Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zemědělství

Zemědělství dnes nevytváří klíčové hodnoty HDP, jeho role je ovšem nezastupitelná.

Čeští vědci zachraňují vietnamský venkov. Učí tam spalovat výkaly

Zavaleni páchnoucí prasečí kejdou, a to doslovně. Taková byla ještě před pěti šesti lety každodenní realita v okolí menších venkovských farem ve Vietnamu. Jejich počet začal enormně narůstat kvůli vyšší poptávce po mase v jihovýchodní Asii.

Veterinární správa zkontrolovala chovy hospodářských zvířat, pesticidy nenašla

Státní veterinární správa letos uskutečnila tři rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na používání pesticidů v chovech hospodářských zvířat. Během nich byly provedeny stovky podrobných vyšetření, všechny získané vzorky však byly posouzeny jako zdravotně nezávadné.

Letošní úroda? Bída. Skoro všechny kraje hlásí: Bude méně obilí, brambor i řepky

/INFOGRAFIKA/ Nejhorší situace je na jihu Moravy. Zejména kvůli počasí. Česko má problém s bramborami. Stále ubývá plocha, na které se pěstují, není v nich soběstačné.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Česko hájí velkostatkáře. EU chce dávat peníze spíš malým farmám

/INFOGRAFIKA/ Trendem je snížení dotací pro velké podniky. České jsou, co se průměrné výměry týče, v Unii vůbec největší. Podpora malých pomáhá podle farmářů celému venkovu.

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65 tisíc slepic. Vejce stahují z prodeje

Kvokání slepic se už brzy přestane rozléhat v části chovu společnosti AG Maiwald v Pohořelicích. Společnost zde slepice chová ve čtyřech halách, ve třech z nich ovšem ve středu veterináři našli bakterie salmonely. „Bude potřeba utratit pětašedesát tisíc nosnic. Firma vejce dodávala do řetězce Lidl. Nyní je stahuje z prodeje,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Dovozci vajíček z Nizozemska a Belgie musí provádět testy. Kvůli fipronilu

V souvislosti s kauzou fipronil v belgických a holandských vejcích nařizuje Státní veterinární správa (SVS) mimořádná veterinární opatření. Čeští dovozci vajíček a vaječných produktů z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda potraviny neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. Do negativních výsledků testů nesmějí obchodníci uvolnit vejce na trh.

Králíky zabíjí mor. Chovatelé to nehlásí

Desítky králíků pošly vinou králičího moru, který už týdny trápí české chovatele. Nemoc udeří náhle a stává se, že jsou králíkárny prázdné ze dne na den.

AKTUALIZOVÁNO

Prasata podestýlaná slámou musí chovatelé na Zlínsku porazit

Nová přísná opatření vyhlásila Státní veterinární zpráva v souvislosti s africkým morem prasat. Byl nařízen intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat všech věkových kategorií a pohlaví na celém uzemí Česka, kromě zamořené oblasti - tedy na Zlínsku.

Realisté odmítají pozici resortu zemědělství k podobě zemědělské politiky EU

Přestože se stav naší krajiny zhoršuje, dostupnost zdrojů pitné vody se snižuje, konkurenceschopnost našeho zemědělství neroste a do naší země se dováží stále více zemědělských surovin a potravin ze zahraničí, nehodlá na tomto stavu současné vedení Ministerstva zemědělství ČR (MZE) nic zásadního měnit.

Smrtící nemoc prasat se blíží. Už zaklepala u sousedů

Veterináři se obávají nákazy, která by mohla decimovat chovy. Africký mor prasat se přesouvá ze severu do Polska i na Ukrajinu. Přenášejí ho divočáci.

Společnost Zetor vstupuje na ruský trh

Společnost Zetor Tractors jedná o spolupráci s novým partnerem na dodávku a výrobu traktorů Zetor v Rusku. Intenzivní jednání o navázání spolupráce probíhají se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) z Vladimirské oblasti v Rusku východně od Moskvy. Předmětem jednání je dodávka komponentů traktorů Zetor a následná montáž strojů v partnerském závodě. Aktuálně je na cestě do Ruska první zásilka komponentů. Vstup na ruský trh považuje společnost za významný milník v dějinách značky.

Nekvalitní orné půdy by mělo být méně, říká vládní odborník

Strategický rámec Česka do roku 2030 nepřímo podporuje celkový úbytek orné půdy. Mělo by jít o nekvalitní ornici, která nepřináší vysoké výnosy. Na dotaz to řekl pracovník odboru udržitelného rozvoje úřadu vlády Aleš Kuták, který je za danou část rámce odpovědný. Naopak by podle něho mělo přibýt lesů, luk a půdy v ekologickém režimu. Materiál už v dubnu schválila vláda. Měly by se jím řídit veškeré státní organizace i samosprávné celky.

Brambor v jižních Čechách postupně ubývá

Pranostika praví, že brambor vysazených na svatého Marka (25. dubna), bude při sklizni plná jamka. V jižních Čechách ale v současnosti osazují zemědělci jen část dřívějších ploch.

První slunečný víkend vylákal zemědělce do polí

Zemědělci s nastávajícím jarem začali vyjíždět na pole. Již skoro čtrnáct dní pečlivě pečují o pozemky tak, aby byly připravené pro novou sezónu. Řada zemědělců na Kolínsku začala s pracemi na začátku března, během víkendu, kdy bylo první hezké počasí.

Bitva agrárníků nebude. Je jen jeden kandidát

Žádná rvačka se nekoná. Na místo v čele Agrární komory sdružující zástupce zemědělců, lesníků, ale třeba i včelařů, ohlásil kandidaturu jen Zdeněk Jandejsek.

Ministr Jurečka: Zemědělci zažádali kvůli ptačí chřipce o 12 milionů korun

Zemědělci zažádali dosud kvůli ptačí chřipce o kompenzace 12 milionů korun, vyplaceno jim bylo 2,5 milionu korun. Stát vyplatí zemědělcům veškeré škody, řekl v pořadu Partie ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V Česku je 29 ohnisek ptačí chřipky, utraceno byl této souvislosti 58 tisíc kusů drůbeže.

Výrobci mléka se ocitli v krizi. Problémy má Opavsko i Krnovsko

Dlouhodobý přebytek mléka na českém trhu nutí jeho producenty snižovat stavy skotu a zavádět úsporná opatření.

Ve Velkém Grunově se dojí o sto šest

Přes dvacet tisíc litrů mléka denně. Zhruba tolik vyprodukují dojnice zemědělského družstva ZOD Brniště na farmě ve Velkém Grunově.

Jurečka bude v Turecku jednat o vývozu hovězího

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zamíří v příštím týdnu na tři dny do Turecka na podnikatelskou misi s Hospodářskou komorou ČR. Ministr by měl jednat mimo jiné o možnosti vyšších vývozů hovězího do této země.

Zemědělci si současné počasí pochvalují

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Optimistický příslib do budoucna. Tak současné mrazivé počasí vnímají zemědělci v regionu. Obavy se sice mezi nimi objevují. V tom základním se však shodují: Mrazy a sníh zahubí škůdce a pomohou půdě.

Farmáři mohou žádat o peníze za chřipku stát, má na to 31 milionů

Praha - Farmáři mohou za poraženou drůbež kvůli ptačí chřipce žádat o odškodnění stát, na letošní rok má ministerstvo zemědělství vyhrazeno pro případy nákaz 31,3 milionu korun. Chovatelé ale musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení drůbeže, sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Budou muset doložit náklady na utracení drůbeže, náhrada bude za cenu obvyklou v místě a době. V Česku veterináři zjistili po deseti letech vysoce patogenní ptačí chřipku, zatím jsou známa dvě ohniska na jižní Moravě, prověřuje se třetí. Před deseti lety vyplatil stát jako náhradu 50 milionů korun.

Falešný inzerent tvrdil, že zemědělci zvyšují nájemné za pozemky

Staňkov – Snahu poškodit zemědělskou společnost Agro Staňkov řeší policie.

Hodně pšenice, málo prasat. V čem není Česko soběstačné

Vypadá to jako pořádný sešup z kopce. Ještě před dvanácti lety byla Česká republika z více než sta procent soběstačná v produkci vepřového masa. V roce 2015 v tomto odvětví dosahovala necelých 46 procent. „Zemědělské podniky se chovají jako tržní firmy. Návrat k plné soběstačnosti u některých komodit bude dost těžký," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.

Babiš likviduje česká prasata, tvrdí zemědělec Rada

Praha - Zemědělec Bohumír Rada před ministerstvem financí a Úřadem vlády protestoval proti způsobu, jakým ministr financí Andrej Babiš (ANO) řídí své firmy na Znojemsku. Tvrdí, že Babiš, s nímž má dlouhodobé spory, lže a likviduje česká prasata. Na zavírání chovů prasnic upozorňoval mrtvým prasetem, které do Prahy přivezl. Ministr financí o Radovi říká, že je lhář a podvodník.

Na Rakovnicku postavili moderní stáj a rozšířili chov dojnic

Požáry - Přestože výkupní cena mléka je už dlouhodobě pod výrobními náklady a řada chovatelů dojného skotu už to vzdala a zrušila chovy, ve Školním zemědělském podniku Lány postavili nové stáje pro dojnice plemene Jersey a následný odchov telat a jalovic ve středisku Požáry. Rozšířili také dojírnu.

Vláda schválila dotace zemědělcům za 2,8 miliardy korun

Praha - Zemědělci a potravináři by měli v příštím roce získat zhruba 2,8 miliardy korun z národních dotací, což je proti letošnímu plánu o přibližně 560 milionů korun víc. Návrh národních zemědělských dotací dnes schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

Zemědělci nechtějí městu škodit, hledají další vhodné zdroje vody pro kravín

Bystřice - Obyvatele Bystřice u Benešova znepokojil záměr zemědělského družstva rozšířit kravín v Petrovicích. Z důvodu, že zvýšení počtu krav si vyžádá větší spotřebu vody o téměř 20 tisíc kubických metrů ročně a městské studny jsou od farmy na dohled. Situací se zabývalo i zastupitelstvo.

Podzimní zemědělské práce jsou u konce, místy je ztěžovalo sucho

Praha - Podzimní zemědělské práce na polích jako orání, hnojení a setí ozimů jsou u konce. Na začátku podzimu je regionálně ztěžovalo dlouhotrvající sucho, následně po přívalových říjnových deštích podmáčené půdy. Obecně byly standardní, řekla mluvčí Agrární komory ČR Dana Večeřová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT