V prvním kole přivítají v dobře známé roli obhájkyň titulu Rumunky a lze se těšit na další napínavý souboj.

Jenže nad Fed Cupem se smráká. Tedy alespoň nad jeho současnou podobou. Mezinárodní tenisová federace (ITF) se netají odhodláním zreformovat ženskou mezinárodní soutěž k nepoznání. Tak, jak už to provedla s mužským Davis Cupem.

Snaha dát šanci více zemím

Česká strana není touhle vyhlídkou nadšena. Miroslav Černošek, šéf agentury Česká sportovní, před loňským finále proti USA v Praze říkal, že to je možná poslední finále na české půdě. „Čeká se podobný atak jako v Davis Cupu, ITF se trochu zbláznila. Příště se může hrát někde na Baleárách nebo v Antarktidě,“ kritizoval ostřílený sportovní manažer.

Úspěchy z posledních let jsou důkazem, že současný formát Fed Cupu českým hráčkám svědčí. Hlavně v domácích zápasech dokázaly neskutečné věci. Představy ITF jsou ale takové, že systémem doma/venku by se hrálo jen první kolo.

Z něj by se kvalifikovalo šestnáct týmů na velký finálový turnaj, hraný na jednom místě.

Cílem je dát šanci na titul více zemím, protože momentálně má elitní Světová skupina jen osm týmů.

„Naší ambicí je, aby Fed Cup zůstal jednou z největších sportovních akcí planety. Chceme událost, která bude atraktivní pro fanoušky, pro sponzory i pro všechny hráčky. Je to vzrušující období,“ uvedla Katrina Adamsová, šéfka soutěže.

Snaha dostat Fed Cup na nové trhy a k novým divákům je pochopitelná, zjevné je ale i to, že česká strana vzrušení Adamsové a spol. nesdílí.

Vždycky je nejlepší hrát doma

„Variant je víc, takže si počkejme, až budou opravdu konečné. Vím, že když má být první kolo jako teď, tedy v únoru a buď doma, nebo venku. A pak finálová skupina v dubnu, v době, kdy se hrávalo druhé kolo. Teď je ale potřeba hlavně se soustředit na toto první kolo, protože holky mají jednu z posledních možností předvést se před domácím publikem,“ řekl včera kapitán českého týmu Petr Pála s diplomacií sobě vlastní.

Hráčky se k tomuto ožehavému tématu raději příliš nevyjadřují. Už loni ale dala Petra Kvitová jasně najevo, že se jí záměry ITF moc nezamlouvají.

„Sama za sebe musím říct, že se mi nelíbí, jak se změnil Davis Cup, a doufám, že Fed Cupu se to týkat nebude,“ řekla česká hvězda novinářům na turnaji v Cincinnati.

„Je pravda, že s naším náročným programem je někdy těžké hrát navíc i fedcupové zápasy, ale vždycky to jde nějak skloubit. Nejlepší na téhle soutěži je hrát doma, to je jasné. Proto je pro nás Fed Cup tak výjimečný a určitě bych to tak chtěla nechat,“ dodala Kvitová, která byla u všech českých titulů v současné zlaté éře.

Podle ITF budou nové regule zavedeny zřejmě až v sezoně 2020. Je něco, co by ještě mohlo umlčet český nesouhlas?

Jedna varianta tady je: finálový turnaj by se totiž mohl konat v Praze. Česká metropole patří ke zvažovaným lokalitám. Dá se ale čekat šťastný konec?

Plíšková: Těším se. Ale ani jeden bod nebude jasný

Dobře si uvědomuje, že při absenci Petry Kvitové to bude právě ona, kdo povede české tenistky v Ostravě proti silným Rumunkám za postupem do semifinále Fed Cupu. Šestadvacetiletá Karolína Plíšková je ale zdravě sebevědomá.

Karolína Plíšková ve Fed Cupu proti Španělsku.A má být proč. Triumf v Brisbane, semifinále na Australian Open a skalp Sereny Williamsové, to vše s aktuální bilancí 10:1 si zaslouží hlubokou poklonu.

„Cítím se dobře, je to můj nejlepší začátek roku v kariéře,“ řekla pátá hráčka světa na včerejší tiskové konferenci v Ostravar Aréně.

Proti Rumunkám to bude dřina, jaké máte před utkáním pocity?
Těším se. Taky proto, že jsem toho loni ve Fed Cupu až tolik neodehrála. Jsem ráda, že to vyšlo na doma, je to vždycky příjemnější. S Rumunkami jsme naposledy vyhrály, bylo to ale docela po boji. Uvidíme. Řekla bych, že teď mají ještě silnější tým než tenkrát. Je tady Simona (Halepová), zbytek je ve stovce, takže ani jeden bod nebude jasný.

Všichni fanoušci se těší hlavně na váš souboj s Halepovou. Světová pětka proti trojce. Vzájemná bilance 2:6 vás nestraší?
Nic takového, navíc ve Fed Cupu s ní mám pozitivní bilanci. Mám to 1:0, což je dobré… (rozesměje se). Naposledy jsem ji taky porazila, a právě tyhle dva vítězné zápasy si nejvíce pamatuju. Nikdy se mi s ní nehrálo blbě, ale je to dobrá hráčka. Hodně toho vrátí, nedá nic zadarmo. Otázka je, v jaké je formě, určitě ne v té nejlepší. Takže se toho budu snažit využít.

Právě rumunská jednička tady v Ostravě říkala, že jste kamarádky. Cítíte to stejně?
Já se zase až s tolika holkami nebavím. Je jen pár, s kterými ano, a ona je právě jedna z nich. Dost často spolu trénujeme. Jak je to dobrá hráčka a na to, co všechno uhrála, mi přijde, že je docela nohama na zemi. Prostě fajn. Já s ní vycházím dobře. Hrály jsme spolu mnohokrát. Je tam taková ta zdravá rivalita na kurtu. V šatně se spolu normálně bavíme.

Do sezony jste vstoupila fantasticky. Odehrála jste jedenáct těžkých zápasů a prohrála jen s Japonkou Ósakaovou, vítězkou posledních dvou grandslamů. Jak vám to zní?
Pochopitelně dobře. Je to můj nejlepší začátek roku. I když semifinále v Austrálii mě trošku mrzí, ale kdyby mi před odjezdem někdo řekl, že vyhraju turnaj a pak budu mezi nejlepší čtyřkou na grandslamu, tak bych to brala. Odehrála jsem skvělé zápasy, porazila výborné hráčky. Teď jen neusnout na vavřínech.