Berdych ukončil před Roland Garros spolupráci s koučem Danielem Vallverduem. Zatímco Venezuelec Vallverdu už v Londýně vede Argentince Juana Martína del Potra, Berdych si zatím nového kouče nenašel a má k ruce na pomoc Kutanjace.

"Momentálně jsem spokojený. Mám nějaké věci v hlavě, ale zatím není nic, co by stálo za zmínku," řekl Berdych novinářům v All England Clubu. "Pokud to půjde dobře, třeba by se to dalo stihnout do US Open. Není to úplně podmínkou. Nebazíruju na tom. Nechci brát variantu z nouze. Až nastane správná doba, stane se to."

Třicetiletý tenista nechtěl spekulovat, zda se bude jednat třeba o takzvaného superkouče, který by doplnil Kutanjace. "Nebudu říkat nic," řekl.

Lendl u Murryho? Překvapení

Berdycha trošku překvapilo, jak rychle se vrátil Ivan Lendl ke spolupráci s Andym Murrraym. I on měl před rokem a půl o Lendla zájem, ale tehdy ho bývalý první hráč světa odmítl, že nemá dost času. "Projevil jsem o něj zájem, když Ivan tenkrát s Andym skončil, a taky o něco později. Řekl mi, že absolutně nemá čas. Že to není něco, co by chtěl dělat. A najednou je za nějakou chvíli zpátky…," divil se Berdych.

Nyní se především soustředí sám na sebe. Před cestou do All England Clubu prohrál na trávě v Halle v 1. kole a v exhibici v Hurlinghamu porazil Španěla Feliciana Lópeze. "Na trávě je důležité, aby se člověk cítil dobře, aby byl odpočatý i natrénovaný. Já se cítím zpátky ve svém rytmu. Všechno běží, jak má," pochvaloval si.

Připomněl, že před šesti lety, kdy došel ve Wimbledonu až do finále, neodehrál na trávě před slavným turnajem ani jeden ostrý turnajový zápas. "Myslím si, že je to jedno. Paradoxně jsem tenkrát hrál na trávě nejlepší tenis," vzpomínal.

Turnajová desítka

Devátý hráč světa Berdych poprvé v kariéře doplatil na pravidlo pořadatelů Wimbledonu, kteří nasazují hráče i na základě výsledků na trávě za poslední dva roky. Berdych mohl být při neúčasti Španěla Rafaela Nadala osmičkou, ale je až desítkou, jelikož se před něj dostali Francouz Richard Gasquet a Chorvat Marin Čilič.

"Dřív mě posunuli z osmého na sedmé nebo ze sedmého na šesté místo. To nebyl rozdíl, co se týče pozice v pavouku. Být osmý a desátý je ale obrovský rozdíl. Ale tak to prostě je," řekl Berdych, ale myslí si, že upravování žebříčku nemá smysl. "Chtějí mít něco extra. Podle jejich kritérií, ale podle mě to nemá hlavu a patu."

V prvním kole se střetne s Chorvatem Ivanem Dodigem. A poslední dobou bojuje nejen o postup do dalších kol, ale i o udržení v elitní desítce, v které je nepřetržitě šest let, právě od svého zdejšího finále v roce 2010. "Začátek roku se mi nevyvedl podle představ. Troufám si říct, že jsem zpátky na dobré cestě. A věřím, že pořád mám na to, abych se nějakou chvilku rval s těmi nejlepšími. Abych se v desítce udržel nebo se do ní rychle vrátil, kdybych z ní vypadl," konstatoval Berdych.