Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Strana zelených

Strana zelených v čele s Ondřejem Liškou.

Zelení varují před "rozpínáním" čínské firmy CEFC

Praha – Před „rozpínáním" čínské firmy CEFC v českém hospodářství i politice varuje Strana zelených. Její případné investice do infrastrukturních projektů typu zvažovaného vodního kanálu mezi Dunajem, Odrou a Labem a do dalších odvětví ohrožují životní prostředí i pracovní standardy českých zaměstnanců, uvedli dnes zelení v tiskové zprávě.

Stranu zelených nově povede Matěj Stropnický

Praha – Stranu zelených povede nově příští dva roky pražský zastupitel a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický. V dnešní volbě na sjezdu zvítězil již v prvním kole nad starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a učitelem Janem Šlechtou. Stropnický získal 117 hlasů z celkových 222, k vítězství potřeboval 112 hlasů. Štěpánek dostal 97 hlasů, Šlechta šest.

AKTUALIZOVÁNO

Zelení si vybírají nového předsedu místo Jany Drápalové

Praha – Strana zelených si dnes na sjezdu v Praze vybírá nové vedení. Dosavadní předsedkyně strany Jana Drápalová funkci neobhajuje. O místo v čele strany se uchází bývalý náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický, současný první místopředseda a šéf pražských zastupitelů zelených Petr Štěpánek a středoškolský učitel Jan Šlechta. K delegátům promluvili hosté z jiných strana, kteří vyjadřovali zájem o spolupráci.

Zelení si budou volit nového předsedu, Drápalová to asi nebude

Praha - Strana zelených si za dva týdny bude volit nového předsedu minimálně ze dvou pražských kandidátů. Kandidovat budou místopředseda strany Petr Štěpánek a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický. Současná předsedkyně zelených Jana Drápalová patrně funkci obhajovat nebude, po dnešním jednání předsednictva strany to řekl její mluvčí Jan Žáček.

V zastupitelstvu Prahy 5 rezignovala Erika Uchytilová. Bude se bránit útokům

Praha - Zastupitelka Prahy 5 Erika Uchytilová (SZ) rezignovala na pozici zastupitelky městské části. Důvodem jsou osobní i mediální útoky, sdělila Uchytilová. V uplynulých týdnech se na serveru parlamentnilisty.cz objevila informace, že neoprávněně užívala titul inženýrky, a rovněž jí chodí urážlivé e-maily.

AKTUALIZOVÁNO

Zelení požádali Zemana o ocenění lidí pomáhajících uprchlíkům

Praha – Strana zelených požádala prezidenta Miloše Zemana, aby při příležitosti středečního udílení státních vyznamenání ocenil dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům v nynější migrační krizi. Udělení řádu či medaile pro ně zelení nežádají, prezident by jim měl ale vhodným způsobem poděkovat. Zemanovi, jenž čelí kritice za své výroky o uprchlících, to napsali předsedkyně zelených Jana Drápalová a senátor Václav Láska v otevřeném dopise z 23. října, který dnes zveřejnili. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček iniciativu odmítl, Zeman na dopis neodpoví.

Zelení chtějí zakázat volební reklamu na velkoplošných billboardech

Praha - Senátoři za Stranu zelených chtějí politikům zakázat volební reklamu na velkoplošných billboardech. Porušení by mělo být pokutováno až dvěma miliony korun. Návrh novely zákona o regulaci reklamy předložili horní komoře, která by jej mohla začít projednávat už příští týden. Přijetí návrhu je ale nejisté vzhledem k tomu, že billboardy v kampani tradičně využívají hlavně velké strany. Vládní volební novely počítají jen s finančními limity na volební kampaň.

Zelení na Žižkově protestovali proti výstavbě administrativní budovy

Praha - Strana zelených (SZ) z Prahy 3 ve čtvrtek uspořádala protestní happening Ne monstrmarketu proti výstavbě supermarketu v sousedství nákladového nádraží na Žižkově. Vedle nádraží má vzniknout až čtrnáctipatrová budova s kancelářemi, obchody a byty. Výstavbu plánuje britská společnost Discovery Group a obchodní plocha má být až 44 tisíc metrů čtverečních.

Pětiprocentní hranice: Zelení chtějí změnit legislativu, soud už vzdali

Praha – Strana zelených bude i nadále usilovat o zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do Evropského parlamentu, ale nikoliv už soudní cestou. Poté, co klauzuli nedávno potvrdil Ústavní soud, se pokusí o změnu legislativy. Vzala proto zpět podnět ke zrušení pětiprocentní hranice, kterou loni podala u Nejvyššího správního soudu (NSS). Na soud se obrátili i Piráti, kteří stejně jako zelení zůstali těsně pod pěti procenty a mandáty europoslanců nezískali.

Štěpánek dál povede pražské zelené, Stropnický neuspěl

Praha - Stranu zelených v Praze povede i nadále Petr Štěpánek. Krajská konference v sobotu nezvolila jeho nástupce. O post předsedy se ucházel Matěj Stropnický, Jan Trnka a Ondřej Mirovský. Podle Petra Hnyka, který je za zelené radním pro dopravu a kulturu v Praze 5, se nemění ani jména na pozicích místopředsedů pražské organizace, kterými jsou Zuzana Drhová, Ondřej Mirovský, Ondřej Rut, Kateřina Jechová, Petra Kolínská a také Lukáš Budín.

Předsedkyně Strany zelených: Spokojenost? Až budeme v osmi krajích

Brno – Novou předsedkyní Strany zelených zvolili účastníci víkendového celostátního sjezdu strany starostku brněnské městské části Nový Lískovec Janu Drápalovou, která byla pověřená vedením strany 
i doposud. „Chceme se připravit na krajské volby, které budou příští rok," popsala Drápalová, jaké budou její první kroky ve funkci předsedkyně strany.  

Zelení si schválili zavedení spolupředsednictví muže a ženy

Brno – Strana zelených si dnes na svém sjezdu v Brně schválila zavedení institutu spolupředsednictví. Znamená to, že v čele strany budou stát dva spolupředsedové – muž a žena. Nejprve musí zelení v průběhu roku změnit stanovy a nový tandem si poprvé zvolí příští rok v lednu. Vzorem jsou zelení například z Německa, řekla dnes na tiskové konferenci nová předsedkyně strany Jana Drápalová.

Jana Drápalová se stala předsedkyní Strany zelených

Brno – Novou předsedkyní Strany zelených se stala starostka brněnské městské části Nový Lískovec Jana Drápalová. Porazila tak své dva protikandidáty Petra Štěpánka a Tomáše Schejbala.

AKTUALIZOVÁNO

Volba předsedy Strany zelených: kandidáti přednesli své projevy

Brno – Na brněnském sjezdu Strany zelených, z něhož vzejde předseda a místopředseda, přednesli své projevy tři kandidáti na předsedu. Nejprve starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, po něm starostka brněnské městské části Nový Lískovec a poslední hovořil Tomáš Schejbal. První dva směřovali své projevy ke krajským volbám, kvůli Schejbalově projevu odešli někteří delegáti sjezdu ze sálu.

Zelení si zvolí svého předsedu. V Brně

Brno – Strana zelených bude o víkendu znát jméno nového předsedy. Zvolí ho o víkendu na svém sjezdu v brněnském hotelu Holiday Inn.

Pražští zelení navrhli Matěje Stropnického na post náměstka primátorky

Praha – Krajská konference Strany zelených (SZ) v Praze dnes večer schválila nominaci bývalého místostarosty třetí městské části Matěje Stropnického jako svého kandidáta do vedení hlavního města. SZ jedná v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) společně s ČSSD a ANO o nové magistrátní koalici. Zelení trvají na tom, aby se jejich zástupce v radě stal náměstkem primátorky. Proti tomu se již dříve vyslovili další představitelé Trojkoalice. O výsledku konference informovali zelení v tiskové zprávě.

Zelení se vracejí do celostátní politiky: je to historický okamžik, zřídíme klub

Praha – Strana zelených (SZ) považuje zisk tří křesel v Senátu v právě skončených volbách za svůj návrat do celostátní politiky. Chystá se zřídit senátní klub. Novinářům to řekl místopředseda strany Tomáš Průša. Úspěšní kandidáti – bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a advokát Václav Láska – takový svůj výsledek a náskok před svými konkurenty nečekali.

Zelení se odvolali proti půlmilionové pokutě za text Katapultu ve sloganu

Praha – Strana zelených se odvolala proti pokutě 500.000 korun, kterou jí v srpnu uložil pražský městský soud za neoprávněné užití sloganu „A co děti? Mají si kde hrát?" v předvolební kampani z roku 2010. Zelení, kteří peníze mají zaplatit textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi, částku považují za naprosto nepřiměřenou. V odvolání napadají i další části soudního rozhodnutí.

AKTUALIZOVÁNO

Zelení zaplatí 500 tisíc za text Katapultu ve sloganu

Praha – Strana zelených by měla zaplatit textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi 500.000 korun za užití sloganu „A co děti? Mají si kde hrát?" v předvolební kampani z roku 2010. Nepravomocně o tom dnes rozhodl pražský městský soud. Strana se podle verdiktu také musí omluvit v médiích. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu. Zelení další postup zváží.

Ondřej Liška: V první vteřině jsem věděl, že musím odstoupit

Brno, Praha /ROZHOVOR/ - Převzal Stranu zelených v době, kdy sice byla ve vládě, ale zmítala se ve vnitřních problémech. Opustil kvůli ní Brno a ve volbách kandidoval v Praze. Za pět let se mu ale nepodařilo dosáhnout ani jednou úspěchu v celostátních volbách. Poslední kapkou byl propadák v květnových evropských volbách, kdy zelení přesvědčili jen sedmapadesát tisíc voličů a dostali 3,7 procenta hlasů. Ondřej Liška poté oznámil svoji rezignaci na předsedu. „Bylo to obrovské zklamání. V té samé vteřině jsem věděl, že to jsou výsledky, které znamenají můj odchod z čela strany," říká.

AKTUALIZOVÁNO

Šéf zelených Liška odstoupí kvůli eurovolbám ze své funkce

Praha - Předseda zelených Ondřej Liška rezignuje kvůli neúspěchu strany v evropských volbách k 8. červnu na svou funkci. Strana si nové vedení zvolí na podzim. Liška se o funkci v něm ucházet nebude. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Potvrdil také, že zelení podají stížnost k Ústavnímu soudu na pětiprocentní klauzuli u voleb do Evropského parlamentu.

Kampaň strany zelených podpoří volební právo cizinců v Česku

Praha - Strana zelených dnes spustila kampaň zaměřenou na cizince, kteří chtějí v evropských volbách volit v Česku. Na webu se mohou v deseti jazycích dozvědět, co musí udělat pro to, aby jim české úřady volit umožnily. Kampaň dnes novinářům představil předseda strany a lídr kandidátky pro eurovolby Ondřej Liška.

AKTUALIZOVÁNO

Evropskou kandidátku zelených povede předseda Liška

Praha - Kandidátku Strany zelených ve volbách do Evropského parlamentu povede stranický předseda a někdejší ministr školství Ondřej Liška. Za ním bude na listině právnička Michaela Suchardová, informoval mluvčí zelených Jan Žáček.

Strana zelených se bojí o stromy v lese v Troji

Praha 8 - Obyvatelé sídliště Troja podle Strany zelených s velkou obavou sledují postupnou privatizaci veřejného prostoru v lese nad botanickou zahradou. Podle zatím nepotvrzených informací má na jaře dojít k rozsáhlému kácení a přeměně běžného lesa na speciální expozici.

Strana zelených si na sjezdu zvolí nového předsedu

Praha - Strana zelených si v sobotu 25. ledna na svém pražském sjezdu zvolí nového předsedu. O post lídra se spolu utkají dosavadní šéf strany Ondřej Liška a předseda její pražské organizace Petr Štěpánek.

Zelení si o víkendu zvolí nové vedení, utkají se Liška a Štěpánek

Praha - Strana zelených si o víkendu zvolí nové vedení. O post předsedy se utkají dosavadní šéf strany Ondřej Liška, který stojí v čele strany od prosince 2009, a předseda pražské organizace Petr Štěpánek. První místopředsedkyní by se mohla stát starostka brněnské městské části Nový Lískovec Jana Drápalová.

Zelení zahájili primárky pro volby do EU, hlasovat můžou i voliči

Praha - Strana zelených zahájila primárky pro volby do Evropského parlamentu, které se budou konat příští rok na jaře. Zúčastnit se jich mohou i voliči a podporovatelé strany, kteří mohou v internetovém hlasování vybírat kandidáta zelených na předsedu Evropské komise. Novinářům to na dnešní online tiskové konferenci řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Strana zelených navrhuje zrušit ministerstvo pro místní rozvoj

Praha - Strana zelených by v případě zvolení navrhla zrušení ministerstva pro místní rozvoj a převedení jeho agendy pod jiné úřady. Agenda, která se týká rozdělování evropských dotací, by měla být pod úřadem vlády. Novinářům to dnes řekl předseda strany Ondřej Liška.

Šéf zelených: Neztrácejte paměť, je v ní Gross i Rath. A modrá není dobrá

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - O hlasy voličů, kterým je blízká politika Strany zelených, bude ve sněmovních volbách usilovat také Tomáš Hermann, havlíčkobrodský radní a šéf Strany zelených na Vysočině.

Ondřej Liška: Chceme, aby stát platil rodičům, kteří neseženou školku

Praha /ROZHOVOR/ – Zelení se v průzkumech zatím pohybují pod pětiprocentní hranicí, ale na své konkurenty se dotahují. Pomoci jim má důraz, který kladou na zlepšení života mladých lidí a rodin. Momentálně se mohou chlubit tisícovkou dobrovolníků, kteří jim v kontaktní kampani pomáhají.

Zelení vsadí na boj s korupcí, rozvoj vědy a sociální témata

Praha - Strana zelených chce v kampani vsadit na boj s korupcí, na rozvoj vědy i na sociální témata. Důraz chce klást i na odstranění finančního znevýhodnění žen a principy zelené ekonomiky. Na tiskové konferenci v Praze to dnes řekl předseda strany Ondřej Liška. Zelení na předvolební propagaci vynaloží více než 12 milionů korun, opřít se chtějí hlavně o dobrovolníky v ulicích.

Senátor Sequens zelené nepovede. Strana má dva nové lídry

Plzeň - Hned dva lídry pro předčasné volby do Parlamentu ČR představila krajská organizace Strany zelených. Jsou jimi starostka Kladrub Svatava Štěrbová a vysokoškolský pedagog a divadelník Roman Černík.

Zelené z jihu Moravy povede do voleb bývalá zástupkyně ombudsmana

Brno - Jihomoravskou Stranu zelených (SZ) pravděpodobně povede do nadcházejících předčasných voleb do Sněmovny bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Na druhém a třetím místě kandidátky zřejmě budou přírodovědec Mojmír Vlašín a starostka brněnské městské části Nový Lískovec Jana Drápalová.

Bursík odchází po osmi letech od Zelených. Strana směřuje příliš doleva

Praha – Bývalý šéf a nynější místopředseda Strany zelených Martin Bursík odchází po osmi letech z partaje. Odchod zdůvodnil tím, že v poslední době několikrát neúspěšně protestoval proti posunu strany doleva. Bursík to v pátek oznámil v tiskové zprávě. Bursík byl dvakrát ministrem životního prostředí a krátce vedl také ministerstvo školství. Ve vládě Mirka Topolánka zastával i funkci vicepremiéra.

Ve vedení Strany zelených jsou i Bursík, Stropnický či Kuchtová

Česká Třebová - Ve vedení Strany zelených budou i někdejší šéf strany Martin Bursík či místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický. Výsledky sobotní volby dvou místopředsedů a tří členů předsednictva dnes ráno oznámili na sjezdu zelených v České Třebové. V sobotu svůj post ve vedení strany obhájil Ondřej Liška, 1. místopředsedkyní se stala náměstkyně opavského primátora Pavla Brady.

Ondřej Liška zůstane předsedou Strany zelených, shodli se delegáti

Česká Třebová - Předsedou Strany zelených bude i nadále Ondřej Liška. Dnes o tom rozhodli delegáti sjezdu strany v České Třebové. Na post předsedy neúspěšně kandidovali Martin Bursík, Jiří Koreš a Eva Kodymová. Delegáti sjezdu nyní pokračují ve volbě místopředsedů a dalších členů předsednictva.

Liška nebo Bursík? Strana zelených má zvolit nového předsedu

Česká Třebová - Strana zelených volí nového předsedu. Funkci obhajuje Ondřej Liška. Utká se s ním Martin Bursík, který na základě výsledků voleb v roce 2006 přivedl zelené do Sněmovny a do vlády premiéra a tehdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka. Sjezd začal v pátek a pokračuje do neděle.

Senátorka Eliška Wagnerová: Chci bojovat za právní stát

Brno – Žila v exilu v Německu a v Kanadě. Po návratu do České republiky se stala soudkyní nejvyššího soudu, později i jeho předsedkyní. Od roku 2002 až do letoška byla místopředsedkyní soudu ústavního. Nyní bude Eliška Wagnerová v senátu zastupovat volební obvod 59 Brno město. Ve druhém kole ji podpořily téměř tři čtvrtiny lidí, kteří o víkendu přišly do volebních místností.

Zelení slibují přinést přísnější pravidla pro financování stran

Praha - Pokud uspějí kandidáti Strany zelených v nadcházejících senátních volbách, předloží vlastní návrh zákona o financování politických stran, který zavede stropy na financování kampaní. Pro senátní volby považují zelení za dostatečné náklady mezi 500.000 až 900.000 korunami.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT