Všechno to začalo na loňském challengeru v Bratislavě, kde byl slovenskému tenistovi a někdejšímu účastníkovi všech čtyř grandslamů zjištěn pozitivní dopingový nález v těle. Martin se měl provinit užitím látky SARM S-22, jenž se užívá za účelem terapeutického působení při různých zdravotních potížích.

Třiatřicetiletý tenista však od samého počátku svou vinu popíral a přesvědčoval veřejnost o tom, že se nikdy vědomě nedotkl žádné dopingové látky. Marně. Hned o měsíc později totiž vyfasoval od Mezinárodní agentury pro integritu tenisu provizorní suspendaci, která platila až do dubna letošního roku, než opět zasedl nezávislý tribunál.

Ruska Diana Šnajderová v akci na australském grandslamu v Melbourne
Podivný příběh ruské tenistky. Zámoří jí poskytlo azyl, ona však brání svou zemi

Nicméně ani protentokrát nebyl Martin před porotou úředníků příliš úspěšný. Slovenský tenista se hájil tím, že na začátku června roku 2022 omylem ochutnal v průběhu exhibičního florbalového turnaje nápoj svého spoluhráče, aniž by jakkoliv věděl o přítomnosti dopingu.

To následně potvrdil i samotný spoluhráč, jenž při slyšení přiznal, že do své láhve s vodou přimíchal rovněž kapky s látkou SARM S-22. 

Hrozily mu až čtyři roky

Nezávislý tribunál byl ovšem neoblomný. Prohlášení rodáka z hlavního města sice přijal jako věrohodné a v rámci konečného verdiktu uznal, že hráč jednal bez vlastního zavinění, nicméně na základě všech získaných důkazů mu nakonec vyměřil trest v podobě suspendace na čtrnáct měsíců.

Martinovi přitom původně hrozil až čtyřletý zákaz činnosti, ovšem vzhledem k tomu, že se užití zakázané látky nedopustil vědomě, obstál „pouze“ s mírnějším trestem, po kterém se bude moct vrátit na kurty 5. června 2024. 

Grigor Dimitrov
Vystrčil ruku z auta a přišel o hodinky za milion. Gang okradl tenisovou hvězdu

Do něj už se ovšem nezapočítá období takzvané provizorní suspendace, jelikož slovenský tenista se v průběhu dočasného pozastavení činnosti dopustil porušení pravidel, když se zúčastnil triatlonového závodu a několika dalších florbalových turnajů.

To vše je v rozporu s Tenisovým antidopingovým programem.