Konec kariéry by mu jen těžko mohl někdo vyčítat, nejlepší český tenista současnosti však neztrácí odhodlání. Co jej může motivovat k pokusu o návrat?

„Jeho tělo dostalo za ty roky obrovský záhul. A Tomáš už hlavně nemusí nikomu nic dokazovat,“ přikyvuje Jan Hájek, bývalý Berdychův spoluhráč z daviscupového týmu.

4 týdny trvala dosud nejdelší zdravotní přestávka Tomáše Berdycha.

„Tomáš dosáhl v podstatě všeho, čeho dosáhnout mohl. Bohužel hrál v době, kdy fenomenální Federer a Nadal ovládli, co se dalo, a nepovedlo se mu urvat grandslamové vítězství,“ říká Petra Černošková, šéfka tenisových projektů prostějovského klubu, který je s Berdychovou kariérou neodmyslitelně spojen. „Z mého pohledu by byl obrovským borcem, kdyby v sobě ještě našel motivaci a dokázal se vrátit, protože si myslím, že to určitě nemá zapotřebí.“

Letošní sezona je pro Berdycha přelomová bohužel v negativním slova smyslu. Na antuce nevyhrál jediný zápas, kvůli zranění zad vynechává hned dva grandslamové turnaje (Wimbledon i US Open).

„Pořád ještě věřím, že mě nějaké krásné věci s tenisem čekají,“ prohlásil Berdych po French Open.

Jenže od té doby nastoupil jen ke třem zápasům a ve světovém žebříčku vypadl z první padesátky.

Návrat s chráněným žebříčkem

„Asi si nepředstavoval, že bude muset ukončit sezonu ještě před Wimbledonem. Podle mých informací se chce zkusit vrátit, ale nebude to jen tak hned. Nemá kam spěchat,“ míní Černošková.

Chystá se tedy velký Berdychův comeback na začátku příštího roku?

„Návrat k dřív vydobytým pozicím je těžký. A čím je člověk starší, tím je to těžší. Je rozdíl vracet se po dvacítce, nebo po třicítce,“ porovnává Hájek, který ze své kariéry moc dobře ví, co obnáší drápat se žebříčkem vzhůru. „Když jste kvůli zranění na příčkách, které vám nepatří, tak je to demotivující.“

To ale nemusí být Berdychův případ. „Vezme si chráněný žebříček, takže mu v podstatě zůstane místo v elitní dvacítce na dalších deset turnajů,“ upozorňuje Černošková na Berdychův tajný trumf.

Každopádně jej čeká pekelná dřina. „Bude muset být fit a zvládnout hodně zápasů, aby body nahrál zpět. To se za dva turnaje stihnout nedá. Důležitá bude i psychická síla,” předpokládá Hájek.

Náročný program by hráče, který není stoprocentně zdravý, mohl rychle semlít. „Kalendář je nabitý. ATP hráče tlačí, aby hráli co nejvíc turnajů. Prostor pro regeneraci je pak minimální. Když nejste výjimečný jako Federer nebo Nadal, tak pak nemáte šanci se ve špičce udržet,“ poukazuje Černošková.

Trefit jeden grandslam

Co tedy může Berdycha hnát kupředu? Možná ještě víc než návrat do Top 10 myšlenka na velký grandslamový úspěch.

„Je jasné, že pro Tomáše není uspokojující být kolem padesátého místa na světě. Na těchto místech nebyl zvyklý figurovat a zvlášť v jeho věku to nebude chtít akceptovat. Možná ale cítí, že ještě může udělat velký výsledek na grandslamovém turnaji,“ spekuluje Hájek.

Berdych se jen tak nevzdává. To nikdy nebyl jeho styl. Bude za své odhodlání v příští sezoně pořádně odměněn? „Grandslamový úspěch bych mu moc přál. Uvidíme, jestli to jeho tělo vydrží,“ dodává Hájek.