V pondělí ho čeká zápas s hráčem z kvalifikace Jošihitou Nišiokou z Japonska. "Cítím se na antuce moc dobře," řekl o svých pocitech na "cihlovém" povrchu, na kterém se mu letos docela daří.

Jeho bilance: v Monte Carlu prohrál až ve finále po bitvě s Novakem Djokovičem, pak vypadl v semifinále v Madridu s Rafaelem Nadalem a v Římě nestačil ve čtvrtfinále na Švýcara Rogera Federera. Na French Open přijel s devíti antukovými výhrami.

Od minulého pondělí je navíc poprvé v kariéře světovou čtyřkou. Pro nadcházející turnaj v tom ale nespatřuje žádnou změnu.

"Vstupuje se mi do něj úplně stejně jako každému jinému na žebříčku, nevidím v tom žádný velký rozdíl. Je to akorát výsledek naší práce a výkonů, co jsem zatím předváděl. Dneska je to všechno vyrovnané, a pokud chci vyhrát, musím stejně porazit sedm soupeřů a je jedno, kteří kdy přijdou," řekl Berdych.

K jeho letošní pohodě na klouzavém povrchu přispělo, že s novým koučem Danielem Vallverduem z Venezuely začal s tréninkem co nejdříve po amerických betonech. Hned po Miami zamířili do Monte Carla.

Je rád, že nemá v pavouku Nadala

"Příprava byla super, tam jsem odehrál dobrý turnaj. Ještě jsme tam zůstali čtrnáct dní po turnaji, abych měl kvalitní trénink. Těch pět šest týdnů bylo super a nejlepší možná cesta, jak se připravit i tady na ten grandslam," řekl Berdych, který letos vedle Monte Carla hrál finále i v Dauhá a Rotterdamu.

Před sezonou nevyměnil jen hlavního kouče, ale i kondičního, aktuálně využívá dva a změny si pochvaluje ve všech směrech.

"Cítím se dobře jak fyzicky tak psychicky. Jsem hlavně ohebnější. Dokážu víc využívat svého těla a pak je to pro mě snadnější," vyzdvihl devětadvacetiletý Berdych. "Pořád se cítím fit, nemám pocit, že bych měl být na antuku starý. Ale každý turnaj začíná od nuly a nejdůležitější je se zápas od zápasu zlepšovat a skládat si nový batoh sebevědomí," uvedl.

Na Roland Garros se Berdychovi daří střídavě. V lichých letech 2007, 2009, 2011 a 2013 vypadl vždy v 1. kole. Na druhou stranu zde hrál před pěti lety své první grandslamové semifinále. "Nemám důvod se na antuku netěšit," řekl Berdych. "Spíš jde o to, abych měl dobře zvolenou přípravu, a pak se na antuce cítím dobře. To byla dřív loterie, teď to máme daleko víc pod kontrolou."

Nedokázal odhadnout, zda Rafael Nadal vyhraje Roland Garros podesáté. "Určitě nehraje v takové pohodě a formě jako dřív. Jenže nikdo nemůže odhadnout, co se stane," řekl Berdych. Před losem si myslel, že levorukého Španěla bude mít ve své části pavouku. "Říkal jsem si, že ho dostanu do čtvrtfinále, abych nevyšel z rytmu. Ale naštěstí to dopadlo jinak, což je fajn," ulevil si Berdych.