Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Záchranky

Záchranky

Středočeští záchranáři se potřetí sešli v Kutné Hoře

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Středočeští záchranáři si k jednání své výroční konference zvolili opět Kutnou Horu. Osmdesát osm hostů a delegátů z celého kraje ve čtvrtek zamířilo do Štábního domu v zahradách Galerie Středočeského kraje.

V Sedlčanech přibyli záchranáři kvůli zavřené interně

Sedlčany - V reakci na nedávné uzavření interny sedlčanské nemocnice posílila od nového roku Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje výjezdovou základnu v Sedlčanech na Příbramsku. Zajistila tak včasný převoz pacientů na interní oddělení nemocnic v Příbrami a Benešově.

Vánoce a zdravotnická záchranná služba: až na mdloby hysterika běžná služba

Benešovsko - Jen běžné zdravotní komplikace, kvůli nimž se lidé na zdravotníky obracejí každý den, řešili na Vánoce zdravotníci v kraji. Potvrdila to v pondělí odpoledne mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Středočeského kraje Petra Effenbergerová.

Záchranáři varují před přejídáním a různými úrazy o Vánocích

Berounsko - Přejídání. To je podle záchranářů nejčastější důvod jejich vánočních výjezdů. „Lidé začínají kombinovat nevhodná jídla už před svátky," upozornil ředitel řevnické Trans Hospital Plus Bořek Bulíček. Záchranáři pak vyrážejí k lidem s pokaženými žaludky a bolestmi břicha.

Ideální laický záchranář? Musí umět mluvit s operátorem

Kolínsko /ROZHOVOR/ - Záchranáři nejen na Kolínsku toho ve své práci zažijí mnoho. Na věci z praxe jsme se ptali Jiřího Knora, lékaře záchranky a náměstka pro léčebně preventivní péči.

OBRAZEM: Kardinál Dominik Duka požehnal v Lánech 'obojživelníku'

Lány - Při oslavách 135. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Lánech na Kladensku byl přítomen i pražský arcibiskup Dominik Duka, který si se zájmem prohlédl vystavenou techniku. Zastavil se také u řevnických záchranářů Trans Hospital Plus.

Golem slouží u záchranářů už deset let

Praha - K deseti svíčkám na pomyslném narozeninovém dortu dorostl ve středu největší „sanitní" vůz, jaký si vůbec lze představit - Golem pražských záchranářů. Speciální modul určený pro likvidaci následků hromadných neštěstí a mimořádných událostí, vytvořený specialisty na výrobu nástaveb na nákladní auta z Velimi na Kolínsku, se součástí vozového parku záchranky v hlavním městě stal přesně před 10 lety.

AKTUALIZOVÁNO

Záchranáři pomáhali s předčasným porodem dvojčat

Praha - Předčasně na svět se v noci na pondělí zachtělo hned dvěma miminkům naráz. Informovala o tom Jiřina Ernestová z centrály pražských záchranářů, podle jejíchž slov byli zdravotníci časně ráno voláni do Hlubočep k předčasnému porodu dvojčat.

Hromadné neštěstí je strašákem všech záchranářů, je potřeba to trénovat

Mníšek pod Brdy /ROZHOVOR/ - O zvýšený výskyt záchranářů mezi Dobřichovicemi a Mníškem pod Brdy se o uplynulém víkendu postaral osmý ročník soutěžního cvičení pro záchranářské týmy SOS 2016 Extreme. Projekt, pořádaný Asociací dobrovolných záchranářů České Republiky je v České republice zcela výjimečný.

Dva dny cvičení v Mníšku pod Brdy prověřily výdrž a výkon záchranářů

Mníšek pod Brdy /VIDEO, FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Páteční noc plná zásahů v terénu se zátěží. Žádný spánek. Další den opět na nohou. Jedna událost za druhou. Zlomený krček, komplikovaný porod dvojčat na ulici, výbuch třaskavin na nelegální akci, elektřinou popálený instalatér, chodec sražený cyklistou, motorovou pilou amputovaná noha.

Nácvik práce záchranářů 
v Mníšku pod Brdy vyvolá husí kůži

Mníšek pod Brdy /FOTOGALERIE/ - Pozorovat práci záchranářů při opravdové dopravní nehodě nebo jiné vypjaté situaci je víc než lákavé, ale mnohdy nemožné či ne zcela vhodné. V sobotu 7. května ale diváky záchranáři v Mníšku pod Brdy odhánět nebudou, právě naopak.

Záchranáře překvapili sebevrazi i opilé děti

Praha - Nečekaný počet mladičkých pacientů s příznaky intoxikace překvapil ve čtvrtek pražské záchranáře. Z různých míst metropole převáželi do zdravotnických zařízení dvě dívky a dva chlapce ve věku mezi 14 a 16 lety, připomněla v pátek Jiřina Ernestová z centrály záchranné služby.

Vrtulník k pacientům nově odstartuje bez zdržení

Praha /FOTOGALERIE/ - Hrazení zdravotnické části provozu „záchranářské" helikoptéry startující ze základny policejní letky v pražské Ruzyni už není jen na bedrech záchranářů z metropole. Ti se teď o vrtulník „dělí" s kolegy ze středních Čech.

Klinická smrt nemusí být konec

Praha - Zhodnocení úspěšnosti resuscitací prováděných pražskými záchranáři je velmi dobrou zprávou pro všechny obyvatele i návštěvníky metropole. Pro stárnoucí pány ovšem dvojnásob. Právě muži totiž tvoří většinu oživovaných pacientů se zástavou oběhu - 73 procent, připomněla Jiřina Ernestová z centrály záchranné služby.

Lékaře potřebuje desetina pacientů záchranky

Praha - Pacientů přibývá rok od roku - nijak dramaticky ovšem neroste potřeba zásahů lékaře. Taková je zkušenost pražských záchranářů se zásahy jak na území metropole, tak mimo hlavní město, kam se nejčastěji dostanou jako posádka vrtulníku. V roce 2015 výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy uskutečnily 132 974 výjezdů a při nic ošetřily 115 530 pacientů.

Záchranka v mobilu již pomohla prvnímu muži

Praha - Testy skončily, jedeme naostro. To mohli v úterý vpodvečer poznamenat pražští záchranáři na adresu aplikace Záchranka pro „chytré" mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS. A jeli. Vyrazili na pomoc prvnímu pacientovi, k němuž kolemjdoucí přivolali zdravotníky pomocí této novinky.

Záchranáři v Praze měli rušný víkend: 858 událostí

Praha - Velmi smutný případ 80leté ženy ze Žižkova, která ukončila svůj život skokem ze sedmého patra - a k tomu od pátečního rána do nedělní půlnoci ještě dalších 857 událostí, z nichž radostná nebyla žádná. Tak rušný byl víkend pražských záchranářů.

Záchranáře je možno přivolat mobilem. Postaru - i úplně nově

Praha - Stačí podržet prst na telefonu - a sanitka je na cestě. Ne nejedná se o přestavení výhod takzvaného seniorského mobilu vybaveného SOS tlačítkem. Tuhle službu může zajistit přístroj, který má v kapse většina lidí. Kterýkoli z takzvaných smartphonů - „chytrých telefonů" s operačním systémem Android nebo iOS.

Opilý cizinec v sanitce praštil záchranáře pěstí do brady

Praha - V pracovní neschopnosti skončil zdravotník pražské záchranné služby, kterého napadl opilý pacient. Stalo se to v pondělí - tedy vlastně v neděli. Na sklonku víkendu došlo k útoku, po němž záchranář pokračoval ve službě; o den později byl ale nucen vyhledat lékařské ošetření.

Obojživelník pomůže při povodních, detektor zabrání otravě

Řevnice /FOTOGALERIE/ - Záchranáři Trans Hospitalu Plus mají nyní 
k dispozici sanitní obojživelník BVP, který je určený k záchraně a evakuaci lidí z těžko dostupných míst. Speciální vůz využijí především při povodních, velkých živelných pohromách, požárech a podobně. Kromě toho, že se může pohybovat 
v náročném terénu.

Malátnost může signalizovat katastrofu

Praha - Čtyřem pacientům s příznaky cévní mozkové příhody pomáhali ve čtvrtek pražští záchranáři. Po poskytnutí neodkladné péče je převáželi na specializovaná pracoviště nemocnic - takzvaná iktová centra. Aktuální údaje přitom vyvracejí poměrně rozšířené představy, že „mrtvice" hrozí hlavně mužům vyššího věku.

Bolesti budou záchranáři tlumit rajským plynem

Praha - S námi už to nebolí. Tohle motto dali pražští záchranáři do vínku pilotnímu projektu, který zahajují společně ve spolupráci se společností Linde Gas. Jeho klíčové slovo zní Entonox, což je název přípravku tlumícího silnou bolest pomocí inhalace. Dosud bylo zvykem podávat preparáty s obdobným účinkem pomocí injekce; vpichem pod kůži nebo do žíly. Nyní bude stačit nadýchat se z náustku.

Řevničtí záchranáři porodili v sanitce zdravou holčičku

Liteň - Zdravotní záchranná služba Trans Hospital Plus Řevnice měla napilno nejen na přelomu roku. Řevničtí záchranáři vyjíždějí k mnoha dalším případům. Ten z nedělního rána je výjimečný tím, že v sanitce přivedli na svět miminko. Posádka s lékařem Trans Hospitalu Plus převážela z Litně na Berounsku mladou pacientku původně jen s bolestmi břicha.

Pomoc lékaře potřebuje necelá pětina pacientů pražských záchranářů

Praha - Většina zásahů pražských záchranářů - celé čtyři pětiny - se obejde bez přítomnosti lékaře. Loni týmy záchranné služby v metropoli ošetřily přes 110 tisíc pacientů, přičemž z více než 80 procent zasahovaly výjezdové slupiny rychlé zdravotnické pomoci (RZP) složené z vyškolených záchranářů, avšak bez přítomnosti doktora.

Pražská záchranka dostane tři miliony na speciální vybavení

Praha - Pražská záchranná služba dostane z městského rozpočtu navíc tři miliony korun na speciální vybavení a zdravotnický materiál nutný pro případ, že by musela zasahovat u většího počtu zraněných lidí. Podle informací o tom rozhodla rada města. Reaguje tak na tragické události po teroristických útocích v Paříži.

Záchranáři kupují stovku neprůstřelných vest

Praha - Úvahy o tom, že se pražští záchranáři musí vybavit ochrannými pomůckami a materiálem umožňujícím účinně zasahovat na místech případného útoku teroristů a podobných katastrof, nezůstaly jen ve fázi přemýšlení o nákupu kevlarových rukavic chránících před střepinami a dalšími ostrými předměty, neprůstřelných vest či výbavy pro zástavu masivního krvácení nebo třeba pro transport pacientů ve špatně přístupném terénu.

Nové sídlo je pro záchranáře existenčně nutné, tvrdí ředitel

Praha - Nové sídlo pražské záchranné služby by mohlo začít sloužit do pěti let, věří ředitel organizace Petr Kolouch. Pro udržení kvality zdravotnických služeb je podle něj moderní centrála existenčně nutná. Vznikne důstojné zázemí pro záchranáře i jednotné depo pro služební vozidla. Roky plánovaná stavba za stovky milionů korun zatím nezačala. Provází ji řada průtahů.

Záchranáři už dostali nadílku. Operační středisko za 38 milionů korun

Kladno - Nové a lepší mapy, informační systém, přístroje, záznamová zařízení telefonů a také systém pro lokalizaci pevných i mobilních linek umožňující lepší vyhledávání volajících, kteří potřebují pomoc a neví, kde jsou. To vše budou nyní moci využívat zaměstnanci středočeské záchranné služby v novém operačním středisku za 38 milionů korun.

V sanitkách jezdí lidem na pomoc i noví specialisté

Praha - Poloviční doktor. Tohle označení bývá přisuzováno ledaskomu a za rozmanitých okolností. Plným právem se jím ovšem může chlubit 13 lidí v České republice. Záchranáři-specialisté. Nemají sice titul MUDr. - avšak disponují takovými znalostmi a dovednostmi pro svoji práci, jimiž se lékařům vyrovnají. Alespoň v oblasti přednemocniční neodkladné péče.

Záchranáři se chtějí poučit od novinářů

Praha - Zraněný záchranář nikomu nepomůže - a mrtvý už vůbec ne. To je pravda, s níž se nedá polemizovat - je ale možné připravit se čelit možným rizikům. Deníku to v pátek řekla Jiřina Ernestová z centrály pražských záchranářů. Vzhledem v vývoji mezinárodní situace musí vedení záchranky zvažovat nebezpečí, na jaká by ještě přednedávnem nikdo ani nepomyslel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT