Po skončení finále dvouhry je na programu autogramiáda žijících legend – Ivana Lendla a Tomáše Berdycha. Druhý jmenovaný se dočká i oficiálního poděkování za služby odvedené prostějovskému klubu.

Berdych se navíc v sobotu od 10 hodin Prostějovanům představí v exhibičním utkání proti 17letému domácímu talentu Jakubu Menšíkovi. A s výběrem soupeře to nebylo jen tak.

Brenda Fruhvirtová, mladší z talentovaných sester
Brenda Fruhvirtová se výzev nebojí. Velké hráčky nejsou neporazitelné, zjistila

„Někdy v prosinci jsme s Tomášem Berdychem večeřeli. Řekl jsem mu, ať si řekne, koho mu mám přivést. Ať po mně nechce Federera, že by to bylo moc drahé,“ vyprávěl na páteční tiskové konferenci k UniCredit Czech Open jednatel pořádající společnosti TK Plus Miroslav Černošek.

„Podíval se na mě a řekl mi: Já chci hrát s Menšíkem. To mě nesmírně překvapilo. Přesně věděl, s kým chce hrát a vybral si hráče, u kterého předpokládal, že to bude hráč, který mu jednou bude šlapat na paty,“ věří Miroslav Černošek.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Jakub Menšík, který si díky divoké kartě zahraje doma v Prostějově hlavní soutěž, tak před turnajem dostal novou dávku sebevědomí. „Pro mě je to nesmírná čest. Sledovali jsme Tomáše Berdycha na grandslamech spolu s taťkou. Dávali si budíka, když hrál Australian Open a dělali mu statistiky prvního podání. Byl to můj první vzor, díky kterému jsem začal hrát tenis,“ usmíval se.

Do sobotní exhibice by zasáhl pochopitelně v případě, že nepostoupí do finále dvouhry, které je v sobotu na programu od 11 hodin na centrálním dvorci.

Jedničkou Jiří Lehečka

Favority prostějovského challengeru ale budou jiní borci. Kromě Menšíka a Slováka Lukáše Pokorného dostal kartu do hlavní soutěže také Jiří Lehečka, který se na Hanou přesouvá po prohře ve druhém kole Roland Garros. Čtyřhru na French Open odmítl i kvůli prostějovskému podniku.

„Velice si toho vážíme. Samozřejmě, že jsme mu přáli, aby postoupil v Paříži, ale když už se to nepovedlo, jsme rádi, že ho tady uvidíme a předvede se prostějovským fanouškům,“ uvedla ředitelka turnaje Petra Černošková.

Česká jednička Jiří Lehečka vypadl na pařížském grandslamu ve 2. kole
Role favorita Lehečkovi (zatím) nesedí. Pár dní mě to bude asi prohánět, přiznal

Lehečka bude jediným členem elitní světové padesátky na turnaji. Z první světové stovky by dorazit měli ještě Španěl Carballes Baena, Francouz Halys či Argentinec Coria. Ve hře je i příjezd Itala Fogniniho, do přihlášek ale stále ještě promlouvá probíhající Roland Garros.

„Hrát jeden turnaj s takovými jmény je čest. Navíc doma. Publikum pro mě znamená velkou část mého výkonu. Podpora mě nabíjí pozitivní energií, navíc když je v publiku i rodina, pomáhá mi to jít kupředu,“ věří Jakub Menšík.

Další české naděje

Z Čechů by se v hlavní soutěži měli přestavit kromě Menšíka s Lehečkou také obhájce titulu Vít Kopřiva, Tomáš Macháč a Zdeněk Kolář.

Kvalifikace dvouhry prostějovského challengeru startuje již v neděli a představí se v ní i loňský finalista Dalibor Svrčina, divoké karty pak obdrželi z českých borců mladíci Jan Kumstát, Daniel Siniakov a Hynek Bartoň. „Povedlo se nám sem do Prostějova přivést všechny Čechy, což vždy bylo naším cílem,“ pochvaluje si Petra Černošková.

Barbora Krejčíková s trofejí z Roland Garros
KVÍZ: Zářili zde Krejčíková, Kodeš i král Nadal. Co všechno víte o French Open?

UniCredit Czech Open tradičně nabízí také doprovodný program. V pondělí se na náměstí T.G.M. v Prostějově uskuteční od 9 hodin dětský den. V pátek je na programu vložený turnaj čtyřher. A o velkolepé sobotní exhibici Tomáše Berdycha a následné autogramiádě již byla řeč.