Český hráč se do Londýna mezi elitní osmičku sezony kvalifikoval díky dnešní výhře nad Srbem Jankem Tipsarevičem 7:5 a 6:4 ve 3. kole v Paříži.

Díky výhře Berdycha nad Tipsarevičem se na Turnaj mistrů dostali také Francouz Jo-Wilfried Tsonga a Američan Mardy Fish, kteří tak uzavřeli osmičku nominovaných. Před nimi měli jistotu účasti první hráč světa Novak Djokovič ze Srbska, Španělé Rafael Nadal a David Ferrer, Brit Andy Murray a Švýcar Roger Federer.

V Londýně se Turnaj mistrů uskuteční od 20. do 27. listopadu a Berdych má šanci vylepšit loňské výsledky, kdy jednou vyhrál, dvakrát prohrál a vypadl ve skupině.

Postup na Turnaj mistrů i do čtvrtfinále turnaje série Masters Paříži, který před šesti lety vyhrál, si Berdych proti Tipsarevičovi vydřel. V prvním setu český hráč prohrával už 1:5, ale pak výrazně zlepšil return i podání. Vyhrál šest her v řadě i úvodní sadu a vysloužil si potlesk od přítelkyně Ester Sátorové sedící v hledišti.

I ve druhém setu měl Berdych pomalejší rozjezd. Přišel potřetí v zápase o servis a ztrátu vymazal až v osmé hře, v které doběhl dva zkrácené míče. Rozjetý Čech pak získal další dva gamy. V tom posledním mu Tipsarevič pomohl dvěma dvojchybami po sobě. Při mečbolu Berdych soupeře rozběhal a poslal forhend do odkrytého rohu.

Šestadvacetiletý Berdych dokázal Tipsareviče porazit poprvé v kariéře. Předchozí čtyři zápasy, včetně letošních na US Open a Masters v Montrealu, prohrál.

V pátečním čtvrtfinále se pátý nasazený Berdych střetne s Britem Murrayem, který ve třetím kole nedal šanci Andymu Roddickovi z USA a vyhrál dvakrát 6:2.

Dvouhra – 3. kolo: Berdych (5-ČR) – Tipsarevič (11-Srb.) 7:5, 6:4, A. Murray (2-Brit.) – Roddick (13-USA) 6:2, 6:2, Djokovič (1-Srb.) – Troicki (15-Srb.) 4:6, 6:3, 6:1, Ferrer (4-Šp.) – Dolgopolov (14-Ukr.) 6:3, 6:2, Tsonga (6-Fr.) – Seppi (It.) 6:3, 6:4, Mónaco (Arg.) – Fish (7-USA) 1:6, 7:6 (8:6), 1:2 skreč, Federer (3-Švýc.) – Gasquet (16-Fr.) 6:2, 6:4, Isner (USA) – F. López (Šp.) 6:4, 6:2.