V pondělí sehráli Tomáš Berdych a Jiří Veselý dramatickou bitvu, ve které měl prvně jmenovaný pět mečbolů, ale ani jeden nedokázal proměnit. Jeho dvaadvacetiletý daviscupový parťák předvedl skvělý výkon a nebál se riskovat.

S nepříjenou situací se ale Berdych srovnal. "Řekl jsem své pocity, abych to ze sebe dostal, ale pak jsem to rychle vymazal z hlavy. Dobře jsem se vyspal a vrátil se silný na poslední set," řekla česká jednička.

I úterní dohrávka tak slibovala úchvatnou bitvu, jenže pátý set byl od začátku v režii Berdycha. Hned na úvod vzal Veselému servis, a i když soupeř dokázal vyrovnat na 3:3, znovu mu vzal podání a za 34 minut se Berdych mohl radovat z postupu (v pondělí strávili na dvorci skoro tři a půl hodiny).

"V koncovce zahrál zkušeněji. Jeho kvality jsou pořád někde jinde než ty moje," řekl Veselý o svém idolu. "Dělal jsem lehké chyby, byl nervóznější a nešly mi nohy," viděl rozdíly v páté sadě.

"Byl to dobrý zápas, mně se to líbilo," uvedl bývalý vítěz Wimbledonu Jan Kodeš, který sledoval pátý set vedle Radka Štěpánka. "Veselý se zlepšil, už hraje i bekhend. A Berdych šel konečně trošku na síť," dodal Kodeš.

Berdychovi pomohly zkušenosti

Zatímco v pondělí působil Veselý sebevědomě, v dohrávce byl trošku nervózní. Naopak Berdych potvrdil zkušenosti z velkých zápasů. "Pomohly mi tímhle zápasem projít," přiznal Berdych.

"Tomáš byl v hlavě silnější, ustál situaci daleko líp než Jirka. Možná mu chyběly fyzické síly," uznal trenér Veselého Jaroslav Machovský.

Finalista Wimbledonu z roku 2010 Berdych si čtvrtfinále na londýnské trávě zahraje po třech letech. V bitvě o semifinále se utká s Lucasem Pouillem, který se nejslavnější turnaj světa kvalifikoval teprve podruhé, navíc před letošním ročníkem nikdy nevyhrál zápas na trávě.

"Zatím solidní tažení. Zvládl jsem těžkou zkoušku a teď se musím připravit na další," řekl Berdych.

WIMBLEDON

Muži, dvouhra - 4. kolo: Berdych (10-ČR) - Veselý (ČR) 4:6, 6:3, 7:6 (10:8), 6:7 (9:11), 6:3.

Muži, čtyřhra - 3. kolo: B. Bryan, M. Bryan (2-USA) - Štěpánek, Zimonjič (14-ČR/Srb.) 7:5, 6:7 (10:12), 6:4, 3:6, 6:3.

Ženy, dvouhra - čtvrtfinále: S. Williamsová (1-USA) - Pavljučenkovová (21-Rus.) 6:4, 6:4, Kerberová (4-Něm.) - Halepová (5-Rum.) 7:5, 7:6 (7:2), V. Williamsová (8-USA) - Švedovová (Kaz.) 7:6 (7:5), 6:2, Vesninová (Rus.) - Cibulková (19-SR) 6:2, 6:2.

Ženy, čtyřhra - 3. kolo: S. Williamsová, V. Williamsová (USA) - Hlaváčková, Hradecká (6-ČR) 6:4, 6:3.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo: Veselý, Siniaková (ČR) - Tursunov, Petkovicová (Rus./Něm.) 2:6, 6:3, 6:2.

Juniorky, dvouhra - 2. kolo: Arconadaová (9-USA) - Kaňková (ČR) 6:2, 6:3.

Juniorky, čtyřhra - 1. kolo: Kilnarová, Keninová (5-ČR/USA) - Mateasová, Schaeferová (USA/Peru) 6:3, 6:3, Christofiová, Kaňková (Řec./ČR) - Bilardoová, Samsonovová (It.) 6:3, 6:2.