Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Volby 2016

V krajích se žije dobře. Těží z toho komunisté

Pokud by životní úroveň zůstala Čechům na stávajcí úrovni, většina z nich by byla spokojená, vyplývá z průzkumu agentury SANEP.

Fiala: Kraje pod vládou ČSSD osm let stagnují

České Budějovice - Kraje pod vládou sociální demokracie osm let stagnují, prohlásil dnes předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. Dodal, že kraje nevyužívají hospodářskou prosperitu posledních let. Fiala tvrdí, že občanští demokraté nabízejí výhodnější alternativu. Řekl to na závěrečném stranickém mítinku před víkendovými krajskými a senátními volbami v Českých Budějovicích.

Voliči mají poslední možnost požádat si o voličský průkaz

Praha - Voliči mají ve středu poslední možnost požádat si o voličský průkaz. Využít jej mohou v případech, pokud krajské zastupitele či senátory nebudou moci volit v místě stálého bydliště. Volit s ním ale budou moci jen v rámci kraje, kde bydlí.

Budou mít i neslyšící svého zástupce v politice?

Zlepšit postavení sluchově postižených v České republice se snaží už léta. Neslyšící Petr Vysuček kandiduje do krajského zastupitelstva v Hradci Králové. V případě úspěchu se stane historicky prvním neslyšícím politikem u nás.

Osobnosti pro Senát. Kdo lidi osloví?

Voliče v třetině senátních obvodů nemá smysl přesvědčovat, že jejich hlas změní poměry v české politice. Horní komora hraje v ústavním pořádku roli pojistky v běžném legislativním provozu a záklopky v dobách turbulentních. Po rozpuštění sněmovny v létě 2013 senátoři kupříkladu přijali několik zákonných opatření, která navrhla Rusnokova vláda.

Vnitro: Výskyt špatně vytištěných volebních lístků je ojedinělý

Praha - Výskyt špatně vytištěných hlasovacích lístků pro středočeské krajské volby byl podle ministerstva vnitra zatím ojedinělý. Jejich výměna za bezchybné ve volebních místnostech je naprosto dostačující, uvedla dnes mluvčí ministerstva Martina Němcová.

Na některých volebních lístcích v Příbrami chybí kandidáti

Příbram - Volby jsou už za dveřmi a v Příbrami řeší problém s volebními lístky. Některé totiž mají text natištěný šikmo a tím pádem se na ně nevešla všechna jména kandidátů. Na problém upozornila Příbramský deník Pavlína Svobodová, mluvčí radnice.

Mostecký magistrát stále řeší kandidaturu senátorky Aleny Dernerové

Most - Volební aféra v Mostě pokračuje. Mostecký magistrát řeší další podání k Aleně Dernerové.

Voliči už mají mít lístky, nových průzkumů se do voleb nedočkají

Praha - Poslední ze zhruba 7,5 milionu voličů v Česku má nejpozději dnes dostat hlasovací lístky, na nichž budou jména kandidátů na budoucí krajské zastupitele. Na třetině území republiky včetně tří pražských obvodů obsahují šedomodré obálky navíc i lístky s kandidáty na senátory.

Bookmakeři Fortuny: Jasným favoritem krajských voleb je ČSSD

Praha - ČSSD je podle bookmakerů sázkové kanceláře Fortuny jasným favoritem krajských voleb, v jedenácti za 13 krajů skončí nejhůře druhá. Obhájí prý vítězství v sedmi krajích. ANO má dobrou šanci uspět v devíti krajích a získat hejtmana ve Středočeském, Libereckém a Zlínském kraji. Komunisté by k výhře v Ústeckém kraji mohli přidat další v Karlovarském, sdělil dnes hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Severočeši.cz zažalovali krajský úřad kvůli odvolání svých kandidátů

Most, Ústecký kraj - Hnutí Severočeši.cz zažalovalo Krajský úřad Ústeckého kraje kvůli odvolání všech svých kandidátů pro krajské volby. Řekla to mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. Kdy a zda vůbec soud ve věci rozhodne, není zatím jasné. Celou kandidátku nechala na konci minulého týdne prakticky vyškrtnout z voleb místopředsedkyně hnutí Hana Jeníčková. Stejnou žádost učinila i v případu senátorské kandidátky Aleny Dernerové.

Severočeši.cz pokračují v kampani, Dernerovou hájí zástupci dvou spolků

Most, Ústecký kraj - Především na kontaktní kampaň v ulicích budou v posledním týdnu před krajskými volbami sázet strany a hnutí v Ústeckém kraji. Uchazeči o zvolení do krajského zastupitelstva také ve velké míře používají sociální sítě, především facebook. V kampani pokračuje i hnutí Severočeši.cz, jehož kandidáty nechala zmocněnkyně vyškrtnout, a voleb by se tak zřejmě neměli zúčastnit.

Krajské volby: ČSSD i ANO mohou získat šest hejtmanů

Přijde-li k urnám hodně lidí, nahraje to Andreji Babišovi. Nízká volební účast pomůže sociální demokracii a komunistům.

Ústecký kandidát na senátora Petr Kůstka řídil opilý, nadýchal 1,59 promile

Ústí nad Labem – Starosta Malečova a nezávislý kandidát na senátora Petr Kůstka řídil opilý. Policie ho přistihla v centru Ústí nad Labem začátkem srpna, kdy mu při dechové zkoušce naměřila téměř 1,6 promile. To odpovídá asi osmi velkým pivům. Kůstku čeká ještě před druhým kolem senátních voleb soud, čelí obžalobě z ohrožení pod vlivem návykové látky.

Severočeši.cz se brání proti odvolání svých kandidátů do voleb

Most, Ústecký kraj - Severočeši.cz se brání proti odvolání všech svých kandidátů z krajských voleb v Ústeckém kraji. Pochybil podle nich krajský úřad, který požádali o nápravu. Zástupci hnutí se obrátí ještě dnes i na soud, řekl první místopředseda hnutí Jiří Zelenka. Celou kandidátku do krajských voleb odvolala ve čtvrtek zmocněnkyně, taktéž první místopředsedkyně Hana Jeníčková. Stejný krok učinila i v případě kandidátky na senátorku za Mostecko Aleny Dernerové. Mostecký magistrát zatím nerozhodl.

AKTUALIZOVÁNO

Biolek ze STAN se zastal odvolaných Severočechů: Volby by neměly být narušovány

Most - Odvolání kandidátů hnutí Severočeši.cz v Ústeckém kraji odsoudili Starostové a nezávislí (STAN). Mostecká organizace Strany zelených vyjádřila podporu Aleně Dernerové.

První volební aféra: Hnutí Severočeši.cz bylo vyškrtnuto z voleb, asi je napadne

Most - Mostecký deník zjistil, že všichni kandidáti hnutí Severočeši.cz byli odvoláni z krajských voleb. Je to důsledek sporů v hnutí, které trvají od roku 2014.

Česko potřebuje kvalitní zdravotní péči, shodli se političtí lídři v debatě

Praha /VIDEO/ - Mnoho stran a uskupení, které se utkají v letošních volbách, má v programu zlepšování zdravotnické péče. Kraje hlásí, že jim chybí vyšší a střední zdravotnický personál. Straničtí lídři se v debatě Deníku minulý týden zamýšleli nad tím, jak tuto kritickou situaci v krajském zdravotnictví řešit. 

Hospodští mají z EET strach. Podle opozice je vláda šikanuje

Praha /VIDEO/ - Důležitým tématem předvolební debaty lídrů uspořádané Deníkem 29. září byla problematika zavedení EET. Hospodští si totiž stěžují, že EET a potenciální, plošný zákaz kouření jim pořádně zkomplikují podnikání. Jak se k této otázce postavili jednotliví představitelé politických stran a jakou protiváhu mohou hospodským nabídnout? 

Doprava pro děti a seniory zdarma? Politici se neshodnou

Praha /VIDEO/ - Sedm lídrů politických stran ve velké předvolební debatě Deníku odpovídalo na otázku, zda souhlasí se zavedením dopravy zdarma pro mladé lidi a seniory, kteří by takto mohli cestovat po celé České republice. Politici ale v této otázce nenalezli shodu. 

Deník zorganizoval velkou předvolební debatu lídrů politických stran

Praha - Předvolební debata lídrů politických stran organizovaná Deníkem se konala v prostorách Aviatiky v pražských Jinonicích. Eva Hanáková a Roman Gallo se politiků ptali na regionální témata, ale věnovali se i zásadním celostátním problémům, které hýbou společností, jako jsou EET, zdravotnictví či doprava. 

Předvolební inventura. Co chybí krajům?

Volby jsou za dveřmi a „dárečky" pro voliče se to jenom hemží: Důchody se zvýší o 300 korun, platy ve veřejné sféře porostou o čtyři až deset procent, minimální mzda bude 11 tisíc korun. Na 111 kilometrech dálnic se nově bude jezdit zdarma. Děti a senioři budou na léky doplácet maximálně 500 Kč. A dost možná zlevní točené pivo a základní potraviny kvůli nižší sazbě DPH. Komu by se to nelíbilo. Jenže nadcházející volby jsou především krajské, řešit a účtovat se v nich mají hlavně regionální témata. Jaká? Zpravodajové Deníku vytipovali některé menší i větší problémy.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Ministerstvo chce na platy v souvislosti s volbami 24 milionů korun

Praha – Ministerstvo vnitra bude na organizaci krajských a senátních voleb na konci příštího týdne potřebovat 88,7 milionu korun. Z toho 23,1 milionu korun půjde na platy policistů a 650.000 korun na platy státních a občanských zaměstnanců. Uvedlo to ministerstvo.

Předvolební debata Deníku se uskuteční již ve čtvrtek

Před letošními krajskými a senátními volbami organizuje Deník vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA velkou předvolební diskusi předsedů hlavních politických stran. Předsedové se sejdou v novém sídle vydavatelství v budově Aviatica v pražských Jinonicích. Přímý přenos diskuse zajistí web Denik.cz a následně o ní bude rozsáhle informovat Deník v tištěné i internetové podobě.

DVA POHLEDY: Potřebujeme k něčemu kraje?

Praha - Volby do krajských zastupitelstev jsou tu za pár dní a v debatách o tom, která z kandidujících stran má nejsilnější reprezentaci, něco zaniká: úvahy o smyslu krajských samospráv. Lidé už se většinou smířili s krajským uspořádáním, které bylo novinkou roku 2001, proto je nenapadá, že by o něm měli polemizovat. I po patnácti letech je ale důležité se ptát, jestli má současný systém správné nastavení a jestli je pro občany užitečný.

Největším favoritem senátních voleb je podle bookmakerů Škromach

Praha – Největším favoritem senátních voleb je podle bookmakerů sázkové kanceláře Fortuna Zdeněk Škromach (ČSSD) s kurzem 1,15:1. Škromach kandiduje na Hodonínsku. Vysoce pravděpodobné je podle nich také vítězství Petra Šilara (KDU-ČSL), Tomáše Jirsy (ODS), Jana Žaloudíka (bezp.) a Stanislava Juránka (KDU-ČSL), jejichž kurzy jsou 1,2:1 až 1,25:1.

V krajských volbách kandiduje dosud nejvyšší podíl žen

Praha – Do krajských zastupitelstev letos kandiduje rekordní podíl žen – přes 30 procent. Na volitelných místech je jich ale méně než čtvrtina. V případě senátních voleb je podíl kandidátek historicky třetí nejvyšší. Vyplývá to z dnes představené analýzy společnosti Fórum 50%, které usiluje o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice.

Lidé by už měli z obecních vývěsek vědět, kam jít volit

Praha – Lidé by po dnešku už měli z obecních vývěsek vědět, kde přesně budou moci za dva týdny volit nové krajské zastupitele a případně i senátory. Adresy volebních místností se většinou nemění, zůstávají stejné jako pro jiné typy voleb. Informace tak poslouží hlavně prvovoličům a těm, kteří se od předloňských komunálních a senátních voleb přestěhovali.

Příští týden se konají Studentské volby

Ve dnech 20. A 21. září se na středních školách po celé ČR konají již pošesté Studentské volby. Středoškoláci budou volit politické strany, které kandidují do krajských zastupitelstev. Volby organizuje společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách.

Mezi krajskými kandidáty jsou opět desítky zákonodárců

Praha - Krajskými zastupiteli se chtějí letos stát desítky zákonodárců. Mezi kandidáty je zhruba třetina členů jak Poslanecké sněmovny, tak Senátu. Patří mezi ně vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, jeho stranický zástupce a ministr zemědělství Marian Jurečka nebo místopředsedové komor Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Petr Gazdík (STAN) a Přemysl Sobotka (ODS).

Soud obdržel návrh na vyřazení kandidátky hnutí Nový sever

Ústí nad Labem - Strana zelených a piráti podali k ústeckému krajskému soudu návrh na vyškrtnutí kandidátky hnutí Nový sever z letošních krajských voleb. Uvedl to Lukáš Blažej (piráti).

O senátorské křeslo se v okrese uchází sedm kandidátů

Ústí nad Orlicí - Funkci senátora bude na Orlickoústecku obhajovat Petr Šilar (KDU-ČSL). Kromě něj radnice v Ústí nad Orlicí zaregistrovala dalších šest kandidátů.

O zvolení do Senátu usiluje 233 kandidátů, o šest víc než minule

Praha – O zvolení do Senátu bude v letošních podzimních volbách usilovat 233 kandidátů. Před šesti lety kandidovalo ve stejných 27 obvodech 227 kandidátů. Vyplývá to z údajů jednotlivých registračních úřadů. Úřady měly do dnešního dne čas na to, aby přihlášky do voleb zaregistrovaly, nebo odmítly. Lhůta pro opravu chyb a nedostatků uplynula ve čtvrtek. Lhůta pro podávání přihlášek skončila 2. srpna.

Voliči si budou v krajských volbách vybírat z 269 kandidátek

Praha – Celkem 269 kandidátních listin zaregistrovaly úřady do podzimních krajských voleb. Je jich o 19 více než při regionálních volbách v roce 2012. V Libereckém kraji úřad jednu kandidátku odmítl. Listina seskupení Šance schopným jistoty všem nebyla podána v souladu se zákonem. Vyplývá to z informací redakce z krajských úřadů, které o registracích do dneška rozhodovaly.

O přízeň voličů se chce v Libereckém kraji ucházet 706 kandidátů

Liberecký kraj - O přízeň voličů v Libereckém kraji se chce v říjnových krajských volbách ucházet 706 kandidátů z 20 politických uskupení.

Novojičínsko: Kandidátů do Senátu je šest

Necelé dva měsíce scházejí do termínu, kdy se uskuteční volby do Senátu Parlamentu České republiky. Jisté je, že kandidátů je méně než minule.

Studentské volby

Stalo se tradicí, že před tím, než ve volbách hlasují oprávnění voliči, uskuteční se hlasování středoškoláků tedy voličů neoprávněných. Zkušenost ukazuje, že ti středoškoláci, které zajímá politika, mají nápadně odlišné preference než dospělí a že výsledky neoficiálních studentských voleb nejsou pro dospělé inspirací do voleb oficiálních. Při stejné proceduře se jedná o zcela odlišné disciplíny.

TI: Strany dají za kampaň pro říjnové volby asi půl miliardy Kč

Praha - Politické strany podle odhadu protikorupční organizace Transparency International (TI) utratí za kampaň pro říjnové krajské a senátní volby kolem půl miliardy korun. Centrály stran prý často netuší, odkud jejich krajské pobočky na kampaň berou peníze. Vyplývá to z výsledků monitoringu financování volebních kampaní 309 subjektů v jednotlivých krajích, které dnes TI zveřejnila.

Mlsná tygřice zásobuje soudy. Ovlivní čtvrteční jmenování senátora Sobotky?

Terezie Holovská alias Mlsná tygřice, jak sama sebe označuje na sociálních sítích, napadla senátní a prezidentské volby. Dříve také nominaci prezidentských kandidátů. U krajského soudu si zase v prosinci vynutila dodatečnou registraci k senátním volbám. Projednáváním stížností se navíc protahuje lhůta k vyplácení odměn členů volebních komisí, protože volby kvůli nim nebyly oficiálně uzavřeny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT