Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zvířata

Savci, ptáci, plazi, obojživelníci, ryby, měkkýši, korýši, hmyz a ostatní bezobratlí.

Na novozélandské pláži uvázlo 145 velryb. Ochránci zvířat je museli utratit

Během víkendu uvázlo na plážích v jižní části Nového Zélandu 145 kulohlavců, asi šest metrů dlouhých velryb. Všechna zvířata následně uhynula – polovina umřela sama, zbytek museli kvůli špatnému zdravotnímu stavu utratit ochránci zvířat.  

Zubožený psí nalezenec se má skvěle. Posílá krásný předvánoční pozdrav

Když se loni na začátku září dostal nalezený maltézský psík do rukou ošetřovatelů útulku pražské městské policie v Troji, vůbec to s ním nevypadalo dobře. Asi třináctiletý pes ležel u radotínského domova důchodců v naprosto zuboženém stavu. Nyní je však v dobrých rukou a daří se mu skvěle.

Při požáru v Německu uhynulo 1700 prasat. Škoda jde do milionů eur

Nejméně 1700 prasat zahynulo při rozsáhlém požáru, který v sobotu ráno zachvátil areál farmy v západoněmeckém městečku Mettigen. Škody způsobené plameny se mohou vyšplhat až na několik milionů eur.

Jedovatá mamba zelená byla nalezena. Žije, omotala se kolem větví na zahradě

Ačkoliv někteří odborníci předpokládali, že se bude ukrývat v teple uvnitř domu a že bude pravděpodobně mrtvá, mamba zelená byla nalezena na zahradě přilehlého pozemku v pražských Hlubočepech. V pondělí večer tu uštkla majitelku a od úterý ji policisté s herpetology marně chytali do pastí a hledali. O nálezu informovala Praha 5 na facebookových stránkách.

AKTUALIZOVÁNO

U Vsetína se objevil medvěd. Roztrhal ovce a zničil včelíny

V lesích v okolí Vsetína se pohybuje medvěd. Varování před velkou šelmou zveřejnili v neděli dopoledne na sociální síti Facebook strážníci Městské policie ve Vsetíně.

Do Beskyd se vrací tetřevi. Lesníci obnovují skomírající populaci

Obnovit populaci beskydského tetřeva hlušce je cílem tamějších lesníků z podniku Lesy ČR. Spolupracují s CHKO Beskydy a také s Diecézí ostravsko-opavskou, která vlastní sousední lesy s vhodnými biotopy.

Nesyt bez bahňáků. Ochranáři převezli ptáky kvůli hrozbě epidemie botulismu

Přes 160 ptáků převezli na začátku týdne správci Chráněné krajinné oblasti Pálava z rybníka Nesyt na Břeclavsku. Útočiště našli o jedenáct kilometrů dál na řece Dyji.

Zlínskem obchází medvěd. Jde teď po sladkém, říkají odborníci

Dva přátelé jedoucí do práce viděli na Zlínsku medvěda. „Žral pod cestou na louce,“ uvedl překvapený Pavel Košíček z Kaňovic.

V Indii se narodilo dvouhlavé tele. Místní věří, že jde o zázrak

/VIDEO/ V indické vesnici Navalur, jež se nachází ve státě Tamilnádu, se 10. srpna narodilo dvouhlavé tele. Má dva čumáky, tři oči, jednu tlamu a jeden pár uší, píše britský deník Daily Mail. Veterináři se sice domnívali, že zvíře záhy uhyne, na světě je ale již měsíc a daří se mu dobře. 

Do chodby domu se nastěhovala stovka netopýrů. Schovávali se i ve schránkách

/VIDEO/ Stovka netopýrů se ve středu po deváté hodině dopoledne nastěhovala do bytového domu ve Střední ulici v Brně. Nezvané nájemníky vyprovodili jihomoravští hasiči.

Mexické úřady řeší záhadu. Co zabilo 113 vzácných mořských želv?

Mexická agentura na ochranu přírody vyšetřuje úmrtí více než 100 ohrožených mořských želv. Jejich mršiny byly objeveny v přírodní rezervaci na pobřeží Tichého oceánu v mexickém státě Chiapas. 

Netopýra z bytu vyžeňte, ale nezraňte

V panelovém domě v Plzni bylo až 50 netopýrů. Pořiďte si do oken síť proti hmyzu, radí odborník.

Výletní loď na Špicberkách zastřelila ledního medvěda. Schytala kritiku

Posádka výletní lodi u norského přístavu Svalbard za polárním kruhem zastřelila ledního medvěda. Zvíře se na plovoucí kře dostalo příliš blízko lodi a zaútočilo na jednoho z členů medvědí stráže na palubě. Muž byl převezen do nemocnice v Longyearbyen na Špicberkách, není však v ohrožení života.  

Policie obvinila tři lidi. Prodával Berousek mrtvé tygry Vietnamcům?

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Paráda! Orel Míša se po více než roce přihlásil z Polska

Pracovníci bartošovické záchranné stanice hlásí radostnou zprávu. Před nedávnem se jim po více než roční pauze ozval orel Míša, kterého vypustili do volné přírody na počátku října roku 2012.

U Baleár se objevil bílý žralok. Poprvé za posledních 30 let

/VIDEO/ Mořští biologové spatřili u baleárského ostrova Cabrera, který leží přibližně 16 kilometrů od Mallorcy, obávaného velkého bílého žraloka. Naposledy se přitom tento druh žraloka objevil ve španělských vodách Středozemního moře před více než třiceti lety. 

Ze zooparku ve Zvoli utekla puma. Lidé mají být na pozoru

Dospělá puma utekla ve čtvrtek ze zooparku ve Zvoli u Prahy. Lidé by neměli vycházet ven.

Policejní pes se stal hrdinou internetu. Resuscitoval svého pána

/VIDEO/ Španělský policejní pes Poncho se stal miláčkem internetu poté, co v rámci veřejného vystoupení předváděl resuscitaci svého psovoda. Podle madridské policie malý kokršpaněl „ovládá“ základy první pomoci, konkrétně kardiopulmonální resuscitace (KPR).  

Na komíně v Kačici se letos poprvé vylíhla čtyři mláďata

Čápi bílí, kteří jsou roky chloubou obce Kačice, jelikož na tamním komíně Koulova mlýna žije čapí pár jako jediný na Kladensku, mají na svém kontě další velký úspěch. Čapím rodičům se letos vůbec poprvé podařilo odchovat čtyři mláďata. Za přítomnosti Kladenského deníku byli tento týden, zhruba měsíc staří, opeřenci okroužkováni.

V Kalifornii uhynula Koko. Slavná gorila, která ovládala znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula světoznámá gorila Koko, která údajně ovládala znakovou řeč. O smrti populární samice gorily nížinné západní, která naposledy vydechla v úterý v Kalifornii, informovala BBC s odvoláním na dlouholetou ošetřovatelku Koko Francine Pattersonovou.

Francouzskou pláž zaplavily stovky mrtvých žraloků. Mohl za to rybář

Pláž bretaňské obce Pleubian zaplavila mrtvá těla více než čtyř stovek žraloků. Malé paryby měřící od osmdesáti centimetrů do 1,5 metru se zamotaly do rybářské sítě, v níž se následně udusily. Případem se již začala zabývat policie. 

Bývalý vojenský prostor v Milovicích září barvami nových květů

Tam, kde před třemi desítkami let ničila přírodu okupační sovětská vojska, se dnes prohánějí divocí koně a louky jsou rok od roku pestřejší díky novým druhům květin. Unikátní proměnu přírody u Milovic sledují vědci, kteří nové poznatky pečlivě zaznamenávají a unikátní experiment monitorují i celosvětová média.

Právě teď už jsou v Brdech k vidění modrásci jehlicoví

Je již prokázaným faktem, že ze současné krajiny motýli mizí. Příčinou jejich úbytku je zánik vhodných stanovišť, intenzifikace zemědělství a zalesňování pozemků. Do nejpočetnější motýlí čeledi, tedy modráskovitých, spadá i mnoho ohrožených druhů. Svoji roli zde hraje i úzká potravní specializace některých druhů a také zvláštní způsob rozmnožování, který činí modrásky závislé na určitých druzích mravenců.

Tygři z domácích chovů by prý mohli končit na porážce, říká ředitel zoo Bobek

Nejprve slouží jako výdělečná hračka na mazlení. Jakmile ale tygříci odrostou a mazlit se s nimi už nedá, pošlou se na porážku. „Podle podezření pracovníků České inspekce životního prostředí končí rozkouskovaní kdesi v Asii,“ popisuje v rozhovoru i na svém blogu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. I tak prý vypadají některé české „chovy“ exotických zvířat. Mělo by se s tím něco dělat, apeluje na české zákonodárce.

V Kníničkách se pod plotem zasekla liška. Vysvobodili ji hasiči

/FOTOGALERIE/ Liška uvízlá v plotě v brněnských Kníničkách zaměstnala v neděli před šestou hodinou večer jihomoravské hasiče. Uvězněné zvíře vyprostili a zachránili.

V jižním Thajsku uhynula velryba, která spolykala víc než 80 igelitových sáčků

Víc než 80 igelitových sáčků o celkové hmotnosti kolem osmi kilogramů se našlo při pitvě v žaludku velryby, která uhynula v jižním Thajsku. Thajsko je jedním z největších spotřebitelů plastových sáčků na světě, bohužel je však tato skutečnost vykoupena smrtí stovek mořských živočichů, kteří se zdržují v blízkosti populárních thajských pláží.

V bělehradské zoo se narodilo mládě vzácného bílého bizona

/VIDEO/ Řada původních obyvatel severoamerického kontinentu považuje bílého bizona za dobré znamení a symbol naděje. Teď se tento mimořádně vzácný tur narodil poprvé v Evropě. Mládě bílého bizona přišlo na svět v zoologické zahradě v Bělehradě a podle veterinárního lékaře se těší dobrému zdraví.

Japonští velrybáři ohledy neberou. Loni zabili 122 březích samic a 114 mláďat

Letos v únoru uplynulo 32 let od okamžiku, kdy Mezinárodní velrybářská komise (IWC) vyhlásila zákaz komerčního lovu velryb. Jsou však země, které s lovem odmítají i nadále přestat. To je případ i Japonska, které si našlo cestu, jak zákaz obejít a loví pro takzvané vědecké účely. Předmětem lovu jsou přitom i březí samice a mláďata.

Na německou dálnici se zaběhli buvoli. Provoz byl obnoven až po devíti hodinách

/VIDEO/ Na německou dálnici A3 se během nedělní noci zaběhlo stádo buvolů. Pětice zvířat, mezi nimi i jeden býk, na několik hodin zablokovala jednu z nejfrekventovanějších německých komunikací. Kolona v obou směrech měřila až deset kilometrů, píše německý týdeník Spiegel.

Bílá opička, hrabáč i tygřata. V pražské zoo se od ledna narodilo 242 mláďat

Jaro je v plném proudu. S ním i kvetoucí stromy, ale i mláďata nejrůznějších zvířat. V pražské zoo se jen od ledna do začátku května narodilo celkem 242 mláďat. Mezi ty nejoblíbenější patří mládě guarézy pláštíkové či roztomilý hrabáč. Navštěvovanými stálicemi jsou pak slůňata, tygřata i mláďata goril.

Do britské zoo dorazila mláďata vzácných manulů. Nejchlupatější kočky na světě

/VIDEO/ Zoologická zahrada v anglickém Chesteru se tento týden rozrostla o čtyři mláďata manulů. Tato malá šelmička je známá jako jediná dlouhosrstá divoká kočka. Právě kvůli své srsti se manulové ve volné přírodě ocitli na pokraji vyhubení. 

Do Podyjí přivezli exmoorské pony. Budou spásat traviny a udržovat vřesoviště

/FOTOGALERIE/ Jedenáct vzácných exmoorských pony přivezlo s menším zpožděním ve čtvrtek odpoledne speciální nákladní auto do Podyjí. Dvě malá stáda odborníci vypustili na vřesovišti u Havraníků a také v oblasti bývalé armádní střelnice u Mašovic.

V Londýně se přemnožily jedovaté housenky. Způsobit mohou vyrážku či astma

Londýnské úřady varovaly místní obyvatele před jedovatými housenkami, které jim mohou způsobit závažné zdravotní problémy. Housenky, jejichž charakteristickým znakem jsou dlouhé bílé chloupky, představují nebezpečí i pro domácí mazlíčky, píše BBC.

Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd

Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdilo to sledování velkých šelem, kterému se s pomocí dobrovolníků v takzvaných vlčích hlídkách věnuje Hnutí Duha ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.

Medvěd se probouzí ze zimního spánku, video se stalo hitem sítí

/VIDEO/ Medvěd černý v národním parku Glacier na hranicích Kanady a USA se začátkem dubna probudil ze zimního spánku. Roztomilé záběry z webkamery zveřejnil národní park na svém webu, jednotlivé sestřihy si vysloužily tisíce zhlédnutí.

První čáp v Pardubickém kraji se vrátil do Přelouče. Doma jich je už patnáct

V Pardubickém kraji je bezmála stovka čapích hnízd. Nejvíc na Orlickoústecku, kde se první čáp vrátil do Českých Heřmanic.

AKTUALIZOVÁNO

Regulace počtu vlků státem? Soud žalobu farmářů zamítl

Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl žalobu několika farmářů z Broumovska, kteří požadovali, aby státu uložil změnit zákon, jenž by umožnil regulovat počet volně žijících vlků. Své rozhodnutí zdůvodnila soudkyně Štěpánka Dvouletá tím, že soud nemůže úkolovat stát, aby zákony měnil. Rozhodnutí zatím není pravomocné, farmáři se chtějí odvolat k pražskému městskému soudu.

"Teď už je to jen na nás." V Keni proběhlo rozloučení s nosorožcem Sudánem

V keňské rezervaci Ol Pejeta proběhlo emotivní rozloučení se Sudánem, posledním samcem nosorožce severního bílého. Ten zemřel minulý týden. Přibližně pětačtyřicetileté zvíře, které patřilo zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem, totiž muselo být kvůli zhoršení zdravotního stavu utraceno. Na jeho počest zde byl také odhalen pomníček. Rezervace o tom informovala na svém Facebooku.

Vlkům je v českých lesích dobře. Lidé z nich mít ale strach nemusí

Že se vlci vrací do České republiky, už není novinkou. Celé smečky sem putují lesy z Německa. Odborníci se nyní snaží lidi na běžné setkávání s vlky připravit díky přeshraniční spolupráci organizací, které si sdílejí zkušenosti. Podle nich vlk není tak nebezpečný, jak se může zdát.

Sýček, který byl součástí každodenního života lidí, z Vysočiny zcela zmizel

Ještě před padesáti lety býval sýček obecný na Vysočině běžným ptačím druhem. Dnes se v této lokalitě nevyskytuje ani jeden. Tato malá sova je nyní na pokraji vyhynutí, i proto jej ornitologové vyhlásili Ptákem roku 2018.

Opičí exodus. Z pavilonu v pařížské zoo naráz uprchlo asi 50 paviánů

Přibližně padesát paviánů uprchlo v pátek z jejich pavilonu v zoologické zahradě ve Vincennes, která se nachází ve východní Paříži. Její personál proto preventivně evakuoval návštěvníky a jejich vstupenky přeobjednal na jinou dobu. Uvedla to agentura AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Husa si při procházce užila doprovod strážníků, dovedli ji do bezpečí

Na procházku brněnskými Medlánkami se vydala husa. Když si však vykračovala Matalovou ulicí mezi auty, omezila provoz.

Brazílie řeší masivní úhyn delfínů. Zabil je virus?

Na brazilském pobřeží se během posledních čtyřiceti dní objevilo více než 170 mrtvých delfínů. Úřady přitom nevědí, co smrt inteligentních zvířat způsobilo. Domnívají se však, že je mohl zabít smrtící virus.

USA ruší omezení na dovoz sloních trofejí. Bohatí mohou opět lovit pro zábavu

Pro sloní kly a jiné trofeje, importované do USA z afrických států Zimbabwe a Zambie, přestanou platit restrikce, které zavedl v roce 2014 prezident Obama.

Na Šluknovsko se vrátila vlčí smečka. Prozradila ji fotopast

Několikačlenná smečka vlků obecných se po letech vrátila na sever Čech. Vlky zachytily fotopasti v severozápadní části Šluknovska u Lipové, Lobendavy a Dolní Poustevny. Kolik zvířat se nyní v lesích pohybuje, ukážou laboratorní výsledky odebraných vzorků exkrementů.

Vlk je stále na útěku. Viděn byl u Mochtína

Vlk, který před měsícem uprchl spolu s dalšími pěti šelmami ze zvířecího výběhu NP Bavorský les poblíž Ludwigsthalu, se zřejmě stále toulá někde na Klatovsku.

Na Broumovsku se narodila nejméně tři vlčata, zachytily je fotopasti

Vlčí smečka z Broumovska se letos v létě rozrostla nejméně o tři mláďata. Prokázaly to záběry z fotopastí, jež na několika místech zachytily zhruba půlroční jedince, kteří vzrůstem téměř dosahují velikosti dospělých vlků.

OBRAZEM: Hasiči odchytávali medvídka mývala. Schoval se ve světlíku domu

Pražští hasiči vyjížděli ve středu ráno do Patočkovy ulice ke kurióznímu případu. Ve světlíku domu se tu schovával medvídek mýval.

Čína obdarovala Indonésii dvěma pandami, navzdory sporům o Jihočínské moře

Dvě pandy velké dorazily ve čtvrtek z Číny do Indonésie coby projev "pandí diplomacie". Čína tak chce oslavit 60. výročí vzájemných vazeb mezi oběma zeměmi a zmírnit nedávné napětí kvůli střetům v Jihočínském moři.

Indonéský makak prohrál boj o autorská práva na svůj autoportrét

Kauza slavné fotografie, na které opice zachytila sama sebe, je u konce. Nezisková organizace PETA, která makaka chocholatého dva roky zastupovala, se domluvila s fotografem Davidem Slaterem na mimosoudním vyrovnání. Autorská práva zůstanou Slaterovi, čtvrtinu výdělků z prodeje inkriminovaných fotografií však věnuje na ochranu přírodního prostředí, kde vzácní primáti žijí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT