Jednatřicetiletý Berdych plnil v Tokiu roli třetího nasazeného. Za sebou měl vítězný turnaj v čínském Šen-čenu, ale také měsíční pauzu způsobenou zánětem slepého střeva, kdy musel vynechat i US Open. A v Tokiu se oba aspekty na české jedničce zřejmě projevily.

Berdych v Tokiu triumfoval v roce 2008, letos ale pro něj turnaj skončil už po dvou hodinách. Vyrovnaný první set musel rozhodnout tie-break. A i když devátý hráč světa odvrátil dva setboly a získal následující tři body, sadu přesto "neurval".

Druhý set už patřil Müllerovi. Berdycha dvakrát připravil o servis a i díky 12 esům se mohl radovat z prvního vítězství nad rodákem z Valašského Meziříčí. 

"Měl jsem v první sadě šance, zvlášť v té hře, kdy jsem vedl 40:0," vrátil se Berdych k momentu, kdy mohl vzít levorukému soupeři podání. "Ten game jsem prohrál a on začal hrát mnohem lépe," dodal.

Za stavu 0:3 v druhé sadě si Berdych kvůli problémům s levým hýžďovým svalem zavolal fyzioterapeuta. "Na začátku druhého setu mi tělo začalo naznačovat, že jsem toho v posledních týdnech odehrál trochu moc," uvedl.

Berdych usiluje o účast na vrcholném podniku sezony Turnaji mistrů. V žebříčku pro Londýn je zatím devátý, na osmého Rakušana Diminica Thiema (v Tokiu také vypadl v prvním kole) ztrácí 335 bodů. 

Duel Jiřího Veselého a Davida Goffina v prvním setu za stavu 2:2 přerušil déšť. Poté zápas pokračoval se zataženou střechou, český tenista ale přišel o podání i celou sadu. Ve druhém dějství vedl Veselý 4:2 a měl brejkbol, výhodu ale neudržel a nakonec ztratil po pátém mečbolu i zápas.

TOKIO (Japonsko)

Muži, dvouhra - 1. kolo: Müller (Luc.) - Berdych (3-ČR) 7:6 (9:7), 6:1, Sousa (Portug.) - Nišikori (1-Jap.) 3:4 skreč.

Dvouhra - 2. kolo: Goffin (5-Belg.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:5, Čilič (4-Chorv.) - Verdasco (Šp.) 4:6, 7:5, 7:5, Mónaco (Arg.) - Duckworth (Austr.) 7:6 (7:3), 6:3.