ztratila TOP 09. V letošních volbách se od ní odklonilo 42 procent voličů z těch, kteří ji volili v předčasných sněmovních volbách v roce 2013. ODS ztratila 31 procent, od sociálních demokratů odešlo jinam 23 procent voličů. Také hnutí ANO přišlo zhruba o čtvrtinu hlasů. Vyplývá to z výsledků průzkumu chování od agentury Median pro Českou televizi. Podle sociologa Daniela Prokopa z Medianu jen od ČSSD odešla k ANO zhruba desetina až 15 procent voličů, opačným směrem nikdo nezamířil.

Promítnutí krajských voleb na Sněmovnu dává vládě ústavní většinu

Praha - Ústavní většinu by v Poslanecké sněmovně získaly současné vládní strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL, pokud by nynější krajské volby byly volbami parlamentními. Opoziční TOP 09 by v dolní komoře naopak neobsadila ani jedno místo. Výsledek propočtu mandátů, který provedla ČTK, však nebere v potaz případné hlasování v Praze, kde se nyní zastupitelstvo nevolilo.

AKTUALIZOVÁNO

Vítězství v krajských volbách Vysočině „utrpěla" ČSSD

Vysočina – Jedním ze dvou krajů v České republice, kde zvítězila ČSSD, je Vysočina. Sociální demokraty volilo na Vysočině 19,37 procent voličů. To představuje celkem 11 mandátů, o šest méně než před čtyřmi lety. V minulých volbách dostali sociální demokraté 29,26 procenta hlasů. Letošní výhra tak má pro stranu velmi trpkou příchuť v podobě citelné ztráty voličské podpory.

Ke krajským volbám přišlo 34,6 procenta voličů, méně než minule

Praha - K letošním krajským volbám zamířilo v celém Česku 34,6 procenta oprávněných voličů, což bylo o 2,3 procentního bodu méně než při minulých volbách. V řadě dosavadních krajských voleb byla letošní účast uprostřed. Nebyla nejnižší, protože nejméně voličů dalo svůj hlas krajským kandidátům v roce 2004. K urnám jich tehdy přišlo 29,6 procenta. Naopak nejvíc voličů přilákaly krajské volby v roce 2008, kdy jich přišlo 40,3 procenta. Vyplývá to z údajů na volebním serveru Českého statistického úřadu.

Pirátská strana podle Bartoše očekávala větší úspěch ve volbách

Praha - Pirátská strana očekávala ve volbách větší úspěch, řekl předseda Ivan Bartoš. Uspěla ve třech krajích, kde působí aktivně. Hranice si ale Piráti stanovili ve čtyřech. Strana také očekávala větší volební účast. Očekávaný úspěch se podle Bartoše dostavil v Karlovarském kraji, kde pravděpodobně bude mít tři zastupitele. Je to naše bašta, dlouhodobě tam dosahujeme dobrých výsledků, uvedl Bartoš.

SPO ve Zlínském kraji výsledek krajských voleb zklamal

Zlín – Stranu práv občanů (SPO) ve Zlínském kraji výsledek krajských voleb zklamal. „Čekali jsme, že se přes pět procent dostaneme," řekl ČTK končící náměstek hejtmana pro zdravotnictví a dvojka kandidátky strany Lubomír Nečas. SPO tvořila koalici s ČSSD a KSČM. Zatímco SPO v zastupitelstvu neusedne vůbec, ČSSD ztratila šest a KSČM čtyři mandáty.

AKTUALIZOVÁNO

Sobotka: Výsledky voleb nerozkolísají stabilitu vlády

Praha - Výsledek krajských voleb, v kterých hnutí ANO porazilo ČSSD, podle premiéra a šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky nerozkolísá stabilitu vlády. Sobotka pogratuloval hnutí ANO k vítězství. Domnívá se, že část voličů ČSSD k volbám nepřišla. Sociální demokracie, která ztratila dominantní postavení v krajích, bude výsledky analyzovat. Pro sněmovní volby, které budou za rok, chce hledat způsob, jak získat mladé voliče a lidi ve velkých městech.

Poražený hejtman Hašek: Kraji se prohnalo tsunami Agrofertu, lidé chtěli změnu

Brno – Sociální demokracie šla do voleb s ambicí obhájit vítězství. Skončila ale na třetím místě za Hnutím ANO a lidovci. „Na prvním místě chci poblahopřát vítězi voleb," říká současný hejtman Michal Hašek. Podle něj sociální demokracii výsledek voleb stále opravňuje k tomu účastnit se jednání o krajské koalici. V politice rozhodně nekončí.

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem krajských voleb je KDU-ČSL. Kraj naopak opouští TOP 09 a SPO

Zlínský kraj /FOTOGALERIE NOVÝCH ZASTUPITELŮ, INFOGRAFIKA/ - Křesťanští demokraté vedení starostou Vsetína Jiřím Čunkem jsou se ziskem 22,97 % jasným vítězem krajských voleb. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 vedené Margitou Balaštíkovou se ziskem 15,68 %. Třetí je ČSSD v čele s Petrem Navrátilem, které voliči odevzdali 12,46 % hlasů. Čtvrtá pozice patří STAN se ziskem 11,62 % – jeho tváří a lídrem v těchto volbách byl primátor Zlína Miroslav Adámek.

AKTUALIZOVÁNO

Volební výsledek STAN předčil Gazdíkova očekávání

Praha - Výsledek hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve volbách do krajů i do Senátu předčil očekávání jeho předsedy Petra Gazdíka. O možných koaličních partnerech v krajských vládách ale zatím nechtěl mluvit. Novinářům řekl, že STAN chce hlavně prosadit svůj program. Zklamaný je Gazdík z toho, že velké strany v kampani zdůrazňovaly celostátní témata a že v některých krajích uspěla strana Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Lídr ČSSD ve Zlínském kraji Navrátil: Pan Čunek je fenomén

Zlín – Sociální demokracie skončila v krajských volbách ve Zlínském kraji až třetí za KDU-ČSL a hnutím ANO. ČSSD oproti roku 2012 ztratila přes devět procent hlasů a neobhájila 12 mandátů. Lídra strany Petra Navrátila výsledek zklamal. Je vidět, že pan Čunek (Jiří, lídr lidovců) je fenomén a že lidé chtěli určitou změnu a možná větší dynamiku, řekl Navrátil ČTK.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT