Porážka s Richardem Gasquetem 3:6, 2:6 a 3:6 je pro Berdycha druhou nejhorší v Davis Cupu. Se Španělem Rafaelem Nadalem ve finále v roce 2009 uhrál jen sedm gamů.

Co se stalo? Šestý hráč světa měl problém s přechodem z tvrdého povrchu na antuku. "Vím, že s tím mám vždycky problém. Stejný pocit jsem zažil loni, když jsem hrál po Wimbledonu turnaj na antuce v Bastadu a ten výsledek byl úplně stejný," podotkl a dodal: "Věděl jsem to. Asi bych na to zkrátka potřeboval víc času a ten tam bohužel nebyl."

I proto Francie zvolila za dějiště semifinále antuku na Roland Garros. "Pro ně to byla skvělá volba. Gasquet se na to chystal, odehrál skvělé utkání. Hrál výborně antukově, bez větších výkyvů a celou dobu držel to utkání pod svojí taktovkou."

Tělo je v šoku, později mu změna dojde

Jedním problémem byl přechod na antuku a druhým změna časového pásma z amerického na evropské. Z New Yorku přiletěl Berdych v sobotu.

"Člověk první dva dny nějak zvládá, tělo je spíš v šoku, ale s postupem času nějakých pěti šesti dní, tak na to dojde. Já s tím obecně mám trochu víc problémů, takže je to o to horší. Na druhou stranu jsem tady od toho, abych pro to udělal maximum. O to jsem se od začátku týdne snažil. Bohužel, nejsme roboti, co se dá dělat," konstatoval.

Předloni v Argentině přitom podobnou situaci zvládl. Po semifinále US Open přiletěl narychlo do Buenos Aires a potřebné body získal. "Myslím, že to byl jeden zázrak, který se konal. Sám si to doteď nedokážu vysvětlit. To je situace, kterou bych vypíchl z celé své kariéry, kdy nějaký ten přechod byl relativně v pořádku," řekl Berdych.

Už v prvním setu navíc několikrát měnil raketu a nechal si upravit výplet.

"Určitě to nebylo nachystané špatně, byla tak, jak jsem si řekl, ale za těch podmínek, jak jsem se já cítil a jak míče lítaly nelítaly, to nebyla správná volba. Musel jsem zkoušet rychle reagovat a taky to nebylo úplně optimální," poznamenal.

Někdy je lepší období, jindy horší

Tvrdost výpletu snižoval, ale nepomohlo to. "Já jsem potřeboval, abych měl prak než desku, ale stejně ani potom to nebyla úplně výhoda. I když jsem šel hodně dolů s kilama, tak to nebylo extra vidět."

V létě se Berdychovi úplně nedařilo, i kvůli zdravotním problémům, a prohra s Gasquetem do toho tak trochu zapadla. "Každý si prochází nějakým obdobím a někdy je lepší a jindy horší. Nejsme roboti, co se dá dělat," řekl tenista s daviscupovou bilancí 48 výhher a 15 porážek.

Berdycha v Paříži čeká po boku Radka Štěpánka sobotní čtyřhra, v které budou muset vyhrát, aby vykřesali naději na obrat v utkání. Dokáže se lépe připravit?

"Člověk může vzývat zázraky, ale to není cesta. Na to, aby ten rozdíl byl diametrálně odlišný, tak by potřeboval času daleko víc. Na druhou stranu je to čtyřhra, tam člověk potřebuje jiný styl a není to naštěstí na pohyb tak náročný. Hraje se půl kurtu, to je docela výhoda, ale musím den ode dne," řekl Berdych.