"Jsem neskutečně pyšný a potěšený, protože jsem si dokázal, že jsem toho znovu schopen," řekl osmadvacetiletý Djokovič po svém třetím londýnském vavřínu. "Je už třetí, ale raduju se z něj stejně, jako by byl první," řekl srbský tenista.

Do Wimbledonu přijel Djokovič po zklamání z Roland Garros. V Paříži prohrál ve finále se Švýcarem Stanem Wawrinkou. "Byl to stejný scénář jako loni," připomněl Djokovič, že před rokem ho o titul na French Open připravil ve finále Španěl Rafael Nadal a on pak vyhrál Wimbledon. "Loni i teď jsem byl po Paříži znechucen, ale jakmile jsem vstoupil na trávu, tak jsem byl nadšený a hrál jsem skvěle."

Djokovič ukázal v Londýně svoji vnitřní sílu. "Tenis mě naučil, že je třeba hodit prohry rychle za hlavu a koukat se dopředu," řekl bělehradský rodák. Turnajem prošel relativně hladce - jen s Jihoafričanem Kevinem Andersonem měl namále, ale osmifinále, které se natáhlo do dvou dnů, otočil ze skóre 0:2 na 3:2.

Své tradiční menu nevynechal

Ve finále s Federerem předvedl, jak výborně returnuje a nutil soupeře hrát hodně míčů. Naštvaný byl jen po druhém setu, v kterém nevyužil sedm setbolů a nechal soupeře srovnat na 1:1 na sety. "Byl jsem rozčarovaný a nechal vytrysknout své emoce, jak je mým zvykem, ale zároveň jsem byl natolik klidný a soustředěný, že jsem zase začal hrát svoji hru. V závěru jsem předvedl skvělý tenis," řekl.

Po mečbolu mohl Djokovič stejně jako při svých triumfech v letech 2011 a 2014 pokleknout a ochutnat trávu z centrkurtu. "Jako dítě sníte o vítězství ve Wimbledonu a jako každé děcko chcete udělat něco bláznivého, když se to povede. A tohle je jedna z těch věcí," vysvětlil a s úsměvem doplnil: "Letos chutnala skvěle."

Djokovič si vítězství užíval o to víc, že podruhé za sebou porazil ve finále sedminásobného vítěze turnaje Federera. "Jednoho z nejlepších hráčů všech dob," vysekl Švýcarovi poklonu. "A je skvělé, že se to mně, hráči se stylem od základní čáry, povede vyhrát proti tak talentovanému tenistovi, jakým je Roger."

Z proher se vždy poučí

Na kontě už má Srb devět grandslamových titulů a se svou kariérou je spokojen. "Některá grandslamová finále jsem mohl vyhrát, ale všechno se děje z nějakého důvodu. Z proher se vždy hodně poučím. Ještě se necítím starý a věřím, že mám před sebou hodně dobrých let. Budu se snažit a uvidíme, co to přinese," řekl.

Djokovič se třetím titulem ve Wimbledonu vyrovnal svému kouči Borisi Beckerovi. Nyní už se nad ním Němec v tomto směru nemůže povyšovat. "To nikdy nedělal," smál se Djokovič. "Tenhle titul je samozřejmě i dílem Borise. Chvilku nám zpočátku trvalo, než jsme k sobě našli cestu, protože já jsem Srb a on je Němec, což je podstatný rozdíl, ale našli jsme tu správnou chemii. A teď to můžeme zapít."