Novak Djokovič, Roger Federer, Rafael Nadal, Stan Wawrinka a Tomáš Berdych. Co mají tito nejlepší tenisté světového žebříčku společné? Všichni vyhráli také slavný Davis Cupu.

Jen druhému hráči světa Andy Murraymu stále v portfoliu triumf v nejprestižnější týmové soutěži chyběl. Svůj sen si ale splnil. Britové porazili ve finále Belgii 3:1. "Nemůžu uvěřit, že jsme to dokázali. Pořádně to roztočíme, protože se to nemusí opakovat," zářil Murray.

Osmadvacetiletý hrdina se stal ústřední postavou Britů v letošním ročníku. A oporou byl i o ve finále, kdy nejprve porazil Rubena Bemelmanse, v sobotu zvládl čtyřhru a v neděli přidal rozhodující třetí bod proti Davidu Goffinovi. V roce 2015 tak vyhrál všech osm dvouher a navíc přidal další tři po boku bratra Jamieho v deblu. 

V nedělní bitvě s Goffinem Murray ukázal, jakým bojovníkem je. Prezentoval se skvělou defenzivou, dopustil se minima chyb a jen jedinkrát (na začátku třetí sady) přišel o servis. Další zaváhání ale nedopustil a po dvou hodinách a 57 minutách při podání soupeře proměnil přesným lobem druhý mečbol. 

"Když hraju za svoji zemi, vždy předvádím nejlepší tenis," řekl po rozhodujíci bitvě Murray.

Před svou hvězdou smekl i britský kapitán Leon Smith. "Je to ten nejkrásnější pocit, jaký si umíte představit" řekl. "Andy potvrdil, že je superhvězda. Samozřejmě, že on bude tvrdit, že to je týmový úspěch, ale je úžasné, co on sám dokázal," uvedl Smith.

Britové čekali na zisk "Salátové mísy" od roku 1934. Desátým vavřínem v soutěži se dostali na třetí místo, lepší jsou pouze Američané (32 titulů) a Australané (28). Češi jsou se třemi výhrami sedmí.

Finále tenisového Davisova poháru v Gentu (hala, antuka):

Belgie - Velká Británie 1:3
Goffin - A. Murray 3:6, 5:7, 3:6a

Počet vítězství:

32 - USA
28 - Austrálie
10 - Velká Británie
9 - Francie
7 - Švédsko
5 - Španělsko
3 - Německo (včetně SRN), Česká republika (včetně Československa)
2 - Rusko
1 - JAR, Itálie, Chorvatsko, Srbsko, Švýcarsko