Posledním osmifinálovým přemožitelem Berdycha se stal v pondělí v New Yorku Richard Gasquet. V Londýně českého tenistu vyřadil Gilles Simon a v Paříži Jo-Wilfried Tsonga.

"Letos to byl francouzský grandslamový rok. Třikrát ze čtyř," konstatoval Berdych. "Co se dá dělat. Je třeba se dívat dál… Je to jenom tenis. Pokračuje se dál," prohlásil.

Rodák z Valašského Meziříčí absolvoval po Wimbledonu tvrdou přípravu směřující k US Open. Věřil si. A výsledek? Ani jeho devětačtyřicátý grandslam kariéry titulem neskončil. "Tak to je, buď se vyhraje, nebo prohraje a pak je třeba se z toho otřepat a pokračovat dál," řekl.

Gasquet se zlepšoval

"Co jiného by měl člověk dělat? Na světě jsou horší věci a tohle je snové zaměstnání, které člověk může mít. Pro mě je to pořád zábava a nemůže být nic lepšího."

Gasqueta letos dvakrát relativně hladce porazil a i v prvním setu na US Open soupeře přehrál.

Jenže ve zbytku utkání už neproměnil ani jeden ze čtyř brejkbolů. "Když takové šance neudělám, tak nemůžu čekat, že jich bude přicházet víc a víc. On hrál líp a líp, svoje šance využil, a proto se to tak najednou 'hezky' otočilo."

Francouz naložil se svými příležitostmi lépe. Využil polovinu z deseti brejkbolů. "To je, jako když se rozevírají nůžky. Na jedné straně je chyba a na druhé on přidá, že zahraje solidně, a proto se to zdvojnásobí a je to na konci vidět," řekl Berdych.

Celý den trčel u kurtu

Na zápas musel v areálu dlouho čekat. Všechny předchozí duely na kurtu Louise Armstronga se totiž protáhly.

Proto Berdychův zápas začal až v půl desáté a skončil deset minut před půlnocí. "To bylo asi zbytečné," dodal.

Ptal se dopředu, jestli nebude mít zápas daný začátek, ale organizátoři o tom nechtěli slyšet. "Kdyby se náhodou něco stalo, tak by lidi zbytečně čekali," dostalo se mu vysvětlení. Na kurtech a v útrobách stadionu proto byl od půl druhé.

"Je to hodně nepříjemné, když tady trčím celý den. On tady ale byl taky a zvládl to lépe," poznamenal Berdych.