Vytáhlý levák, jenž v létě oslavil 24. narozeniny, se pokusí přispět k záchraně ve Světové skupině slavného tenisového podniku. Důležité boje čekají na výběr kapitána Jaroslava Navrátila příští víkend. „I bez Tomáše Berdycha máme dost silný tým na to, abychom to zvládli,“ řekl pro Deník 59. muž žebříčku ATP.

Od kdy tedy probíhá vaše příprava na souboj s Nizozemskem?
Od úterka. Trénuju dvoufázově a tak nějak si na tu antuku zase zvykám, ale jde to rychle. Do příštího víkendu je času dost. Nebude to až takový nezvyk, jako když člověk letí na nějaký tvrdý povrch. Ten si domácí tým vždy uzpůsobí podle svých představ, na antuce je to víc neutrální. Ten, kdo hraje na antuce líp, bude mít určitou výhodu.

Je tedy antuka pro tým ta nejlepší možnost?
Myslím si, že určitě. Zvolili to více méně kvůli Tomášovi (Berdychovi pozn. red.), který nakonec nehraje. Ale i tak máme dost silný tým na to, abychom to dokázali zvládnout. Už se nám to jednou podařilo v Indii. Všichni by si samozřejmě přáli, abychom hráli spíš o nějaké umístění než o záchranu. Ale tak to bohužel je. Je těžké držet krok s nejlepšími soupeři. Uděláme všechno pro to, abychom se udrželi.

V baráži budete týmovou jedničkou. Jak vnímáte tuto roli? Je to v něčem odlišné?
(přemýšlí) Říká se, že ano, ale já si myslím, že tento zápas bude specifický v tom, že oba týmy mají pouze jednoho hráče z první stovky. Šance jsou padesát na padesát, možná lehkými favority budou oni. Mají výborného debla. Jedeme tam jako mírní outsideři, ale je to Davis Cup. Může se stát cokoliv. Neodehrál jsem v něm ještě nějaká úplně hezká utkání. Tak doufám, že na antuce, která mi sedí nejvíc, předvedu dobrý výkon a pomůžu týmu k tomu, abychom se zachránili.

Jaký je klíč k úspěchu? Můžete překvapit domácí jedničku Robina Haaseho?
Cesta je samozřejmě spíš přes dvojku. První úkol bude na mně, abych tu roli splnil a potom by měla být teoreticky klíčová čtyřhra. Lukáš Rosol předvedl v posledních daviscupových utkáních výborné výkony. Ale ani De Bakker nehrál v téhle soutěži úplně špatně. Může to být velice vyrovnané a napínavé až do posledního zápasu.

U týmu bude jako nováček deblový specialista Roman Jebavý. Ve čtyřhře máte asi řadu variant, že?
Je tam otevřené úplně všechno. Adam Pavlásek je výborný deblista, Lukáš Rosol ve čtyřhře také posbíral několik titulů. Roman Jebavý se dere deblovým žebříčkem pořád nahoru, udělal letos velký skok nejen do první stovky, ale je blízko i padesátky.

Jste rád za návrat na antuku? Turnaje na betonu v Americe asi letos nebyly podle představ…
Amerika nevyšla vůbec. Bohužel jsem nevyhrál ani zápas. Přitom jsem neodehrál úplně špatná utkání. Jednou s Karlovičem, se kterým je to vždy taková loterie. A pak Baghdatis a Čorič, to jsou velice kvalitní hráči.

Davis Cup: cílem je záchrana mezi elitou

Jaroslav NavrátilOd včerejška už tenisté trénují v Haagu před baráží proti domácím Nizozemcům. Jde o hodně. Češi sestoupili ze Světové skupiny pouze v roce 2005. A není to tak dávno, co „salátovou mísu“ vyhráli dvakrát za sebou.

Jenže kapitán Jaroslav Navrátil má k dispozici hodně jiný tým: Jiřího Veselého, Lukáše Rosola, Adama Pavláska a deblistu Romana Jebavého. Čeká se, že do pátečních dvouher zasáhnou Veselý a Rosol, ač se jim moc nedaří.

„Zkušenosti Veselého a Rosola jsou pořád větší než u Adama Pavláska. Takže všechno nasvědčuje tomu, že by začali oni, a uvidíme. Ale nechci předbíhat,“ řekl Navrátil.