"Je to důležitá výhra," dodal. Teď totiž mají čeští tenisté "klid", což ostatně přiznal i Berdych.

Kdyby vám někdo řekl, že během obou dvouher strávíte na kurtu kratší dobu, než při čtyřhře, asi byste mu nevěřil… Nebo ano?
Ale jo, proč ne. Já už tohle totiž zažil. Loni v utkání se Švýcary trvala čtyřhra nějakých sedm hodin. Člověk musí být připravený na cokoliv a soustředit se na sebe, svůj výkon. Ono každý den není posvícení, kdy vedete už po sobotě 3:0 a můžete odpočívat. Hlavní je vždy vítězství. To, jak dlouhá k němu vede cesta, už není podstatné.

Překvapilo vás, že do dvouhry nominoval nizozemský kapitán De Bakkera, který je o 96 míst za Haasem?
Byla to pro mě novinka. Těšil jsem se na Haaseho, který tady předváděl celý víkend dobrý tenis. V pátek získal první bod po pětisetové bitvě s Radkem (Štěpánkem), v sobotu odehrál výborného debla. Překvapilo mě, že se neodhodlal s takovou formou do zápasu nastoupit. Pro mě to bylo o to lepší.

Jste mezi nejlepší osmičkou, ale hlavně jste se vyhnuli baráži. To je pozitivní zpráva…
První zápas je vždy nejdůležitější. Přirovnal bych to k hokejovému čtvrtfinále. Buď vyhrajete a jedete dál, nebo končíte a je vlastně po sezoně. Je velký rozdíl, jestli se musíte v září připravovat po US Open na baráž, nebo jste v klidu.

Ve čtvrtfinále vás čeká na začátku dubna cesta do Japonska. Budete s týmem? Už dříve jste se vyjádřil v tom smyslu, že si dáte od reprezentace na čas pauzu…
Říkal jsem, že si dám nejspíš po prvním kole přestávku a svá rozhodnutí neměním. Rozhodně to ale není můj poslední zápas, který jsem v Davis Cupu odehrál.

Pokud se bude dařit jak vám, tak Švýcarům, může dojít na finálovou bitvu s Federerem a Wawrinkou v sestavě. Tu byste si nejspíš ujít nenechal…
Nikdy jsem neřekl, že zápasem s Nizozemci v Davis Cupu končím a už mě v něm nikdy nikdo neuvidí. Je to jen dočasně. Dlouho jsem o té pauze přemýšlel a myslím, že jsem se rozhodl správně. Chci si v sezoně vyzkoušet něco jiného.

Co to znamená?
Pokud postoupíme do finále a já na tom budu výkonnostně dobře, nominaci se bránit rozhodně nebudu. Rád se vrátím a budu znovu bojovat o vítězství.