Bilance tří výher a čtyř porážek je pro osmou hráčku světa málo. Dvaadvacetiletá lvice z Fulneku ale nepanikaří. Věří, že se nastartuje už o víkendu v Ostravě, kde bude český fedcupový tým právě v čele s „Kvitkou" bojovat s nepříjemnými Australankami o postup do semifinále.

Když jste v roce 2011 vyhrála Wimbledon i Turnaj mistryň a poskočila na druhé místo žebříčku, každý vás plácal po ramenou. Začalo se dokonce mluvit o možném ataku na post světové jedničky. Teď vás naopak všichni krititzují a radí, v čem je chyba. Jak to vstřebáváte?

Už jsem si zvykla na to, že se buď vyhrává a každý vás vynáší do nebes, nebo se prohrává a je to katastrofa. Snažím se to moc neřešit. Na kurtu jsem od toho, abych trénovala všechno, co mi v zápasech nejde, a pak to v nich prodala. Přijde mi ale, že se teď moje forma řeší až moc. Neustále poslouchat pesimistické řeči o tom, jak špatný mám začátek roku, není nic příjemného. O víkendu nás čeká Fed Cup, který jsme v minulých dvou letech vyhráli, proto bychom měli myslet pozitivně. Vždyť tady nejde jen o mně a mou hru, ale o celý tým.

Je pochopitelné, že byste raději vyhrávala turnaje, ale ve sportu a tenise obzvlášť přicházejí slabší období, kdy to tolik „nechodí". V čem je podle vás hlavní problém současných nezdarů?

Pořád se hledám. Trénink, který jsem absolvovala v přípravě, ještě není v těle a v mém tenise tak zažitý, jak by bylo potřeba. Kazím docela hodně míčů. Vím, že tenis umím hrát, a věřím, že ho budu hrát ještě lépe a přijdou zase nějaké výsledky.

Loni na podzim jste vyměnila kondičního trenéra, což obnáší změny. Kdy očekáváte, že si to definitivně sedne?

Čekat na to, až si to sedne, není, myslím, ten nejlepší plán. Vím, že to teď nejde tak, jak bych chtěla. Potřebuje to čas, řekla bych klidně i měsíc. Pak už to snad bude dobré. Po zdravotní stránce nemám žádný problém, je to tedy jen o trénování a zvyku.

Poté, co jste na Australian Open vypadla s Britkou Robsonovou, prohlásila legendární tenistka Martina Navrátilová, že se ubíráte špatným směrem. Prý vám chybí pozitivní myšlení a sebevědomí. Co na to říkáte?

Tyhle články jsem na internetu nečetla, takže nevím, co o mně kdo po Australian Open řekl. Jak tuhle reakci vnímám? Každý si něco najde, když se nedaří. Ale zase nechci naříkat, že teď mají všichni okolo něco proti mně. Jestli byla změna kondičního trenéra chyba? Nebyla. Potřebovala jsem to. Bylo to pro mě opravdu důležité.

Český fanoušek od vás o víkendu očekává, že tým potáhnete. Nebojíte se, že teď, když se vám tolik nedaří, se to může odrazit i v utkáních Fed Cupu?

Loni, když jsme hráli v Ostravě proti Italkám, tak mé výkony a výsledky těsně předtím na turnajích v Indiana Wells a Miami nebyly taky oslnivé. Z toho bych si těžkou hlavu nedělala. Naopak. Domácí prostředí a Fed Cup, který mám opravdu ráda, mě vybudí. Jsem týmová hráčka, pro tým udělám cokoliv. Na kurtu nechám v zápasech úplně všechno.

Když to vezmeme z druhé strany, utkání prvního kola, které se hraje v sobotu a neděli v ostravské ČEZ Aréně, vám může pomoci a nastartovat vás k lepší hře a výsledkům…

Věřím v to. V Ostravě hraju ráda, vždyť pocházím z nedalekého Fulneku. Přijedou rodiče, kamarádi, známí… Těším se na atmosféru. Loni jsme tady hrály poprvé a bylo to úžasné. Věřím, že nás přijdou fanoušci zase podpořit. A taky doufám, že se nám zápas podaří, postoupíme a třeba se chytím právě tady doma. Tohle je docela dobrá chvíle, kdy by se to mohlo zlomit.

V posledních dvou letech jste dosáhly s fedcupovým týmem fantastického úspěchu a vy na něm máte velký podíl. První překážkou v cestě za obhajobou triumfů z roku 2011 a 2012 budou nepříjemné Australanky. Co o nich soudíte?

Australanky spoléhají hlavně na Sam (Stosurovou). Je to hráčka světové desítky s vyhraným grandslamem, což hovoří samo za sebe. Hraje atypický ženský tenis, hrozně riskuje, hodně do toho jde. Hraje stylem „Buď to tam spadne, nebo ne." Je hodně agresivní, útočná, výborně servíruje. Je to úplně něco jiného, než na co jsme zvyklé. A co se týká Jarky (Gajdošové), ta může vystřílet kohokoli, ale zase s každou soupeřkou prohrát. Bude to těžký zápas, ale roli favoritek se nezříkáme.